THE BOYS – Sezon 2 – RECENZJA

THE BOYS 2 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiego serialu superhero, stanowiącego adaptację komiksu autorstwa Gartha Ennisa i Daricka Robertsona. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – THE BOYS 1.

GATUNKI : superhero / akcja / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu THE BOYS, podobnie jak pierwszy liczy 8 odcinków. THE BOYS 2 był udostępniany widzom platformy Amazon Prime Video od 4 września 2020 roku do 9 października 2020 roku.

THE BOYS – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Annie konfrontuje z matką prawdę o specyfiku, który sztucznie uczynił z niej superbohaterkę. Ostatecznie ujawnia jej proceder i kulisy jej narodzin oraz wychowania pod specjalnym nadzorem. Równocześnie grupa Rzeźnika nawiedza Grace Mallory, czyli kobietę która stworzyła ich ekipę, by prosić ją o pomoc w zdemaskowaniu supków. Ta wcale nie chce im pomóc, ale pod naciskiem wskazuje im cel, którym jest Madelyn Stillwell. Jeśli Homelander ma jakąkolwiek słabość, to Stillwell ją zapewne zna lub ona sama jest jego słabością. Po tej informacji Billy Butcher rusza do akcji, ale Hughie rezygnuje z udziału w misji samobójczej. Chwilę później Hughie zostaje uwięziony i dołącza do pozostałych wcześniej pochwyconych członków ekipy Rzeźnika. Spektakularnie grupie udaje się jednak wydostać z niewoli, bo z pomocą przybywa im niespodziewanie Starlight.

W tym samym czasie na imprezie służbowej Vought, Madelyn Stillwell dostaje sugestie od prezydenta korporacji, że to ona zastąpi niebawem jego miejsce. Dobry humor Madelyn psuje Homelander, który przyzna się, że to on stoi za stworzeniem super terrorystów na bazie rozprowadzonej wcześniej Compound-V. Kobieta jednak nie daje po sobie poznać rozgoryczenia i zaprasza Homelandera do siebie. Po powrocie do domu zastaje ją niespodziewanie Butcher, który tylko czeka na zjawienie się swojego największego wroga – Homelandera. Nie przewidział on jednak, że Medelyn stanowi słabe zabezpieczenie i jest dla niego zakładnikiem bez wartości. Po przylocie Homelander mści się na niej za wszelkie oszustwa i kłamstwa, jakimi go przez lata karmiła i swoim wzrokiem wypala jej głowę. To zbija z tropu Butchera, ale ostatecznie wysadza on w powietrze jej chałupę.

Chwilę później Rzeźnik budzi się na trawie, gdzieś daleko od miejsca zdarzenia. Homelander wyciągnął go z rozsadzanego budynku i zabrał tam, gdzie żyje obecnie jego żona. Zastaje tam też jej syna, któremu oświadcza, że jest jego prawdziwym ojcem. A wszystko to na oczach zaskoczonego Butchera.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Homelander na pogrzebie Translucenta chwali się, że właśnie został wyeliminowany syryjski super-terrorysta. Tym samym pokazuje rządowi jak bardzo niezbędna jest Siódemka. Kevin natomiast oglądając uroczystość pogrzebową jest coraz bardziej wkurzony, że pamięć po nim zostaje całkowicie wymazywana. Zrozpaczonego Deepa z tarapatów wyciąga supek łucznik. Następnie obiecuje mu pomoc w ramach Kościoła Kolektywu, co może przywrócić go na łono Siódemki.

Po uroczystościach pogrzebowych Ashley Barret stara się na własną ręką uzupełnić skład Super Siódemki. Takie działanie nie podoba się Homelanderowi, który z marszu eliminuje jej kandydata. Następnie oświadcza, że od tej pory on tu o wszystkim decyduje i tylko on będzie dobierał do składu superbohaterów. W praktyce nie wygląda to jednak tak różowo, bo za jego plecami nowy szef Vought International werbuje do Siódemki niejaką Stormfront. Homelander postanawia więc odwiedzić Stana Edgara. Ten jednak prostuje supka, że to dzięki niemu i firmie Vought, Homelander jest tym kim dzisiaj jest.

W tym czasie THE BOYS dowiadują się, że ludzie którzy użyczyli im schronienia przeszmuglowali do USA super-terrorystę. Hughie w tej sytuacji próbuje przekonać Chłopaków, by poprosić o pomoc Annie, z którą spotkał się potajemnie. To jednak jeszcze bardziej wkurza Marvina T. Milka, który uważa, że takie nieostrożne działania ściągną na nich zagładę. Annie w tym czasie natomiast zaczyna śledzić niejakiego Gecko, który nielegalnie zarabia na swoich regenerujących zdolnościach. Następnie dziewczyna postanawia z nim porozmawiać. Szantażuje chłopaka, że jeśli nie wykradnie dla niej próbek Compound-V z laboratorium, to umieści w sieci nagranie, jak on pozwala odcinać sobie łapy za pieniądze. W kryjówce natomiast T. Milk kompromisowo zgadza się jednak na spotkanie z szefową CIA. Tej podczas rozmowy z ekipą wybucha głowa. To przelewa czarę goryczy, bo drużyna potrzebuje prawdziwego lidera. Chwilę po powrocie w ich kryjówce taki się właśnie zjawia – William „Billy” Butcher, we własnej osobie.

THE BOYS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon serialu THE BOYS zrobił furorę na platformie Amazon Prime Video. Platformy streamingowe z reguły nie ujawniają szczegółowych statystyk liczby użytkowników, ale nieoficjalnie wiadomo, że właśnie po tym serialu Amazon załapał zastrzyk sporej liczby nowych użytkowników. Patrząc jedynie na polski rynek jest to natomiast drugi taki przypadek nagłego wzrostu nowych użytkowników. Pierwszy miał miejsce po wzbogaceniu oferty biblioteki VOD o serial na obcej licencji dotyczący braci Winchester (czyt. „Supernatural na Amazon Prime Video„). Amazon wiedząc, że serial zelektryzował publikę, w przypadku drugiej odsłony zastosował manewr charakterystyczny jedynie dla niektórych seriali nie-amerykańskich. Udostępniał THE BOYS 2 w odstępach tygodniowych, aby przytrzymać na dłużej powracających po przerwie dla tego jednego serialu subskrybentów. No a jak generalnie wypada kontynuacja komiksowych Chłopaków ?

THE BOYS 2 utrzymuje poziom z pierwszej odsłony, ale tym razem bardziej poważnie podchodzi do widza. Nie da się ukryć, że pierwszy sezon bardziej emanował humorem. Specyficznym humorem, ale takim rozładowującym napięcie. W kontynuacji jest już bardziej poważnie. Oczywiście nie brakuje tu zabawnych scen z udziałem głównych bohaterów. Jednakże THE BOYS 2 daje widzowi do zrozumienia, że nie ma zamiaru być komedią, ani żadnym komediodramatem. Do tego wszystkiego dochodzi fabuła drugiej odsłony, która wprowadza nam na ekran drugiego poważnego superłotra.

Zostawmy na razie super-terrorystów. Finał poprzedniej odsłony i początek THE BOYS 2 zwiastował nam spore zamieszanie z ich udziałem. Na to przyjdzie jeszcze czas (red. choć po części już przyszedł, ale o tym za chwilę). Chodzi o to, że w pierwszym sezonie takie główne skrzypce grał jedynie Homelander. On na pokaz był wielkim superbohaterem, a zakulisowo okazywał się wielkim superłotrem. Teraz dodatkowo pojawia się nam Stormfront, która praktykuje dokładnie takie same zachowanie. Postacie te różnią się jednak metodami działania. To sprawia, że nowa Stormfront, jest niby podobna do Homelandera, ale sposobem myślenia i działania całkiem od niego odmienna.

THE BOYS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

A jak tam w THE BOYS 2 nasze Chłopaki ? Właściwie Chłopaki + Kimiko Miyashiro, która na stałe dołącza do ekipy. Wokół niej jest tu budowany kolejny wątek. Właściwie wokół pewnego super-terrorysty przeszmuglowanego do USA, który okazuje się bliską osobą dla naszej Kimiko. Do samej Kumiko stara się zbliżyć Francuz, ale nie może się on porozumieć z niemową. Z czasem jednak znajduje na to sposób by umożliwić im w miarę sprawną komunikację.

OK. wróćmy do sytuacji, w jakiej znaleźli się Chłopaki. Ci bez Butchera miotają się niezdolni do konkretnego działania. Jedynie co teraz mogą zrobić, to ukrywać się w jakieś dziurze. Ukrywać się przed Homelanderem oraz organami ścigania, które nazywają ich najbardziej poszukiwanymi przestępcami w kraju. Ponadto wewnątrz ekipy dochodzi do spiny. Hughie próbuje przekonać resztę, że nie potrzebują do niczego Rzeźnika i sami mogą ruszyć do działania. Sam zresztą jest na niego zły i cieszy go fakt, że nie ma z nimi Williama „Billy’ego” Butchera. Pozostali jednak czuliby się pewniej pod dowództwem lidera. A w roli lidera nie widzą nikogo innego, jak właśnie Rzeźnika. Na całe szczęście niespodziewanie pojawia się on w ich kryjówce, choć sam do końca nie wie, jak przeżył spotkanie z Homelanderem.

Właściwie te spotkanie w otoczeniu syna Homelandera jest również istotne dla fabuły THE BOYS 2. Pomijając fakt, w jaki sposób Butcher zachował po tym życie, to mamy okazję bliżej zapoznać się z okolicznościami izolacji jego ukochanej. W drugim sezonie bliżej poznajemy małego Ryana oraz wychowującą go matkę. Wychowującą w taki sposób, który nie podoba się Homelanderowi.

Butcher ciągle myślał, że Becca zginęła. Doskonale wiedział, że została wcześniej zgwałcona przez Homelandera, ale nie spodziewał się tego, że żyje ona gdzieś w izolacji wraz z owocem tego gwałtu. Sama Becca jednak chce wychować Ryana jak normalne dziecko, odcinając go od dziedzictwa jego biologicznego ojca.

THE BOYS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

No OK. a co z resztą głównych bohaterów ? THE BOYS 2 nie zapomina o relacjach na linii Hughie – Starlight. W Super Siódemce choć Homelander i Stormfront grają pierwsze skrzypce, to nikt nie zapomina również o pozostałych supkach. W THE BOYS 2 dostajemy wątek poboczny z Maggie Shaw, który niejako wbija szpilę w propagandę LGBT. Pokazuje on na przykładzie Queen Maeve, że nie wszystkie osoby z tego środowiska chcą się wystawiać na świecznik z własnym życiem osobistym.

THE BOYS 2 nie zapomina również o Kevinie – The Deep. Ten jeszcze w pierwszym sezonie wyleciał z Siódemki po aferze seksualnej. W drugim sezonie Deep zyskuje wsparcie u pomniejszego supka, który proponuje mu wstąpić do Kościoła Kolektywu. Ten ma zamiar ocieplić jego wizerunek i ukazać światu jego poprawę. To w konsekwencji ma go przywrócić w szeregi Siódemki.

Oczywiście THE BOYS 2 nie zapomina również o rozwinięciu wątku zapoczątkowanego w finale poprzedniego sezonu. Tam dowiedzieliśmy się, że to za sprawą Homelandera namnożyło się na świecie sporo super-terrorystów. Zamysł był jednak taki, by ich następnie wszystkich wyłapać i pokazać jak niezbędna dla wszystkich jest Siódemka. Nie każdego super-terrorystę jak widać udało się od razu wyeliminować. Jeden dostaje się nawet na terytorium USA i sieje zamęt miotając przedmiotami siłą woli. Jednak w cieniu grasuje ktoś groźniejszy. Ktoś kto wysadza głowy wszystkim, którzy próbują ujawnić spisek z wykorzystaniem specyfiku Compound-V.

Właściwie THE BOYS 2 nadal ma wszystko to, co powinny mieć seriale superbohaterkie dla dojrzałej publiki. OK. mogą niektórzy mieć mu za złe, że mocniej odbiega od komiksowego pierwowzoru. Jednak jeżeli wykonanie jest dobre, to chyba możemy to wybaczyć twórcom serialu. Serial nadal zachwyca i pokazuje jak można fachowo zrobić produkcję superbohaterską dla dorosłych. A w niej nie tylko chodzi o więcej przekleństw (choć tu ich nie brakuje), jak myśleli twórcy serialu „Titans„.

THE BOYS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To czas teraz rzucić okiem na warstwę aktorską drugiego sezonu. W postać Stormfront wciela się w tej odsłonie Aya Cash. Ostatnimi czasy to między innymi Joan Simon w miniserialu „Fosse/Verdon„. Aktorsko jest ona jednak najbardziej znana z postaci Gretchen Cutler w serialu „You’re the Worst„.

Grace Mallory, to aktorsko Laila Robins. Serialowo to między innymi Katarina Rostova w „The Blacklist” oraz Martha Boyd w „Homeland„.

Nowy szef Vought International Stan Edgar, to natomiast w rzeczywistości Giancarlo Esposito. To oczywiście serialowo gwiazda kultowego „Breaking Bad„. Tą samą postacią, czyli Gusem Fringiem zagrał również w prequelu „Better Call Saul„. Ostatnimi czasy to również Moff Gideon z imperialnych niedobitek w serialu Disney+ „The Mandalorian„.

Shockwave to natomiast w rzeczywistości Mishka Thébaud. Aktor przewinął się w przeszłości przez „Falling Water” oraz „Dark Matter„.

Cherie, to aktorsko Jordana Lajoie, a Elenę w THE BOYS 2 gra gujańsko-kanadyjska aktorka Nicola Correia-Damude. Serialowo w ostatnich latach to między innymi Amy Reyna w nowej wersji „Ghostwriter” od Apple TV+. To również Gina Fernandez w „October Faction” oraz matka głównej bohaterki w serialu „Dino Dana„.

Eagle the Archer, który pomagał Kevinowi stanąć na nogi, to aktorsko Langston Kerman. Serialowo to Jered w „Insecure„.

Lamplighter, to natomiast w rzeczywistości Shawn Ashmore. Brat bliźniak Aarona, wcielał się między innymi w Bobby’ego Drake’a, czyli Ice Mana w filmach kinowych o marvelowych mutantach. Zagrał tą postać w „X-Men„, „X2„, „X-Men: The Last Stand” oraz „X-Men: Days of Future Past„. Serialowo to między innymi Wesley Evers w „The Rookie” oraz Mike Weston w „The Following„.

THE BOYS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Terapeutka Deepa Carol, to aktorsko Jessica Hecht. Serialowo to między innymi Rebecca Horowitz w „Red Oaks” oraz Susan Bunch w „Friends„. Epizodycznie to również ciotka Lavinia w serialu „Dickinson” i pewna profesor w jednej z historii przedstawionych na łamach serialu „Little America„.

Na czele Kościoła Kolektywu stoi Alastair Adana. W tej roli wystąpił Goran Visnjic, znany chociażby z postaci Johna Woodsa w „Extant„. Serialowo przede wszystkim to jednak Luka Kovac w „ER” (pol. Ostry dyżur).

Victoria Neuman, to natomiast aktorsko Claudia Doumit. Na srebrnym ekranie gościła najdłużej jako Jiya w serialu „Timeless” (pol. Poza czasem).

Były szef Vought i twórca Homelandera to aktorsko John Doman. Serialowo to między innymi Bruce Butler w „The Affair” oraz Carmine Falcone w „Gotham„. Ponadto możemy go znać z roli senatora Rossa Garrisona w „Person of Interest” (pol. Impersonalni) oraz postaci Waltera Kendricka w serialu „Damages„.

Gecko, to aktorsko David Thompson, znany z roli Scarecrowa w serialu „Gotham”. Ciotkę Rzeźnika – Judy Atkinson, gra tu natomiast Barbara Gordon. Wcieliła się ona przeszłości między innymi w postać Muriel Parkinson w miniserialu „The Best Laid Plans„.

Przeszmuglowany do USA terrorysta, to aktorsko Abraham Lim, a małego Ryana w THE BOYS 2 gra Cameron Crovetti. Miał on okazję występować na srebrnym ekranie w roli Josha Wrighta w „Big Little Lies„.

To już na sam koniec matka Ryana, czyli Becca. W tej roli wystąpiła była modelka i aktorka Shantel VanSanten. W ostatnich latach to między innymi Karen Baldwin w „For All Mankind” oraz Julie Swagger w serialu „Shooter„. Z komiksami też było jej wcześniej po drodze, bo wystąpiła jako Patty Spivot w drugim sezonie serialu „The Flash„.

THE BOYS – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Po dwóch sezonach można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z lepszych adaptacji komiksowych i jeden z najlepszych seriali superbohaterskich. THE BOYS 2 może nieco różni się od pierwszej odsłony, bo nie emanuje stale rozbrajającym humorem. Jednak w gruncie rzeczy to ciągle ten sam serial superbohaterski, który pokochały rzesze widzów. Prawdopodobnie rzesze wśród których jakieś może jedynie 5% zna pierwowzór komiksowy. Czy jest on jednak wymagany do oglądania tego serialu ? A skądże znowu, szczególnie, że serial ma swój pomysł na różne wątki i tym samym jak każda inna adaptacja rządzi się swoimi prawami.

THE BOYS 2 wprowadza do produkcji również kilka nowych elementów oraz całkiem nowe postacie. I te bynajmniej nie są z jakiegoś dalszego planu. Często nawet wysuwają się nam na postacie wręcz nadające narracji kontynuacji tego serialu.

Każdy kto sięgnął po pierwszy sezon pewnie zakosztuje lub już zakosztował w całości również jego kontynuacji. Odbiór może być nieco inny niż premierowego sezonu, ale to jednak wciąż ten sam bardzo dobrze zrealizowany serial. Widać przeważnie, że jak Sony Pictures Television idzie na współpracę z jakimiś czołowym telewizyjnym kanałem, albo czołową globalną platformą, to dostajemy od razu coś z wyższej półki. Tym razem jest podobnie gdy za ekranizację komiksowych Chłopaków bierze się razem z firmą Amazon. Poza tym Amazon ma do swoich partnerów zaufanie, bo zamówił trzeci sezon, jeszcze przed premierą drugiego. Tylko pozostaje nam zacierać rączki, aby serial do samego końca trzymał tak wysoki poziom.

Udostępnij w social mediach