The Handmaid’s Tale – Season 1

The Handmaid’s Tale (pol. Opowieść podręcznej) – to serial oryginalny HULU, z gatunku dystopian-fiction. Jest adaptacją dystopijnej powieści o tym samym tytule autorstwa Margaret Atwood. Serial został zlecony do realizacji przez Hulu, a za jego produkcję odpowiadają: MGM Television [MGM Holdings, który jest współwłasnością wielu podmiotów: Providence Equity Partners (29%), TPG Capital (21%), Sony – oddział amerykański (20%), COMCAST (20%), DLJ Mechant Banking Partners (7%) oraz Quadrangle Group (3%)], a także White Oak Pictures, Daniel Wilson Productions, Inc. (prywatna firma Daniela Wilsona) oraz The Littlefield Company (spółka medialna Warrena Littlefielda, Grahama Scotta Littlefielda i partnerów).

Pierwszy sezon The Handmaid’s Tale liczy 10 odcinków. Polscy widzowie mogą obejrzeć udostępnionego na platformie HBO GO. Miłośnicy tradycyjnego przekazu telewizyjnego mają go okazję zobaczyć od jutra na kanale Stopklatka TV (premiera pierwszych dwóch odcinków – jutro o godz. 22.00).

Stopklatka TV dostępna jest w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej (pozycja 17), na terminalach satelitarnych: Cyfrowy Polsat (pozycja 58), nc+ (pozycja 186), Orange (pozycja 225), a także w ofercie sieci kablowych: UPC (pozycja 202 lub 497), Vectra (pozycja 317), Multimedia Polska (pozycja 164), Netia (pozycja 148), Inea (pozycja 239), Toya (pozycja 111).

The Handmaid’s Tale – Season 1

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach młodej kobiety imieniem June. Akcja serialu The Handmaid’s Tale przenosi nas w niedaleką przyszłość. Stany Zjednoczone przestały istnieć w swojej pierwotnej formie. Kraj po rewolucji został przejęty przez pseudo-religijną Juntę, która zmieniła nazwę państwa na Gilead. Fundamentaliści tworzący rząd wprowadzili nowe zasady, które miały sprawnie zaradzić światowemu problemowi depopulacji. Głównym jej powodem jest bezpłodność, dlatego rząd wyselekcjonowuje płodne kobiety, traktując je jak kastę niewolniczą, kierowaną do bogatych domów oficjeli Junty rządzącej Gileadem.

Jedną z nich jest June, której nadano imię Freda, po Komendancie – Panie Domu, do którego trafiła jako niewolnica, zwana podręczną. Podręczna ma jedno główne zadanie. Jeden cel. Urodzić dziecko dla pary, do której została przydzielona.

The Handmaid’s Tale – Season 1 – ANALIZA

Serial The Handmaid’s Tale okazał się sukcesem Hulu i stał się szybko jednym z jej flagowych projektów. Oczywiście pod warunkiem, że można flagowcami nazywać także produkcje zlecone. HULU nie robi zbyt wiele własnych produkcji, bo posiada dopiero raczkujące studio filmowe. Jednak niemal każda platforma streamingowa zaczynała w ten sam sposób, więc liczy się też celne trafienie w gusta widzów, zlecając produkcję, która ujmię za serce rzesze oglądających. Tak stało się w przypadku The Handmaid’s Tale.

The Handmaid’s Tale poza rzeszą fanów zyskało uznanie krytyków na całym świecie. Serial szybko stał się obiektem pożądania różnych firm medialnych, które chciały pozyskać licencję na tą dystopijną opowieść w swoich krajach, ponieważ HULU nie rozpoczęło jeszcze swojej ekspansji na świat. Efekty w Polsce są widoczne, skoro pierwszy sezon możemy obejrzeć na dwóch platformach streamingowych, oraz także pierwszy raz w bezpłatnej cyfrowej telewizji naziemnej, na kanale Stopklatka TV.

The Handmaid’s Tale to mroczna dystopijna opowieść o tym jak kobiety sprowadzono do roli niewolnic. Każda podręczna ma jasno wyznaczone główne zadanie, ale poza tym spełnia też funkcję służącej. Podręczne wychodzą codziennie do sklepu po zakupy. Zawsze w parach. Nie mogą podczas przechadzki poruszać żadnych tematów prywatnych, ani tym bardziej spraw wagi państwowej, ponieważ przysłowiowe ściany mają uszy (choć w tym przypadku bardziej drzewa i latarnie).

Serial świetnie ukazuje jak wygląda państwo totalitarne. Podczas codziennych przechadzek podręcznych oglądamy pełno żołnierzy/strażników na ulicach, uzbrojonych w karabiny. Zdrada jest surowo karana, a egzekucje wykonuje się publicznie dla zastraszenia obywateli. By tego było mało, zdrajcy mają o sobie przypominać i wbijać się w świadomość przechodniów. Stąd towarzyszące nam na każdym kroku wisielce. Do tego jak przystało na każde państwo totalitarne, wykształcił się cały aparat szpiegowski/inwigilacyjny.

The Handmaid’s Tale – Season 1 – O AKTORACH

The Handmaid’s Tale cechuję też dobra gra aktorska. W główną rolę podręcznej wcieliła się Elisabeth Moss. Aktorka znana między innymi z serialowego dramatu poitycznego „The West Wing„. W The Handmaid’s Tale wykreowała ona postać szarpaną wieloma rozterkami. Należy bowiem pamiętać, że każda kobieta, która stawała się podręczną, miała wcześniej własne normalne życie. Tak też było w przypadku naszej głównej bohaterki. Elisabeth Moss otrzymała za swoją rolę nagrodę Emmy.

Dobra też rola Yvonne Strahovski, australijskiej aktorki polskiego pochodzenia. Wcieliła się ona w postać żony Komendanta. Aktorkę serialomaniacy kojarzą głównie z roli uwspółcześnionej Poison Ivy w serialu „Dexter„. Yvonne Strahovski zagrała też agentkę Sarę Walker w serialu „Chuck„. Inni mieli okazję ją zobaczyć też w roli agentki specjalnej w dokrętce serialu „24„, czyli „24: Live Another Day„.

Na głosy pochwały zasługuje także kontrowersyjna postać grana przez Ann Dowd. Aktorka za swoją rolę otrzymała nagrodę Emmy, za odtwarzaną postać drugoplanową. Śledzący uważnie seriale telewizyjne powinni ją kojarzyć z roli Patti Levin w „The Leftovers„, czyli luźnej adaptacji książki Toma Parrotty. W latach dzięwięćdziesiątych grała też główną rolę w serialu ABC „Nothing Sacred„.

The Handmaid’s Tale – Season 1 – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon The Handmaid’s Tale poruszył też dyskusje o prawach kobiet w krajach, które swoimi zasadami nieco przypominają fikcyjny Gilead. Abstrahując nieco od faktu, że fundamentaliści Gileadu oparli swoje zasady na Biblii, to sytuacje podręcznych z serialu można porównać do sytuacji wielu kobiet krajów radykalnego Islamu, takich jak na przykład Arabia Saudyjska.

Pomimo mrocznej fabuły serial The Handmaid’s Tale potrafił przyciągnąć przed ekrany wielu widzów. Został za to doceniony wieloma nagrodami, w tym Emmy, za wybitny serial dramatyczny. Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji obejrzeć pierwszego sezonu, to dla przypomnienia – premiera pierwszych dwóch odcinków – jutro o godzinie 22.00 na kanale Stopklatka TV. Powtórka 11 listopada o północy.

Udostępnij w social mediach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *