THE EXPANSE – Sezon 2 – RECENZJA

THE EXPANSE 2 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny (od czwartego sezonu – początkowo Syfy). Druga odsłona amerykańskiego serialu science-fiction, zrealizowanego w konwencji space opery. Za rozwój serialu odpowiadają Mark Fergus i Hawk Ostby. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – THE EXPANSE 1.

GATUNKI : science fiction / space opera
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 13 odcinków. THE EXPANSE 2 był nadawany premierowo na kanale Syfy od 1 lutego 2017 roku do 19 kwietnia 2017 roku.

THE EXPANSE – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu załoga Rocinante ugrzęzła na skażonej stacji Eros. Miller i Holden starają się dostać na statek, ale zaczynają odczuwać efekty choroby popromiennej. Miller zaczyna nawet widzieć w halucynacjach Julie Mao, czyli dziewczynę, która była obiektem jego poszukiwań. Ta od dłuższego czasu zaprząta jego myśli , więc tym bardziej podłamała go informacja o jej śmierci. W drodze na statek znajdują grupę zarażonych. Każde z nich było obiektem celowego eksperymentu, w którym między innymi Julie Mao poniosła śmierć. Ostatecznie udaje im się przedostać na Rocinante, bo Naomi nie chciała zgodzić się na odlot bez Jima Holdena. Załoga tym samym szczęśliwie odlatuje z Erosa.

Po tych wydarzeniach Miller i Holden powoli wracają do zdrowia. Miller ma za złe Amosowi zabicie jego przyjaciela na stacji Eros, bo bez niego nigdy nie uszliby z niej z życiem. Amos zastrzelił Sematimbe, gdy ten chciał wymusić na Naomi szybkie opuszczenie Erosa, bez oczekiwania na potencjalnie zarażonych Holdena i Millera. Chwilę później załoga Rocinante odnajduje próbkę Protomolekuły w sejfie kriogenicznym odzyskanym z Anubisa.

W tym samym czasie na Ziemi, Zastępca Podsekretarza administracji wykonawczej ONZ Chrisjen Avasarala zostaje przez kogoś ostrzeżona przed wchodzeniem na pokład swojego statku. Chwilę później unika zamachu na swoje życie, ponieważ ten wylatuje w powietrze. Avasarala zaczyna podejrzewać Podsekretarza Errinwrighta o udział w spisku, dlatego z obawy o własne życie wynajmuje potajemnie prywatną ochronę. Chwilę później dowiaduje się, że marsjańscy Marines oddali ogień w kierunku statku UNN, co byłoby aktem wypowiedzenia wojny. Sytuację łagodzi sygnał ze statku UNN, który informuje ONZ, że to nie oni byli celem marsjańskiej załogi. Prawdziwym celem była stacja badawcza Phoebe, którą marsjańscy Marines doszczętnie zbombardowali.

THE EXPANSE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wydarzenia na stacji Eros z przełomu sezonów wykreowały nam główny wątek kolejnego sezonu. W THE EXPANSE 2 ekipa Rocinante, która w popłochu uciekła z Erosa, teraz w wyniku dziwnych okoliczności ponownie na niego wraca. Stacja Eros została opanowana w całości przez obce istoty pozaziemskiego pochodzenia, nazwane w tym serialu Protomolekułą. Istoty te odkryły jednostki marsjańskie na stacji Phoebe. Na początku drugiego sezonu widzimy jak marsjańscy Marines atakują stację badawczą. Wcześniej dowiedzieliśmy się jak istota ta pochłonęła Julie Mao i innych Pasiarzy. Protomolekuła ma zdolność gruntownej zmiany zainfekowanych form życia. Z czasem potrafi wykorzystywać ich biomasy na różne sposoby. Mamy tego dowód w niezwykle efektownych wizualnie scenach THE EXPANSE 2.

Generalnie THE EXPANSE 2 lepiej prezentuje się od strony efektów specjalnych. Teraz dopiero widać skąd te wielkie koszty, które przerosły stację Syfy przy realizacji tego serialu. W THE EXPANSE 2 jak przystało na space operę, więcej teraz samego kosmosu niż w pierwszej odsłonie tego serialu. Oglądamy batalie gwiezdne znane nam chociażby ze Star Treków oraz wędrówki w skafandrach próżniowych w przestrzeni kosmicznej. Sekwencje scen z Protomolekułą wyglądają natomiast bajecznie i niezwykle efektownie. To świetne widowisko dla oka, które zadowoli nawet wybrednych miłośników science-fiction.

THE EXPANSE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W THE EXPANSE 2 stale ma duże znaczenie konflikt frakcji. Teraz gdy się zaognia, każdy incydent militarny może być zrozumiany jako akt wypowiedzenia wojny. W przeciwieństwie do pierwszego sezonu, tym razem konflikt geopolityczny możemy interpretować nie tylko od strony ziemskiej, ale i od strony Marsjańskiej Republiki Kongresowej. Ta frakcja w drugim sezonie dostaje, mówiąc kolokwialnie, więcej czasu antenowego. W THE EXPANSE 2 natomiast Pasiarze są już nie tylko bezbronnymi robolami, ale zyskują tym razem realne wsparcie logistyczne ze strony człowieka, który na Ziemi uznawany jest za wielkiego terrorystę.

THE EXPANSE 2 nie zapomina o bardziej naukowym podejściu do wielu kwestii. Duże znaczenie ma kwestia odczuwania grawitacji ziemskiej w przypadku ludzi, którzy na Ziemi się nie urodzili. Tu mamy to na przykładzie Bobbie Draper. W przypadku Pasiarzy mamy nawet trochę ciekawej filozofii na temat norm ustalanych w świecie. W jednej scenie młody Pasiarz opisuje siebie jako 19-letniego chłopaka. Problem taki, że on od urodzenia jest Pasiarzem, więc na logikę wiek ziemski go przecież nie dotyczy. Jednak normy narzuca Ziemia, więc by nie mieszać kolonistom w metrykach, traktują oni rok w rozumieniu okrążenia Ziemi wokół Słońca.

THE EXPANSE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Trzeba jasno powiedzieć, że nowe postacie w THE EXPANSE 2 robią swoje, a postacie słabiej wcześniej wykorzystywane zaczynają bardziej błyszczeć na ekranie. Tak jest w tym drugim przypadku z osobą Freda Johnsona. Zaczyna on teraz grać pierwsze skrzypce u Pasiarzy, choć wielu z nich uważa go i tak za Ziemianina, ubranego w skórę Pasiarza. Johnson jednak szybko zdobywa szacunek nawet u tych, którzy nigdy wcześniej nie uznaliby go za jednego ze swoich ludzi. Więcej w THE EXPANSE 2 jest też na temat przedstawicieli Marsa. Wszystko jest za sprawą nowej postaci z Martian Marine Corps. Jest nią Roberta „Bobbie” Draper. Wiele sytuacji jest widzianych z perspektywy właśnie tej Marines.

O naszej planecie oczywiście nikt w drugim sezonie nie zapomina. Tu stale dużo się dzieje wokół Avasarali. Ta wynajmuje teraz Cotyara Ghazi, który robi za jej szpiega i ochroniarza. Wykorzystuje go też do zorganizowania kontaktu z Johnsonem, z którym kontakty na Ziemi oznaczałyby zdradę.

No i nie możemy zapominać o Pasiarzach. Ich sytuacja geopolityczna od zawsze w tym serialu do najlepszych nie należy. Baa, to już lepiej w historii miały zamorskie kolonie mocarstw, a mimo wszystko dążyły do wybicia się na niepodległość. Pasiarze nie mają jednak środków do takiej akcji. Do głosu dochodzą tylko co jakiś czas jakieś radykalne organizacje, które nawołują do buntu, ale nie mają żadnej przemyślanej strategii. Dopiero wspomniany wyżej Johnson staje się dla nich niejako drogowskazem.

THE EXPANSE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę Fredericka „Freda” Luciusa Johnsona w tym serialu wciela się Chad Coleman. Filmowo to między innymi Chili z „The Green Hornet„. Serialomaniacy natomiast kojarzą go głównie z roli Dennisa „Cutty’ego” Wise’a w hicie HBO „The Wire„. To również Tyreese z „The Walking Dead„. Z drobnych ról można wymienić postać nauczyciela w „Freakish„, czy epizodyczne występy w kryminale „Law & Order: Special Victims Unit„.

Sekretarz Generalny ONZ Esteban Sorrento-Gillis, to aktorsko Jonathan Whittaker. Roberta „Bobbie” Draper, to natomiast w rzeczywistości Frankie Adams. To aktorka nowozelandzko-samoańska, która grała Ule Levi w czołowej rodzimej operze mydlanej Shortland Street.

Admirał Augusto Nguyễn, to aktorsko Byron Mann. Jego możemy kojarzyć z roli Yao Fei Gulonga w serialu „Arrow„. To również Chang z „Hell on Wheels” oraz jedna z powłok Kovacsa w „Altered Carbon„. Ostatnio występuje też jako Uncle Six w „Wu Assassins„.

Praxideke „Prax” Meng, to aktorsko Kanadyjczyk Terry Chen. Aktor zagrał Pryce’a Chenga w „Jessica Jones„. To również Brendan z „Van Helsing” i Curtis Chen z „Continuum„. Zagrał również Marka Bao w „The Returned” oraz Linga w „Strange Empire„. W przeszłości pojawił się również w czołowym serialu Netflixa „House of Cards” oraz jako Ethan Chang w „Bates Motel„.

Camina Drummer ze stacji Tycho, to aktorsko Cara Gee. Kanadyjka zagrała Kat Loving we wspomnianym wyżej westernowym serialu „Strange Empire„.

THE EXPANSE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Pochwycony naukowiec Paolo Cortázar, to aktorsko Carlos Gonzalez-Vio. Pasiarz Diogo, z którym natomiast zżył się Miller, to aktorsko Andrew Rotilio. Kanadyjczyk do tej pory nie miał żadnych znaczących występów, dlatego THE EXPANSE jest jego pierwszym poważnym serialem.

Admirał Souther, to aktorsko Martin Roach. Aktor zagrał drobną rolę w drugim sezonie „Designated Survivor„. Epizodycznie gościł też na ekranie w pierwszym odcinku komiksowej ekranizacji „Titans„.

Peñano, czyli Admirał MCRN, to aktorsko Rachael Crawford. Kanadyjka zagrała Ophelie w „Ascension„. Widzieliśmy ją również w „Continuum” oraz ostatnio w „In the Dark„.

Arjun Avasarala, czyli mąż naszej głównej pani polityk, to aktorsko Brian George. Aktora znamy z zabawnej roli ojca Raja Koothrappali w „The Big Bang Theory„. Zagrał on również w „Once Upon a Time in Wonderland” oraz epizodycznie w „The Orville„.

To jeszcze na koniec Cotyar Ghazi. W tej roli Nick E. Tarabay. Libańsko-amerykański aktor karierę aktorską zaczynał drobnymi rolami w serialowych hitach. Zagrał w „Sex and the City” oraz „The Sopranos„. W późniejszych latach wcielił się w Ashura w nowozelandzkim topowym serialu STARZ – „Spartacus„. Aktorsko to również Digger Harkness, czyli komiksowy Captain Boomerang w „Arrow„.

THE EXPANSE – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

THE EXPANSE 2 przykłada większą wagę do efektów specjalnych, jak na prawdziwe kosmiczne science-fiction przystało. Nadal widzowie przeżywają wspólne przygody z załogą Rocinante, ale drugi sezon serwuje nam kilka innych wątków pobocznych ukazanych od strony innych postaci. Często całkiem nowych, takich jak marsjańska Marines – Draper.

Nie da się ukryć, że THE EXPANSE 2 lepiej też balansuje emocjami. Porównując do pierwowzorów fabularnie obejmuje on zakończenie książki Przebudzenie Lewiatana i całą fabułę powieści Wojna Kalibana. No i oczywiście sam serial dodaje również trochę od siebie. W ten sposób całościowo dostajemy całkiem ciekawy serial science-fiction, przy którym chętnie czeka się na kolejny sezon.

Udostępnij w social mediach