THE HAUNTING OF BLY MANOR – Recenzja

THE HAUNTING OF BLY MANOR (pol. Nawiedzony dwór w Bly) – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Kolejna historia z antologii horrorów, w której pierwsza opowiadała o Nawiedzonym domu na wzgórzu (zobacz recenzję „The Haunting of Hill House„). Twórcą serialu jest Mike Flanagan. Seria ta opiera się po części na motywach powieści „The Turn of the Screw” autorstwa Henry’ego Jamesa. Za produkcję serialu odpowiada Paramount Television Studios (ViacomCBS), Amblin Television (Amblin Partners – studio filmowe Stevena Spielberga) oraz Intrepid Pictures (niezależne studio produkcyjne założone przez Trevora Macy’ego oraz Marca D. Evansa).

THE HAUNTING OF BLY MANOR liczy 9 odcinków. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 9 października 2020 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie NETFLIX.

THE HAUNTING OF BLY MANOR – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

W 2007 roku pewna para narzeczonych organizuje tzw. próbną kolację przed weselem. Po kolacji goście opowiadają sobie różne historie. Jedną z nich zaczyna opowiadać siwowłosa kobieta, która zastrzega, że będzie to opowieść o duchach.

W 1987 roku w Londynie, Dani Clayton udaje się na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy do Lorda Henry’ego Wingrave’a. To posada guwernantki w posiadłości Bly. Dziewczyna ma się tam opiekować jego bratanicą i bratankiem. Dani otrzymuje tą pracę za drugim podejściem. Po przyjeździe na miejsce do wiejskiej posiadłości poznaje małą Florę oraz chłopca Milesa. Dzieci wraz z panią Grose oprowadzają ją po posiadłości i zakwaterowują w jednym z przestronnych pokoi. Następnie Dani poznaje kucharza Owena oraz na samym końcu zatrudnioną w posiadłości ogrodniczkę.

Kiedy guwernantka kończy rozpakunek swoich rzeczy, Miles wręcza jej spinkę do włosów. Flora jednak twierdzi, że Dani nie powinna jej nosić, bo należy ona do wcześniej zmarłej tu guwernantki. Chwilę później dziewczynka jakby konsultuje z kimś nieobecnym w łazience tą kwestię i zmienia zdanie w sprawie spinki. Dani natomiast w lustrze przez chwilę spostrzega jakąś postać. Co dziwniejsze, dziewczynka ma domek dla lalek pozorujący ich posiadłość, a w nim kilka upiornych lalek. Jedna z nich leży na podłodze poza domkiem, ale Flora twierdzi, że właśnie tam ma zostać. W nocy Dani natomiast zdawało się widzieć na korytarzu jedną z takich postaci. Następnego dnia spostrzega też jakiegoś mężczyznę na balkonie, ale wszyscy pracownicy posiadłości podczas śniadania oznajmiają, że nikt więcej tu nie przychodzi.

Na terenie posiadłości Dani odnajduje różne dziwne lalki, które Flora tam umieszcza jako talizmany. Wieczorem natomiast, gdy guwernantka chce położyć dzieci spać, podnosi na chwilę upiorną lalkę. Następnie dzieci wymyślają powód, by ściągnąć Dani do garderoby, w której ją zamykają. Po pewnym czasie wypuszczają przestraszoną opiekunkę, a ta widzi pozostawione ślady, które biegną na zewnątrz budynku.

THE HAUNTING OF BLY MANOR – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po sukcesie serialu „The Haunting of Hill House„, Netflix wraz z jego twórcą M. Flanaganem, zdecydowali o powstaniu nowej serialowej marki, wokół której powstanie kolejna opowieść o duchach. Tym samym narodziła się „antologia horrorów„, a kolejna opowieść o duchach przenosi nas do wiejskiej posiadłości na Wyspach Brytyjskich. Historia ta opowiadana jest przez pewną kobietę, zaproszoną na wesele młodej pary. Podczas próbnej kolacji opowiada ona o Dani Clayton, która pewnego dnia zostaje zatrudniona w charakterze guwernantki w posiadłości Bly. Dosłownie to pokaźny dwór (ang. manor). Brak licznej służby czyni BLY MANOR bardzo ponurym obiektem. Tym samym pustki w tak wielkim domu mogą momentami przerażać. Szczególnie w nocy, gdy ktoś przechadza się po licznych korytarzach posiadłości. Te mroczne pustki rekompensuje jednak urokliwa okolica, przy której stoi pewna kaplica, a nieopodal niej rozpościera się ogród oraz staw. Całość tym samym wygląda perfectly splendid 😉

THE HAUNTING OF BLY MANOR (pol. Nawiedzony dwór w Bly) jak sama nazwa wskazuje, musi być nawiedzony. Dani Clayton dość szybko się o tym przekonuje. Okazuje się bowiem, że niedawna śmierć poprzedniej guwernantki to najmniejszy problem w obliczu tego, co się dzieje na terenie posiadłości. Właściwie ciężko to wyjaśnić co się dokładnie tu dzieje. Natomiast dziwne zachowanie dwójki dzieci nie daje Dani zbyt wielu wskazówek w tym temacie.

Widzowie jednak, w przeciwieństwie do Dani Clayton, powinni być bardziej uważni już od pierwszej wizyty na dworze w Bly. THE HAUNTING OF BLY MANOR przez cały serial potrafi zaskakiwać różnymi elementami i tym samym jest podobny do pierwszego serialu „The Haunting of Hill House„. Teraz jednak po dwóch latach od jego premiery widzowie są przygotowani, by bardziej zwracać uwagę na wszelkie podejrzane elementy fabularne. Te bowiem z biegiem czasu, niczym elementy puzzli. układają się w jedną spójną całość.

THE HAUNTING OF BLY MANOR – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście nie jest tak, że jeżeli będziemy od razu uważnie oglądać serial, to nic z czasem nas nie zaskoczy. Twórcy serialu do samego końca zostawiają pewne asy w rękawie. Do ostatniego odcinka są w stanie nas czymś zaskoczyć. I chociażby ten fakt jest całkiem perfectly splendid. Jednak mając już pewien bagaż doświadczeń możemy pewne rzeczy przewidzieć przyglądając się zachowaniu głównych bohaterów. Oczywiście bez nagłego rzucania spoilerami, ale chociażby uważny widz zauważy już na wstępie podejrzane zachowanie pokojówki. Gosposia Hannah Grose zawsze siada wraz ze wszystkimi do stołu w jadalni, ale nigdy nic nie je, ani nie pije 😉

THE HAUNTING OF BLY MANOR w kwestii samych duchów jest kolejny raz dobrą opowieścią. Momentami fabularnie jednak trąci absurdami, od których wolne było „The Haunting of Hill House„. Tym samym porównując z poprzednikiem, wypada on siłą rzeczy gorzej. Gorzej nie oznacza jednak, że nowy serial jest zły. Tutejsze duchy mają tu nieco inną formę. Mamy więc świeże podejście, nie dublujące schematów z pierwszego serialu cyklu. Na całe szczęście twórcy pozostawili melodię z intra. Czołówka sama w sobie oczywiście jest inna, bo prezentuje postacie nowej opowieści THE HAUNTING OF BLY MANOR. Wpadająca w ucho muzyka pozostaje jednak niezmienna.

Oba seriale łączy również podobna obsada aktorska. No nie tak w stosunku 1:1, więc są na tym polu różnice. Jednak część aktorów z Nawiedzonego domu na wzgórzu wraca do kolejnego serialu z cyklu, ale wcielają się oni w całkiem nowych bohaterów. Pomysł ten sprawdzał się świetnie w serii American Horror Story i tu jak widać też spełnia swoje zadanie. Czas więc przyjrzeć się tej serialowej produkcji od strony czysto aktorskiej.

THE HAUNTING OF BLY MANOR – Recenzja – O AKTORACH

W postać guwernantki Danielle „Dani” Clayton wciela się Victoria Pedretti. Aktorka grała dorosłą Nell w pierwszym serialu tego cyklu. Ponadto wystąpiła w roli Love Quinn w drugim sezonie „You” oraz epizodycznie zagrała w antologii „Amazing Stories„.

Hannah Grose, to aktorsko T’Nia Miller. Serialowo to DC Wilton w „Witless” oraz Celeste Bisme-Lyons w „Years and Years„. Epizodycznie przewinęła się również przed drugi sezon „Sex Education„.

Przygotowujący posiłki Owen Sharm, to natomiast w rzeczywistości Rahul Kohli. Dotychczas był on najbardziej znany z postaci Raviego Chakrabarti w serialu „iZombie„.

Narratorka opowieści, to aktorsko Carla Gugino. Aktorka wcieliła się w Olivię Crain w pierwszym serialu cyklu. Ostatnimi czasy to Kathy Scruggs w „Manhunt: Unabomber„. Wcześniej wcielała się także w Kate Hewson w serialu „Wayward Pines„.

Poprzednia guwernantka Rebecca Jessel, to aktorsko Tahirah Sharif. W postać Petera Quinta wciela się natomiast znany z roli Luke’a w poprzednim serialu Oliver Jackson-Cohen. Serialowo to również Lucas w „Emerald City” i Ralph w adaptacji dzieła Kena Folletta „World Without End„.

Lord Henry Wingrave, to aktorsko Henry Thomas. On również zagrał we wcześniejszym „The Haunting of Hill House„. Karierę aktorską rozpoczynał natomiast na niezłym dopalaczu, bo rolą Elliotta w filmie „E.T. the Extra-Terrestrial„. W czasach bardziej współczesnych zaangażował się w serial „Stargirl„.

Nie możemy zapominać o dzieciach. Szczególnie perfectly splendid wypada mała Flora. W jej postać wciela się Amelie Bea Smith, która przejęła rolę dubbingu tytułowej „Peppa Pig„. Miles Wingrave, to natomiast w rzeczywistości Benjamin Evan Ainsworth.

Ich matkę Charlotte Wingrave, zagrała tu Alex Essoe. Ojciec Dominic Wingrave, to natomiast w rzeczywistości Matthew Holness.

Dawna właścicielka dworu Viola Willoughby-Lloyd, to aktorsko Kate Siegel. To oczywiście Theodora Crain z poprzedniego serialu cyklu. Jej serialową siostrę Perdite zagrała tu natomiast Katie Parker. Główną obsadę domyka natomiast ogrodniczka Jamie. W tej roli wystąpiła Amelia Eve.

THE HAUNTING OF BLY MANOR – Recenzja – PODSUMOWANIE

Omawiany serial lubi zaskakiwać. Jedne rzeczy da się jakoś przewidzieć, a inne do końca pozostają dla widza tajemnicą. Jako kolejna opowieść o duchach sprawdza się całkiem dobrze. Szczególnie gdy te duchy są dosłownie wszechobecne. Może jedynie nie podobać się samo podejście do koncepcji tych duchów. Na pierwszy rzut oka wygląda to dość absurdalnie. Jeśli jednak przymkniemy na te kwestie lekko oczy, to serial nie powinien zbytnio zawieść naszych oczekiwań. Sprawdza się on bowiem dobrze jako horror. Poziomem również mocno nie odstaje od udanego „The Haunting of Hill House„. Finalnie nie da się jednak ukryć, że Nawiedzony dom na wzgórzu prezentował się porównawczo lepiej. Tym samym THE HAUNTING OF BLY MANOR (pol. Nawiedzony dwór w Bly) nie jest tak całkiem perfectly splendid 😉

Może do takiego samego wniosku doszedł po czasie Mike Flanagan. Już po premierze THE HAUNTING OF BLY MANOR ogłosił, że nie ma w najbliższych planach tworzenia trzeciej opowieści o duchach. Serial nie jest skasowany, ale po tej wiadomości nie mamy co się teraz nastawiać na trzeci serial cyklu. Finalnie cała antologia może mieć tym samym krótki żywot w przeciwieństwie do wspomnianego i rozwijanego przez lata American Horror Story. Jeżeli jednak w halloweenowym czasie nie mieliście okazji obejrzeć tej opowieści o duchach (red. no Netflix trochę zaskoczył, bo udostępnił ten serial trzy tygodnie przed Halloween), to będzie on na Was wiecznie czekać w zasobach oryginalnych platformy NETFLIX.

Udostępnij w social mediach