The Gifted – SEZON 1 – Recenzja

The Gifted (polski tytuł: The Gifted: Naznaczeni) amerykański serial superbohaterski, zrealizowany w konwencji action science-fiction, opierający się na komiksach wydawnictwa Marvel Comics. Serial został stworzony dla stacji FOX i jest częścią franczyzy Mutantów Marvela, do którego pełne prawa przez lata miała korporacja FOX-a. Za jego produkcję odpowiada 20th Century Fox Television (obecnie Disney), Marvel Television (Disney), Kinberg Genre (studio produkcyjne Simona Kinberga), Bad Hat Harry Productions (studio produkcyjne Bryana Singera), Flying Glass of Milk Productions (studio produkcyjne Matta Nixa) oraz Donners’ Company (rodzinna firma produkcyjna Lauren Shuler Donner i Richarda Donnera).

GATUNKI : superhero / supernatural fiction / science fiction / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon The Gifted liczy 13 odcinków. Był on premierowo emitowany na kanale FOX od 2 października 2017 roku do 15 stycznia 2018 roku. W Polsce pierwszy odcinek został wyświetlony na kanale FOX Polska dzień po amerykańskiej premierze.

The Gifted – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na rodzinie Struckerów. Pewnego dnia ich dzieci odkrywają w sobie super moce. Odpowiedzialny za nie jest Gen X. Jednak młodzi Lauren i Andy nie znają dokładnie swojej przeszłości i drzewa genealogicznego, o ojciec nie jest zbyt wylewny w opowieściach o ich dziadkach.

W obecnych czasach ujawnienie się jako mutanci nie jest zbyt bezpieczne. W kraju panuje spora nagonka na mutantów, po zamachu w Bostonie, za którego ludzie winą obarczają mutanty. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ucieczka i ukrycie się przed organami ścigania.

Podczas ucieczki Struckerowie przyłączają się do społeczności mutantów, która stanowi swoisty ruch oporu przeciwko dyskryminacji. Społeczność ta chroni także inne mutanty, które zostały dotknięte prześladowaniami. Teraz wspólnie z nimi walczą o przeżycie i chronią się wzajemnie przed rządową organizacją zwaną Sentinel, która zajmuje się tropieniem i ściganiem mutantów.

The Gifted – SEZON 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial The Gifted powstał na bazie serii komiksów Marvela opowiadających o przygodach mutantów. Serie te opisują ich losy bezpośrednio już po działalności grupy znanej jako X-Men. The Gifted nie jest zatem adaptacją jednego komiksu, czy jednej serii komiksowej, ale luźno opiera się na wielu seriach i pojedynczych komiksach wydanych przez Marvel Comics. W związku z powyższym postacie pojawiające się w serialu The Gifted debiutowały na łamach różnych komiksów.

Clarice Fong / Blink – pierwszy raz pojawiła się w komiksie Uncanny X-Men #317, wydanym w październiku 1994 roku. Posiada ona zdolność teleportacji i potrafi otwierać tunele / portale podprzestrzenne. Jej twórcami są Scott Lobdell i Joe Madureira.

Indianin John Proudstar, zwany później Thunderbird, pierwszy raz debiutuje w komiksie Giant-Size X-Men #1, wydanym w 1975 roku. Jego twórcami są Len Wein oraz Dave Cockrum. Posiada on wiele zdolności. Głównie jest to super siła, super wytrzymałość i wyostrzone zmysły.

Sentinel – to organizacja tropiąca i ścigająca mutanty. W komiksach Sentinele to specjalne roboty powołane do funkcjonowania pod tym sztandarowym zadaniem.

Natomiast Lorna, zwana później Polaris, pierwszy raz pojawia się na łamach komiksu The X-Men #49 (wydanym w październiku 1968 roku). Jej twórcami są Arnold Drake i Jim Steranko. Szerzej tą postać poznajemy już w czasach bardziej współczesnych, kiedy przewija się przez takie serie komiksowe jak All New X-Factor, czy Secret Wars (ale ten z 2015 roku). Jej zdolności to władza nad magnetyzmem, a jej moce są zbliżone do zdolności Magneto, którego wielokrotnie mogliśmy oglądać w filmach z serii X-Men.

The Gifted – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon The Gifted skupia się głównie na rodzinie Struckerów. To ich losy śledzą widzowie od momentu ujawnienia się nadprzyrodzonych zdolności Lauren i Andy’ego, po ich ucieczkę i ukrycie się wśród społeczności mutantów. The Gifted obfituje w wiele elementów charakterystycznych dla seriali sensacyjnych oraz posiada sporo elementów science-fiction. W serialu nie określono w jakim czasie dzieje się akcja. Można jednak przypuszczać, że jest to bliska, ale bliżej nieokreślona przyszłość. Wynika to z faktu, że wydarzenia z serialu mają miejsce już jakiś dłuższy czas po zakończeniu działalności takich grup jak X-Men i The Brotherhood of Mutants. Nie oznacza to jednak końca mutantów. W serialu widzimy ich w dużej liczbie, a z opisu wydarzeń wynika, że strach ludzi przed mutantami został zastąpiony trwałą dyskryminacją i polowaniem na każdego, kto przejawia w sobie jakąś inność.

Dyskryminacja odmienności to główny filar tego serialu. W ten sposób, mimo że jest to serial o komiksowych mutantach, to w dużej mierze można odnieść ich sytuację na płaszczyznę naszego realnego świata. Oczywiście tutaj radykalizm bierze górę. Organizacje rządowe uznają mutantów za powszechne zagrożenie po zamachu terrorystycznym i bez znaczenia, czy poszczególne osobniki miały jakiś związek z zamachem, czy też nie, to i tak stają się celem ataków i prześladowań. Chociaż czy jest to szczyt radykalizmu niespotykany w naszym realnym świecie ? Jak popatrzymy na nasz świat, to przypominamy sobie podobną sytuację prześladowanych muzułmanów po zamachach na WTC i kolejnych atakach w Madrycie, Paryżu i Londynie. Twórcy serialu nie musieli więc mocno wysilać własnej wyobraźni, bo mieli pod ręką przykłady z życia codziennego.

The Gifted – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon The Gifted to także zderzenie postaw moralnych. Jednym z głównych bohaterów jest Reed Strucker, który niegdyś był prokuratorem, który nie widział nic nieetycznego w chwytaniu osobników za samą odmienność. Sam uznawał ich za zagrożenie i twierdził, że lepiej takie osobniki izolować od ludzkiego „normalnego” społeczeństwa, a paragraf zawsze się jakiś znajdzie. Sytuacja się zmienia, gdy okazuje się, że jego własne dzieci są także mutantami. Dla Reeda priorytetem jest chronienie własnej rodziny. Postanawia się nawet zjednać z wrogiem, a przynajmniej z tymi, których wcześniej uważał za swoich wrogów. Wszystko po to, by chronić swoje dzieci, które w nastoletnim wieku dopiero zaczęły przejawiać swoje nadnaturalne zdolności. Jego postawa moralna przy tym wszystkim jest jeszcze bardziej złożona i skomplikowana. O tym widzowie dowiadują się już w kolejnych odcinkach serialu.

The Gifted to także próba nastolatków w odnalezieniu własnego siebie w nowych okolicznościach. W pewnym sensie sytuacja Lauren i Andy’ego przypomina tą znaną z innego serialu Marvela „Cloak & Dagger„. Tutaj jednak nie są oni pozostawieni sami sobie po odkryciu super mocy, a mają silne wsparcie ze strony własnych rodziców. To pozwala im nie tylko przetrwać w świecie, który woli eliminować odmienność mutantów, ale także pozwala im zrozumieć odmienny punkt widzenia. Ta nowa sytuacja stawia ich przecież po przeciwnej stronie barykady. Dzięki temu mogą zrozumieć, że mutanci nie są zagrożeniem tylko ze względu na swoją inność, a prawdziwym wrogiem są jednak ludzie, którzy próbują ich bez powodu dopaść i zniszczyć.

The Gifted – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę Andy’ego Struckera w The Gifted wciela się Percy Hynes White. To kanadyjski aktor znany do tej pory z roli Harrisona w serialu oryginalnym Netflixa „Between„. Epizodycznie pojawił się on też w miniserialu hulu „11.22.63„. Zagrał też małą rolę w produkcji science-fiction „Defiance„.

Lauren Strucker to natomiast w rzeczywistości Natalie Alyn Lind. Ta amerykańska młoda aktorka wcieliła się w postać Silver St. Cloud w serialu „Gotham„. Epizodycznie przewinęła się także przez takie seriale jak „Chicago Fire” oraz „iZombie„.

Reed Strucker to aktorsko Stephen Moyer. To angielski aktor znany najbardziej z roli wampira Billa Comptona w serialu oryginalnym HBO „True Blood„. Za tą rolę był wielokrotnie nagradzany. Aktor wcielił się też w postać Toma Brooka w brytyjskim serialu „Safe House„.

Jego serialowa żona Caitlin Strucker, to aktorsko Amy Acker. Serialomaniacy kojarzą ją przede wszystkim z postaci Kelly Peyton w „Alias„. Ta amerykańska aktorka wcieliła się też w postać Rachel Conroy w „Happy Town” oraz w Samanthe „Root” Groves w „Person of Interest„. Epizodycznie mieliśmy ją okazję obejrzeć w takich znanych serialach jak komediowy „How I Met Your Mother„, dramat prawniczy „The Good Wife„, czy w dark fantasy „Supernatural” oraz „Grimm„.

The Gifted – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Marcos Diaz to aktorsko Sean Teale. To brytyjski aktor, którego mieliśmy okazję oglądać w serialu „Reign„. Wcielił się on także w postać Bena Larsona w „Incorporated„.

Clarise to w rzeczywistości Jamie Chung. To amerykańska aktorka o azjatyckich korzeniach. Ma ona już na swoim koncie produkcje na bazie komiksów. Wcieliła się w reporterkę Vicky Vale w serialu „Gotham„. Ponadto zagrała też Mulan w „Once Upon a Time„. Epizodycznie mogliśmy ją zaobserwować w „ER” (znanym w Polsce jako Ostry Dyżur) oraz w innym serialu medycznym „Grey’s Anatomy” (znanym w naszym kraju jako Chirurdzy).

John Proudstar to natomiast aktorsko Blair Redford. Aktor wcielił się między innym w postać Simona Waverly’a w „Satisfaction„. Odgrywał też Oscara w nowej wersji teen drama „90210„.

Sonya Simonson znana jako Dreamer, to aktorsko Elena Satine. To gruzińsko-amerykańska aktorka. Ostatnio zagrała Maggie Donovan w „Strange Angel„. Wcieliła się też w postać Rhondy w nowej odsłonie po latach serialu „Twin Peaks„. Pojawiła się na telewizyjnym ekranie także jako Juliana Mehmeti w spin-offie 24 godzin – „24: Legacy„. W przeszłości grywała też także w komiksowych adaptacjach. Zaliczyła występy w „Smallville” oraz w „Agents of S.H.I.E.L.D.”.

Pracownik Sentinela Jace Turner to aktorsko Coby Bell. Jego mieliśmy okazję widzieć ostatnio w serialu oryginalnym Amazon Studios „Hand of God„. Zagrał też Aarona w „Mad Dogs„.

No i na sam koniec Lorna, czyli najbardziej znana w tym serialu postać z komiksów o mutantach. W tej roli amerykańska aktorka, modelka i tancerka Emma Dumont. Ją wielu widzów może kojarzyć z roli Emmy Karn w serialu „Aquarius„. Epizodycznie pojawiała się też w takich produkcjach jak „The Magicians” oraz „Pretty Little Liars„.

The Gifted – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon The Gifted to całkiem ciekawa historia nie tylko dla fanów komiksów o mutantach. Chociaż miłośnicy tej strefy komiksów Marvela nareszcie doczekali się także seriali od FOX-a. Do tej pory przygody mutantów mogli śledzić jedynie na złotym ekranie i były to przygody wyłącznie X-Menów. W 2020 roku fani mutantów dostaną także kinowy „The New Mutants„, jednak do tego czasu mogą się cieszyć pierwszymi serialami telewizyjnymi bazującymi na marvelowych odmieńcach z super mocami.

The Gifted to nowe historie mutantów już po zakończeniu aktywności X-Menów. Pozwalają w ten sposób bez stresu budować nowe universum telewizyjne bez zahaczania i wykorzystywania aktorów z filmów o X-Menach. Jak to się będzie rozwijać pod skrzydłami Disney’a – czas pokaże. Historie te mają jednak potencjał, więc warto je jakoś wykorzystać.

Udostępnij w social mediach