The Crossing – SEZON 1 – Recenzja

The Crossing (polski tytuł : The Crossing. Przeprawa) – amerykański dramat science-fiction stacji ABC. Jego twórcami są Jay Beattie oraz Dan Dworkin. Za produkcję serialu odpowiada Dworkin/Beattie (studio filmowe Jay Beattie / Dan Dworkin), Brick Moon Podcasting oraz ABC Studios (Disney).

GATUNKI : dramat sci-fi
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu The Crossing (i równocześnie jedyny) liczy 11 odcinków. Był on oryginalnie emitowany na kanale ABC od 2 kwietnia 2018 roku do 9 czerwca 2018 roku.

The Crossing – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

W małym amerykańskim miasteczku, leżącym u wybrzeża oceanu, woda wyrzuca na plaże setki ludzkich ciał. Większość poniosła śmierć przez utonięcie, ale niektórym z nich udaje się przeżyć. Odpowiadający za bezpieczeństwo rejonu miejscowy szeryf organizuje akcję ratunkową. Szybko na miejscu zdarzenia pojawiają się też amerykańskie służby bezpieczeństwa. Z uwagi na nietypowy incydent, ocaleni zostają zatrzymani przez Homeland Security z podejrzeniem iż są uchodźcami, którzy poprzez morze próbowali dostać się na teren Stanów Zjednoczonych.

Po przesłuchaniu poszczególnych rozbitków, agenci Homeland Security postanawiają stworzyć dla ocalonych tymczasowy obóz dla uchodźców. Podczas przesłuchań pojawia się ta sama jednolita wersja zdarzeń. Domniemani uchodźcy twierdzą, że przybywają stąd, ale z innego czasu. Są uciekinierami przed eksterminacją rodzaju ludzkiego, jaka ma miejsce 180 lat później.

W tym samym czasie, ale w trochę innym miejscu w miasteczku pojawia się młoda kobieta, która przejawia niezwykłe umiejętności. Podejmuje ona wszelkie niezbędne kroki, by dostać się do swojej córki, która została zatrzymana, w przygotowanym przez służby bezpieczeństwa obozie dla uchodźców.

The Crossing – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Nowy serial ABC – The Crossing  (polski tytuł : The Crossing. Przeprawa) zapowiadał się ciekawie. Od samego początku buduje się dość interesująca otoczka fabularna. Morskie fale wyrzucają na brzeg masę ludzi i widz zastanawia się, czy to rzeczywiście rozbitkowie z jakiegoś statku z uchodźcami, czy może coś więcej kryje się za tym niecodziennym incydentem. Nie musimy jednak długo czekać na odpowiedź. To nie jest serial typu, jak to Amerykanie nazywają – Mystery. Ocaleni przed utonięciem sami przyznają się, że przybywają z przyszłości. Nasuwają się więc inne pytania. Wariaci ? Prawdziwi temporalni uchodźcy ? A może to wszystko oszukańcza inscenizacja, która szykuje nam jakąś poważną inwazję. Tak czy inaczej służby bezpieczeństwa nie zastanawiają się ani chwili i postanawiają odizolować grupę od reszty mieszkańców tego małego miasteczka, u którego brzegów zawitali tajemniczy przybysze.

Całe zdarzenie oglądamy głównie z perspektywy miejscowego szeryfa. To on na początku organizuje akcję ratunkową. Szybko na miejscu zdarzenia pojawiają się służby specjalne i jak to bywa w cywilizowanych krajach, mają one większe uprawnienia od policji, więc przejmują dowodzenie i koordynację nad całą akcją. Szeryf jednak nie daje za wygraną, bo ciekawi go kim są przybysze. Jako miejscowy funkcjonariusz ma lepsze rozpoznanie terenu, więc wykorzystuje on przewagę własnego podwórka, by dowiedzieć się czegoś więcej o przybyszach.

The Crossing – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Przedstawienie obrazu z perspektywy szeryfa to tylko część większej całości. Akcję i ciąg zdarzeń oglądamy także od strony uchodźców oraz tajemniczej kobiety, która wylądowała poza obszarem objętym kwarantanną. Z biegiem czasu dowiadujemy się więcej, kim są uchodźcy, jak się tu dostali i przed czym, lub przed kim uciekają. Na jaw wychodzą sekrety i rysuje się nam ciekawa intryga. Fabularnie wygląda to dobrze, ale jak z realizacją ?

Tutaj też nie można mieć większych zastrzeżeń, chociaż do ideału wiele brakuje. Serial przejawia elementy sensacyjne, trochę także czerpie z thrillerów oraz seriali przygodowych. Cała akcja rozgrywa się praktycznie na jednym obszarze, a wszystko to w pobliżu miejsca, w którym morze wypluło na brzeg setki uciekinierów. Z czasem z odcinka na odcinek widzowie dostają odpowiedzi na postawione wcześniej pytania i wszystko zaczyna się układać w jedną logiczną całość. Jedyny poważny zarzut jaki można postawić, to że twórcy zaserwowali kilka mało wyrazistych postaci. O tajemniczej kobiecie z zewnątrz obozu dowiadujemy się dużo, kim jest, jaką pełniła w przeszłości (a raczej w tym przypadku w przyszłości) funkcję i jakie ma rzeczywiste intencje. Innych przybyszy z obozu potraktowano jednak bardziej jako tło i twórcy nie skupili się na ich originach. Może zostawiono to na przyszłość, a może od początku był taki właśnie zamiar.

The Crossing – SEZON 1 – Recenzja  – O AKTORACH

To przyjrzyjmy się jeszcze głównym bohaterom serialu. Omawiany w tekście szeryf Jude Ellis to aktorsko Steve Zahn. Ten amerykański aktor równie często występuje na ekranie, co udziela swojego głosu w różnych animacjach. Z poważniejszych ról możemy go kojarzyć jako Davisa McAlary’ego w serialu HBO – „Treme„. Aktor odgrywał też Clarka Edwardsa w „Mind Games„. Ostatnio natomiast występował w serialu oryginalnym Amazona „Mad Dogs„, gdzie grał Cobiego.

Ta wspominana wielokrotnie w tekście tajemnicza kobieta spoza obozu to Reece. W jej rolę wcieliła się amerykańska aktorka i modelka kubańskiego pochodzenia – Natalie Martinez. Można ją kojarzyć z roli policjantki w „Under the Dome” – serialu na podstawie powieści Stephena Kinga. Grała też Alicie Mendez w „Kingdom” Ostatnio natomiast grała główną rolę w serialu Fox-a „APB” (tytuł jest skrótem od All-points bulletin).

Agentka Homeland Security Emma Ren to natomiast brytyjska aktorka i modelka Sandrine Holt. Dostaje ona często różne role epizodyczne w różnych serialach. Przykładowo pojawiła się na chwilę w drugim sezonie thrillera psychologicznego „Mr. Robot„. Oczywiście jest także obsadzana w głównych rolach. Wystąpiła jako Julie Han w „The Returned„, czy chociażby jako Patricia Thornton w nowej wersji serialu „MacGyver„.

The Crossing – Season 1 – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon The Crossing (polski tytuł : The Crossing. Przeprawa) zapowiadał się dość ciekawie. Historia rozwijała nam się stopniowo odsłaniając po drodze różne tajemnice. Budowana intryga, też zwiastowała potencjalnie ciekawą kontynuację. Jednak władze stacji ABC jeszcze 11 maja 2018 roku, czyli w trakcie emisji pierwszego sezonu, postanowiły skasować serial. The Crossing nie spełnił wg nich wymaganej oglądalności, dlatego też nie dostał on zielonego światła na drugi sezon.

Nie jest to jednak kompletna historia, bo fabularnie daje ona możliwość stworzenia kontynuacji. Jednak nic się nie zanosi na to, aby ktoś miał przejąć tą produkcję od ABC. Jeśli to się zmieni i ktoś rzeczywiście przejmie ten serial, to artykuł zostanie o tą informację zaktualizowany

Skąd więc ta niska oglądalność skoro serial wygląda dość interesująco ? Odpowiedź jest prosta. Stacja ABC często zamawia seriale science-fiction, a później je kasuje twierdząc, że nie trafiły one w target ich widowni. I robią tak dość często (to samo NBC). Po jaki grzyb więc zamawiają seriale science-fiction, aby je szybko anulować ? To chyba pytanie retoryczne, bo nie ma w tym większej logiki.

The Crossing – The Complete Series – OD AUTORA

Zawsze u widzów pojawia się odwieczne pytanie – czy warto oglądać skasowane seriale ? Skoro nie oglądał ktoś na bieżąco i wie, że serial został skasowany, to się wydaje stratą czasu. I tak taki serial nie dostanie kontynuacji. Jednak powodów kasacji jest wiele. Czasami do kosza trafiają bardzo dobre seriale.

Patrząc na ostatnie lata – najbardziej osobiście żałowałem serialu „Constantine„. Jeden z najlepszych seriali na podstawie komiksów DC i dostał kasację po pierwszym sezonie. Powód – nie trafił w target widzów NBC. A to, że widownia NBC to głównie debile, to nic nie poradzę. Stąd rezygnując czasami z oglądania anulowanych już oficjalnie seriali, można nieświadomie pominąć nawet jakąś perełkę. Czy warto jednak obejrzeć The Crossing ? Perełka to nie jest, ale jeśli kogoś zaintrygował mój artykuł i podchodzi mu taka tematyka to – why not ?

Udostępnij w social mediach