The Keepers – MINISERIAL – Recenzja

The Keepers – A NETFLIX ORIGINAL DOCUMENTARY SERIES – Netflix oryginalny serial dokumentalny. Amerykański serial dokumentalny true crime, którego twórcą jest Ryan White. Za produkcję serialu odpowiada Film 45 oraz Tripod Media (studio specjalizujące się w produkcjach dokumentalnych).

GATUNKI : dokumentalny / true crime
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial The Keepers liczy 7 odcinków. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 19 maja 2017 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie NETFLIX.

The Keepers – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY

Dokument opowiada o sprawie morderstwa siostry zakonnej Catherine Cesnik. To niewyjaśniona sprawa od lat, którą niegdyś obszernie opisał na łamach prasy dziennikarz Tom Nugent. Siostra Catherine Cesnik została zamordowana w 1969 roku. Przed śmiercią uczyła ona w miejscowej szkole katolickiej w Baltimore w Stanie Maryland. Przeniosła się ona z klasztoru wraz z innymi siostrami do domu w pobliżu szkoły Archbishop Keough High School, w której uczyła. Pewnego wieczoru po zrobionych zakupach została uprowadzona i jej koleżanki zakonne straciły z nią kontakt. Jej samochód odnaleziono później porzucony z otwartymi drzwiami i kluczykami w stacyjce z przywiązaną gałązką. Samochód ponadto posiadał ślady jazdy po błotnistym terenie.

Prywatne śledztwo w sprawie zniknięcia Catherine Cesnik po latach zaczęły prowadzić dwie byłe uczennice siostry Catherine. Kobiety między innymi zaczęły szukać w tej sprawie związku z podobnym zaginięciem innej młodej kobiety, mniej więcej w tym samym czasie. Młodą Joyce jednak szybko odnaleziono martwą. Jej samochód również został porzucony wcześniej. Joyce Malecki martwą ze związanymi rękoma odnalezioną nad rzeką.

Śledztwo policyjne w sprawie zniknięcia Catherine Cesnik natomiast długi czas nie przynosiło żadnych rezultatów. Miejscowy kapitan policji z czasem zaczął podejrzewać morderstwo. Wolał jednak nie nagłaśniać swoich podejrzeń w mediach. Dopiero 3 stycznia 1970 roku, w południowej części hrabstwa przy wysypisku śmieci, odnaleziono ciało siostry zakonnej Catherine Cesnik.

Po czterdziestu latach na całą sprawę rzuca nowe światło była uczennica Archbishop Keough High School. To wcześniejszy anonimowy świadek wydarzeń z katolickiej szkoły. Nazywana była ona potocznym określeniem Jane Doe. Kobieta po latach ujawnia swoją tożsamość i zeznaje o procederze molestowań seksualnych w katolickiej szkole w Baltimore. O nich musiała dowiedzieć się pracująca tam siostra Catherine Cesnik i dlatego mogła zostać skutecznie uciszona.

The Keepers – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiosną 2017 roku Netflix prezentuje dość kontrowersyjny serial dokumentalny na swojej platformie streamingowej. Kontrowersyjny z kilku powodów. Miniserial The Keepers opowiada o nigdy nie wyjaśnionej sprawie morderstwa siostry zakonnej Catherine Cesnik. Po latach nowe światło na tą sprawę rzucają zeznania anonimowego świadka. Zeznająca kobieta opisuje proceder molestowania seksualnego, do jakiego dochodziło w szkole, w której pracowała siostra Catherine Cesnik. W proceder ten było zaangażowanych wg jej zeznań właściwie kilku księży, ze wskazaniem na jednego głównego sprawcę. Reszta pracujących w Archbishop Keough High School o tym nie wiedziała. Jednak nasz świadek, jako wówczas młoda dziewczyna, pośrednio przyznała się przed siostrą do scen, jakie miały miejsce za murami szkoły. Ta postanowiła interweniować w jej sprawie. Później ta sama siostra zaginęła, a po pewnym czasie odnaleziono jej zwłoki. Sam miniserial buduje więc od razu tezę, wokół której realizowany jest cały The Keepers.

Do dzisiaj nie znamy powodów oraz sprawców zbrodni morderstwa dokonanego na siostrze zakonnej Catherine Cesnik. Kontrowersje budzi więc sam ten fakt wysnutej tezy. Na niej właśnie powstał aż 7-odcinkowy dokument, w którym odcinki mają powyżej jednej godziny długości. Miniserial próbuje wyjaśnić okoliczności, które mogły rzekomo przyczynić się do śmierci siostry zakonnej.

Śledztwo w sprawie samego zabójstwa nie przynosiło żadnych pomyślnych rezultatów. Brakowało przede wszystkich świadków, a przynajmniej wiarygodnych świadków. Ponadto sprawca nie zostawił po sobie żadnych śladów. Był to raczej profesjonalista, albo inteligentny nowicjusz. Sam miniserial siłą rzeczy nie może więc skupiać się na samym dokonaniu morderstwa. Tu brakuje jasnych dowodów na to, jak do tego doszło. Tym samym jeśli ktoś nastawia się przed oglądaniem The Keepers na serial typowo śledczy, krążący wokół samego zabójstwa, to nie ma tu zbytnio czego szukać. Tym samym tak jak wyżej – to bardziej dokument skupiający się na ewentualnych okolicznościach, które mogły pośrednio doprowadzić do zamordowania siostry Catherine Cesnik.

The Keepers – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Kontrowersję budzi sama postawiona teza, ale nie tylko ona. Przez długie lata nie było żadnych nowych okoliczności w śledztwie zmierzającym do odnalezienia mordercy siostry Catherine Cesnik. Sprawa trafiła do Archiwum X. Po czterdziestu latach pojawia się nagle świadek, który twierdzi, że widział ciało siostry zakonnej, zanim one oficjalnie zostało odnalezione. Ponadto chcąca zachować anonimowość kobieta twierdzi, że zna powody, dla których musiała zginąć Catherine Cesnik. I tu pojawiają się kolejne kontrowersje dotyczące wiarygodności świadka, nazywanego jako Jane Doe.

Najlepiej by sami widzowie oceniali jej wiarygodność, a nie poszczególni recenzenci. Jednak wiary w jej opowiadania nie podzielały kolejno policja, prokuratura i sąd, wspomagany opiniami biegłych psychologów. Wspomnieć wystarczy opis sytuacji z kontaktem Jane Doe ze zwłokami siostry zakonnej. Policjanci zbyli kobietę po usłyszeniu, że późną jesienią strącała ona robaki z jej twarzy. To były okolice Baltimore, leżącego między Filadelfią, a Waszyngtonem, czyli w północnych rejonach USA. Północne regiony Stanów Zjednoczonych i listopad / grudzień 1969 roku. To dopiero były zimne czasy, a nie to co mamy dzisiaj, gdzie bezczelne wtyki amerykańskie nawet w grudniu wciskają się nam notorycznie do mieszkań przez otwarte okno. Nic więc dziwnego, że amerykańscy policjanci zbyli jej zeznania śmiechem. Co do innych opowiadań, to już musicie sami wyciągnąć wnioski. Pomagają nieco przy tym zeznania Charliego z ostatniego odcinka serialu The Keepers 😉

Generalnie Jane Doe opowiada o wydarzeniach z samej szkoły katolickiej. Za murami Archbishop Keough High School miało dojść do nieincydentalnych molestowań seksualnych. Kobieta wówczas jako nastolatka była podobno ich ofiarą. Nie mogła ona wyjawić prawdy o tych wydarzeniach, z uwagi na zastraszenie. Później o wszystkim zapomniała i po latach tragiczne wspomnienia wróciły. Teraz już jako starsza kobieta ujawnia swoją tożsamość. Jako Jean Hargadon Wehner dzieli się z widzami swoimi zeznaniami. Wszystkim tym, co dotknęło ją w przeszłości w domu prywatnym, jak i za murami katolickiej szkoły.

The Keepers – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

U Jean Hargadon Wehner tragiczne wspomnienia wróciły po czterdziestu latach. W serialu The Keepers podaje się to jako psychologiczny przykład „wypartych wspomnień”. W jej przypadku będzie to więc „wyparcie pierwotne”. Ma ono miejsce, kiedy pewne przeżycia lub emocje są niedopuszczane do świadomości. Takie zjawiska nigdy do niej nie docierają. Wyparcie pierwotne ma miejsce raz. Oficjalnie przyjmuje się, że w bardzo wczesnym etapie dzieciństwa, kiedy z nieświadomości wyodrębnia się świadomość. Kłóci się to trochę z ówczesnym wiekiem Jane Doe, więc nawet na gruncie psychologii mamy pewne zgrzyty w zeznaniach tej kobiety.

Pamięć to jednak najciekawszy element procesów zachodzących w naszym organizmie. Wciąż nauka mało wie o tych procesach i w wielu przypadkach uznaje niektóre utraty pamięci za coś całkiem normalnego. [red. osobiście kategorycznie się z tym nie zgadzam. Kategorycznie, ponieważ traktuje wszystkie je jako czynnik chorobowy. Uważam, że naukowcy za 100 czy 200 lat będą się śmiali z tych pseudonaukowców, którzy jakąkolwiek utratę pamięci uznają za coś normalnego. Sam od lat zajmuje się chorobami / zaburzeniami pamięci. Działam w organizacjach dot. choroby Alzheimera. Wspominałem o tym wielokrotnie w różnych miejscach w sieci, a tutaj przy okazji recenzji serialu „Tabula Rasa„. W związku z obszerną wiedzą w tym temacie nie chce filozofować, czy wyparte wspomnienia Jean Hargadon Wehner są prawdziwe, czy mogą dotyczyć czegoś takiego, co dzisiaj nazywa się „fałszywymi wspomnieniami”.].

Problem z opowiadaniami Jane Doe dotyczy braku potwierdzenia jej zeznań. Sprawa już nie dotyczy morderstwa siostry zakonnej Catherine Cesnik. To sprawa przeciw jednemu z księży pracujących wówczas w Archbishop Keough High School. Prokuratura umorzyła śledztwo, bo brakowało im potwierdzenia tych nielegalnych procederów przez jeszcze jakąkolwiek inną osobę. Mamy w tym przypadku do czynienia ze słowem przeciw słowu.

The Keepers – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 4

To trudne sprawy, gdzie mamy jedynie słowo przeciw słowu, więc nie ma co się dziwić pani prokurator. [red. osobiście daleki jestem od bronienia prokuratorów – specjalistów od umorzeń, gdy sprawa wygląda na bardziej złożoną niż budowa cepa. Jednak jako również prawnik z wykształcenia muszę rozumieć postawę prokuratury w takich sprawach, gdy jest jedynie słowo przeciw słowu.]. Oczywiście na gruncie logiki brak potwierdzenia nie oznacza, że dane wydarzenie nie miało miejsca w rzeczywistości. Dany ksiądz mógł molestować tylko jedną osobę. Na gruncie prawnym jednak ciężej już to udowodnić temu potencjalnemu zbrodniarzowi. W tej sprawie Jane Doe pozostała więc praktycznie sama na polu boju. Z czasem pojawiły się jeszcze jakieś inne zeznania. W serialu poznajemy kolejne osoby składające zeznania o przestępstwach natury seksualnej. Jednym z nich jest Charles Franz oraz Teresa Lancaster, biorąca udział w postępowaniach prawnych pod pseudonimem Jane Roe.

Tym samym miniserial The Keepers głównie skupia się na sprawach tych molestowań seksualnych. Badanie samego morderstwa siostry Catherine Cesnik schodzi mocno na dalszy plan. Są jednak w serialu osoby, dla których ten konkretny element był i jest nadal priorytetowy. Prywatne śledztwo w sprawie zamordowania siostry Catherine, prowadzą dwie jej byłe uczennice. Angażują się one w to bardzo mocno, niczym fachowe dziennikarki śledcze. To dziś starsze już kobiety: Gemma Hoskins oraz Abbie Fitzgerald Schaub.

Sprawa zabójstwa jest bulwersująca i po wielu latach obszernie opisał ją w prasie Tom Nugent. Ciągle jednak brakowało jednoznacznych dowodów, kto był sprawcą zabójstwa. Czy było to zabójstwo wykonane osobiście przez osobę, która miała motyw, czy może jednak było to zabójstwo na zlecenie. Upływ czasu również zrobił swoje, a osoby podejrzane na różnych etapach śledztwa już dawno nie żyją.

The Keepers – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial dokumentalny The Keepers skupia się na zeznaniach poszczególnych osób z otoczenia zamordowanej siostry zakonnej Catherine Cesnik. Bardziej jednak dotyka on sprawy molestowań seksualnych za murami katolickiej szkoły Archbishop Keough High School niż samego morderstwa. Dzieje się tak, bo jest budowany na tezie, że w wyniku odkrycia prawdy o tych molestowaniach, siostra Cesnik została skutecznie uciszona.

Czy tak było na pewno ? To jedynie domysły na podstawie poszlak i powiązań niektórych faktów. Testy porównawcze materiałów DNA znalezionych na miejscu zbrodni wszystkich podejrzanych nigdy nie potwierdziły, że któryś z nich własnoręcznie dokonał zabójstwa siostry Catherine Cesnik. Nawet test porównawczy DNA ekshumowanych zwłok zmarłego na udar w 2001 roku księdza Maskella. Sprawa do dzisiejszego dnia jest niewyjaśniona, ale otoczka tych wydarzeń może zaciekawić niektórych widzów. The Keepers to serial oryginalny platformy NETFLIX, więc jest on stale dostępny dla widzów na tej platformie.

Udostępnij w social mediach