THE HANDMAID’S TALE – Sezon 2 – RECENZJA

THE HANDMAID’S TALE 2 (pol. Opowieść podręcznej 2) – A hulu Original – hulu serial oryginalny z gatunku dystopian-fiction. Druga odsłona serii, która jest adaptacją dystopijnej powieści o tym samym tytule, autorstwa Margaret Atwood. Informacje o producentach serialu oraz informacje z zarysem fabuły pierwszego sezonu, możecie przeczytać w artykule The Handmaid’s Tale 1.

GATUNKI : dystopian fiction / dramat społeczny
KRAJ PRODUKCJI : USA

THE HANDMAID’S TALE 2 liczy 13 odcinków. Był on udostępniany premierowo na platformie hulu od 25 kwietnia 2018 roku do 11 lipca 2018 roku.

THE HANDMAID'S TALE 2 - Plakat promocyjny

THE HANDMAID’S TALE – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu dochodzi do lekkiego buntu podręcznych. Odmawiają one ukamienowania podręcznej, która chciała popełnić zbrodnię na świeżo narodzonym dziecku. Oznaka buntu nie może zostać zapomniana przez reżim państwa totalitarnego. Podręczne zostają aresztowane i przygotowane do publicznej egzekucji przez powieszenie.

W apogeum sceny z egzekucją ostatecznie dochodzi do jej przerwania. Okazuje się, że reżim postanowił pokazać podręcznym, że w Gilead nie ma miejsca na nieposłuszeństwo. Jednak każdy kolejny taki wybryk zakończy się czymś znacznie większym, niż pokazową demonstracją siły władzy.

W konsekwencji tych wydarzeń wychodzi na jaw, że Freda jest w ciąży. Zostaje ona odizolowana od reszty grupy. Wszystkie ostatnie wydarzenia nie złamały jednak Fredy, która uznaje, że dziecko nie może się urodzić w tak okropnym świecie. Ona sama natomiast musi podjąć próbę ucieczki z tego szalonego państwa.

THE HANDMAID'S TALE 2 - June

THE HANDMAID’S TALE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po sukcesie pierwszego sezonu THE HANDMAID’S TALE, wielu widzów z niecierpliwością oczekiwało drugiej odsłony Opowieści podręcznej. Już pierwszy odcinek drugiej serii zaczyna się w hitchcockowskim stylu od wielkiego BOOM. Ta mroczna i dystopijna opowieść nie ma zamiaru zwalniać i szykuje widzów na nową dawkę emocji. Tak też się dzieję w kolejnych odcinkach, choć trzeba pamiętać, że cały serial jest robiony bardziej w konwencji dramatu niż thrillera. Chociaż jak pokazuje pierwszy odcinek THE HANDMAID’S TALE 2 (pol. Opowieść podręcznej 2), są od tego wyjątki.

Tym razem nasza główna bohaterka jest w ciąży. Może to być dla niej przekleństwem, a może być niezłą kartą przetargową. Nikt w Gilead nie zapłacze po kobiecie z gorszego sortu. Jednak utrata dziecka, które jest w tym państwie traktowane jak prawdziwy cud od Boga, to dla reżimu rzecz niewybaczalna. Freda wie o tym doskonale jak ważna jest jej ciąża dla samego reżimu oraz dla pary, u której służy jako podręczna.

W THE HANDMAID’S TALE 2 poza miastem, w którym mieszka nasza podręczna, zaglądamy też często do kolonii karnej. To właśnie tam trafiła Emily za zdradę własnej płci. Kolonia to zupełnie inny świat, w którym pod-kobiety są zmuszane do ciężkiej pracy. Nikt także nie przejmuje się ich losem, gdy zachorują. To także prawdziwe pustkowie, z którego nie ma ucieczki, bo nie wiadomo dokąd uciekać.

THE HANDMAID'S TALE 2 - Emily

THE HANDMAID’S TALE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W miastach Gilead życie jednak toczy się dalej. Państwo nic sobie nie robi z presji międzynarodowej, choć z serialu dowiadujemy się, że sąsiednia Kanada chętnie przyjmuje uchodźców z Gilead. Dla reżimu stworzony przez nich system jest zbawieniem dla ludzkości, a rządzący krajem uważają, że inne państwa, które nie zrobiły nic w kwestii przyrostu naturalnego, z czasem znikną z powierzchni naszej planety.

Mechanizmy państwa totalitarnego także sprawdzają się dobrze, a komendanci, którzy są u władzy, ale sprzeniewierzyli się zasadom systemu, także mogą spotkać się z surową karą. Właściwie to dotyczy wszystkich mieszkańców Gilead. Karę za złamanie zasad wykonują w Gilead zawsze publicznie, bo w ten sposób lepiej wpływa to na psychikę narodu, który żyje w ciągłym zastraszeniu.

Służba Gilead to nie tylko system kar. Są także nagrody za lojalne posłuszeństwo. W THE HANDMAID’S TALE 2 przekonuje się o tym Nick, który wypełnia swoje zadania w posiadłości Komendanta Freda Waterforda. Reżim zadbał o to, by Nick otrzymał w nagrodę za swoją lojalność, młodą i uroczą dziewczynę za żonę. Nie tylko więc strachem Gilead podporządkowuje sobie obywateli. Najważniejsze w państwie bowiem jest, by każdy dobrze znał swoje miejsce. Tylko wtedy może liczyć na przychylność władzy.

THE HANDMAID'S TALE 2 - Egzekucja

THE HANDMAID’S TALE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak od strony aktorskiej wygląda THE HANDMAID’S TALE 2 ? Tak jak było napisane przy okazji pierwszego sezonu, serial aktorsko trzyma wysoki poziom i nie można tu mieć większych zarzutów z tego powodu.

Komendant Fred Waterford to w rzeczywistości Joseph Fiennes. Ten angielski aktor jest znany między innymi z filmu „Shakespeare in Love„. Był on w przeszłości odznaczany wieloma nagrodami za brytyjski film biograficzny „Elizabeth„. Za rolę Waterforda także otrzymał nagrodę Emmy. Serialowo możemy go jeszcze kojarzyć z roli Monsignora Timothy’ego Howarda w „American Horror Story: Asylum„.

THE HANDMAID'S TALE 2 - Fred

Nick Blaine w serialu to aktorsko Max Minghella. Też angielski aktor, który zagrał między innymi w „The Mindy Project„. Aktorsko chyba najbardziej rozpoznawalny jest jednak z roli businessmana Divya Narendra w filmie „The Social Network„.

Narzuconą wybrankę jego serca Eden Spencer gra natomiast Sydney Sweeney. Ostatnio wystąpiła ona w serialu HBO – „Sharp Objects„. Niektórzy mogą ją kojarzyć jako Emaline Addario ze skasowanego po pierwszym sezonie serialu Netflixa – „Everything Sucks!„.

W THE HANDMAID’S TALE 2 trochę więcej jest postaci Emily. W tej roli Alexis Bledel znana głównie z „Gilmore Girls„. Później tą samą postacią, czyli Rory Gilmore zagrała w dokrętce „Gilmore Girls: A Year in the Life„. Niektórzy mogą ją też pamiętać z roli Beth Dawes w „Mad Men„.

THE HANDMAID'S TALE 2 - Alexis Bledel

THE HANDMAID’S TALE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Rita, czyli służąca w kuchni Waterfordów to aktorsko Amanda Brugel. Tą Kanadyjkę możemy znać z roli Michelle Krasnoff w „Seed„. Pojawiała się też w serialu „Orphan Black” i „Eyewitness„. Natomiast na ekranie najdłużej występowała jako Lynnie Jordan w operze mydlanej „Paradise Falls„.

Janine w serialu gra Madeline Brewer. Aktorkę znamy chociażby z roli Tricii Miller w „Orange Is the New Black„. Odgrywała ona też postać Mirandy Cates w „Hemlock Grove„.

Przyjaciółka June (późniejsza Freda) Moira to w rzeczywistości Samira Wiley. To amerykańska aktorka i modelka znana także z serialu „Orange Is the New Black„. Odgrywa tam postać Poussey Washington, za którą została doceniona i odznaczona nagrodą – Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series.

THE HANDMAID’S TALE – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W maju 2018 roku władze Hulu ogłosiły, że przedłużają serial o trzeci sezon. Cały THE HANDMAID’S TALE 2 (pol. Opowieść podręcznej 2) nie ustępował zbytnio pierwszej odsłonie serii. Był tak samo dobrze przyjęty przez widzów, jak i krytyków filmowych. Wystarczyło zobaczyć po premierze na noty w uznaniowym źródle ocennym Rotten Tomatoes, który THE HANDMAID’S TALE 2 ocenił na 91% przy 94% za pierwszy sezon (przy zbliżonych liczbach oceniających).

Udostępnij w social mediach