THE EXPANSE – Sezon 4 – RECENZJA

THE EXPANSE 4 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Czwarty sezon amerykańskiego serialu science-fiction, zrealizowanego w konwencji space-opery, przejętego przez Amazon od Syfy. Za rozwój serialu odpowiadają Mark Fergus i Hawk Ostby. Informacje o producentach serialu zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – THE EXPANSE 1. Od czwartego sezonu do producentów serialu dołącza Just So, Hivemind oraz Amazon Studios, a odpada Sean Daniel Company. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – THE EXPANSE 3.

GATUNKI : science fiction / space opera
KRAJ PRODUKCJI : USA

Czwarty sezon serialu liczy 10 odcinków. THE EXPANSE 4 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 13 grudnia 2019 roku.

THE EXPANSE – Sezon 4 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu James Holden opuszcza statek Rocinante i udaje się do wnętrza mechanizmu stworzonego przez Protomolekułę, wewnątrz ogromnego pierścienia. Wszystko pod wpływem Protomolekuły, która komunikuje się z nim pod postacią zmarłego Millera. Gdy Holden dociera na miejsce, w centrum specyficznej stacji kosmicznej dostaje zadanie połączyć dwa wskazane elementy. W tym samym czasie na miejscu zjawia się oddział marsjańskim Marines, próbujący zatrzymać Holdena. Protomolekuła nie pozwala na interwencje zatrzymując ofensorów. W tym czasie Jim wykonuje zadanie, po którym traci przytomność i doznaje wizji budowniczych pierścienia. Z miejsca zdarzenia zabiera go Draper i reszta marsjańskich Marines. Wszyscy znajdują schronienie na Behemocie – jedynym statku wewnątrz pierścienia z dostępną grawitacją.

Na Behemocie dowództwo obejmuje Klaes Ashford, podczas niedyspozycji Caminy Drummer. Na statek przebywa ekipa z Rocinante, a Naomi spotyka się Holdenem, który opisuje jej całe zajście i komunikacje z Protomolekułą. W tym samym czasie Behememot odpala ładunki jądrowe, a Protomolekuła postanawia się bronić neutralizując ładunek. To sprowadza niebezpieczeństwo na statki wokół pierścienia. Ashford postanawia zniszczyć pierścień głównym laserem Behemota. Naomi namawia Camine na wypuszczenie Holdena i razem postanawiają zatrzymać szaleńczy plan Ashforda. Przy tej akcji Draper zmienia strony i pomaga za namową Alexa ekipie Holdena.

Klaes Ashford ostatecznie oddaje strzał w kierunku pierścienia. Laser jednak chybia i trafia w krawędź pierścienia. W międzyczasie Holden i Naomi docierają na mostek dowodzenia Behemota, powstrzymują byłego pirata przed oddaniem kolejnego strzału z lasera. Niespodziewanie pomaga im przy tym córka Mao, która od samego początku chciała zabić Holdena w ramach zemsty. Zatrzymuje ona Klaesa oraz unieruchamia bębny okrętu. Dzięki temu misja kończy się sukcesem, a Protomolekuła tworzy nowe pierścienie. To dziesiątki nowych bram do nieznanych ludzkości układów. To z jednej strony nowa okazja do eksploracji nieznanych rejonów, a z drugiej strony wielka niewiadoma, co zostawiła po sobie wymarła rasa budowniczych pierścienia.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Liczne pierścienie stają się okazją do ucieczki z Układu Słonecznego dla wielu uciśnionych Pasiarzy. Oni sami traktują siebie jako uchodźców, ale Ziemia chce powstrzymać ich przed wtargnięciem w obszar pierścieni. Chrisjen Avasarala wzywa do siebie Jima Holdena, by przekazać mu informację o wtargnięciach do wnętrza pierścienia. Ochroną pierścienia zajmuje się teraz Ashford i Drummer, którzy przemianowali Behemota na Medina Station. Avarsala ma jednak dowody, że akcje Pasiarzy nie mają nic wspólnego z uchodźstwem, ale są rodzajem ich kolonizacji i ekspansji nowych planet, na co Ziemia nie może sobie pozwolić. Tym samym wysyła ona Holdena i załogę Rocinante do wnętrza pierścienia, na planetę Ilus IV, zwaną Nową Ziemią, na której osiedlili się Pasiarze. Avarsala chce by Holden był jej oczami i uszami na tej planecie i zbadał czym są odkryte na powierzchni ruiny.

Rosinante rusza w kierunku Ilus. Wcześniej zostaje tam wysłany statek firmy wydobywczej, która ma zamiar pozyskać odkryte złoża cennego surowca. Gdy ów transportowiec dociera na miejsce, przy podchodzeniu do lądowania zostaje zaatakowany. Większość pracowników firmy ginie, a statek rozbija się na powierzchni planety. Tych, którzy przeżywają katastrofę ratują miejscowi Pasiarze. Ci twierdzą, że z atakiem nie mają nic wspólnego, choć firma nie miała tu pozwolenia na lądowanie, bo Ilum to ich własna Ziemia.

Gdy do celu dociera Rosinante, załoga nie ma zbyt miłego komitetu powitalnego. Uchodźcy obawiają się, że Ziemia chce im siłą odebrać planetę. Do tego mają wątpliwości co do intencji załogi Holdena, czy nie przyjechali oni przypadkiem tylko po to, by wspomóc ocalałych z firmy RCE. Gdy dochodzi do sporu z użyciem broni, nad nimi pojawia się dziwny rój jakby żywych pocisków, które ranią pobliskich zgromadzonych, w tym załogantów Rosinante.

THE EXPANSE – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po zakończeniu trzeciego sezonu stacja Syfy podjęła decyzję o kasacji serialu. Serial cieszył się uznaniem widzów i krytyków, ale obciążał nadawcę dużymi kosztami. Takie space opery do tanich nie należą, a telewizje często wolą za te same pieniądze zamówić dziesięć innych tanich seriali. Takie zapchają im ramówkę telewizyjną i to lepszy wybór niż jeden kosztowny serial i w dodatku dla wąskiej grupy odbiorców. Fani serialu po kasacji jednak nie dali za wygraną. Skoro koszta są duże, to niech serial przejmie ktoś majętny. Alcon Entertainment idąc za tą myślą zaczął wnioskować do Netflixa i Amazon Studios o przejęcie produkcji. Do akcji przystąpiły znane osobistości kojarzone powszechnie z fantastyką, takie jak Wil Wheaton, czy George R. R. Martin. No i akcja przyniosła efekt, bo Jeff Bezos ogłosił, że jego firma przejmie serial. Ambitne science-fiction znalazło bezpieczną przystań pod dachem firmy Amazon.

OK. Mission accomplished. Amazon stać na rozwijanie nawet kosztownych kosmicznych seriali science-fiction. Wydawać się mogło, że przy współudziale produkcyjnym Amazon Studios, nowy THE EXPANSE 4 zyska na większym efekciarstwie. Jednak patrząc całościowo na czwarty sezon, to jakoś nie widać w tej produkcji większego portfela. Serial nie zaczął ewoluować w kierunku robionej z wielkim rozmachem space epopei. To dalej właściwie te same dobrze nam znane THE EXPANSE, które swoim tempem rozwija wątki urwane wraz z zakończeniem trzeciego sezonu. A te jak widać po opisie wprowadzającym było emocjonujące. Protomolekuła utworzyła nam nowe pierścienie, a każdy z nich prowadzi do nowego obszaru wszechświata. Skąd my to znamy ? No oczywiście na myśl przychodzą kultowe Gwiezdne Wrota, ale wbrew oczekiwaniom THE EXPANSE 4 nie skupia się na masowej eksploracji wszystkich pierścieni. W zamian kreuje nam historię tylko wewnątrz jednej lokacji, za jednym z powstałych kosmicznych tuneli.

THE EXPANSE – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Tym samym THE EXPANSE 4 rozpoczyna się trochę wbrew oczekiwaniom. Z drugiej strony to dobrze, że twórcy serialu nie idą w kalkę Gwiezdnych Wrót. Wszak w omawianym serialu nie same pierścienie są najważniejsze, ale Protomolekuła, która je stworzyła. Jednak coś unicestwiło niegdyś budowniczych pierścieni, a znalezisko na Ilus IV, zwanym Nową Ziemią, może dać odpowiedź w temacie większego zagrożenia, z którym ludzie wcześniej nigdy nie mieli do czynienia. I to właśnie jeden z wątków przewodnich THE EXPANSE 4, bo wraz ekipą z Rosinante odkrywamy sekrety planety zwanej New Terra.

Serial oczywiście nie zapomina o innych swoich plusach, wśród których jest ciekawie zbudowane tło polityczne produkcji. Tu ciągle coś się dzieje. Obecnie w THE EXPANSE 4 mamy rozejm między Ziemią, Marsem i Pasem. Ci ostatni w osobach dawnej załogi Behemota przyjęli ofertę ochrony pierścieni. By zapobiec samowolnym najazdom na pierścień Medina Station pełni rolę straży. Na Ziemi natomiast dochodzi do walki politycznej o stanowisko Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych. Wyzwanie Chrisjen Avasarali rzuca Nancy Gao, która ma zamiar być całkowitym przeciwieństwem Avarsali, bo nowe czasy wymagają nowych rozwiązań i innego sposobu uprawiania polityki.

Minusem czwartego sezonu jest natomiast wątek Bobbie Draper. Do tej pory jej perypetie były niezwykle ciekawe, natomiast teraz w THE EXPANSE 4 wątek z jej siostrzeńcem i sprawą w jaką się wplątał może nas tyle obchodzić, co przyrost naturalny populacji Kiribati. Stratę słabych fragmentów fabularnych z Bobbie rekompensują nam jednak wydarzenia na Ilus. Tam od początku jest niespokojnie, odkąd na powierzchni planety wylądowali, a raczej rozbili się przedstawiciele firmy wydobywczej Royal Charter Energy. Ich szef ochrony Murtry nie należy do spokojnych i pokojowo nastawionych ludzi. Tym samym staje się on głównym prowodyrem do tarć między uchodźcami, a przedstawicielami Ziemi, którzy roszczą sobie takie sama prawa do New Terra, jak przybyli wcześniej Pasiarze.

THE EXPANSE – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH

Tym samym nowe wątki serwują nam nowe postacie. Czas przyjrzeć się im, jak wyglądają wszystkie one od strony aktorskiej. Wspomniany wyżej Adolphus Murtry, to w rzeczywistości Anglik Burn Gorman. Aktor dał się poznać szerzej światu jako Owen Harper w spin-offie Dockora Who „Torchwood„. Ostatnimi czasy to między innymi Nicholas Farlow w „Jamestown” i Karl Tanner w „Game of Thrones„. Aktor ponadto wystąpił w drobnej roli w innym znanym serialu platformy Amazon Prime Video – „The Man in the High Castle„.

Biolog Elvi Okoye z RCE, to aktorsko Lyndie Greenwood. Aktorka jest najbardziej znana jako Sonya z serialu „Nikita” oraz z postaci Jenny Mills w serialu „Sleepy Hollow” (pol. Jeździec bez głowy).

Fayez, to aktorsko Zach Smadu. Serialowo to głównie detektyw Ash Kular w „Cardinal„. Epizodycznie przewinął się również przez pierwszy sezon „Designated Survivor” oraz pierwszy sezon „Titans„.

Lucia Mazur, to w rzeczywistości Rosa Gilmore. Aktorka raczej pojawia się w rolach epizodycznych. Przewinęła się między innymi przez pierwszy sezon „The Handmaid’s Tale„.

Esai Martin, to aktorsko Paul Schulze. Serialowo to między innymi Ryan Chappelle w „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny) oraz Phil Intintola w „The Sopranos” (pol. Rodzina Soprano). Oprócz tego to również Eddie Walzer w „Nurse Jackie„, Frank Gallo w „Suits” oraz William Rawlins w „The Punisher„. Aktor przewijał się także przez kryminalne „Law & Order” i „Law & Order: Special Victims Unit„.

David Draper, to aktorsko Kolton Stewart. Ostatnimi czasy wystąpił on komiksowym „Locke & Key„. Leelee, to natomiast w rzeczywistości Dayle McLeod.

Nancy Gao, to aktorsko Lily Gao (red. ciekawe, nieprawdaż ?). Serialowo to przede wszystkim Karen Chen w komediowym „Second Jen„.

To już na sam koniec Chandra Wei. W tej roli występuje Kanadyjka Jess Salgueiro. Serialowo to Shockwave w „Jupiter’s Legacy” oraz Robin w „The Boys„. Aktorka występuje również w serialu „Workin’ Moms„.

THE EXPANSE – Sezon 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

THE EXPANSE 4 kontynuuje wątki dotyczące tego co się kryje za tajemniczymi pierścieniami. Fabularnie więc opiera się na głównym wątku powieści „Gorączka Ciboli”. Wraz z dobrze nam znaną załogą Rosinante odkrywamy sekrety jednej z planet świeżo odkrytego układu gwiezdnego. Serial w czwartym sezonie nie zapomina również o czołowym dla tej serii tle politycznym. Niebezpieczeństwo wyniszczającej wojny między poszczególnymi frakcjami (red. które tu mają charakter państwowy) zostało zażegnane. Jednak to nie oznacza, że Układ Słoneczny stał się oazą spokoju. Pojawiają się tu nowe wewnętrzne zagrożenia, a jedno z nich naświetla nam finał omawianego sezonu. Poza tym na planecie Ziemia toczy się walka o najwyższe stanowisko polityczne i przejęcie sterów nie tylko nad globalną polityką, ale również nad polityką dotyczącą nowo odkrytych rejonów wszechświata.

Po czwartym sezonie możemy mieć lekki niedosyt, że Amazon nie władował w ten serial więcej pieniędzy i nie błyszczy on budżetem na tle setek innych serialowych produkcji. Klimat serii został jednak utrzymany, więc mimo kilku nowych producentów, to ciągle ten sam dość lubiany serial science-fiction, w konwencji space opery.

Serial dostał zamówienie również na kolejny sezon (red. chociaż nie wiem czy to dobre określenie w tym przypadku, gdy nadawca jest również współproducentem, bo zamawia wtedy sam sobie… to trochę dziwnie brzmi), więc historia ma swój ciąg dalszy. Jeżeli jeszcze nie widzieliście THE EXPANSE 4 to czeka on na Was w zakładce produkcji oryginalnych Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach