The Expanse – SEZON 1 – Recenzja

The Expanse – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny (choć pierwotnie Syfy serial oryginalny, przez pierwsze trzy sezony). Amerykański serial science-fiction, z podgatunku space opery. Został stworzony przez Marka Fergusa i Hawka Ostby’ego dla stacji Syfy i jest adaptacją serii powieści Expanse, autorstwa Jamesa S.A. Corey’a. Za produkcję pierwszych trzech sezonów odpowiada Alcon Entertainment (oficjalny partner Rocklin Entertainment, 2S Films i Belle Pictures oraz firma matka Madhouse Entertainment), Penguin in a Parka oraz Sean Daniel Company (studio produkcyjne założone przez Seana Daniela i Jasona F. Browna).

GATUNKI : science fiction / space opera
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon The Expanse liczy 10 odcinków. Były one premierowo emitowane na kanale Syfy od 14 grudnia 2015 roku do 2 lutego 2016 roku. Następnie serial miał polską premierę na platformie Netflix w dniu 3 listopada 2016 roku. Obecnie w związku z przejęciem serialu, od 8 lutego 2019 roku, cały pierwszy sezon The Expanse jest do obejrzenia w Polsce legalnie wyłącznie na platformie Amazon Prime Video.

The Expanse – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu przenosi nas 200 lat w przyszłość. Ludzkość zdążyła w tym czasie skolonizować Marsa oraz pas planetoid znajdujący się między Marsem i Jowiszem, który jest wykorzystywany w celach górniczych/wydobywczych. Prywatny detektyw Josephus „Joe” Aloisus Miller dostaje zlecenie odnalezienia zaginionej dziewczyny imieniem Julie Mao. W tym samym czasie w drodze do Ceres statek holowniczy Canterbury otrzymuje sygnał o niebezpieczeństwie od frachtowca Scopuli. Pełniący obowiązki dowódcy jednostki Jim Holden otrzymuje polecenie przeprowadzenia misji ratunkowej. Holden podejmuje się tego zadania wraz z inżynier statku Naomi Nagatą, mechanikiem Amosem Burtonem, pilotem Alexem Kamalem i medykiem Shedem Garvey.

Podczas misji ratunkowej okazuje się, że statek jest pusty. Gdy ekipa wraca ze zwiadów swoim wahadłowcem ich statek przemysłowy Canterbury zostaje storpedowany. Statek ulega poważnemu uszkodzeniu, ale załodze udaje się wysłać sygnał SOS, na który odpowiada jednostka marynarki wojennej MCRN Donnager. Naomi Nagata identyfikuje zbliżającą się jednostkę jako wrogą marsjańską jednostkę wojskową. Ta zbliża się do nich pewnie tylko po to, by dokończyć dzieła i ukryć niewygodną prawdę, z którą jest związana sprawa frachtowca Scopuli.

The Expanse – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial The Expanse to ciekawa historia zrealizowana w formie space opery. Rzadko kiedy mamy do czynienia z serialami science-fiction z podgatunku space opery. Wiąże się to bowiem z bardzo dużymi kosztami produkcji, dlatego stacje telewizyjne niechętnie zgadzają się na takie przedsięwzięcie. Szczególnie jeśli ma to być produkcja całkiem nowa, nie bazująca na znanej wcześniej franczyzie, jak chociażby ma się to w przypadku „Star Trek: Discovery„.

Czy dostajemy space operę robioną z wielkim rozmachem ? Też NIE. Wystarczy rzucić okiem na studia produkcyjne, które biorą się za adaptację książki Jamesa S.A. Corey’a. Nie są to przecież giganci branży, więc można przed samym oglądaniem przypuszczać, że nie będzie to, aż tak wielkie kosmiczne widowisko. Jednak nie samymi efektami specjalnymi stoją seriale science fiction z podgatunku space opery. Oczywiście to bardzo ważne, byśmy nie dostali prymitywnego serialiku rodem z lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku. Ważne, ale nie najważniejsze. Duże znaczenie w The Expanse ma sama fabuła. Ta prezentuje się całkiem dobrze, choć nie ma też się co spodziewać kosmicznej epopei rodem z „Babylon 5„.

Duże znaczenie w The Expanse ma naukowe podejście do tematu. To się chwali, że nareszcie w serialu science-fiction, mówiąc kolokwialnie więcej science, niż fiction. Twórcy odchodzą od banałów i nie znajdziemy tu serii absurdów serwowanych nam w chociażby takich serialach jak „The 100„, czy w duńskim „The Rain„. Przejawia się to w wielu elementach, jak na przykład akcentowanych tematach grawitacji. Tutaj twórcy nie idą na skróty. Jeżeli ktoś urodził się na Marsie, to siłą rzeczy nie będzie od razu funkcjonował normalnie lądując na Ziemi (najlepiej jest to akurat pokazane w drugim sezonie The Expanse, ale o tym w kolejnej recenzji). Unikanie banałów jest tu na tyle istotne, że twórcy podchodzą poważnie do tematu już od pierwszych odcinków tego serialu.

The Expanse – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Kolejnym dużym plusem serialu jest tło polityczne, wokół którego zostały napisane książki oraz zrealizowany został serial The Expanse. Akcja całości dzieje się w przyszłości. Ziemią rządzą narody zjednoczone. I to nie w taki fikcyjny sposób jak w przypadku ONZ, znanego z czasów nam współczesnych. Tutaj rzeczywiście doszło do zjednoczenia państw pod kierownictwem nie jednego hegemona, lecz faktycznego rządu światowego. Historia lubi się jednak powtarzać. Kiedy Ziemianie zaczęli kolonizować Układ Słoneczny, to założone kolonie, z czasem chciały się uniezależnić i wybić na niepodległość.

Tak też w serialu The Expanse mamy do czynienia z Marsem, który stanowi politycznie niezależny byt oraz silnie akcentowane są tendencje separatystyczne kolonistów-górników z pasa planetoid. Pasiarze, bo tak są potocznie nazywani tamtejsi robotnicy-koloniści, coraz bardziej czują się przez Ziemian wyzyskiwani. Fizycznie znajduję się jednak oni, jak przysłowiowo mówimy, między młotem, a kowadłem. Mars to państwo całkowicie zmilitaryzowane, a społeczeństwo tamtejsze przypomina Spartę z czasów starożytnych Ziemi. Ziemia oczywiście nigdy nie przeszła jak w Star Treku ewolucji do całkowitego pokojowego współistnienia, więc też militarnie jest gotowa na każdą potencjalną wojnę. Niestety dla Pasiarzy, nie można tego samego powiedzieć o ich koloniach. Sami robotnicy przeciwko światu… wróć – wszechświatu, są na straconej pozycji.

Jeśli jesteśmy już przy polityce w serialu, to nie tylko ma ona znaczenie w przestrzeni kosmicznej. Akcja serialu często przenosi nas na Ziemię, gdzie oglądamy polityczne gry ludzi, którzy sterują ziemskim sterem. Machinacje polityczne mają tym razem znaczenie nie tylko dla społeczności ziemskiej, ale dla losów całego Układu Słonecznego.

The Expanse – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Nie można zapominać, że The Expanse to nie tylko przemyślana warstwa naukowa i ciekawe tło polityczne. To losy postaci przecież najczęściej sprawiają, że widzowie pozostają na dłużej przy jakimś serialu. Tutaj dostajemy na początek dwa równoległe wątki. Pierwszy z nich to śledztwo detektywa Millera, który poszukuje córki pewnej bogatej pary. Drugi wątek to losy załogi statku holowniczego, który można powiedzieć znalazł się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie.

Wszystkie te elementy na plus sprawiły, że The Expanse zyskał duże uznanie krytyków. Finałowy odcinek pierwszego sezonu otrzymał nawet specjalną nagrodę Hugo Awards w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna (w krótkiej formie). Serial był też nominowany do nagrody Saturn Awards. W 2016 roku otrzymał nagrodę Best Sound Editing – Television Series (za ścieżkę dźwiękową). Muzykę do serialu skomponował Clinton Shorter. Oryginalny Soundtrack, składający się z dziewiętnastu utworów, został wydany przez Lekeshore Recors 20 maja 2016 roku za pośrednictwem iTunes oraz oraz 26 maja 2016 roku przez Amazon Music.

The Expanse – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak The Expanse wygląda od strony aktorskiej ? Josephus „Joe” Aloisus Miller, to aktorsko Amerykanin Thomas Jane. To głównie aktor filmowy. W przeszłości wcielił się on w postać Todda Parkera w filmie „Boogie Nights„. Dubbingował on też Jonaha Hexa w animacji „DC Showcase: Jonah Hex„. Zagrał również w jednej z adaptacji Mgły Stephena Kinga w „The Mist” z 2007 roku.

James „Jim” Holden, to w rzeczywistości aktor, muzyk i model Steven Strait. Zagrał on między innymi w „10,000 BC” (polski tytuł: 10 000 BC: Prehistoryczna legenda). Serialowo jest znany z postaci Stevena Evansa w serialu oryginalnym Starz „Magic City„.

Shed Garvey to w rzeczywistości Paulo Costanzo. Ostatnio tego aktora mogliśmy oglądać w drugim sezonie „Designated Survivor„. Zagrał też w mini-serialu „The Night Of„. W przeszłości grał też Michaela Tribbianiego w spin-offie „Friends” – serialu „Joey„.

Amos Burton to w rzeczywistości Wes Chatham. Ten amerykański aktor wcielił się w Castora w kultowych filmach z serii Igrzyska Śmierci, a mianowicie w „The Hunger Games: Mockingjay – Part 1” i „The Hunger Games: Mockingjay – Part 2„. Serialowo wcielił się też w postać Shane’a Caldwella w produkcji oryginalnej Amazon Prime – „Hand of God„.

The Expanse – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Pilot Alex Kamal, to aktorsko Kanadyjczyk Cas Anvar. Aktor grał ostatnio Sanjay’a Desai w serialowej produkcji Guillermo del Toro „The Strain„.

Julie Mao w tym serialu, to w świecie realnym francusko-tajska aktorka i modelka Florence Faivre. Serialomaniacy mogą ją kojarzyć z postaci Sinary w piątym sezonie marvelowego „Agents of S.H.I.E.L.D. „.

Naomi Nagata to w rzeczywistości brytyjska aktorka i piosenkarka dominikańskiego pochodzenia Dominique Tipper. Na ekranie gościła w takich filmach jak „Vampire Academy„, czy adaptacji powieści J. K. Rowling „Fantastic Beasts and Where to Find Them” (pol. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć).

Sadavir Errinwright w serialu The Expanse, to w rzeczywistości kanadyjski aktor Shawn Doyle. Serialowo przewijał się przez wiele znanych produkcji, ale występował tam jedynie w drobnych rolach, często epizodycznych. Zagrał między innymi w „Desperate Housewives” oraz „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny). Wystąpił też w takich hitach jak „Lost„, czy „House of Cards„. Na ekranie gościł też w pierwszym sezonie „Fargo„.

Pani polityk Chrisjen Avasarala to irańsko-amerykańska aktorka Shohreh Aghdashloo. Trzeba zacząć od jej największej roli. Wcieliła się w postać Nadereh 'Nadi’ Behrani w filmie „House of Sand and Fog„. Wystąpiła też w takich głośnych produkcjach jak „The Exorcism of Emily Rose” i „X-Men: The Last Stand„, czy ostatnio w „Star Trek Beyond„. Serialowo znamy ją jako Dine Araz z czwartego sezonu „24„. Wcieliła się też w postać Stefani Vaduvy Popescu w serialu „Grimm„. Epizodycznie zagrała natomiast w takich serialach jak „Grey’s Anatomy„, „Will & Grace„, czy „House, M.D. „.

The Expanse – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial The Expanse był czołowym serialem stacji SyFy w USA. Po sukcesie pierwszego sezonu 31 grudnia 2015 roku stacja Syfy zamówiła drugi sezon tej kosmicznej opowieści. Później 17 marca 2017 roku stacja ogłosiła zamówienie trzeciego sezonu, po którym nastąpiła kasacja serii. Choć rzadko się to zdarza, to tym razem stacja Syfy oficjalnie podała powody anulowania serialu. Przerosły ją koszty produkcji tego serialu, bo jak było napisane wcześniej, takie seriale rzeczywiście generują ogromne koszty. Serial jednak został uratowany przez Amazon, więc historia kosmicznej sagi ma swój ciąg dalszy.

Dla tych co nie widzieli wcześniej tego serialu informacja dla przypomnienia. Całość można obejrzeć w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach