The Good Place – SEZON 4 – Recenzja

The Good Place 4 (pol. Dobre miejsce 4)  – finałowy sezon serialu komediowego NBC, opowiadającego o perypetiach osób, które po śmierci trafiły w zaświaty. Twórcą serialu jest Michael Schur. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – The Good Place 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – The Good Place 3.

GATUNKI : komedia / fantasy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Finałowy sezon serialu Dobre Miejsce liczy, podobnie jak cała reszta, 13 odcinków. Ostatni odcinek jest podwójnej długości. The Good Place 4 był pierwotnie emitowany na kanale NBC od 26 września 2019 roku do 24 stycznia 2020 roku.

The Good Place – SEZON 4 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Michael wymusza spotkanie z sędzią w specjalnym wymiarze, zwanym naleśnikarnią. Tam można na spokojnie negocjować los grupy Eleanor, ponieważ moce pani sędzi są w naleśnikarni mocno ograniczone. Ku zaskoczeniu wszystkich to Jason przekonuje sędzią, by przekonała się na własnej skórze jak wygląda życie na Ziemi i jak trudne jest podejmowanie dobrych decyzji. Sędzia ekspresowo dostosowała się do sugestii, ale nadal ma wątpliwości co do losu grupy. Na konsultacje wzywa Shawna. Ostatecznie Michael za sugestią Chidiego proponuje powtórzyć pierwotny eksperyment, by potwierdzić, że stanie się dobrym przez członków ekipy nie było wcześniej dziełem przypadku. Teraz ta sama ekipa ma uczynić dobrym nowe obiekty eksperymentalne. Nikt jednak nie chce dać zgody na budowę kolejnej dzielnicy. Eleanor wpada na pomysł, by do eksperymentu wykorzystać przestrzeń Mindy w Neutralnym Miejscu.

I tak, Michael projektuje nową dzielnicę, Janet z Derekiem tworzą sztucznych mieszkańców, a Shawn zgodnie z wynegocjowaną strategią ma przesłać czterech osobników, którzy mieli trafić do Złego Miejsca, jako obiekty do przebudowy ich osobowości. Wszystko idzie zgodnie z planem, a gdy czas odpalić scenariusz z przyjęciem nowej duszyczki, Michel doznaje ataku paniki. Eleanor musi w tym przypadku wskoczyć w jego rolę Architekta i powitać oraz oprowadzić po dzielnicy nowo przybyłego Johna. Później ekipa domyśla się, że nowi wysłannicy Złego Miejsca, to ich dręczyciele z czasów życia na Ziemi. Następną duszyczką jest Simone Garnett. Tego nie może przyjąć do świadomości Chidi, dlatego prosi o reset jego wspomnień. Choć to tragiczne dla Eleanor rozwiązanie, ale ostatecznie zgadza się na propozycję swojego chłopaka. Tym samym staje się dla niego całkiem obcą osobą, a Chidi przyjmuje rolę nowo przybyłej duszyczki.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Eleanor oprowadza Chidiego, który jest zachwycony nowym miejscem, choć dziewczyna czuje żal w sercu, że nawet nie potrafi zapamiętać jej imienia. Kolejni przybyli to drętwa Linda i wkurzający Eleanor – Brent Norwalk.

Niestety nie będzie to łatwe zadanie dla ekipy Eleanor, by wpłynąć na wewnętrzną przemianę nowej czwórki. Nawet Simone, którą niby dobrze znali, będzie ciężko do tego przekonać. Dziewczyna nie chce wierzyć, że umarła i woli „żyć” w przekonaniu, że to co widzi, to wytwór jej wyobraźni i defekt jej mózgu. Natomiast nudna z pozoru Linda okazuje się w dodatku demonem w przebraniu. Sprawę tą Eleanor i Michael szybko zgłaszają sędzi. Tej nie podoba się oszustwo Shawna i nie pozwala mu wymienić przebierańca na prawdziwego osobnika. Do programu eksperymentalnej czwórki dołącza za to Chidiego. Ten i tak ma teraz wymazane wspomnienia, więc wszystkiego co dobre musi się uczyć od nowa. Dlatego też pasuje by stać się czwartym obiektem testowym.

The Good Place – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już finałowy sezon Dobrego Miejsca. Ostatnia podróż w zaświaty (a po drodze zdarzały się podróże także poza zaświatami) Eleanor Shellstrop i spółki. Finałowy sezon The Good Place 4 podzielony jest na dwa wątki. Drugi niech zostanie tajemnicą, by nie spoilerować fabuły. Pierwszy natomiast skupia się nowym eksperymencie wynegocjowanym u sędzi „Gen”, którym jak się okazuje kieruje Eleanor. Podpuszczona przez Michaela przyjmuje kontrolę nad eksperymentem. Tym samym odpowiednio dyryguje resztą ekipy, by skierowane do nowej dzielnicy duszyczki osiągnęły satysfakcjonujący wynik poprawy względem swojego doczesnego życia. A to nie będzie łatwe zadanie, bo demon Shawn zadbał o pewne utrudnienia w ramach tego eksperymentu. Pierwszym z nich okazuje się fortel z przebranym za Lindę demonem. Drugim podstępem jest skierowanie do nowej dzielnicy Simone, która za życia była bliska sercu Chidiego Anagonye.

Specyfiką tego serialu są stałe zwroty akcji. Nie inaczej jest w The Good Place 4. Eleanor Shellstrop musi się sporo nagimnastykować, by eksperyment nie okazał się niewypałem na ich niekorzyść. Stawka jest duża, bo przegrana oznacza wieczne potępienie i tortury z rąk samego Shawna. Ten oczywiście kibicuje, by wszystko zakończyło się totalną klapą. Nie wierzy on bowiem, że źli ludzie mogą się nagle diametralnie zmienić. To takie życie wg starego systemu zsyłało mu ich do Złego Miejsca. Dlatego Shawn nie jest zadowolony testowaniem nowego systemu.

Ostatecznie jednak sędzia przystaje na propozycje naszej grupy i daje im możliwość przetestowania nowego systemu w nowej dzielnicy, z nowymi obiektami testowymi. Nie wszystkie obiekty testowe są jednak całkiem nowe. Chidi nie może znieść myśli zesłania tu Simone, dlatego prosi Michaela o wymazanie mu pamięci. Z wymazaną pamięcią staje się nawet czwartym obiektem testowym. Pozostałe obiekty uzupełnia pewien bloger, który za życia komentował uszczypliwie życie celebrytów oraz niejaki Brent Norwalk, któremu się wydaje, że jest chodzącym ideałem zasługującym na najlepsze miejsce w zaświatach.

The Good Place – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Co zmienia się w finałowym The Good Place 4 ? Jeśli jest to serial bazujący na częstych zwrotach akcji, to chciałoby się powiedzieć, że wszystko się zmienia. Ciągle jednak bazujemy na tej samej formule, która sprawdza się od początku, choć nie da się ukryć, że dzięki świeżości znacznie lepiej się prezentowała w pierwszym sezonie. Mimo wprowadzenia do serialu nowych obiektów testowych, to nasza czwórka w osobach Eleanor Shellstrop, Chidi Anagonye, Tahani Al-Jamil, Jason Mendoza i w akompaniamencie Janet i Michaela, gra tu nadal pierwsze skrzypce. To od nich się wszystko zaczęło i na nich ta historia się kończy.

Jest to więc historia o wielkiej przyjaźni z gruntu całkowicie nie pasujących do siebie osób. W zaświatach tworzy się wokół nich specjalna więź. Od tej pory pomagają sobie nawzajem i nie chcą pozwolić, by jakaś nadludzka siła ich rozdzieliła. Do tego wszystkiego dochodzi wątek romantyczny. Dotyczy on Eleanor i Chidiego. Jest on budowany praktycznie od samego początku tego serialu. Postacie te bowiem sparowano na zasadzie bratnich dusz. To okazało się fikcją i elementem pierwszego eksperymentu Architekta Michaela. Z czasem jednak tą dwójkę zaczyna łączyć prawdziwe uczucie. W pewnym momencie dużą zasługę w tym wszystkim miała Mindy St. Claire z Neutralnego Miejsca. Ona jednak tylko pchnęła tą dwójkę w coś, co sami między sobą wykreowali.

I w końcu The Good Place 4 (pol. Dobre miejsce 4) jeszcze pokazuje, że istotnym w tym serialu jest wątek szukania swojego nowego własnego miejsca dla demona Michaela. Przy Eleanor i spółce nabrał on pewnego dystansu do swojej pracy. Z czasem zaczął na serio poznawać ludzi jako osoby, a nie jako obiekty testowe. Pomogło mu to zrozumieć ludzkość. Michael tym samym odkrył nowy sens własnej egzystencji, a to dzięki fascynacji ludźmi i ich prawdziwą naturą.

The Good Place – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH

A jak w finałowym The Good Place 4 (pol. Dobre miejsce 4) wyglądają postacie od strony aktorskiej ? Rzućmy bardzo krótko okiem na te całkiem nowe postacie oraz te, które teraz zyskały na większym znaczeniu.

Brent Norwalk, to aktorsko Ben Koldyke. Miłośnicy seriali komediowych pewnie go kojarzą z roli Dona Franka w „How I Met Your Mother„. Serialowo to również Paul Edley w „Masters of Sex„.

Demon Glenn, który przewija się przez cały serial, to aktorsko Josh Siegal. To bardziej producent, pisarz i scenarzysta, odpowiedzialny chociażby za drugi sezon serialu „Unbreakable Kimmy Schmidt„.

To na koniec inny ważny obiekt testowy – John Wheaton. Ten przed śmiercią uprzykrzał życie Tahani Al-Jamil swoimi wpisami na blogu. W rzeczywistości to aktorsko Brandon Scott Jones. To typowy aktor komediowy, choć na ekranie występuje głównie epizodycznie, albo w innych drobnych rolach.

The Good Place – SEZON 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

I to by było na tyle przygody w zaświatach z Eleanor Shellstrop i spółką z o.o. Kolejna produkcja mistrza seriali komediowych Michaela Schura zaskarbiła sobie w ostatnich latach wielu fanów. Oczywiście na przestrzeni lat widać w tym serialu różnice poziomów. Pierwszy sezon potrafił wręcz zauroczyć. Późniejsze zmiany koncepcji, trochę przyczyniły się na niekorzyść tej produkcji. Może to było zamierzone od samego początku, albo pomysł się urodził w głowie twórcy dopiero podczas kręcenia serialu. Tak czy inaczej trzeba było jakoś doprowadzić tą historię do końca. I zamyka się ona nam pewną klamrą, więc ma przygotowany finał sezonu.

To są dokładnie dwa ostatnie odcinki, w tym finałowy o podwójnej długości. Każdy główny bohater otrzymał odpowiednie zakończenie, więc jest to produkcja kompletna. Czy to dobre zakończenie, czy złe, to już kwestia gustu. Ważne, że serial nie jest urwany fabularnie i ma swoje zwieńczenie.

Udostępnij w social mediach