THE FLASH – Sezon 1 – RECENZJA

THE FLASH – amerykański serial superbohaterski stacji The CW, bazujący na komiksach i postaciach DC Comics. Za rozwój serialu i nadzór nad nim odpowiada wybitny twórca komiksowy Geoff Johns oraz producenci Andrew Kreisberg i Greg Berlanti. Za produkcję serialu odpowiada Warner Bros. Television (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), DC Entertainment (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.) oraz Berlanti Productions (studio produkcyjne założone przez Grega Berlantiego).

GATUNKI : superhero / akcja / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu THE FLASH liczy 23 odcinki. Były one nadawane premierowo na kanale The CW od 7 października 2014 roku do 19 maja 2015 roku.

THE FLASH – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na postaci popularnej z kart komiksów, znanej jako Barry Allen. Jest on pracownikiem technicznym korpusu cywilnego policji w Central City. Pewnego dnia Barry zostaje trafiony piorunem, który w połączeniu z falą jaka powstała po eksplozji akceleratora cząstek z laboratorium S.T.A.R. Labs, spowodował jego dziewięciomiesięczną śpiączkę. Po tym incydencie Barry Allen trafia pod opiekę założyciela lokalnego instytutu – Harrisona Wellsa oraz jego asystentów. Po przebudzeniu się z wielomiesięcznej śpiączki okazuje się, że Barry został obdarowany nadnaturalnymi zdolnościami. Te pozwalają mu poruszać się z niewiarygodną prędkością. Jednak nie tylko on, po niespodziewanej eksplozji akceleratora cząstek zyskał super moce. Takich ludzi jak Barry w ostatnich dziewięciu miesiącach pojawiło się w Central City znacznie więcej. Na domiar złego wykorzystują oni pozyskane moce do przestępczej działalności.

Barry postanawia pomóc w ujęciu jednego z takich meta-łotrów. Cisco Ramon z ekipy Wellsa wyposaża go w specjalny kostium, który dostosowuje się do zawrotnych prędkości Allena. W ten oto sposób Barry Allen powstrzymuje swój pierwszy cel, którym jest Clyde Mardon, potrafiący kontrolować pogodę i wpływać na warunki atmosferyczne wokół siebie.

Po tej akcji Barry uznał, że jego nowe zdolności mogą odmienić życie wielu osób. Dodatkowo chce też się zająć oczyszczeniem swojego ojca z zarzutów zabójstwa jego matki. Do incydentu doszło, gdy Barry był jeszcze małym dzieckiem. Jednak już jako dzieciak wiedział, że to nie jego tata Henry Allen jest winien śmierci mamy Nory. Był on bowiem świadkiem oddziaływania jakieś meta-siły, która z wielką prędkością doprowadziła do śmierci jego matki. Teraz Barry wie, że z nowymi mocami może zdziałać znacznie więcej i to nie tylko w sprawie odsiadującego za kratami niesłusznie wyrok ojca. Przybiera on nazwę Flash i od teraz staje się głównym obrońcą Central City.

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Przed nami serial o najszybszym człowieku na naszej planecie. Postać z komiksów DC już kiedyś dostała swój solowy serial. Był on emitowany w amerykańskiej telewizji w latach 1990–1991. Niestety dla wielu fanów tej postaci, serial nie doczekał się więcej niż jednego sezonu przygód czerwonego speedstera. Serial wówczas był zrealizowany przez Warner Bros. Television na zlecenie stacji CBS. Po wielu latach THE FLASH wraca na srebrny ekran i tym razem stanowi część nowego universum serialowego stacji The CW. Universum serialowe DC, zwane jako Arrowverse [UPDATE : przemianowane później na TheCWverse] zapoczątkował serial „Arrow„. To w nim pierwszy raz zadebiutował nowy Barry Allen. Następnie stacja The CW zleciła produkcję osobnego serialu o postaci znanej jako The Fastest Man Alive.

Już od pierwszych odcinków widzowie wiedzieli, że serial będzie znacznie różnił się od tego znanego z początku lat dziewięćdziesiątych. Swoją konstrukcją został on dopasowany do tego, co już widzowie poznali w serialu „Arrow„. Sam serial jest niejako spin-offem tej produkcji, więc tym bardziej twórcy chcieli zachować podobną koncepcję co w serialu z przygodami szmaragdowego łucznika. Tym samym Flash wg nich nie może sobie działać sam jak w komiksach i potrzebuje podobnej ekipy do tej, którą zmontował wokół siebie Oliver Queen. Już od pierwszego odcinka Barry trafia więc w objęcia naukowca Harrisona Wellsa oraz jego asystentów. Są nimi Cisco Ramon, czyli młody geniusz i nerd w jednej osobie oraz zdolna bioinżynier Caitlin Snow. Razem ekipa ta robi za wsparcie dla najszybszego człowieka na Ziemi.

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

OKIEM FANA : Przy tym serialu muszę koniecznie dorzucić swoje trzy grosze. Flash jest jedną z moich ulubionych postaci ze świata DC. Zajmuje on zaszczytne drugie miejsce, tuż za Batmanem, a przed, w sumie świeżakiem w tym świecie (no bo z 1986 roku, więc przy pierwszej dwójce to świeżak) Booster Goldem. Od lat kolekcjonuje dosłownie wszystkie komiksy z tym bohaterem, począwszy od przedruków przygód początków postaci w ramach reprintów DC Archive Editions, po najnowsze przygody tej postaci z ostatnich lat. Ponadto otaczam się w domu figurkami z wizerunkiem tej postaci oraz kilka razy w przeszłości kupowałem czerwone ubrania z symbolem Flasha. Mówię to dlatego, że z uwagi na fakt, jak ważna jest dla mnie ta postać, to recenzje serialu o Flashu mogą mieć charakter bardziej emocjonalny. Poza tym dochodzi zderzenie serialowej rzeczywistości z komiksami oraz ewentualne reakcje na swobodę twórczą wykonawców nowej wersji przygód Flasha, serwowanej nam przez stację The CW.

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Serial THE FLASH stopniowo zapoznaje widzów z postacią odzianego w czerwony kombinezon speedstera. Już od pierwszego odcinka widzowie mają też okazję poznawać pierwszych wrogów komiksowego Flasha. Na pierwszy ogień rusza Weather Wizard, czyli Mark Mardon. Zaraz zaraz – wróć – tu na początek jest to Clyde Mardon, czyli brat komiksowego super łotra. Na początku nie wiadomo było dlaczego taki manewr zastosowali twórcy serialu i czy to tylko chodziło wyłącznie o zmianę imienia tej postaci. Z taką taktyką mamy często do czynienia w całym Arrowverse (red. przemianowany później na TheCWverse. Pamiętacie jak zwracałem na to już uwagę przy okazji Curtisa Holta, w omawianym czwartym sezonie serialu „Arrow” ?). No ale z drugiej strony ten pilotowy Weather Wizard okazuje się postacią totalnie epizodyczną, więc już od razu u fanów komiksów zaświeciła się lampka, że może twórcy serialu zostawili sobie jego brata na szerszy przyszły wątek w tym serialu.

W pierwszym sezonie THE FLASH takich meta-przestępców mamy praktycznie w każdym odcinku. W ten sposób śledzimy rozwój głównego bohatera i to, w jaki sposób sobie radzi z wrogami o podobnych nadnaturalnych zdolnościach. Każdy jednak dysponuje odmienną mocą, którą uzyskał dzięki fali, która dosięgła go po eksplozji akceleratora cząstek z laboratorium S.T.A.R. Labs. Barry często musi dostosowywać taktykę walki pod danego przeciwnika. Sam by sobie z tym nie poradził, dlatego ma za sobą silne zaplecze mózgowców. Operują oni z lokalnej centrali S.T.A.R. Labs. Asystenci Wellsa stanowią dla niego świetny support, który pomaga mu dostosować strategię działania, a także w razie konieczności odpowiednio dostosować kostium pod danego oponenta. W ten sposób wyłania nam się ekipa na wzór Arrow Teamu, co jest pierwszym, choć nie jedynym symbolicznym podobieństwem z serialem, który zapoczątkował universum serialowe Arrowverse [UPDATE : przemianowane później na TheCWverse].

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Kolejnym zbieżnym elementem jest sekwencja początkowa każdego kolejnego odcinka serialu THE FLASH. Podobnie jak w serialu „Arrow„, zaczyna się ona od pewnej powtarzanej regułki słów. W pierwszym sezonie są to słowa:

„My name is Barry Allen and I’m the fastest man alive. When I was a child, I saw my mother killed by something impossible. My father went to prison for her murder. Then an accident made me the impossible. To the outside world, I’m just an ordinary forensic scientist, but secretly I use my speed to fight crime and find others like me, and one day I’ll find who killed my mother and get justice for my father. I am The Flash”.

Na całe szczęście THE FLASH nie jest kalką pierwszego serialu Arrowverse [UPDATE : przemianowanego później na TheCWverse] i posiada kilka oryginalnych cech. Tam siłą przewodnią od samego początku były retrospekcje. W tym serialu ich nie doświadczamy. No oczywiście poza drobnymi elementami wyjaśniającymi okoliczności śmierci Nory Allen. THE FLASH mocniej też kładzie nacisk na relacje rodzinne. Wszak Barry stracił rodziców we wczesnym dzieciństwie, bo matka poniosła śmierć, a jego ojciec trafił za kraty. Jednak opiekę nad nim przejął Joe West, który zaczął traktować go jak własnego syna. Praktycznie wychowywał on Barry’ego równolegle ze swoją córką Iris. Gdy ten dorósł załatwił mu zatrudnienie na policji, co było dla niego łatwiejsze, ponieważ sam jest detektywem CCPD. Sam Barry oczywiście nigdy nie zapomniał o swoim biologicznym ojcu i odwiedza go często w więzieniu, wierząc, że jest w stanie jeszcze odmienić jego los. Po zdobyciu super mocy ta obietnica może okazać się też łatwiejsza do spełnienia.

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

Komiksowy Barry Allen debiutował na kartach DC Comics w październiku 1956 roku. Zastąpił on wówczas pierwszego Flasha, którym był Jay Garrick, znany od 1940 roku. Twórcami postaci Barry’ego Allena byli Robert Kanigher i Carmine Infantino. Barry pierwszy raz pojawił się w komiksie Showcase # 4 i już widniał na okładce jako Flash w całkiem nowym stroju tego bohatera. Jego moc kojarzy się z szybkim bieganiem, ale Speed Force to coś więcej niż samo bieganie. W ten sposób daje mu ona cały wachlarz umiejętności związanej z super szybkością. Flash jest ponadto czołową postacią DC Comics i jest podstawowym członkiem Justice League (i jej odpowiedników w zależności od dobranej nazwy). Na koniec jeszcze tylko warto zwrócić uwagę, że w The Flash # 123 miało miejsce kultowe wydarzenie, czyli spotkanie dwóch Flashy, jako postaci z równoległych rzeczywistości, które stały się filarem koncepcji DC Multiverse.

W pierwszym sezonie THE FLASH pojawia się kilka znanych meta-łotrów. Komiksowy Łotr Weather Wizard był już wspominany. Ponadto w tej serii występuje The Trickster (tu jako Axel Walker), który jest naśladowcą starego Trickstera. W komiksach też mieliśmy do czynienia z kilkoma Tricksterami. Pierwszy debiutował na łamach komiksu Flash #113, który został wydany w 1960 roku. Twórcami tej postaci byli John Broome i Carmine Infantino. Drugiego Trickstera wykreował Geoff Johns, przy współpracy ze Scottem Kolinsem i są to czasy już bardziej współczesne, bo Flash (vol. 2) #183, wydane w kwietniu 2002 roku.

Inny znany Łotr to Leonard Snart, nazywany Captain Cold. To postać starsza, bo z 1957 roku. Mrożący krew w żyłach przestępca pierwszy raz pojawił się w komiksie Showcase # 8. Twórcami postaci byli, podobnie jak przy pierwszym Tricksterze John Broome i Carmine Infantino.

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

Poza przestępcami, postacie pomagające Barry’emu to także postacie komiksowe, ale szerzej o nich innym razem, bo miałoby to w tym przypadku charakter spoilerowy. To w takim razie kilka słów o znanym komiksowym generale ze świata DC. Generał Wade Eiling, pierwszy raz pojawia się na łamach komiksu Captain Atom #1, który został wydany w marcu 1987 roku. Twórcami postaci są Cary Bates i Pat Broderick.

W pierwszym sezonie THE FLASH ponadto pojawia się postać znana jako Firestorm. Pierwszy raz pojawił on się w komiksie Firestorm the Nuclear Man #1, wydanym w marcu 1978 roku. Twórcami postaci są Gerry Conway i Al Milgrom. Bohater powstaje z połączenia niezależnych od siebie osób. Pierwszą parą był noblista Martin Stein i licealista Ronnie Raymond. Po drodze był jeszcze Mikhail Arkadin, a od 2004 roku partnerem Ronniego w połączeniu jest Jason Rusch. Wszystkie te postacie pojawiają się w ramach Arrowverse. [red. Firestorm jest chyba najbardziej zmarnowaną potencjałem postacią w całym DC. Wokół takiej postaci można było zbudować świetne przygody, ale nie miał on nigdy specjalnego szczęścia do twórców, którzy brali się za komiksy z jego udziałem].

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze rzut okiem na postacie, tylko tym razem od strony aktorskiej. Barry Allen, czyli tytułowy THE FLASH, to w rzeczywistości Grant Gustin. Tą postacią aktor grywa oczywiście także w innych serialach Arrowverse [UPDATE : przemianowanych później na TheCWverse]. Ponadto serialomaniacy mogą go kojarzyć jako Campbella Price’a w nowej wersji „90210„. To także Sebastian Smythe w musicalowym „Glee„.

Joe West, to aktorsko Jesse L. Martin. Aktor dotychczas był najbardziej znany z roli Detektywa Eda Greena w „Law & Order„. Epizodycznie wystąpił też tą postacią w spin-offach tego serialu, czyli w „Law & Order: Criminal Intent” oraz „Law & Order: Special Victims Unit„. Już jako Joe West wystąpił natomiast epizodycznie w „Supergirl„, w ramach crossoveru „Crisis on Earth-X„.

Kapitan David Singh, to w rzeczywistości Kanadyjczyk Patrick Sabongui. Aktor zagrał w drobnych rolach w „Stargate Atlantis” i pierwszym sezonie „The 100„. Serialowo to także Yusuf Ali w „Shooter” i Reda Hashem w „Homeland„. Dla innych to również Daniel w produkcji Freeform „Beyond„. Epizodycznie pojawiał się natomiast w takich serialach, jak „Almost Human„, czy chociażby „Continuum” i „Caprica„.

Serialowa córka Joe – Iris West, to natomiast aktorsko Candice Patton. Dotychczas z bardziej znaczących ról możemy wymienić chyba jedynie jej występy jako Tori w „The Game„. Epizodycznie zagrała też w „Heroes„, czy chociażby w „Grey’s Anatomy„.

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Eddie Thrawne w pierwszym sezonie THE FLASH, to w rzeczywistości Rick Cosnett. Prywatnie to kuzyn Hugh Granta. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Eliasa Harpera w „Quantico„. Wcielił się on także w postać Wesley’a „Wesa” Maxfielda w innym znanym serialu stacji The CW, a mianowicie „The Vampire Diaries„.

Henry Allen, to natomiast aktorsko John Wesley Shipp. Jego występ w tym serialu to ukłon w stronę fanów serialu THE FLASH z początku lat dziewięćdziesiątych. Tam to właśnie John wciela się w postać głównego bohatera. Serialowo to także ojciec głównego bohatera – Mitch Leery, w dramacie młodzieżowym „Dawson’s Creek„. W drobnych rolach przewinął się także przez takie seriale, jak „Teen Wolf„, czy „The Outer Limits” (znane w Polsce jako Po tamtej stronie).

Generał Wade Eiling, to aktorsko Clancy Brown. Aktor w przeszłości zagrał sierżanta Charlesa Zima w „Starship Troopers„. Poza tym to głównie dubbingowiec, który udzielał swojego głosu w licznych animacjach. Były to chociażby Gwiezdne Wojny i seriale „Star Wars: The Clone Wars” oraz „Star Wars Rebels„. Ze świata DC udzielał głosu postaci niebanalnej, bo samemu Lexowi Luthorowi w „Superman: The Animated Series„. Osobiście też pojawiał się na ekranie, jak chociażby w świetnym „Earth 2„, jako John Danziger. W ostatnich latach to także marvelowa postać, czyli pułkownik Ray Schoonover w pierwszych sezonach „Daredevil” i „The Punisher„. Epizodycznie przewinął się też przez wyśmienitą antologię „The Outer Limits„.

Harrison Wells, to natomiast aktorsko Kanadyjczyk Tom Cavanagh. Siłą rzeczy wpisał się on tą postacią w universum serialowe Arrowverse [UPDATE : przemianowane później na TheCWverse]. Serialowo niektórzy mogą go skojarzyć z roli Kingstona Tannera w „The Following„. Epizodycznie wystąpił też chociażby w „Van Helsing„.

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To jeszcze asystenci Wellsa. Cisco Ramon, to w rzeczywistości kolumbijsko-amerykański aktor Carlos Valdes. Przed wcieleniem się w Cisco nie był znany światowej publice, za to od tej roli na stałe wpisał się w serialowe Arrowverse [UPDATE : przemianowane później na TheCWverse].

Dr Caitlin Snow, to natomiast aktorsko Amerykanka Danielle Panabaker. Aktorka niegdyś grała Julie Stark w dramacie prawniczym „Shark„. W dzieciństwie natomiast trafiły się jej drobne role w „Malcolm in the Middle„, czy „CSI: Crime Scene Investigation„. W późniejszych latach przewinęła się natomiast przez „Law & Order: Special Victims Unit„, czy „Grimm„. Bardziej znaczącą rolę miała natomiast w serialu „Justified„, gdzie wcieliła się w postać Penny Cole.

To jeszcze na koniec krótko Ronnie Raymond. W tej roli Robbie Amell. Ostatnio grywał on Agenta FBI Kyda Millera w dokrętce po latach „The X-Files” oraz Kevina w „A Series of Unfortunate Events„. Epizodycznie przewinął się także przez komediowy „How I Met Your Mother” oraz serial science-fiction „Alcatraz„.

I najbardziej znany Łotr z pierwszego sezonu THE FLASH, czyli Leonard Snart – Captain Cold. W tej roli wystąpił Wentworth Miller. Aktorsko przecierał on drogi jako David Scott w „Dinotopia„. Najbardziej znany jest jednak z roli Michaela Scofielda w „Prison Break„. Epizodycznie zagrał w takich serialach, jak „House, M.D.”, czy „Buffy the Vampire Slayer„.

THE FLASH – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon THE FLASH, mimo że różny od serialu z początku lat dziewięćdziesiątych, to jednak może się podobać. W niemal każdym odcinku Barry Allen ubija i łapie łapie kolejnych meta-przestępców. Jednak w tle mamy widoczną pewną aurę tajemnicy. Z biegiem czasu u widza zasiana jest podejrzliwość względem niektórych postaci tego serialu. Wszystko ma kulminację pod koniec pierwszego sezonu, który został najlepiej wykonany ze wszystkich seriali Arrowverse [UPDATE : przemianowanego później na TheCWverse]. W ten sposób nawet wielcy fani postaci nie mogli czuć się zawiedzeni pierwszym sezonem THE FLASH. Serial może już od pierwszych odcinków nie sugeruje wybitnego dzieła, ale dobrze stopniuje napięcie i emocje, a zakończenie sezonu wynagradza niektóre słabsze odcinki tej 23-odcinkowej serii.

Udostępnij w social mediach