The Man in the High Castle – Season 2

The Man in the High Castle 2 – (polski tytuł: Człowiek z Wysokiego Zamku) – Prime Original – Amazon serial oryginalny. Drugi sezon serialu opisywanego wcześniej na łamach „Seriale Srebrnego Ekranu”. Został on udostępniony równocześnie amerykańskim i polskim widzom 16 grudnia 2016 roku, na platformie Amazon Prime. Artykuł na temat pierwszej odsłony serialu pojawił się w serwisie w dniu 26.09.2018 r.

Drugi sezon serialu Człowiek z Wysokiego Zamku liczy podobnie jak pierwszy 10 odcinków. Początkowo brakowało polskiego tłumaczenia, jednak dzisiaj bez problemu można go obejrzeć w serwisie Amazon Prime Video z polskimi napisami.

The Man in the High Castle 2 - Statua Wolności

The Man in the High Castle – Season 2

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W The Man in the High Castle 2, Frank Frink, czyli człowiek podejrzany o zamach na księcia Imperium Japońskiego, przechodzi wewnętrzną przemianę. Zmienia się jego postawa w kwestii walki z okupantem. Dodatkowo winy za występek Franka przyjmuje na siebie jego przyjaciel i kolega z pracy Ed McCarthy, który zostaje poddany licznym torturom. Frank zrywa z dotychczasowym życiem i przyłącza się do lokalnego Ruchu Oporu.

Równolegle dziewczyna Franka – Juliana Crain – spotyka się z tajemniczą osobą zwaną Człowiekiem z Wysokiego Zamku. Dowiaduje się więcej na temat taśm filmowych, które przemycała. Podjęte odpowiednie działania mogą zapobiec wydarzeniom na filmie, który Juliana miała okazję obejrzeć. Wydarzenia te ściągają jednak na nią niebezpieczeństwo ze strony nie tylko japońskiego okupanta, ale i także lokalnego Ruchu Oporu. Ratując się przed pojmaniem, Juliana prosi o azyl Wielką Rzeszę Nazistowską, wkraczając na teren ich ambasady w San Francisco. Jej sprawę o przyznanie prawa do azylu przejmuję Obergruppenführer SS John Smith, który otacza ją kuratelą i zabiera pod własny dach w Nowym Jorku.

The Man in the High Castle 2 - Juliana Crain

W międzyczasie do Nowego Jorku wraca Joe Blake, który odkrywa manipulację swojego przełożonego Johna Smitha. Ostatecznie wyjeżdża on do Berlina, by spotkać się ze swoim biologicznym ojcem Martinem Heusmannem, który pełni wysoką funkcję w Wielkiej Rzeczy Nazistowskiej. Joe postanawia zostać w stolicy na dłużej, kiedy sytuacja polityczna na linii Imperium Japońskie – Wielka Rzesza Nazistowska zaczyna się zaogniać.

The Man in the High Castle – Season 2 – ANALIZA

Tak w większym skrócie prezentuje się fabuła drugiego sezonu serialu Człowiek z Wysokiego Zamku. Akcja toczy się ponownie wokół postaci poznanych w pierwszym sezonie. Tym razem mamy jednak więcej wątków. Widzowie śledzą odrębne losy Juliany, Franka oraz Joe Blake’a. Dodatkowo wzrasta na znaczeniu wątek poboczny dotyczący postaci Nobusuke Tagomi, który jest wysoko postawionym japońskim urzędnikiem – Ministrem Handlu Cesarstwa Japońskiego. To człowiek miłujący pokój, który robi wszystko, by zapobiec wojnie z Nazistami. Dodatkowo jest on mocno przywiązany do japońskiej tradycji i praktykuje dalekowschodnią medytację. Dzięki niej pozyskuje on zdolności, które mają wielki wpływ na rozwój fabuły drugiego sezonu.

W drugim sezonie serialu Człowiek z Wysokiego Zamku widzowie są też świadkami dwulicowości Obergruppenführera SS Johna Smitha. Z pozoru stał się on wielkim wyznawcą idei Tysiącletniej Rzeszy. Jednak w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa własnej rodziny, John Smith potrafi zrobić wyjątki w ideologi nazistowskiej. Jest przy tym bardzo przebiegłą osobą i odgrywa on ważną rolę w nadchodzących wydarzeniach geopolitycznych.

The Man in the High Castle 2 - Juliana

Bez zmian pozostają lokacje przedstawione w serialu. Nadal duże znaczenie mają tu Nowy Jork i San Francisco. Jednak zwiększa się dodatkowo rola Berlina. Ma to związek z przeniesieniem wątku Joe Blake’a właśnie do stolicy Wielkiej Rzeczy Nazistowskiej. Dzięki takiemu manewrowi, widzowie są świadkami zachodzących zmian politycznych, bezpośrednio w centrum nazistowskiego świata. To świetne rozwiązanie, ponieważ tym samym koncepcja serialu pozostaje bez zmian, bo widzowie ciągle skupiają swoją uwagę na jednym z głównych bohaterów, ale dodatkowo obserwują z bliska wydarzenia wagi państwowej.

The Man in the High Castle – Season 2 – O AKTORACH

W drugim sezonie wzrasta rola przyjaciela Franka Frinka. Chodzi tu oczywiście o postać Eda McCarthy’ego. W nią wcielił się amerykański aktor i producent filmowy DJ Qualls. Serialomaniacy mogą go znać głównie z roli Obywatela Z w serialu „Z Nation” oraz z serialu „Memphis Beat„, gdzie grał on policjanta Davey’a Suttona.

Tak jak było wspomniane powyżej, wzrosła także znacznie rola Ministra Handlu – Nobusuke Tagomi. W nią wcielił się znany amerykański aktor japońskiego pochodzenia Cary-Hiroyuki Tagawa. Ma on na swoim koncie wiele filmowych występów. Serialowi pochłaniacze mogą go kojarzyć z serialu „Nash Bridges„, gdzie grał w pierwszych dwóch sezonach porucznika San Francisco Police Department – Shimamurę.

Całkiem nową postacią jest Reichsminister Martin Heusmann, biologiczny ojciec Joe Blake’a. W tej roli Sebastian Roché. Aktor i scenarzysta filmowy. Serialomaniakom głównie znany z „The Vampire Diaries / The Originals” – gdzie grał ojca Mikaelsonów i pierwszego w dziejach łowcę wampirów.

The Man in the High Castle – Season 2 – OD AUTORA

PS. AUTORA: Zastanawiałem się pewien czas, który z seriali wybrać do opisu drugiego sezonu. Dotychczas w serwisie „Seriale Srebrnego Ekranu” prezentowałem wyłącznie pierwsze sezony poszczególnych produkcji. Ich jest ciągle tak wiele do prezentacji, że można tak ciągnąć kolejne kilka miesięcy, bo dużo ich oglądam rocznie. Jednak potrzebne jest jakieś urozmaicenie. Dlatego muszą się pojawiać także w międzyczasie kontynuacje opisywanych wcześniej produkcji. Ciągle też brakuje newsów o nowościach oraz innych artykułów branżowych. Na to też obiecuję w przyszłości przyjdzie czas.

Wybór padł na serial Człowiek z Wysokiego Zamku. Chciałem by był to jakiś wyjątkowy serial. Skoro był opisywany już flagowy serial jednej z platform streamingowych (Amazon Prime Video), to wybór staje się dość naturalny. Jednak szczerze powiedziawszy, wyboru dokonaliście Wy – czytelnicy. Artykuł dotyczący pierwszego sezonu The Man in the High Castle, miał największą ilość odsłon i największą ilość nowych użytkowników, którzy później chętnie powracali do czytania innych przedstawianych tutaj recenzji. Skoro cieszył się taką popularnością i uznaniem wśród czytelników, to nie pozostawało nic innego, jak właśnie wziąć się za pisanie recki kontynuacji tego serialu 😉

The Man in the High Castle 2 - Alexa

The Man in the High Castle – Season 2 – PODSUMOWANIE

Serial nabiera rozpędu w drugim sezonie. Ci co narzekali na przewlekłą akcję pierwszej odsłony serialu The Man in the High Castle 2, teraz poczuli się nasyceni. No może wątki berlińkie mogły się widzom troszkę dłużyć, jednak ich zwieńczenie powetowało nudniejsze chwile drugiego sezonu. Warto czekać na finałowe dwa odcinki drugiego sezonu, bo potrafią one przysłowiowo ściąć z nóg.

Na koniec warto powiedzieć, że Amazon przygotował dla widzów dodatkowe materiały filmowe, które są prologiem do trzeciego sezonu. Materiał liczy ok 30 minut i naświetla widzom wydarzenia mające miejsce zarówno w pierwszym, jak i w drugim sezonie serialu Człowiek z Wysokiego Zamku. Wyjaśnia on niektóre wątki oraz lekko spoileruje, co czeka nas w trzecim sezonie serialu, który został już udostępniony na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach