THE KICKS – Sezon 1 – RECENZJA

THE KICKS (pol. Korki) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykańska komedia sportowa, której twórcami są David Babcock i zawodowa piłkarka Alex Morgan. Serial powstał na podstawie książek pod tym samym tytułem, autorstwa właśnie Alex Morgan ilustrowanych przez Paulę Franco. Za produkcję serialu odpowiada Basement Plays Entertainment, Picrow (spółka produkcyjna partnerów w osobach : Electra Lang, Peter Lang, Judith Smith), Full Fathom Five oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : komedia / sportowy / familijny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy i równocześnie jedyny sezon serialu THE KICKS liczy 10 odcinków. Pilot serialu został udostępniony jeszcze w czasach Amazon Instant Video, bo w dniu 26 czerwca 2015 roku. Drugi odcinek został udostępniony na platformie Amazon Video w dniu 25 sierpnia 2016 roku. Pozostałe odcinki wylądowały na tej platformie 1 września 2016 roku. Obecnie w Polsce całość możemy obejrzeć na następcy Amazon Instant Video oraz Amazon Video, czyli na platformie Amazon Prime Video.

THE KICKS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o dziewczęcej drużynie piłkarskiej z południowej Kalifornii. Devin Burke przed wyprowadzką z Milford w Stanie Connecticut była lokalną gwiazdą dziewczęcej juniorskiej drużyny piłkarskiej. Teraz w nowym mieście czeka ją nowa rzeczywistość. Devin pierwsze dobre wrażenie robi już w pierwszy dzień szkoły, popisując się przed miejscowymi chłopakami. Od nowo poznanych dziewczyn dowiaduje się natomiast, że miejscowa szkolna drużyna nosi nazwę Kangury, ale wszyscy mówią na nich THE KICKS.

Po lekcjach Devin udaje się do trenerki Flores i szybko trafia do drużyny. Na treningu jednak zauważa, że ta cała drużyna Kangurów to jakaś farsa. Dziewczyny kompletnie nie potrafią grać w piłkę nożną. Po jakimś czasie na placu gry pojawia się poznana wcześniej dość uszczypliwa Mirabelle. Widać od razu, że to ona robi w tej drużynie różnicę, ale zachowuje się jak rozpieszczona gwiazda. Trening piłkarski szybko się kończy, a trenerka prosi nową o podzielenie się wrażeniami. Devin przyznaje, że liczyła na coś ostrzejszego, a tu widzi, że wszyscy traktują granie jak zabawę. Stąd dziewczyna dziwi się, że drużyna w zeszłym sezonie zajęła drugie miejsce w lidze. Trenerka wyprowadza ją z błędu twierdząc, że to była prasowa literówka, bo chodziło o miejsce 12 na 13 możliwych.

Przed drużyną mecz z najlepszą ekipą Pinewood, dlatego Devin sama chce zmobilizować dziewczyny do większego treningu. Mirabelle psuje jednak jej inicjatywę i dziewczynie odechciewa się gry z takim zespołem. Po przemyśleniach Devin jednak pojawia się na meczu z Pinewood. Devin chce pokazać Mirabelle i całej reszcie, że nawet mierząc się z najlepszymi nie można czuć strachu przed kompromitacją. Drużyna dostaje łomot, ale Devin pod koniec meczu rozprowadza akcję, w której mimo dobrej pozycji postanawia wystawić piłkę Mirabelle, która strzela historyczną bramkę. Mecz choć przegrany daje nadzieję, ale na horyzoncie pojawiają się inne problemy, a pierwszy dotyczy pozyskania nowego trenera.

THE KICKS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial THE KICKS (pol. Korki) powstał jeszcze dla Amazon Video, które poprzedzało obecną nazwę platformy Amazon Prime Video. Właściwie pilot serialu zadebiutował na całkiem innej odsłonie tej usługi, bo na platformie Amazon Instant Video. Nie jest to więc żadna nowość, co nie oznacza, że nie warto o niej wspominać. Zresztą o pierwszych serialach serwisu Amazon mało kto słyszał. Rozkręcały się one wolniej niż chociażby u netflixowej konkurencji. Przy okazji musimy dodać, że Amazon stworzył swoje pierwsze seriale jeszcze nawet przed uformowaniem platformy. Dzisiaj paradoksalnie nie uświadczymy ich na platformie Amazon Prime Video. Omawiany serial stanowi natomiast drugi etap zabawy kinematograficznej korporacji Amazon, a jak generalnie wypadł ten komediowy serial sportowy ?

W produkcji THE KICKS mamy do czynienia z żeńską drużyną piłkarską. Dotyczy to jednak szkolnej drużyny, a nie jakiegoś profesjonalnego klubu. Od czegoś trzeba jednak zacząć, więc by osiągać sukcesy w przyszłości, dziewczynki muszą wykazać swoje umiejętności na boiskach szkolnych. Tym samym grają w lokalnych turniejach oraz szkolnej lidze.

Dla nieobeznanych w temacie konieczne jest krótkie info. W USA to żeńska piłka nożna przez lata miała większy prestiż niż męskie rozgrywki piłkarskie. Faceci zawsze preferowali ich lokalny football. Kobiety znalazły więc alternatywę w popularnej na całym globie piłce nożnej. Tym samym amerykańska żeńska drużyna piłkarska była przez lata czołową reprezentacją tej gry zespołowej. Siłą rzeczy każda mała dziewczynka zainteresowana piłką nożną, marzy o podobnych sukcesach. Osiągnięcia ich poprzedniczek na poziomie olimpijskim dodatkowo oddziałują na ich wyobraźnie. Tym samym w USA nie brakuje chętnych do uprawiania dziewczęcej piłki nożnej już na poziomie middle school.

THE KICKS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Dla odróżnienia od american football, piłkę nożną w Stanach Zjednoczonych Ameryki nazywają soccerem. W serialu THE KICKS mamy więc do czynienia z soccerową drużyną dziewczyn z południa Kalifornii. To właściwie dziewczynki, więc tym samym nie możemy tu mówić o serialu młodzieżowym. Mamy tu bowiem do czynienia z jeszcze młodszą grupą wiekową. Do lokalnej drużyny Kentville Kangaroos, nazywane potocznie THE KICKS (pol. Korki) dołącza młoda i uzdolniona Devin Burke. Dziewczyna ma starcie niezłą przeprawę i bynajmniej nie chodzi o wysoki poziom uniemożliwiający jej rekrutację do szkolnej drużyny. Tej właściwie Devin wcale nie musi nawet przechodzić. Gdy zgłasza się na nabór do trenerki Flores, to ta z marszu przyjmuje ją do drużyny. Szybko okazuje się, że Flores nie jest profesjonalna trenerką, ale zwykłą nauczycielką, która dodatkowo zajmuje się dziewczynami na szkolnym boisku piłkarskim. Do tego wszystkiego lokalne dziewczyny traktują grę jak zabawę, a ich umiejętności piłkarskie są poniżej wszelkiej krytyki.

To nieco podłamująca informacja dla Devin. Szczególnie, że w Milford w Stanie Connecticut była lokalną gwiazdą. Do tego miała na boisku całkiem niezłe zawodniczki do pomocy. To otwierało jej drogę do piłkarskiej kariery. Tutaj przy takim zespole całe te marzenia legną w gruzach, jeśli sama szybko tego jakoś nie zmieni. Devin więc zakasa rękawy i próbuje zmobilizować ekipę do większego zaangażowania na treningach. Te są trochę zaskoczone, ale po części zgadzają się na inicjatywę nowej w ich składzie. Całą pracę nad zbudowaniem prawdziwego zespołu psuje Devin najlepsza w tej ekipie Mirabelle Harris. Ta uważa, że same chęci nie wystarczą, by zespół miał jakiekolwiek szanse w szkolnej lidze. Do tego musi mieć trenera z prawdziwe zdarzenia, a nie dyrygującego składem dzieciaka z Connecticut. Szybko celem staje się więc pozyskanie takiego trenera, a ten okazuje się był cały czas na wyciągnięcie ręki.

THE KICKS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Mały i jedyny spoiler w tej analizie. Nowym trenerem okazuje szkolny woźny, który był dawną piłkarską gwiazdą. Dziewczyny prześwietlają jego przeszłość i dowiadują się, że grał on niegdyś w Reprezentacji Argentyny. Tym samym dziewczęta nie spoczną dopóki nie zgarną go do swojej drużyny. Ostatecznie pod wodzą trenera Rivasa, Devin czuje, że drużyna nabiera wiatru w żagle, który całkowicie odmieni lokalną żeńską piłkę nożną. Rivas to odpowiedni człowiek, na odpowiednim stanowisku. Do tego jest zaangażowany w swoją pracę i wierzy, że z tej beznadziejnej drużyny może zrobić skład na miarę czołówki szkolnej ligi.

Serial THE KICKS (pol. Korki) to więc pogoń za marzeniami, ale i również ukazanie wielkiego zaangażowania. Tylko takie daje szansę na przyszły sukces i musi być widoczne u sportowców już w bardzo młodym wieku. To właśnie w swoim serialu próbuje ukazać Alex Morgan. Amerykańska piłkarka też nie miała lekko na początku swojej kariery. Dlatego wie z autopsji jakiego wysiłku potrzebują młode dziewczyny, by w tym sporcie osiągnąć sukces. Sama później sięgała po – na początku – srebrny medal mistrzostw świata, by następnie dwukrotnie zostać mistrzynią świata. Ponadto Alex Morgan to złota medalistka olimpijska z Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Taka osoba inspiruje młode dziewczyny. Ciekawostką jest, że Alex Morgan pojawia się na chwilę na ekranie, w pierwszym odcinku tego serialu.

W serialu Alex na przykładzie Devin Burke próbuje ukazać te połączenie dziecięcych marzeń z ciężką pracą na boisku piłkarskim. Lokalne dziewczyny potrzebowały bodźca, a takim okazuje się przyjezdna Devin Burke. Dziewczyna na początku nie ma jednak łatwo. Jej wkład w budowanie prawdziwego zespołu torpeduje zachowanie Mirabelle Harris. Dziewczyna potrafi być drażniąca, ale koniec końców okazuje się jedną z najlepszych postaci w tym serialu.

THE KICKS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Mirabelle potrafi być uciążliwa. Nie robi jednak tego na złość drużynie, bo także chce, by ta zaczęła osiągać sukcesy. Stawia się jednak w pozycji uzupełniającej błędy Devin. Wszystko po to, by nakierunkować zespół na wygrywanie, a nie tylko występowanie w szkolnej lidze. Jednak aby tak się stało zespół potrzebuje zmian formacyjnych i w to właśnie angażuje się Mirabelle Harris.

W serialu nie brakuje zabawnych sytuacji. Wszak THE KICKS poza aspektem sportowym, to również komedia. Taka luźna koncepcja pasuje do tego serialu, gdzie trzonem są przecież dzieci w wieku wczesnoszkolnym. (red. no OK. to middle, a nie elementary school, ale ciągle to jednak jeden z początkowych etapów edukacji). Serial w głównej mierze skupia się na dziewczęcej drużynie, ale obok przy tej samej szkole jest jeszcze drużyna chłopców. Z niej jednak poznajemy tylko dwóch zawodników i są nimi Cody oraz Steven.

Serial THE KICKS (pol. Korki) nie zapomina również o rodzinie Devin. Dla każdego członka rodziny to również nowe doświadczenia w nowym mieście. Ojciec Devin przeprowadził całą swoją rodzinę do nowego miejsca z uwagi na awans zawodowy. Pierwszy raz ma stanowisko kierownicze, więc dla niego to również nowa rzeczywistość. Najłatwiej jednak adaptację przechodzi młodszy brat Devin – Bailey Burke. To głównie gracz MMO, więc dla niego bez znaczenia gdzie będzie mieszkał. Nawet po przeprowadzce dzięki internetowi jest w stałym kontakcie ze swoimi znajomymi rozsianymi po całym globie.

Zmierzając do końca możemy powiedzieć, że serial THE KICKS może się podobać jako taka luźna produkcja sportowa o zabarwieniu komediowym. Nie jest to jakiś wybitny serial i często niestety razi przewidywalnością i to taką do bólu. Warto go jednak pokazać swoim dzieciom, jeśli one również angażują się w sport. Same ukazanie pracy włożone przez dziewczyny może im dać sporo do myślenia, co jest kluczem do sportowego sukcesu.

THE KICKS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Trzon produkcji to młode dziewczynki, więc aktorsko bez większego dorobku aktorskiego. Devin, to w rzeczywistości Sixx Orange, która poza omawianym serialem pojawiała się dotychczas na ekranie jedynie w rolach epizodycznych.

W postać Zoe Knox wciela się natomiast Emyri Crutchfield. Ostatnio to Ethelrida Pearl Smutney w czwartym sezonie serialu „Fargo„. Epizodycznie zagrała również w reaktywowanym przez Apple po latach „Amazing Stories„.

Jessi Viera, to aktorsko Isabella Revel, a Parker Zhao, to w rzeczywistości Ashley Liao. Ona miała okazję zagrać Lolę Wong w sequelu popularnego sitcomu „Fuller House„.

W postać Mirabelle Harris wciela się natomiast Isabella Acres. Ją na srebrnym ekranie mogliśmy oglądać w roli Rose Crisp w serialu „Better Off Ted„. W drobnej roli przewinęła się również przez siódmy sezon „Desperate Housewives” (znanego w Polsce pod tytułem Gotowe na wszystko). Młoda aktorka często również udziela swojego głosu w różnych animacjach.

W postać Lily Padgett wciela się Jane Widdop. Emma Gelbaum, to natomiast aktorsko Sophia Mitri Schloss, najbardziej znana z tytułowej roli w filmie „Sadie„.

Trener Rivas, to natomiast aktorsko Alejandro Furth. Ostatnimi czasy to Carlos Baralt w miniserialu „Law & Order True Crime” oraz Antonio Manuel w serialu „Barry„.

Trenera chłopaków gra w tym serialu Brian McNamara, znany przede wszystkim z postaci Michaela Holdena w „Army Wives” (z polskim tytułem Poślubione armii).

Stevena zagrał w tym serialu Adam Hochstetter, natomiast w postać Cody’ego McBride’a wcielił się Noah Urrea. To serialowy Randy w „Gortimer Gibbon’s Life on Normal Street„.

Początkowa trenerka dziewczyn – pani Flores, to aktorsko Noemi Gonzalez, a dyrektorkę szkoły zagrała w tym serialu Jill Remez.

To jeszcze na koniec rodzina Devin. Brat Bailey, to w rzeczywistości Gabe Eggerling, matkę Sharon gra tu Monica Lacy. Ojciec Tom Burke, to natomiast w rzeczywistości Tim Martin Gleason. Aktor przewinął się przez miniserial „Unbelievable„.

THE KICKS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Czy serial THE KICKS jest warty uwagi ? To zależy czego poszukujemy. Jeśli chodzi o seriale sportowe, to trafi się kilka bardziej ambitnych produkcji. Pierwszy z brzegu o podobnej tematyce, bo też o żeńskiej młodej drużynie (tyle że hokeja), to kataloński „Les de l’hoquei„. Omawiany dzisiaj serial jest jednak dodatkowo komedią, więc dla szukających czegoś luźniejszego, to wcale nie jest zły wybór. Poza tym serial zyskał uznanie widzów platformy Amazon Video. Dlatego może zaskakiwać, że Amazon porzucił ten serialowy projekt po pierwszym sezonie. Niestety sezon 1 serialu THE KICKS jest równocześnie jedynym sezonem tej produkcji.

Paradoksalnie serial nigdy nie został oficjalnie skasowany, ale też nie podjęto decyzji o jego kontynuacji. Dzieci jednak szybko rosną, więc brak szybkiej decyzji uśmiercił serial śmiercią naturalną. Poza jednym elementem fabularnym (choć istotnym) z końcówki sezonu, serial możemy jednak oglądać jako odrębną całość i aż tak nie zepsuje nam to zabawy, jak przy innych anulowanych niespodziewanie serialach.

Odkąd Amazon uzupełnił polskie tłumaczenia amerykańskich seriali, to omawiany serial jest dostępny na platformie tej firmy w języku polskim. Jeżeli to było przeszkodą do jego oglądnięcia, to w 2020 roku ta przeszkoda językowa została usunięta. Całość możemy zobaczyć legalnie wyłącznie na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach