THE EXPANSE – Sezon 3 – RECENZJA

THE EXPANSE 3 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny (od czwartego sezonu – początkowo był to serial oryginalny Syfy). Trzecia już odsłona amerykańskiego serialu science-fiction, zrealizowanego w konwencji space opery. Za rozwój serialu odpowiadają Mark Fergus i Hawk Ostby. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – THE EXPANSE 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – THE EXPANSE 2.

GATUNKI : science fiction / space opera
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu, podobnie jak poprzedni, liczy 13 odcinków. THE EXPANSE 3 był nadawany premierowo na kanale Syfy od 11 kwietnia 2018 roku do 27 czerwca 2018 roku.

THE EXPANSE – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Errinwright spotyka się z marsjańskim ministrem obrony Korshunovem. Podczas rozmowy Korshunov osuwa się na podłogę, a Errinwright oznajmia mu, że został zatruty specjalnym enzymem działającym na ludzi niedostosowanych do ziemskiej grawitacji. Następnie Errinwright nakazuje zniszczenie marsjańskiego statku MCRN Karakum, który został wysłany w celu odebrania mutanta z Protomolekuły na Ganimedesie. Domyśla się on też zdrady Chrisjen, która potajemnie przed nim wyleciała w kosmos spotkać się z Mao. Dlatego też wysyła szyfrowaną wiadomość, w której sugeruje Mao zostawić Chrisjen Avasaralę na pastwę losu i opuścić bez niej swój luksusowy statek.

W tym samym czasie Naomi i Amos naprawiają Lunatyka. Na ewakuacje pod wrotami statku czeka ponad 300 uchodźców, ale statek ma jedynie wystarczająco powietrza dla 52 osób. Naomi prosi postawnego mężczyznę, by ten przeprowadził selekcję i pilnował porządku podczas wprowadzania uchodźców na pokład. Po tej akcji statek rusza w przestrzeń kosmiczną, stając się równocześnie celem MCRN. Kiedy Ci wypuszczają torpedę w stronę Lunatyka, z odsieczą przybywa Holden na pokładzie uzbrojonego „po zęby” okrętu Rocinante. Jak się później okazało, w ładowni Rocinante ukrył się mutant z Protomolekuły. Naomi i Prax podstępem zmuszają potwora do wyjścia na powłokę statku. Prax w ostatniej chwili rzuca mutantowi jądrowy element torpedy, a gdy potwór skacze za nim, zostaje spalony przez wydech głównego silnika Rocinante.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

W pobliżu Wenus natomiast Protomolekuła zatrzymuje statek abordażowy, rozkładając jego elementy i załogę na czynniki pierwsze. Na Rocinante po pozbyciu się mutanta, Naomi przyznaje się też Holdenowi, że nie pozbyła się ich próbki Protomolekuły. Kapsułę natomiast oddała w ręce Fredowi Johnsonowi. Od tej chwili zaufanie załogi w stosunku do Naomi mocno spada. Pozostali z ekipy mają Johnsona za zdrajcę i traktują go jak tykającą bombę zegarową. Bombę, która może być niebezpieczna dla pokoju w Układzie Słonecznym. Mimo próśb Naomi, by skierować statek na Stację Tycho, Holden podejmuje decyzję lotu na Księżyc Jowisza – Io. To ostatnia szansa na odnalezienie córki Praxa. Prax w tym czasie wymyśla dla okrętu nową tymczasową nazwę. Od teraz Rocinante zostaje przemianowana na Pinus Contortę.

Równocześnie do tych wydarzeń Chrisjen Avasarala próbuje się wydostać z luksusowego jachtu Mao. Przy tej akcji Cotyar zostaje ranny, ale Bobbie udaje się wymknąć strażnikom Mao, by zdobyć swój marsjański skafander. Następnie marsjańska Marines ratuje Avasaralę przed zbliżającą się śmiercią. Wspólnie przejmują kontrolę nad statkiem i szukają kapsuły ratunkowej. Pomaga im przy tym Theo – jeden z załogantów statku Mao. Gdy odnajdują kapsułę (bardziej statek lądowniczy), ta okazuje się dwuosobowa. Czas jednak nagli, bo Errinwright w tym czasie wrobił Avasaralę w spisek i przekonał Sekretarza Generalnego ONZ, że to ona jest obecnie największą zdrajczynią. W takim wypadku Bobbie postanawia uruchomić doczepiony do jachtu statek wyścigowy. Razem z Avasaralą opuszczają zagrożoną przestrzeń kosmiczną i znajdują bezpieczną przystań niespodziewanie na statku Jamesa Holdena.

THE EXPANSE – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już trzeci sezon emocjonującej kosmicznej opowieści. Serial z sezonu na sezon stawał się jeszcze lepszy, a THE EXPANSE 3 potwierdza te słowa, zabierając widza na znacznie wyższy level. Parafrazując klasyka: „otake space operę walczyliśmy” 🙂 Serial zbudowany jest na nowym, nie sfilmowanym wcześniej pomyśle ujętym w serii książek. To przecież nie jest jakaś pewna i powszechnie znana marka. Franczyza, na której odcina się później kupony, jak pokazał zrobiony po dłuższej przerwie nowy Star Trek -> „Star Trek: Discovery„. Tutaj twórcy serialu walczyli od samego początku o widza. I może na początku serial rozkręca się bardzo wolno i potrafił wielu znudzić, to z każdymi kolejnymi odcinkami jest lepiej. W THE EXPANSE 3 natomiast dostajemy wszystko to, co powinna mieć fachowo zrealizowana space-opera. Można śmiało powiedzieć parafrazując kolejnego klasyka. Więcej tu space-opery w space-operze, jak „cukru w cukrze” 😉

THE EXPANSE 3 prezentuje nam generalnie dwa główne wątki, w konstrukcji następujących bezpośrednio po sobie wydarzeń. Do połowy sezonu mamy do czynienia z ucieczką Avasarali z jachtu Mao. Wszystko zaczęło się od wrobienia Avasarali w rzekomy spisek przeciwko rządowi. Za całą sprawą stoi Errinwright, który jest świetnym manipulatorem. Okręcił sobie wokół palca Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych. W ten sposób wmówił mu, kto tu jest „prawdziwym wrogiem”. Tym samym wydali na Chrisjen wyrok śmierci. Ta jednak nie ma zamiaru pozostawać na jachcie Mao. Wraz z Bobbie o dziwo znajduje schronienie na Rocinante. Na początku sezonu z uwagi na okoliczności zmieniono nazwę marsjańskiego okrętu, ale była to jedynie nazwa tymczasowa. Prax zaproponował na zastępczą nazwę pewien rodzaj sosny (sosna wydmowa w oryginalnej łacińskiej nazwie – Pinus Contorta). Schronienie na statku Holdena to jednak jedno, a akcja demaskująca spisek Errinwrighta – to druga sprawa.

THE EXPANSE – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Równocześnie w tym samym czasie ekipa Holdena zmierza na Io. To akcja ratunkowa dla córki Praxa, a przy okazji także dla innych dzieci poddawanych eksperymentom. Eksperymentom niczym z czasów Drugiej Wojny Światowej. Patrząc na metody, porównanie nie jest przypadkowe. Dzieci stają się bowiem królikami doświadczalnymi, którym zaszczepia się elementy Protomolekuły. Widzowie wiedzą już co to oznacza. Z takim później zmutowanym organizmem mieliśmy do czynienia pod koniec poprzedniego sezonu. Prax i inni członkowie załogi wiedzą, że czas działa na ich niekorzyść. Muszą dotrzeć do Io na tyle szybko, by zatrzymać proces sztucznej integracji dzieci z Protomolekułą.

To oczywiście ciekawy wątek, zważywszy na fakt, że dostaliśmy przedsmak końcowego efektu takiej eksperymentalnej zabawy. Z taką istotą mieli starcie załoganci Rocinante. Mutanta ciężko było powstrzymać, bo był mało wrażliwy na ludzką broń i oddawane do potwora strzały. Poza tym stworzone sztucznie mutanty dysponują nadludzką siłą i niesamowitą sprawnością fizyczną. Dlatego właśnie Protomolekuła w niepowołanych rękach stanowi takie zagrożenie. Pozwala ona stworzyć super żołnierzy, a pierwszy lepszy psychol mógłby ją wykorzystać na szeroką skalę.

Dlatego w THE EXPANSE 3 widzimy, jak ciężko załodze Rocinante zaufać decyzji Naomi. Inżynier Nagata przekazała próbkę Protomolekuły Fredowi Johnsonowi. Dla reszty ekipy jest to czyn niemal niewybaczalny. Naomi Nagata pozostaje jednak wierna Pasowi, dlatego uważała, że skoro Ziemia i Mars dysponują Protomolekułą, to Pas powinien też mieć dzięki temu wyrównane szanse, w tej nierównej od samego początku walce.

THE EXPANSE – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Mniej więcej od połowy sezonu widzowie otrzymują nowy wątek główny. Czego on dotyczy ? Oczywiście bez wchodzenia w szczegóły, by nie spoilerować fabuły THE EXPANSE 3. Na tym etapie tylko kilka słów, pozwalających skojarzyć elementy wspólne, które zbudowały ten wątek.

Kluczowe znaczenie miała scena z Wenus z zakończenia drugiego sezonu. Jak widzicie w opisie wstępnym statek Arboghast został zatrzymany przez Protomolekułę, a następnie rozłożony dosłownie na części. Scena ta wygląda jakby oderwana od głównych wątków opowieści, ale jest to jedynie złudne wrażenie. To wydarzenie buduje kolejne wydarzenia mające kluczowy wpływ na rozwój fabuły trzeciego sezonu. Wiemy od samego początku serialu, że narasta konflikt frakcji. Ziemia, Mars i Pas są w sporze, który doprowadził do wojny. Jednak odkryta Protomolekuła jest zagrożeniem dla całej trójki. Z jednej strony na jej próbkach poszczególni gracze chcą stworzyć nadludzi. Natomiast z drugiej strony Protomolekuła pozbawiona wszelkiej kontroli sama decyduje o własnym bycie. W ten sposób stanowi zagrożenie dla wszystkich, czego mieliśmy dowód w przypadku Erosa. Teraz w THE EXPANSE 3, Eros wydaje się tylko małym kłopotkiem, patrząc na to, co potrafi uczynić samoistnie Protomolekuła.

Dodatkowego smaku w THE EXPANSE 3 dodają nowe postacie. Od samego początku sezonu śledzimy losy Anny Volovodov. To pastorka Kościoła Metodystów i była bliska przyjaciółka Sekretarza Generalnego ONZ – Estebana. U przedstawicieli Pasa także zachodzą zmiany. W tym sezonie to nie Fred Johnson gra tam pierwsze skrzypce, ale pojawiająca się już w poprzednim sezonie Camina Drummer. Wsparcia udziela jej były pirat, który dzisiaj chce uchodzić za szanowanego Pasiarza. Jest nim Klaes Ashford, który staje się prawą ręką Drummer. Nie możemy też zapominać o szefie placówki pseudo-naukowej na Io. To właśnie doktor Lawrence Strickland mieni nam się teraz jak japoński czy niemiecki naukowiec eksperymentalny z czasów II Wojny Światowej. A komplet ciekawych postaci uzupełnia ekipa przygotowująca materiał filmowy o Holdenie oraz druga córka (obok Julie) Mao.

THE EXPANSE – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te wszystkie postacie wyglądają od strony aktorskiej ? To może w pierwszej kolejności doktorek. W rolę Lawrence’a Stricklanda wciela się kanadyjski aktor Ted Atherton. Aktor jest najbardziej znany z roli Mylesa Lelanda III w serialu „Sue Thomas: F.B.Eye„. Kanadyjczyka niektórzy mogę też kojarzyć z roli Clifforda Hollanda w „The Border„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez „Haven„, „Reign„, czy „Suits„.

Anna Volovodov, to aktorsko Elizabeth Mitchell. Ją serialomaniacy znają przede wszystkim z roli Julii (Dr Juliet Burke) w „Lost” oraz Rachel Matheson w „Revolution„. To również Erica Evans w nowej wersji „V„. Zagrała także w „Once Upon a Time” i jako lekarka Kim Legaspi w „ER” (znanym w Polsce jako Ostry dyżur). Ostatnimi czasy pojawiła się natomiast w „Dead of Summer” i epizodycznie w „Blindspot„.

Córka Praxa, mała Mei Meng, to w rzeczywistości Leah Jung. Jej kolega z ośrodka na Io – Katoa Merton, to natomiast aktorsko Jaeden Noel. Ren Hazuki, to aktorsko John Kapelos. To już aktor z większym doświadczeniem zarówno filmowym, jak i serialowym. Kanadyjczyka możemy kojarzyć z filmu „Forever Knight„. Serialowo to między innymi Picker w „Justified„. Aktor zagrał również w „Desperate Housewives” (znanym w Polsce jako Gotowe na wszystko) oraz „Republic of Doyle„.

Clarissa Mao (działająca pod tożsamością Melby Koh), to aktorsko Nadine Nicole (faktycznie Nadine Nicole Heimann). Ostatnimi czasy aktorkę mogliśmy oglądać w serialu „Casual„. Epizodycznie przewinęła się natomiast przez nową wersję „Magnum P.I.” i „CSI: Crime Scene Investigation„.

THE EXPANSE – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Kolvoord, to w rzeczywistości Chris Owens. Serialowo to Jeffrey Spender z kultowego „The X-Files„. Tilly Fagan, to natomiast aktorsko Genelle Williams. Kanadyjka zagrała między innymi Leenę w „Warehouse 13„. To również Rachel w „Bitten” oraz Michelle w innym kanadyjskim serialu „The Line„.

Były pirat, a teraz czołowy oficera Pasiarzy – Klaes Ashford, to aktorsko David Strathairn. W przeszłości zagrał Edwarda R. Murrowa w filmie „Good Night, and Good Luck„. Ostatnio gra też Admirała Williama Stenza w nowych filmach o Godzilli. Zagrał tą postać w pierwszym „Godzilla” i kontynuacji „Godzilla: King of the Monsters„. Serialowo to między innymi doktor Lee Rosen w „Alphas„. To również Peter Kotsiopulos w „The Blacklist” i Anthony Sayre w serialu oryginalnym Amazon Prime Video – „Z: The Beginning of Everything„. W drobnych rolach pojawiał się w „The Sopranos„, czy chociażby w „Billions„.

Jeszcze ekipa robiąca materiał filmowy o załodze Rocinante. Operator latającej kamery – Elio „Cohen” Casti, to aktorsko Brandon McGibbon. Serialowo to między innymi Joe we wspomnianym już dzisiaj „The Line„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez „Republic of Doyle„, czy „Alphas„. Zagrał również w filmie „Splice” (polski tytuł Istota) oraz innym horrorze „Saw V” (pol. Piła V).

Dziennikarka Monica Stuart, to natomiast aktorsko Anna Hopkins. Kanadyjka jest najbardziej znana z roli Berlin (Jessica Rainer) w „Defiance„. Ostatnimi czasy to także Samantha Clayton w „Arrow” i przy okazji także w „The Flash„. To również Lilith w „Shadowhunters: The Mortal Instruments„. Epizodycznie wystąpiła natomiast w „Killjoys” i „Dark Matter„.

THE EXPANSE – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To jeszcze na sam koniec Jules-Pierre Mao, który przewija się przez cały serial, a nie był dotychczas szczegółowo przedstawiony od strony aktorskiej. W tej roli wystąpił amerykański aktor kambodżańskiego pochodzenia François Chau.

Ostatnimi czasy wcielał się w postać Waltera w serialu Amazon Prime Video – „The Tick„. W przeszłości grał Dr Pierre’a Changa w „Lost„. Epizodycznie przewinął się przez wiele znanych seriali. Wystąpił między innymi w „Veronica Mars” (po wznowieniu serialu po latach), „The X-Files” oraz „Bones„. Ponadto przewinął się przez „Criminal Minds„, „Room 104„, czy chociażby „Grey’s Anatomy„.

THE EXPANSE – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

THE EXPANSE 3 nie zawodzi widzów (red. powiem więcej, ogląda się go jeszcze lepiej niż poprzednie sezony). Oczywiście najbardziej emocjonujący wątek jest związany z Protomolekułą. To zawsze ona najbardziej elektryzuje w tym serialu. Kosmiczne sekwencje z nią związane dodają uroku temu serialowi, czyniąc z niego space-operę pełną gębą. Współcześnie brakuje właśnie takich seriali science-fiction, więc to powinno cieszyć każdego fana, że omawiana produkcja trzyma stale wysoki poziom. A THE EXPANSE 3 w żadnym wypadku nie idzie na skróty, tylko umiejętnie stopniuje napięcie ukazując widzom, jak poważnym „przeciwnikiem” (czy aby na pewno) jest dla wszystkich Protomolekuła.

Po trzecim sezonie stacja Syfy skasowała serial z uwagi na koszty jej produkcji. Serial robią studia zewnętrzne, a Syfy musiało wykładać – mówiąc kolokwialnie – dużą kasę, by produkcja ta ujrzało światło dzienne. Serial na całe szczęście ratuje Amazon, który przejmuje produkcję i dystrybucję kolejnych sezonów. Tym samym historia dzięki temu nie jest urwana, a widzowie przez kolejne lata mogą nadal cieszyć się tym serialem na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach