THE FLIGHT ATTENDANT – Sezon 1 – RECENZJA

THE FLIGHT ATTENDANT (polski tytuł: Stewardesa) – HBO max ORIGINAL – serial oryginalny HBOMax. Amerykański thriller zrealizowany w lżejszej konwencji, ocierający się o czarną komedię. Serial powstał na motywach powieści wydanej pod tym samym tytułem, autorstwa Chrisa Bohjaliana. Za rozwój serialu odpowiada Steve Yockey. Za produkcję serialu odpowiada Yes, Norman Productions (studio produkcyjne założone przez Kaley Cuoco), Berlanti Productions (studio produkcyjne założone przez Grega Berlantiego) oraz Warner Bros. Television Studios (WarnerMedia -> AT&T).

GATUNKI : thriller / dramat kryminalny / mystery / suspense
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu THE FLIGHT ATTENDANT liczy 8 odcinków. Był on premierowo udostępniany widzom platformy HBO MAX od 26 listopada 2020 roku do 17 grudnia 2020 roku. W Polsce obecnie całość możemy obejrzeć na platformie HBO GO.

THE FLIGHT ATTENDANT – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o Cassandrze Bowden, której życie przewraca się do góry nogami po jednej nocy, z której kompletnie nic nie pamięta. Cassie mocno korzysta z życia, wykorzystując zawód stewardesy i możliwości podróży po całym świecie. Nocne zakrapiane zabawy w klubach to dla niej standard, choć często po nich urywa jej się film. W konsekwencji nawet rano nie pamięta z kim wylądowała w łóżku.

Podczas jednego z takich służbowych lotów poznaje przystojnego Alexa Sokolova. Wykorzystuje fakt jego zainteresowania jej osobą i razem spędzają upojny czas w Tajlandii. Rankiem natomiast w hotelu budzi się i widzi na łóżku zalane krwią ciało Alexa z podciętym gardłem. Przeżyty szok sprawia, że kompletnie nie wie, co teraz powinna zrobić. Ponownie nic nie pamięta co zaszło w poprzedniej nocy, ale jest niemal pewna, że nie mogła zamordować tego mężczyzny. Jedyne co jej w takiej sytuacji przychodzi do głowy, to nawiać jak najszybciej z hotelu i odlecieć z Bangkoku. Pech jednak chciał, że Alex miał na następny dzień umówione spotkanie i wysłano do niego obsługę hotelową, by sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku.

Wieści o morderstwie w Bangkoku szybko się rozchodzą. Cassie już w Seulu, spostrzega brak własnego dowodu. Zamiast tego znajduje u siebie książkę, którą wcześniej czytał Sokolov. To jeszcze bardziej ją przeraża, dlatego próbuje zadzwonić do Annie – swojej przyjaciółki prawniczki, z prośbą o radę. Ta jednak nie odbiera telefonu. FBI w tym czasie zaczyna szukać sprawcy morderstwa. Pada pomysł, że zabójczynią może być jakaś stewardesa, która zapewne jest tajną agentką działającą pod przykrywką.

Po powrocie do NY policja na lotnisku chce rozmawiać z załogą samolotu, a Cassie nie udaje się wymknąć niepostrzeżenie do domu. Następnie Bowden jest przesłuchiwana przez FBI w sprawie pobytu Sokolova w Tajlandii i nagle powoli wraca jej pamięć. Cassie zaczyna kojarzyć jeszcze jedną kobietę, obecną wówczas w Bangkoku.

THE FLIGHT ATTENDANT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

THE FLIGHT ATTENDANT z polskim tytułem Stewardesa, to kolejny serial oryginalny z etykietą An HBO Max Original. Tym razem dostajemy od tej platformy thriller na motywach powieści Chrisa Bohjaliana. Z jednej strony potrafi on przysłowiowo mrozić krew w żyłach, jak to thrillery mają w swoim zwyczaju. Natomiast z drugiej strony, mimo kryminalnej otoczki, potrafi rozrzedzać atmosferę lżejszą konwencją, jak to mają w zwyczaju chociażby antologie „Fargo„.

Ciężko to jednak jednoznacznie nazwać komediodramatem, czy czarną komedią, jak sugerują niektóre źródła filmowo-serialowe o charakterze encyklopedycznym. Nie brakuje jednak w tym serialu aury tajemniczości, która towarzyszy widzom i głównej bohaterce od pierwszego odcinka tej produkcji. No a gdyby tego było nam mało, to sam serial nie pozwoli nam się nudzić, gdyż od samego początku trzyma nieźle w napięciu i po drodze serwuje wiele ciekawych zwrotów akcji. Przed seansem zapnijmy więc pasy za wskazówką stewardesy, choć ta w tym serialu sama nigdy nie jest pewna tego co robi i co wcześniej czyniła.

Główną bohaterką tej opowieści jest stewardesa Cassie Bowden. Ta lubi korzystać z życia, a chętnie do tego wykorzystuje możliwości jakie daje jej zawód stewardessy. W ten oto sposób udaje jej zakręcić wokół przystojnego i bogatego pasażera lotu do Bangkoku. Spędza z nim cały czas pobytu służbowego w Tajlandii, a ostatnia noc przed wylotem wita ją tragicznym zaskoczeniem. Cassie bowiem zastaje w hotelowym łóżku martwego Alexa Sokolova i spanikowana tym faktem i strachem powiązania ją z morderstwem mężczyzny, szybko z rana opuszcza ów hotel i wylatuje z Tajlandii. Ciężko jednak zachować w tajemnicy zalane krwią zwłoki w pokoju hotelowym. Wieść o morderstwie Sokolova szybko przedostaje się do mediów, a Cassie obawia się, że będzie w tej sprawie główną podejrzaną. Robi więc wszystko, by nie powiązać ją w żaden sposób z Sokolovem, choć robi to w bardzo nieporadny sposób.

THE FLIGHT ATTENDANT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Cassie Bowden z jednej strony mataczy w śledztwie, a z drugiej strony bywa przy tym bardzo nieobliczalna. Jej kolejne ruchy są chaotyczne, a ona sama sprawia dla obserwujących z zewnątrz osobę, która coś ukrywa. Najpierw prosi o pomoc swoją przyjaciółkę prawniczkę, a następnie sama wsypuje się przed FBI z informacją o swojej „dogłębnej” znajomości z Alexem Sokolovem.

Na jej dziwne zachowanie wpływa nie tylko panika i strach przed powiązaniem ją z morderstwem mężczyzny. Cassie praktycznie od zawsze, bo od wczesnego dzieciństwa, ma jeszcze problemy alkoholowe. To alkoholiczka, choć sama temu kategorycznie zaprzecza. Z drugiej jednak strony, który alkoholik chętnie i otwarcie się do tego przyzna ? Cassie na tym polu nie jest więc wyjątkiem, choć widzowie stale obserwują ją upojoną alkoholem. To zwykła pijaczka, która zalewa się w trupa i nawet nie pamięta, co wydarzyło się poprzedniej nocy. Tym samym Cassie realnie nie pamięta nic z nocy z Sokolovem. Nie wie dlaczego rano znalazła w łóżku jego zwłoki z podciętym gardłem. Jej poważne luki w pamięci nie pomagają zarówno śledczym z FBI, jak i jej adwokatce Annie.

Cassie tym samym każdym swoim kolejnym ruchem jeszcze bardziej się pogrąża w otchłań niż oddala od siebie niebezpieczeństwo. A te nie tylko dotyczy powiązania jej osoby z morderstwem Alexa Sokolova. To również niebezpieczeństwo pochwycenia ją przez tego samego zabójcę, który sprzątnął jej chwilowego kochasia. Kiedy Cassie stopniowo zaczyna wracać pamięć, przypomina sobie jeszcze jedną kobietę obecną wówczas w Bangkoku. To niejaka Miranda, którą Alex przedstawił jej jako swoją wspólniczkę w interesach. Od teraz Cassie uważa, że ów Miranda ją ściga i nie spocznie dopóki i ona również nie trafi do gleby.

THE FLIGHT ATTENDANT – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Ucieczka Cassie, to równocześnie dla widzów tego serialu, podróż przez otchłań jej szaleństwa, strachu oraz halucynozy alkoholowej. To jak pogrążanie się w nicości i spadanie w przepaść bez dna. Tym samym świetnie pasuje do tego wszystkiego animowana czołówka do serialu THE FLIGHT ATTENDANT. Ta prezentuje właśnie takie spadanie stewardessy. Całość jest natomiast okraszona jej pijackimi zwidami. To halucynoza alkoholowa, która z punktu widzenia widza, wygląda jak niezła jazda bez trzymanki. Tym samym oddaje ona obraz Cassie jako nałogowej alkoholiczki z problemami zaburzenia jaźni.

Warto przy tej okazji zauważyć, że Cassie od pierwszego odcinka widzi i rozmawia ze zmarłym Alexem. Ten jest najpierw niejako jej sumieniem, a innym razem próbuje jej pomóc uzupełnić luki w pamięci. I to nie tylko tej pamięci krótkotrwałej, ale również tej z czasów dzieciństwa, które dawno wyparła. Przy „jego” pomocy, Cassie dopasowuje kolejno elementy układanki. Te dotyczą tego, kto zabił Alexa i dlaczego teraz ona sama znalazła się na celowniku jego zabójcy. Po morderstwie Alexa Sokolova, Cassie bowiem stale czuje, że jest na celowniku zabójcy Alexa. Ponadto przez opuszczenie hotelu ze zmarłym Sokolovem jest również na celowniku agentów specjalnych FBI.

Cassie czasami odcina się od swoich znajomych i stara się radzić sobie sama z problemami w jakich się znalazła. Innym razem natomiast korzysta z ich pomocy, choć ta pomoc potrafi odbić im się czkawką. Tak bywa w przypadku jej znajomych z pracy, których Cassie nigdy nie traktowała poważnie. Raczej nawet nie próbowała tak na serio z nikim z nich się zaprzyjaźnić. Jednakże najstarsza w tym gronie Megan, traktuje ją jako swoją przyjaciółkę. Tak również jest z samą Annie, gdy w swoją fazę wprowadza jej chłopaka Maxa. Tym samym w pierwszym sezonie THE FLIGHT ATTENDANT przewija się wiele postaci z otoczenia naszej głównej bohaterki. Czas więc przyjrzeć się im wszystkim od strony aktorskiej.

THE FLIGHT ATTENDANT – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W roli głównej w serialu THE FLIGHT ATTENDANT (polski tytuł: Stewardesa) występuje Kaley Cuoco. Amerykanka jest najbardziej znana na srebrnym ekranie z roli Penny w serialu „The Big Bang Theory” (z polskim tytułem Teoria wielkiego podrywu). Za ten serial stała się z czasem najlepiej opłacaną w USA aktorką serialową, co pozwoliło jej między innymi założyć własną firmę produkcyjną. W przeszłości zajmowała się również dubbingiem, do którego wróciła po latach udzielając swojego głosu postaci Harley Quinn w jej animowanym serialu DC.

Jej przyjaciółka Annie, to aktorsko Zosia Mamet. Amerykanka odgrywała wcześniej postać Shoshanny Shapiro w serialu „Girls„. Serialowo to również Claire Duncan w „Tales of the City” (z polskim tytułem Opowieści z San Francisco) oraz Kelsey z drugiego sezonu „Parenthood„. Epizodycznie przewinęła się również przez pierwszy sezon serialu „Dickinson„.

Brata Cassie – Davey’a Bowdena, odgrywa w tym serialu T.R. Knight. Serialowo to przede wszystkim doktor George O’Malley w „Grey’s Anatomy”. Poza tym to również Jordan Karahalios w czwartym sezonie „The Good Wife” oraz Johnny Clayton w miniserialu hulu „11.22.63„.

Max, to aktorsko Deniz Akdeniz. Serialowo to między innymi Robb Wellens w trzecim sezonie „Siren„. To również Aladyn w „Once Upon a Time„, a epizodycznie pojawił się w pierwszym sezonie serialu „For All Mankind„.

Miranda, to w rzeczywistości Szkotka Michelle Gomez. Serialowo to między innymi Mary Wardwell w „Chilling Adventures of Sabrina” oraz Sue White w „Green Wing„.

Stewardesa Jada, to aktorsko Yasha Jackson, a Shane Evans, to w rzeczywistości Griffin Matthews. Wcześniej występował on jako D’Unte w serialu „Dear White People„. Załogę linii lotniczych, w których pracuje Cassie, uzupełnia Megan Briscoe. W tej roli występuje Rosie Perez, znana chociażby z postaci Tracey Wolfe w „Rise„.

THE FLIGHT ATTENDANT – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Męża Megan – Billa Briscoe, odgrywa w tym serialu Terry Serpico. Serialowo to chociażby Teal Beck w „Yellowstone” oraz Patrick Lloyd w „Designated Survivor„. Najdłużej na ekranie gościł jednak w serialu „Army Wives„.

To teraz agenci specjalni FBI. Van White, to aktorsko Nolan Gerard Funk, a Agentka Kim Hammond, to w rzeczywistości Merle Dandridge. Dubbinguje ona często w grach video. Ma na koncie takie kultowe produkcje, jak The Last of Us, czy Half-Life 2. Serialowo to Rita Roosevelt w czwartym sezonie „Sons of Anarchy„, Gwen Gaskin w „The Night Shift” oraz Grace Greenleaf w „Greenleaf„.

Victor, to aktorsko Ritchie Coster. Serialowo to między innymi Mr. Blue w „Happy!” oraz Austin Chessani w drugim sezonie „True Detective„.

W retrospekcjach poznajemy również ojca Cassie. W tej roli wystąpił Jason Jones. Serialowo to przede wszystkim Nate Parker w „The Detour„. Małą Cassie odgrywa tutaj Audrey Grace Marshall, a jej brata Owen Asztalos.

Zamordowany Alex Sokolov, który nawiedza umysł głównej bohaterki, to w rzeczywistości Michiel Huisman. Aktorsko to Ellis Jones w (red. moim ulubionym romansie) „The Age of Adaline„. Serialowo to Steven Crain w „The Haunting of Hill House” i Daario Naharis w „Game of Thrones„. No i jeszcze Sonny w serialu „Treme” oraz Liam McGuinnis w „Nashville„.

Matkę zamordowanego – Janet Sokolov, gra w tym serialu Ann Magnuson. Ostatnimi czasy to Caroline Abendsen w „The Man in the High Castle” i Admirał Kirsten Clancy w serialu „Star Trek: Picard„.

Enrico z Rzymu, to aktorsko Alberto Frezza, znany z serialu „Dead of Summer„. Sabrinę Oznowich zagrała tu natomiast Stephanie Koenig, znana z roli Eve w A Viaplay Original „Swedish Dicks„.

Główną obsadę uzupełnia Buckley Ware, który zakręca się wokół naszej głównej bohaterki. W tej roli wystąpił Colin Woodell. Serialowo to między innymi Rick Betancourt w „The Purge” oraz Aiden w „The Originals„.

THE FLIGHT ATTENDANT – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Wraz z Cassie Bowden musimy być przygotowani w tym serialu na ostrą jazdę bez trzymanki. Jej panika po zastaniu w swoim łóżku martwego Alexa Sokolova oraz stałe zwidy alkoholowe, napędzają fabułę pierwszego sezonu. W nim natomiast nie brakuje ciekawych zwrotów akcji, które potrafią zaskoczyć widza. Szczególnie w dwóch ostatnich odcinkach pierwszego sezonu. Koniec końców wychodzi nam z tego przyzwoity thriller, ale realizowany w lżejszej niż na thrillery przystało konwencji. HBO Max jeszcze pod koniec 2020 roku informuje swoich widzów, że powstanie drugi sezon tej serialowej opowieści. W Polsce natomiast THE FLIGHT ATTENDANT (polski tytuł: Stewardesa) możemy obejrzeć w języku polskim na platformie HBO GO.

Udostępnij w social mediach