The Man in the High Castle – SEZON 2 – Recenzja

The Man in the High Castle 2 (polski tytuł: Człowiek z Wysokiego Zamku 2) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Drugi sezon dystopijnego serialu z alternatywną historią. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – The Man in the High Castle 1.

GATUNKI : alternatywna historia / dystopian fiction / thriller / thriller sci-fi
KRAJ PRODUKCJI : USA  

Drugi sezon serialu Człowiek z Wysokiego Zamku liczy, podobnie jak pierwszy, 10 odcinków. The Man in the High Castle 2 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 16 grudnia 2016 roku.

The Man in the High Castle – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W The Man in the High Castle 2, Frank Frink, czyli człowiek podejrzany o zamach na księcia Imperium Japońskiego, przechodzi wewnętrzną przemianę. Zmienia się jego postawa w kwestii walki z okupantem. Dodatkowo winy za występek Franka przyjmuje na siebie jego przyjaciel i kolega z pracy Ed McCarthy, który zostaje poddany licznym torturom. Frank zrywa z dotychczasowym życiem i przyłącza się do lokalnego Ruchu Oporu.

Równolegle dziewczyna Franka – Juliana Crain – spotyka się z tajemniczą osobą zwaną Człowiekiem z Wysokiego Zamku. Dowiaduje się więcej na temat taśm filmowych, które przemycała. Podjęte odpowiednie działania mogą zapobiec wydarzeniom na filmie, który Juliana miała okazję obejrzeć. Wydarzenia te ściągają jednak na nią niebezpieczeństwo ze strony nie tylko japońskiego okupanta, ale i także lokalnego Ruchu Oporu. Ratując się przed pojmaniem, Juliana prosi o azyl Wielką Rzeszę Nazistowską, wkraczając na teren ich ambasady w San Francisco. Jej sprawę o przyznanie prawa do azylu przejmuję Obergruppenführer SS John Smith, który otacza ją kuratelą i zabiera pod własny dach w Nowym Jorku.

W międzyczasie do Nowego Jorku wraca Joe Blake, który odkrywa manipulację swojego przełożonego Johna Smitha. Ostatecznie wyjeżdża on do Berlina, by spotkać się ze swoim biologicznym ojcem Martinem Heusmannem, który pełni wysoką funkcję w Wielkiej Rzeczy Nazistowskiej. Joe postanawia zostać w stolicy na dłużej, kiedy sytuacja polityczna na linii Imperium Japońskie – Wielka Rzesza Nazistowska zaczyna się zaogniać.

The Man in the High Castle – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA

Tak w większym skrócie prezentuje się fabuła drugiego sezonu serialu The Man in the High Castle 2. Akcja toczy się ponownie wokół postaci poznanych w pierwszym sezonie. Tym razem mamy jednak więcej wątków. Widzowie śledzą odrębne losy Juliany, Franka oraz Joe Blake’a. Dodatkowo wzrasta na znaczeniu wątek poboczny dotyczący postaci Nobusuke Tagomi, który jest wysoko postawionym japońskim urzędnikiem – Ministrem Handlu Cesarstwa Japońskiego. To człowiek miłujący pokój, który robi wszystko, by zapobiec wojnie z Nazistami. Dodatkowo jest on mocno przywiązany do japońskiej tradycji i praktykuje dalekowschodnią medytację. Dzięki niej pozyskuje on zdolności, które mają wielki wpływ na rozwój fabuły drugiego sezonu.

W drugim sezonie serialu Człowiek z Wysokiego Zamku widzowie są też świadkami dwulicowości Obergruppenführera SS Johna Smitha. Z pozoru stał się on wielkim wyznawcą idei Tysiącletniej Rzeszy. Jednak w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa własnej rodziny, John Smith potrafi zrobić wyjątki w ideologii nazistowskiej. Jest przy tym bardzo przebiegłą osobą i odgrywa on ważną rolę w nadchodzących wydarzeniach geopolitycznych.

Bez zmian pozostają lokacje przedstawione w serialu. Nadal duże znaczenie mają tu Nowy Jork i San Francisco. Jednak zwiększa się dodatkowo rola Berlina. Ma to związek z przeniesieniem wątku Joe Blake’a właśnie do stolicy Wielkiej Rzeczy Nazistowskiej. Dzięki takiemu manewrowi, widzowie są świadkami zachodzących zmian politycznych, bezpośrednio w centrum nazistowskiego świata. To świetne rozwiązanie, ponieważ tym samym koncepcja serialu pozostaje bez zmian, bo widzowie ciągle skupiają swoją uwagę na jednym z głównych bohaterów, ale dodatkowo obserwują z bliska wydarzenia wagi państwowej.

The Man in the High Castle – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

W The Man in the High Castle 2 (polski tytuł: Człowiek z Wysokiego Zamku 2) wzrasta rola przyjaciela Franka Frinka. Chodzi tu oczywiście o postać Eda McCarthy’ego. W nią wcielił się amerykański aktor i producent filmowy DJ Qualls. Serialomaniacy mogą go znać głównie z roli Obywatela Z w serialu „Z Nation” oraz z serialu „Memphis Beat„, gdzie grał on policjanta Davey’a Suttona.

Tak jak było wspomniane powyżej, wzrosła także znacznie rola Ministra Handlu – Nobusuke Tagomi. W nią wcielił się znany amerykański aktor japońskiego pochodzenia Cary-Hiroyuki Tagawa. Ma on na swoim koncie wiele filmowych występów. Serialowi pochłaniacze mogą go kojarzyć z serialu „Nash Bridges„, gdzie grał w pierwszych dwóch sezonach porucznika San Francisco Police Department – Shimamurę. Zagrał też między innymi w serialu „Lost in Space„.

Całkiem nową postacią jest Reichsminister Martin Heusmann, biologiczny ojciec Joe Blake’a. W tej roli Sebastian Roché. Aktor i scenarzysta filmowy. Serialomaniakom głównie znany z „The Vampire Diaries” iThe Originals” – gdzie grał ojca Mikaelsonów i pierwszego w dziejach łowcę wampirów.

The Man in the High Castle – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial nabiera rozpędu w drugim sezonie. Ci co narzekali na przewlekłą akcję pierwszej odsłony serialu, to w The Man in the High Castle 2 (polski tytuł: Człowiek z Wysokiego Zamku 2) teraz poczuli się nasyceni. No może wątki berlińskie mogły się widzom troszkę dłużyć, jednak ich zwieńczenie powetowało nudniejsze chwile drugiego sezonu. Warto czekać na finałowe dwa odcinki drugiego sezonu, bo potrafią one przysłowiowo ściąć z nóg.

Na koniec warto powiedzieć, że Amazon przygotował dla widzów dodatkowe materiały filmowe, które są prologiem do trzeciego sezonu. Materiał liczy ok 30 minut i naświetla widzom wydarzenia mające miejsce zarówno w pierwszym, jak i w drugim sezonie serialu Człowiek z Wysokiego Zamku. Wyjaśnia on niektóre wątki oraz lekko spoileruje, co czeka nas w trzecim sezonie serialu, który został już udostępniony na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach