The Good Place – SEZON 3 – Recenzja

The Good Place 3 – trzecia odsłona serialu komediowego NBC, opowiadającego o życiu w zaświatach. Twórcą serialu jest Michael Schur. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – The Good Place 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – The Good Place 2.

GATUNKI : komedia / fantasy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu Dobre Miejsce liczy, podobnie jak poprzedni, 12 odcinków. (pierwszy jak w każdym sezonie składa się z dwóch części, czyli łącznie jest tych odcinków 13). The Good Place 3 był pierwotnie emitowany na kanale NBC od 27 września 2018 roku do 24 stycznia 2019 roku.

The Good Place – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Eleanor Shellstrop, Chidi Anagonye, Tahani Al-Jamil oraz Jason Mendoza trafiają specjalnym portalem do siedziby sędziego. Pani sędzia ma osądzić, do jakiego Miejsca powinna trafić ostatecznie zgrana już ze sobą grupa. W ramach procesu wysyła każdego z nich na próbę charakteru. Ostatecznie każde z nich przegrywa z własnymi słabościami, co powoduje oblanie testu. Wyrok w tym przypadku może być tylko jeden – powrót do Złego Miejsca. W tym samym czasie Michael trafia na dywanik do Shawna, który szykuje mu karę za pomoc w ucieczce Eleanor i spółki. Gdy jego los wydaje się przesądzony, a opałów ratuje go Janet, która tylko udawała przed Shawnem Złą Janet. Następnie dwójka ta udaje się z odsieczą przez portal, wprost do siedziby Sędzi, która właśnie miała odesłać grupę do Złego Miejsca.

Po przybyciu na miejsce Michael negocjuje kompromisowe rozwiązanie dla sądzonej czwórki. Każde z nich zostaje przywrócone do życia w momencie przed śmiertelnym wypadkiem. Tym razem unikają oni śmierci, a ich życie na Ziemi toczy się dalej. Na tej podstawie będą oceniane ich dobre i złe uczynki. Eleanor przez pierwsze pół roku zmienia swoje postępowanie i zaczyna być lepszą osobą. Z czasem poddaje się, bo nie widzi w byciu dobrym niczego dobrego. Kontrolujący postępy testowanych Michael postanawia interweniować. Podsuwa jej namiary na Chidiego, z myślą o tym, by ten znowu naprowadził ją na dobrą drogę. To samo robi z Chidim, by jego droga skrzyżowała się z Eleanor.

Z czasem Chidi wysuwa wniosek, że doświadczenie bliskiej śmierci wpłynęło mocno na ich życia. Postanawia zebrać grupę osób z podobnym doświadczeniem, gdzie każde z nich cudem uniknęło śmierci. I tak o to do pierwszej dwójki dołącza Tahani, a następnie Jason Mendoza. Wszystko tym samym zmierza w dobrym kierunku… do momentu, gdy do grupy dołącza Trevor – złośliwy demon ze Złego Miejsca.

The Good Place – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Zawirowań związanych z główną obsadą w The Good Place 3 ciąg dalszy. Tym razem na początek nowego sezonu nasza ekipa zostaje przywrócona do życia. I to w momencie gdy Eleanor miała zostać popchnięta przez sklepowe wózki pod jadącą ciężarówkę. Chidi natomiast miał być zmiażdżony przez spadający z okna ciężki sprzęt. W każdym przypadku Michael osobiście zadbał, by żadne z tych wydarzeń nie miało tragicznego w skutkach wpływu na testowane osoby. Tak samo więc Tahani została uratowana przed spadającą figurę własnej siostry, a Jason nie zdążył się udusić podczas nieudolnego rabunku. Teraz Michael i Janet mają obserwować uczynki testowanych osób. Choć bez odpowiedniego naprowadzenia cała ta banda zaczyna popełniać stare błędy. Dopiero gdy Michael wszystko naprostował, to ekipa ponownie wraca do bycia lepszymi ludźmi. I w ten oto sposób test zakończyłby się sukcesem, gdyby nie wizyta na Ziemi demona Trevora.

Jak widać w tym serialu mamy do czynienia z częstymi zwrotami akcji. I to takimi o 180 stopni. Przełom sezonów miał raz na zawsze zakończyć spór, gdzie nasza czwórka ma ostatecznie trafić po śmierci. Michael wpada jednak, jak przystało na demoniczną istotę, na diabelski pomysł. Namawia sędzie Gen do przywrócenia każdego z nich do życia. W ten o to sposób wędrujemy za bohaterami ponownie poza zaświaty. Tam obserwujemy jak potoczyło się ich dalsze życie. Oczywiście fabularnie więcej dowiemy się o losach Eleanor Shellstrop. To ona od samego początku jest jednak tą pierwszą z głównych postaci tego komediowego serialu. W dalszej kolejności skrótowo poznajemy losy pozostałych osób. Nadzór nad wynikami uczynkowymi sprawuje Michael, który generalnie miał zakaz dodatkowego ingerowania w ich życie. Jednak Michael, jak to Michael, nie może pozwolić, by jego plan spalił na panewce. Zapomina on jednak, że Shawn tak łatwo nie odpuści mu tej niesubordynacji.

The Good Place – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Czy takie częste zawirowania fabularne mogą się widzom podobać ? To już kwestia gustu. Już w drugim sezonie wiedzieliśmy, że taki był właśnie pomysł na serial. Teraz poza przerzucaniem ekipy z miejsca na miejsce, mamy też element ponownego wskrzeszenia ich do życia. To ma dać odpowiedź sędzi Gem, czy czwórka głównych bohaterów ma trafić do Dobrego, czy Złego Miejsca. Oczywiście bez odpowiedniej manipulacji i ingerencji w ich życie się nie obędzie. Jednak w całym tym sezonie mamy do czynienia z przygodami bohaterów na Ziemi. Podczas ich testowania ekipa kilkakrotnie zmienia swoje zachowanie, a wpływ na to mają wszelkie bodźce zewnętrzne. Z czasem nawet poddany zostaje w wątpliwość cały system naliczania punktów za dobre i złe uczynki. Świetnie obrazuje to odcinek epizodyczny z Dougiem Forcettem, który kieruje swoim życiem zgodnie z systemem naliczeń, znając sekret życia pozagrobowego.

Czy można w tym specyficznym serialu komediowym wałkować wątek życia na Ziemi bazując tylko na głównej obsadzie ? Nie można – to nie jest serial typu „Friends„, czy „How I Met Your Mother„. Dlatego w The Good Place 3 koniecznie dostajemy w bonusie różne postacie epizodyczne, jak chociażby wspomniany wcześniej Doug. Również postacie z zaświatów z dalszego planu kolejny raz nabierają większego znaczenia, gdy ich losy przeplatają się z losami naszej głównej czwórki. No i by urozmaicić żywot głównych bohaterów, także i na Ziemi pojawiają się nowe osoby, które na dłużej wpisują się w fabułę The Good Place 3.

The Good Place – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Jak więc te postacie w The Good Place 3 prezentują się od strony aktorskiej ? Sędzia Gen, to aktorsko Maya Rudolph. Amerykańską aktorkę możemy kojarzyć z roli June Hoffman w serialu Amazona „Forever„. Larry Hemsworth, to natomiast w rzeczywistości Australijczyk Ben Lawson. Jest on nam znany poza Australią chociażby z roli Damiana Rennetta w drugim sezonie „Designated Survivor„. Zagrał również Ricka w drugiej odsłonie „13 Reasons Why„. Epizodycznie natomiast przewinął się przykładowo w drugim sezonie „iZombie„.

Demon Trevor, to aktorsko Adam Scott, doskonale znany jako Ben Wyatt w innym serialu komediowym NBC – „Parks and Recreation„. Aktorsko to również Ed Mackenzie w „Big Little Lies„. Ostatnio wystąpił on też w nowej edycji kultowej antologii „The Twilight Zone„.

Odźwierny przy drzwiach wyjściowych z zaświatów, to aktorsko Mike O’Malley. Ma on na swoim koncie wiele serialowych komedii. Zagrał on między innymi Stuarta w „My Name Is Earl„. Pojawiał się także w komedio-dramacie „Parenthood” oraz serialu FX – „Justified„. Znamy go także z postaci Burta Hummela w musicalowym „Glee„.

Kamilah Al-Jamil, to aktorsko Rebecca Hazlewood. W przeszłości zdarzało jej się często grywać drobne role w serialach medycznych. Pojawiła się w „ER„, czy chociażby „Grey’s Anatomy„. Simone Garnett, to natomiast w rzeczywistości Kirby Howell-Baptiste. Serialowo to Elena Felton z „Killing Eve„, a ostatnio także Nicole Malloy we wznowionym po latach serialu „Veronica Mars„. To również uczestniczka kursu aktorskiego Sasha Baxter z komediodramatu „Barry„.

The Good Place – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Przyjaciel Jasona – Pillboi, to aktorsko Eugene Cordero. Natomiast Mindy z Neutralnego Miejsca (w oryginale to jest bardziej Medium Place), to w rzeczywistości Maribeth Monroe. Bardziej znany aktorsko od tej dwójki jest epizodyczny Doug Forcett. W tej roli wystąpił Michael McKean. Ostatnie lata to dla niego wcielanie się w postać Chucka McGilla w serialu „Better Call Saul„. W przeszłości zagrał też Perry’ego White’a z Daily Planet w serialu „Smallville„. To również Morris Fletcher z kultowego „The X-Files„, a ostatnio także Sierżant Shadwell w komediowym fantasy „Good Omens„.

Val ze Złego Miejsca, to aktorsko Jama Williamson. Ją niektórzy mogą kojarzyć jako Wendy z innej produkcji Michaela Schura – „Parks and Recreation„.

I na koniec jeszcze Donna. W tej roli Leslie Grossman, którą możemy kojarzyć jako Meadow Wilton z „American Horror Story: Cult” oraz jako Coco St. Pierre Vanderbilt w „American Horror Story: Apocalypse„. Obecnie nadal gra w tej antologii horrorów i występuje jako Margaret Booth w „American Horror Story: 1984„.

To jeszcze pokrótce Derek, czyli aktorsko Jason Mantzoukas. To ostatnio Tick Tock Man w trzeciej części przygód J. Wicka – „John Wick: Chapter 3 – Parabellum„. Również możemy go kojarzyć z roli doktora Steve’a w serialu Amazona „Transparent„. To także Dennis Feinstein z wymienianego wielokrotnie dzisiaj serialu „Parks and Recreation„.

The Good Place – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

The Good Place 3 ma swoje mocniejsze i słabsze momenty. Może być to w przypadku serialu komediowego subiektywne odczucie, ale więcej tu przeważa tych słabszych momentów. W ten sposób trzeci sezon znacznie odstaje zabawnością od premierowego sezonu, który oczarował miliony widzów na całym świecie. Częste i ekstremalne zwroty akcji, tak rzadkie dla tego typu produkcji, miały zapewnić wrażenie, że formuła serialu szybko się nie wyczerpie. Oglądalność jednak zaczęła w trzecim sezonie kolejny raz spadać, więc widocznie w kwestii zabawności nie jest to odosobnione odczucie autora i jest to pod tym względem słabszy sezon tego serialu.

Widocznie wyniki oglądalności dały to samo do zrozumienia włodarzom stacji NBC, bo Ci zapowiedzieli, że czwarty sezon jest sezonem ostatnim i nie będą na siłę Dobrego Miejsca ciągnąć przez kolejne lata. Premiera finałowego sezonu  odbyła się 26 września 2019 roku.

Udostępnij w social mediach