THE LOOMING TOWER – Miniserial – RECENZJA

THE LOOMING TOWER (polski tytuł: Wyniosłe wieże) – A hulu ORIGINAL – serial oryginalny hulu. Amerykański serial dramatyczny na motywach powieści wydanej pod tym samym tytułem, autorstwa Lawrence’a Wrighta. Twórcami serialu są Dan Futterman, Alex Gibney oraz Lawrence Wright. Za produkcję serialu odpowiada South Slope Pictures, Jigsaw Pictures (studio produkcyjne założone przez Alexa Gibney’a), Wolfmoon Productions oraz Legendary Television (Legendary Entertainment -> Wanda Group).

GATUNKI : dramat / dramat szpiegowski / dramat polityczny / historyczny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial THE LOOMING TOWER liczy 10 odcinków. Premierowo był on udostępniany widzom platformy hulu od 28 lutego 2018 roku do 11 kwietnia 2018 roku.

THE LOOMING TOWER – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o walce agencji CIA oraz FBI z Al-Ka’idą przed 11 września 2001 roku. W 2004 roku Agent Specjalny FBI Ali Soufan stawia się na przesłuchanie przed komisją badającą sprawę zamachów z 11 września. Podtrzymuje on swoje wcześniejsze zeznania, że CIA wielokrotnie odmawiało FBI przekazania dokumentów w sprawie terrorystów, których oni mogli powstrzymać. Wówczas specjalną komórką CIA – Alec Station dowodził Martin Schmidt. Wszedł on w posiadanie przechwyconego w Europie Wschodniej nośnika danych, który zawierał pełną listę członków Al-Kaidy oraz ich celów. Zataił ją jednak przed dwójką agentów FBI przydzielonych do jego jednostki. Na te informacje w NY czekał John O’Neill, dlatego gdy je nie dostał zapowiedział, że FBI będzie od tej pory działało na własną rękę. Problem tylko taki, że na całe FBI tylko osiem osób znało dobrze język arabski. Jedną z tych osób był właśnie Ali zaangażowany do śledztwa przez O’Neilla.

Kiedy FBI zaczyna własne śledztwo, to Agent Robert Chesney udaje się do Nairobi, by przesłuchać Wadiha al-Hage’a. Człowiek ten był sekretarzem Osamy Bin Ladena. Następnie zabiera jego stary komputer do ambasady na prześwietlenie, co skrzętnie dokumentuje zdjęciami śledzący go człowiek. O’Neill ma natomiast nieprzyjemność osobistego spotkania ze Schmidtem na sesji połączonych sztabów u Richarda Clarke’a. Wygarnia mu wówczas zatajenie informacji z dysku Mabruka. Następnie opuszcza spotkanie i udaje się do kochanki. Kiedy jednak dostaje informacje od Chesney’a co znajduje się komputerze z Nairobi, to prosi Clerke’a o zezwolenie FBI operacji w Tiranie. Po uzyskaniu zgody zleca Soufanowi wylot do Tirany, gdyż tam CIA planuje atak na Muhammada al-Zawahirego, prawdopodobnie powiązanego z Aymanem al-Zawahirim. Akcja w Albanii kończy się klapą, bo nie udaje się przejąć żadnych informacji. Niedługo po tym Al-Ka’ida przeprowadza serie zamachów terrorystycznych na amerykańskie ambasady w Afryce.

THE LOOMING TOWER – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na początku 2018 roku platforma hulu prezentuje swoim widzom serial w tematyce terroryzmu, a dokładnie walki z jego zapobieganiem. Produkcja trochę podobna do serialu „Jack Ryan” z tą różnicą, że całość jest realizowana bardziej w konwencji dramatu niż thrillera. Wszystko to bowiem oparte jest na faktach historycznych, które są dobrze znane osobom interesującym się światowym terroryzmem. Miniserial THE LOOMING TOWER bierze bowiem na tapetę działalność terrorystyczną Al-Ka’idy. Tej samej Al-Ka’idy, która dokonała na amerykańskiej ziemi największego w historii zamachu terrorystycznego 11 września 2001 roku. Zanim jednak do niego doszło, to Al-Ka’ida pozostawiła po sobie serię zniszczeń poza terenem USA. Ją szczegółowo opisał w swojej książce „The Looming Tower: Al-Qaeda and the Road to 9/11” Lawrence Wright. Na bazie jego dokumentacji oraz znanych i mniej znanych faktów historycznych dostajemy również serial dramatyczny THE LOOMING TOWER.

W omawianym serialu w walce z terroryzmem wymierzonym w Amerykę ścierają się ze sobą dwie duże amerykańskie instytucje. Obie są wobec siebie bardzo nieufne i obie uważają, że sprawy te leżą w ich kompetencjach. Pierwszą instytucją jest amerykańska agencja wywiadowcza CIA. Drugą instytucją jest FBI, czyli Federalne Biuro Śledcze. CIA uważa, że skoro terroryści z Al-Ka’idy nie działają na amerykańskiej ziemi, to ich śledzeniem oni i tylko oni powinni się zajmować w różnych rejonach świata. FBI natomiast uważa, że wszelki terroryzm leży w ich kompetencjach. Tym samym niezależnie czy terroryści przeniknęli już na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki, czy jeszcze się czają by to zrobić, to FBI powinno w pierwszej kolejności zajmować się ich inwigilacją, by doprowadzić do aresztowań osób zagrażających amerykańskim obywatelom. Spór kompetencyjny jednak nie pomaga w dbaniu o bezpieczeństwo narodowe, co udowadniają kolejne zamachy wstrząsające amerykańską opinią publiczną.

THE LOOMING TOWER – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 2

Spór omawianych amerykańskich agencji ma w tym serialu jednak swoje twarze. To główni bohaterowie produkcji THE LOOMING TOWER (polski tytuł: Wyniosłe wieże). Pierwszą z nich jest szef nowojorskiej jednostki FBI John O’Neill. Drugą osobą po przeciwległej stronie barykady, choć w rzeczywistości walczący ze wspólnym wrogiem zewnętrznym, jest szef specjalnej jednostki CIA Alec Station – Martin Schmidt. Panowie serdecznie się nie znoszą, choć są przez górę zmuszani do współpracy, dla dobra państwa. Ich działania są koordynowane przez doradcę Prezydenta Billa Clintona – Richarda Clarke’a.

John O’Neill uważa Schmidta za totalnego dupka. Nie chce się on dzielić z FBI pozyskanymi danymi, choć zmusza go do tego administracja prezydenta. Ten natomiast uważa, że nie może tego robić, gdyż są to ściśle tajne dane wywiadowcze. Poza tym CIA ma całkiem inne metody walki. Eliminuje cele stwarzające największe zagrożenie dla Ameryki. FBI natomiast korzystając z ich danych, doprowadziłoby do aresztowania nieistotnych pionków, co tylko pogorszyłoby sytuację. Z takim myśleniem Schmidt ma pełne poparcie w swojej jednostce. Przede wszystkim murem stoi za nim jego prawa ręka Diane Marsh.

Szef Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego przy FBI, znanego jako Counterterrorism Division I-49″, też jednak nie jest tutaj świętoszkiem. Prywatnie ma on żonę i dwie córki, a na boku romansuje z dwoma kochankami równocześnie. Niezłe z niego ziółko, zważywszy na fakt, że nawet nie wspomniał tym paniom, że jest ciągle w związku małżeńskim. One natomiast myślą, że to rozwodnik z silnym statusem społecznym. Jednak poza tym z całą pewnością John O’Neill to wielki patriota. Leży mu na sercu troska o bezpieczeństwo amerykańskich obywateli. Jeśli Martin Schmidt nie chce dzielić się pozyskanymi informacjami, to postanawia on prowadzić własne niezależne śledztwo przeciwko Al-Ka’idzie.

THE LOOMING TOWER – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 3

W rzeczywistości O’Neill uruchamia właśnie takie niezależne operacje FBI przeciwko terrorystom z Al-Ka’idy. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż w całym FBI brakuje osób z płynną znajomością arabskiego. Założyciele siatki Al-Ka’ida, to jednakże Arabowie, więc język arabski to w tym przypadku podstawa. Osama bin Laden był Saudyjczykiem, a mózg i strateg organizacji Ayman al-Zawahiri, to Egipcjanin. John O’Neill do swoich operacji angażuje więc mniej doświadczonego agenta, ale za to z libańskim pochodzeniem. Tym agentem jest Ali Soufan. I tu ciekawostka taka dla widzów serialu THE LOOMING TOWER. Ali Soufan to również postać autentyczna. To były agent FBI, który jest nawet jednym z producentów serialu THE LOOMING TOWER. Na ekranie odgrywa go jednak aktor, ale za jego sprawą w tym elemencie mamy nawet swoisty serial biograficzny.

Tym samym Ali Soufan jest tu głównym agentem operacyjnym. Stara się on dzielić swoje życie zawodowe z życiem prywatnym, które właśnie zaczął sobie układać z uroczą nauczycielką Heather. No a nie jest to łatwe zadanie, gdyż musi trzymać przed dziewczyną wszystko w tajemnicy. Ali często wyjeżdża na misję, bo jego znajomość arabskiego to skarb. Poza tym doskonale zna on arabską kulturę, więc potrafi się tam odnaleźć jak żaden inny agent FBI. Jednostka O’Neilla po zamachach w Afryce wysyła jednak również innych swoich agentów do Nairobi. Istotnym zadaniem jest bowiem dowiedzieć się, kto dokładnie stał za zamachami na amerykańską ambasadę. Z kim zamachowcy kontaktowali się przed i po dokonaniu ataku. To zadanie bierze na siebie prawie już emerytowany Agent Specjalny Robert Chesney.

THE LOOMING TOWER – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 4

Oczywiście sam serial THE LOOMING TOWER pokazuje historię walki z Al-Ka’idą również od strony terrorystów. Historia jest oparta na faktach, jednak niektóre postacie występujące w serialu oraz zdarzenia, lokalizacje i dialogi, zostały zmienione na potrzeby fabularnej opowieści. Ciężko bowiem dokładnie odtworzyć tajne prace wywiadowcze CIA i to, co rzeczywiście robili terroryści w swoich przygotowaniach do zamachów. Większość scen to tylko domysły, jak to mniej więcej prawdopodobnie wszystko wyglądało. Nie mniej jednak mamy archiwalne zdjęcia z Osamą bin Ladenem. Natomiast Ayman al-Zawahiri ma tu swojego aktorskiego odtwórcę, gdyż postać ta często gości na naszych ekranach, podobnie jak słynni zamachowcy, którzy porwali samoloty i uderzyli nimi o Bliźniacze Wieże World Trade Center oraz budynek Pentagonu.

Ciekawostką jest, że choć jest to serial amerykański, to jego twórcy bez owijania w bawełnę ukazują tu również perfidne działania amerykańskich służb specjalnych. Na podstawie ich danych wywiadowczych dochodziło wówczas przecież do ataków na rzekome obozy terrorystów w Afganistanie, gdzie zginęło masę osób cywilnych, w tym małych dzieci. Miniserial THE LOOMING TOWER skupia się właśnie na jednym z takich wydarzeń, które nie pozostawia żadnych złudzeń w sprawie karygodnych akcji militarnych Stanów Zjednoczonych.

Fabularnie serial jest bardzo ciekawy, bo tematyka światowego terroryzmu z tego okresu była niezwykle ciekawa. I choć jest to opowieść fabularna, to stanowi też istotny w swoim przesłaniu dokument historyczny. Jednak by wszystko komponowało nam się w spójną serialową całość, to musiał tu jeszcze zagrać element gry aktorskiej. Aktorzy odgrywający główne role jednak nie zawodzą i spisują się bardzo dobrze. Czas więc teraz przyjrzeć się bliżej tym wszystkim postaciom właśnie od strony czysto aktorskiej.

THE LOOMING TOWER – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W postać Johna O’Neilla w tym serialu wciela się Jeff Daniels. To przede wszystkim pamiętny Harry Dunne w przezabawnej komedii „Dumb and Dumber„. Ponadto znamy go również z postaci Rogera w aktorskiej wersji „101 Dalmatians„. Serialowo to natomiast Frank Griffin w „Godless” oraz Will McAvoy w „Newsroom„.

Ali Soufan, to aktorsko Tahar Rahim. Jego pierwowzór jest pochodzenia libańskiego, a on sam jest pochodzenia algierskiego. Oficjalnie to jednak Francuz. Wcielił się on w postać Charlesa Sobhraja w serialu „The Serpent„.

Martin Schmidt, to natomiast w rzeczywistości Peter Sarsgaard. Prywatnie to krewny Jake’a Gyllenhaala. Aktorsko wcielił się on między innymi w postać Ray’a Sewarda w serialu „The Killing” (z polskim tytułem Dochodzenie).

Szef CIA George Tenet, to w tym serialu Alec Baldwin ze znanej rodziny aktorskiej. Filmowo to chociażby Jake Adler w „It’s Complicated„. Serialowo to ostatnimi czasy Robert Henderson w „Dr. Death„.

W postać Richarda Clarke’a wciela się w tym serialu Michael Stuhlbarg. Serialowo to przede wszystkim Arnold Rothstein w serialu HBO „Boardwalk Empire„. To także Richard Sackler w „Dopesick” oraz Sy Feltz w trzecim sezonie kultowego „Fargo„.

Diane Marsh z CIA, to natomiast aktorsko Wrenn Schmidt. Serialowo to chociażby Margo Madison w „For All Mankind„. To również Megan Holter w komiksowym horrorze „Outcast” oraz Iris Campbell w „Person of Interest„. No i jeszcze Julia Sagorsky we wspomnianym wyżej „Boardwalk Empire”.

Agent FBI Robert Chesney, to aktorsko Bill Camp. Ostatnimi czasy wystąpił on w miniserialu Netflixa „The Queen’s Gambit„. Dawniej zagrał również w serialu „Damages„.

Agentka FBI Kathy Shaughnessy, to natomiast w rzeczywistości Virginia Kull. Serialowo to Linda McQueen z horroru „NOS4A2„. To również Emily Barnes z „Big Little Lies„, jak i Katie z pierwszego sezonu „Sneaky Pete„.

THE LOOMING TOWER – Miniserial – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Maria O’Neill, to aktorsko Tasha Lawrence, a Sheri, to w rzeczywistości Katie Finneran, znana z roli Belle Rayburn w serialu „Bloodline”.

Agent FBI Vince Stuart przydzielony do Alec Station, to aktorsko Louis Cancelmi. Serialowo to przede wszystkim Victor Mateo w „Billions„.

Jego służbowa partnerka Toni-Ann Marino, to aktorsko Jamie Neumann. Ostatnimi czasy występowała ona w serialu „Lovecraft Country„. To również Dorothy 'Ashley’ Spina w „The Deuce” (znanym w Polsce jako Kroniki Times Square).

Agent FBI Floyd Bennet, to aktorsko Sullivan Jones, a Maureen z CIA, to w rzeczywistości Jenny Paul. Leigh również z Alec Station, to aktorsko Erica Cho, a w postać Judith wcieliła się Sharon Washington, znana chociażby z postaci Leny w serialu „Hustling„.

Generał Qamish, to aktorsko Ali Suliman znany z serialu „Jack Ryan„. W postać Ambasador Barbary Bodine wcieliła się natomiast Jennifer Ehle, znana z serialu „Pride and Prejudice„.

Heather, to aktorsko Ella Rae Peck. Serialowo to prawdziwa Charlie Rhodes w „Gossip Girl„. To również Molly Yoder w „Welcome to the Family„.

Przełożony O’Neilla w FBI Jason Sanchez, to aktorsko Yul Vazquez. W postać Liz, z którą romansował O’Neill, wciela się natomiast w tym serialu Annie Parisse. Serialowo to między innymi Debra Parker w „The Following” oraz Andrea Zito w „Vinyl„.

Dzieciak z obozu bin Ladena – Walla, to w rzeczywistości Mohamad Ashraf, a Khallad to aktorsko Samer Bisharat. Ważny terrorysta Nawaf al-Hazmi, to natomiast w tym serialu Nebras Jamali.

W postać Aymana al-Zawahiriego w tym serialu wciela się Nasser Faris. Epizodycznie wystąpił on w drugim sezonie serialu „Designated Survivor„. Główny zamachowiec Khalid al-Mihdhar, to natomiast aktorsko Tawfeek Barhom. Serialowo to między innymi Jabroot w „The Letter for the King„.

Abu Jandal, to aktorsko Zaki Youssef. Główną obsadę serialu uzupełnia natomiast oficer Amin. W tej roli wystąpił Eyad Nassar.

THE LOOMING TOWER – Miniserial – Recenzja – PODSUMOWANIE

Miniserial THE LOOMING TOWER z polskim tytułem jako Wyniosłe wieże, to historia walki z Al-Ka’idą od czasu ataku na amerykańskie ambasady w Afryce, po pamiętny dzień 11 września 2001 roku. To ukazanie kulis walki wywiadowczej oraz działań śledczych, które miały zapobiec wielkiej tragedii. Historia nas uczy, że metody przeciwdziałania zawiodły i terroryści finalnie zaatakowali z amerykańskiej ziemi (red. bo samoloty były rejsowe-lokalne) na amerykańskiej ziemi. Jak jednak do tego wszystkiego doszło ? O tym właśnie mówi ten serial. Nie da się bowiem normalnie przeciwdziałać czemukolwiek, gdy nie ma współpracy poszczególnych agencji, które przecież walczą oficjalnie po tej samej stronie. Przy okazji tej wyniszczające wojny wewnętrznej dochodzi również do osobistych tragedii, a nie tylko narodowych. No ale o kogo dokładnie chodzi, to już musicie zobaczyć sami, bo raczej nie będąc Amerykaninem niewiele nam mówią nazwiska tych wszystkich panów walki quasi politycznej.

THE LOOMING TOWER to serial godny polecenia. W Polsce odbił się on jednak słabym echem. Może jednak ta recenzja sprawi, że sięgną po niego przynajmniej pasjonaci współczesnego terroryzmu. Choć oczywiście produkcja jest skierowana do szerszej publiki.

Udostępnij w social mediach