The Good Place – SEZON 2 – Recenzja

The Good Place 2 (pol. Dobre Miejsce 2) – drugi sezon serialu komediowego stacji NBC. Twórcą serialu jest Michael Schur. Informacje o producentach serialu, o głównych rolach oraz opis wprowadzający do fabuły serialu, są zamieszczone w artykule dotyczącym pierwszego sezonu – The Good Place 1.

GATUNKI : komedia / fantasy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu Dobre Miejsce kontynuuje wątki z poprzedniego sezonu, zmieniając nieco koncepcje, z którą zapoznano widzów w poprzedniej odsłonie serialu. The Good Place 2 był premierowo emitowany na kanale NBC od 20 września 2017 roku do 1 lutego 2018 roku.

The Good Place – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Eleanor Shellstrop odkrywa, że wcale nie trafiła do Dobrego Miejsca, tak jak początkowo oznajmił jej Michael. Zaczyna też wątpić, by wydarzenia związane z jej osobą były dziełem przypadku i rzeczywistej pomyłki systemu, który dokonuje selekcji, kto do jakiego miejsca trafia po śmierci. Wszystko wygląda na to, że Eleanor oraz trójka poznanych tutaj przez nią przyjaciół trafiła w rzeczywistości do Złego Miejsca.

Jej tezę potwierdza Michael. Przyznaje się, że jest w rzeczywistości architektem Złego Miejsca. Sam chwali się, że jest pomysłodawcą nowego projektu. Projekt zakłada, że zamiast dręczenia fizycznego ludzi trafiających do Złego Miejsca, wykorzystuje się koncepcję ułudy, umieszczając zmarłych w atrapie Dobrego Miejsca. W ten sposób może dowolnie, na różne sposoby, dręczyć psychicznie przydzielonych tu ludzi.

Dokładnie i zgodnie z przewidywaniami Eleanor, cała czwórka stała się elementem eksperymentu. Wszyscy pozostali mieszkańcy fikcyjnej lokacji, która robi za Dobre Miejsce, to w rzeczywistości statyści na usługach demona.

Odkrycie prawdy przez Eleanor z pozoru pokrzyżowało plany Michaela. Architekt jednak uznaje, że nic straconego, a eksperyment może ciągle trwać jeśli wymaże pamięć królikom doświadczalnym i cofnie czas do momentu, kiedy Eleanor pierwszy raz pojawia się w poczekalni przed jego gabinetem. Michael nie wziął jednak pod uwagę, że wymazanie wspomnień nie jest wystarczające, by nie naprowadzić Eleanor różnymi wskazówkami, ponownie na odkrycie prawdy o tym miejscu.

The Good Place – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA

Tak jak wspomniane zostało wcześniej, mamy tym razem do czynienia z modyfikacją pierwotnej koncepcji serialu, z jaką zapoznano widzów w pierwszym sezonie. Dobre Miejsce okazało się w rzeczywistości Złym Miejscem. Wszystkie kataklizmy, które pierwotnie wydawało się sprowadziła na to miejsce Eleanor, to jedynie sprytna wyreżyserowana mistyfikacja. Rankingi dobrych uczynków to farsa, która nie odzwierciedlała ich rzeczywistych osobowości. Każdy z czwórki bohaterów był w rzeczywistości podły za życia i słusznie trafił do Złego Miejsca.

Eleonor była okropna dla swoich znajomych oraz notorycznie oszukiwała ludzi w sferze zawodowej jako nieetyczny sprzedawca. Chidi Anagonye przez swoje wieczne niezdecydowanie uprzykrzał życie wszystkim swoim bliskim na Ziemi. Tahani Al-Jamil przez całe życie robiła wszystko na pokaz, a nie ze szczerych intencji. Wszystko po to, by dorównać oraz przebić swoją siostrę i pokazać rodzinie i znajomym, że jest od niej lepsza. Natomiast Jason Mendoza to żaden tybetański mnich, tylko amerykański cwaniak, oszust i złodziej. Całe jego życie to książkowy przykład osób, którym należy się po śmierci, nic innego, jak vipowska miejscówka w Złym Miejscu.

The Good Place 2 (pol. Dobre Miejsce 2) skupia się na powtarzaniu scenariuszy. Główne obiekty doświadczalne nie mogą skojarzyć faktu, że w rzeczywistości znalazły się w Złym Miejscu. Demoniczni statyści otrzymują nowe role, by wszystko wyglądało bardzo realistycznie.

The Good Place – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

W kwestii gry aktorskiej należy się kilka słów uzupełniających. Nie wszyscy główni aktorzy produkcji zostali wymienieni w artykule dotyczącym pierwszego sezonu serialu Dobre Miejsce.

Kreowany od samego początku na bratnią duszę Eleanor, Chidi Anagonye to William Jackson Harper. Amerykański aktor, który dotychczas otrzymywał jedynie rolę epizodycznie w poszczególnych produkcjach serialowych. Przed wystąpieniem w serialu Dobre Miejsce, jedynie raz wcielił się w główną rolę w nowej wersji serialu „The Electric Company„.

Sztuczną inteligencję Janet obsługującą dzielnice zarówno Dobrego, jak i Złego Miejsca, odgrywa D’Arcy Carden. Amerykańska aktorka występuje głównie w produkcjach komediowych i satyrycznych. Pojawiała się na krótko w takich sitcomach jak „Broad City„, czy różnego rodzaju inscenizacjach kabaretowych, pokroju „Comedy Bang! Bang!„.

Pod koniec pierwszego sezonu pojawia się tzw. prawdziwa Eleanor. W jej roli Tiya Sircar. Dostaje ona większą rolę w The Good Place 2. (red. to szczególnie bliska mi aktorka dubbingowa, ponieważ udziela swój głos w dwóch ostatnich serialach animowanych ze świata Star Wars). Sircar dubbingowała w  „Star Wars Rebels” oraz „Star Wars Forces of Destiny„. Także podkłada ona głos w grze „Disney Infinity 3.0” (to też wersja poświęcona Star Wars). Aktorkę możemy też ostatnio zobaczyć we własnej osobie na srebrnym ekranie w serialu ABC – „Alex, Inc.”

W drugiej odsłonie serialu Dobre Miejsce (a właściwie pod koniec pierwszego sezonu) pojawia się także Shawn. Początkowo odgrywa rolę sędziego. Shawn to w rzeczywistości szef Złego Miejsca, o czym dowiadujemy się w drugim sezonie. W tą postać wciela się Marc Evan Jackson. Amerykański aktor pojawiał się w serialu „Brooklyn Nine-Nine„. Inni mogą go kojarzyć z roli Trevora Nelssona w satyrze politycznej „Parks and Recreation„.

The Good Place – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

The Good Place 2  (pol. Dobre Miejsce 2) nie zwalnia tempa. Części publiczności może się zbytnio nie podobać zmiana koncepcji jaka nastąpiła w drugiej odsłonie. Twórcy serialu jednak chcieli, aby humorystyczne scenki sytuacyjne w całości nie były realizowane na tzw. jedno kopyta. Stąd odwrócona o 180 stopni sytuacja bohaterów.

Serial Dobre Miejsce nadal cieszy się uznaniem widzów i krytyków. Dowodem na to mogą być kolejne nominacje i nagrody przyznane serialowi za drugi sezon już w 2018 roku. W tym przede wszystkim Hugo Award, która jest nagrodą głównie literacką z dziedziny fantastyki naukowej, ale została przyznana serialowi z uwagi na ciekawie zrealizowaną koncepcję ukazania zaświatów.

Udostępnij w social mediach