THE BOYS – Sezon 1 – RECENZJA

THE BOYS – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański serial superhero, stanowiący adaptację komiksu wydanego pod tym samym tytułem, autorstwa Gartha Ennisa i Daricka Robertsona. Za jego powstanie odpowiada Eric Kripke. Za produkcję serialu odpowiada Amazon Studios (Amazon), Kickstart Entertainment, Kripke Enterprises (studio produkcyjne założone przez Erica Kripke’ego), KFL Nightsky Productions, Point Grey Pictures (studio produkcyjne założone przez Setha Rogena i Evana Goldberga), Original Film (studio produkcyjne założone przez Neala H. Moritza) oraz Sony Pictures Television (Sony).

GATUNKI : superhero / akcja / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu THE BOYS liczy 8 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione widzom platformy Amazon Prime Video równocześnie widzom w dniu 26 lipca 2019 roku.

THE BOYS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o świecie, w którym superbohaterowie żyją pośród nas. Najlepsi z najlepszych stanowią pierwszoligową drużynę największych bohaterów Ziemi, zwaną Siódemką. Do nich chce właśnie dołączyć młoda nastolatka, która posiada nadludzkie umiejętności i która po indywidualnym szkoleniu, też chce być częścią tej wielkiej drużyny. Superbohaterowie każdego dnia ratują nas z opresji oraz wyręczają policję z ich codziennych obowiązków. Za to są przez swoich fanów uwielbiani i ubóstwiani. Ich wielbiciele zrobili z nich celebrytów oraz powszechny produkt marketingowy. Jest jednak jeszcze druga strona ich działalności. Ci wielcy niemal bogowie poczuli się na tyle wszechpotężni, że potrafią stać ponad prawem. Prywatnie wcale nie świecą przykładem, a podczas ich wielu akcji innym postronnym często dzieje się krzywda.

To właśnie przydarzyło się pewnej Robin, która wyszła na spacer ze swoim chłopakiem. Gdy ten trzymał ją za ręce na skraju chodnika, nagle w Robin wparował jeden z Siódemki, zwany A-Train. Z Robin tym samym została mokra miazga. Do załamanego ukochanego po śmierci Robin zjawiają się przedstawiciele organizacji Vought. Ta stanowi wsparcie i zaplecze prawne oraz marketingowe super Siódemki. Proponują mu pieniądze w zamian za podpisanie dokumentu o zachowaniu milczenia. Hughie nie może się z tym pogodzić, że Vought chce kupić jego milczenie i udać, że nic wielkiego się nie stało. Dodatkowo wkurza go to, że A-Train publicznie wyraził żal z powodu całego zajścia, ale oficjalnie nigdy za to nie przeprosił.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Hughie oświadcza, że przed podpisaniem dokumentu musi się z tym przespać. Tego wieczoru kontaktuje się z nim człowiek, który przedstawia się jako Agent FBI. Namawia on Hughie’go do współpracy i zdemaskowania zdemoralizowanych supków. Ten po początkowych wahaniach zgadza się spotkać w siedzibie Vought z zabójcą jego dziewczyny, by przyjąć krótkie osobiste przeprosiny. W rzeczywistości natomiast, by podłożyć w ich biurze specjalny nadajnik. Zauważa to jeden z Siódemki, który potrafi stać się niewidzialny. Podąża następnie do sklepu w którym pracuje Hughie, aby rozprawić się z niedoszłym szpiegiem. Tam dochodzi do konfrontacji oraz interwencji tajemniczego Agenta FBI, który jak się okazuje w rzeczywistości nie jest żadnym agentem. Dwójka razi prądem niewidzialnego łajdaka pozbawiając go przytomności. W ten o to sposób Hughie półświadomie pakuje się w wojnę z największymi herosami naszej planety.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial THE BOYS powstał na bazie serii komiksów pod tym samym tytułem. Jej autorami są Garth Ennis i Darick Robertson. Seria została wydana nakładem, początkowo WildStorm (numery 1-6), a następnie Dynamite Entertainment (numery 7-72). Szybko zyskała ona uznanie w oczach czytelników, jak i krytyków komiksowych. Była nawet nominowana do prestiżowej Nagrody Eisnera (Nagroda Przemysłu Komiksowego imienia Willa Eisnera). W branży komiksowej mówi się o niej jako o komiksowym Oscarze.

W Polsce seria była wydawana pod tytułem The Boys Chłopaki, nakładem wydawnictwa Planeta Komiksów (niezależne wydawnictwo komiksowe).

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec lipca 2019 roku Amazon wypuścił serial, który jest adaptacją komiksu THE BOYS. Mimo, że komiks choć brutalny i mówiąc kolokwialnie mało przyzwoity, został ciepło przyjęty w komiksowym środowisku, to jego ekranizacja niekoniecznie musiała okazać się sukcesem. Oczywiście te dwa światy często się przenikają. Jednak ludzie, którzy trzymają się z daleka od komiksów, bazując na ich stereotypach, rzadko (lub wcale) sięgają po ich ekranizacje. Było więc ryzyko, że serial trafi wyłącznie do okrojonej i wąskiej grupy odbiorców.

W momencie pisania tego tekstu już wiemy, że tak się nie stało. Baa, Amazon po dwóch tygodniach od premiery poinformował świat, że ich nowy serial zanotował rekord otwarcia i jest jako premiera, najchętniej oglądanym serialem platformy Amazon Prime Video. Koniecznie przy tym trzeba dodać, że platformy streamingowe rzadko chwalą się wynikami oglądalności, chociaż jak nikt inny mają dokładne dane jednostkowe, a nie prawdopodobne przybliżone, z jakieś pseudo sondażowni. Tym razem adaptacja komiksu w formie serialu rzeczywiście musiała zostać ciepło i ochoczo przyjęta i chyba jest to pierwszy tak widoczny przypadek od czasu premierowego sezonu „The Walking Dead” (choć „Preacher” też był ciepło przyjęty, ale nie w takiej skali).

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Czy zasłużenie ? Już po pierwszych odcinkach pierwszego sezonu THE BOYS możemy powiedzieć śmiało, że TAK. Nareszcie dostajemy produkcję superbohaterską, która nie trąci sztampą. Dostajemy wprowadzenie do opowieści o superbohaterach, którzy na pokaz świecą przykładem, a prywatnie daleko im do wzoru do naśladowania. Przekonuje się o tym niejaki Hughie Campbell. Jego dziewczyna Robin została wręcz rozjechana na jego oczach, przez bohatera, który mówi o sobie, że jest The Fastest Man Alive. Tego samego, który jest ulubieńcem tłumów, a on sam posiada w domu zabawki z jego podobizną. Oczywiście nawet przy heroicznych aktach, takie wypadki zdarzają się nawet najlepszym.

Hughie jednak szybko przekonuje się, że A-Train wcale nawet za ten wypadek nie przeprosił. Dochodzi do niego, że supki uważają się za bogów stojących ponad prawem i wszelkimi normami etycznymi, moralnymi i obyczajowymi. Tą myśl rozbudza w nim świeżo poznany Butcher, który początkowo przedstawia mu się jako Agent FBI. To on namawia go do zemsty na mordercy Robin. Ja się szybko okazuje nie działa on w pojedynkę, a jest częścią większej grupy, zmontowanej kiedyś po to, by zdemaskować superbohaterów na pokaz.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W serialu THE BOYS supki to rzeczywiście herosi na pokaz. To produkt marketingowy wykreowany przez korporację Vought. To ona kreuje ich wizerunek medialny oraz wyznacza im cele, na których mają się skupiać, by trafiać łatwiej do serc rzeszy fanów. To Vought pociąga za sznurki i supki mają grać, tak jak im zagra Vice President of Vought International – Madelyn Stillwell. Wszystko jest przez nią wyreżyserowane, a członkowie Siódemki muszą trzymać się zawsze gotowych scenariuszy.

O tym szybko przekonuje się młoda supebohaterka o pseudonimie Starlight. Prywatnie to Annie, która pod okiem swojej matki, całe życie przygotowywała się do tej roli. Nareszcie dostała szansę, by od razu wedrzeć się do pierwszej ligi i zostać członkinią Siódemki. Drużyna największych bohaterów składa się z wojowniczej amazońskiej królowej, zwanej Queen Maeve, z najszybszego człowieka na Ziemi A-Traina, czy mrocznego i nieprzeniknionego Black Noira. Jest tu także z morskich głębin The Deep, który potrafi porozumiewać się z morskimi stworzeniami, a także człowiek, który wtapia się w otoczenie, stając się dla innych całkiem niewidzialny. Ostatni z nich, to filar Siódemki – najpotężniejszy supebohater na Ziemi – Homelander, który jest naturalnym liderem pierwszoligowych herosów. Teraz młoda Starlight dołącza do grona legend, by nieść ratunek światu, ale rzeczywistość szybko sprowadza ją na ziemię.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Generalnie cały pierwszy sezon THE BOYS to historia opowiadana z perspektywy dwóch osób. Pierwszą z nich jest Hughie wciągnięty w intrygę, która ma mu pomóc odegrać się na zabójcy jego dziewczyny. Drugą osobą jest Annie, która jako Starlight zostaje członkinią Siódemki. Szybko spostrzega ona, że bycie elitą superbohaterską nie oznacza, że samodzielnie będzie podejmować decyzje. Starlight ma grać wg ustalonego scenariusza, a dodatkowo by utrzymać się na szczycie musi robić to, czego oczekują od niej pozostali członkowie Siódemki. Nawet jeśli są to oczekiwania poniżej standardów obyczajowych. Zderzenie z brutalną rzeczywistością bywa dla Annie bolesne. Nie tak wyobrażała sobie ona pracę życia, ale z drugiej strony wie, że nie może się poddać, bo jej matka przygotowała ją do tej roli przez całe jej życie.

Serial THE BOYS ukazuje cały zbiór zagadnień natury moralnej, etycznej, egzystencjalnej, religijnej, urzędniczej, politycznej, czy natury obyczajowej. W zaledwie 8 odcinków twórcy praktycznie wcisnęli wszystkie najważniejsze treści, które odbijają się szerokim echem po świecie, w ciągu ostatnich 20 lat. Są tu tematy molestowania seksualnego, LGBT, wpływu korporacji na politykę, lobbowania interesów korporacyjnych, czy problemów wynikających z systemu kapitalistycznego. To problemy natury globalnej, jak i indywidualnej. Do tej drugiej możemy zaliczyć na przykład wodę sodową, która wielu celebrytom uderza do głowy i ma ona swój wydźwięk w postawie wielu superbohaterów z pierwszych stron gazet. Wszystko to w tym serialu jest ukazane z wykorzystaniem superbohaterów, którzy z pozoru mienią się nam jako obrońcy ojczyzny i całej planety.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 5

Główna drużyna jest wzorowana na komiksowych wzorze, od którego przez lata wszyscy zrzynali, czyli Justice League. Nawet liczba 7 jest tu bezpośrednim nawiązaniem (red. nie patrzcie na film, broń Boże ! Chodzi o liczbę którą się sztywno trzymali przez lata w komiksach). Większość postaci ma swoje odpowiedniki w postaciach ze świata DC, bo przecież widzimy tu Queen Maeve, która jednoznacznie przypomina nam Wonder Woman. Mamy też A-Traina, czyli wprost Flasha oraz Deepa, czyli wypisz wymaluj Aquaman (i też rozmawia z morskimi zwierzętami). Black Noira, choć tak mało go na ekranie, to na upartego można podciągnąć pod Batmana, a Translucent, to taka nieco inna forma Martiana Manhuntera. Wcześniej był jeszcze Latarnik, czyli nawiązanie do Green Lanterna. Liderem Siódemki jest natomiast Homelander, czyli wypisz wymaluj największy superbohater globu – Superman. Baa, każdy fan DC pewnie zauważył, że dosłownie każdy plakat w siedzibie Vought z wizerunkiem Homelandera jest wzorowany na oryginalnych plakatach i okładkach Supermana.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 6

Co trzeba powiedzieć o postaci Homelandera. Uwaga. To najlepiej rozpisany suberbohater komiksowy, z jakim mamy do czynienia przy serialowych ekranizacjach komiksowych. Fani amerykańskich komiksów normalnie zawsze w tym temacie w serialach musieli obchodzić się ze smakiem. Dostawali już często bohaterów, których bardzo lubią (red. dwa razy dostałem Flasha, ale…. no właśnie jedno duże ALE). Mimo obszernych materiałów źródłowych nasi ulubieńcy byli spłycani do granic możliwości. Finalnie mieli oni tyle wspólnego z pierwowzorem, że używali tylko dokładnie tych samych mocy. I tyle jeśli chodzi o podobieństwa do oryginałów.

Teraz nareszcie dostajemy postać szytą na miarę. Pełną głębi i wyrazistości. Choć wzorowaną na Supermanie, to jak się szybko w serialu THE BOYS okazuje, charakterologicznie to bardziej Ultraman z Ziemi 3. Tylko w przeciwieństwie do przytoczonego przykładu, on na pokaz kreuje się na ulubieńca tłumów, a tylko prywatnie jest takim Ultramanem (red. tym z DC, a nie tym japońskim, by było jasne ;P). Homelander to postać, która często kradnie całe show, ale właśnie na taką postać chyba wszyscy czekali, bo do tej pory był to jedynie głos wołającego na pustyni.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 7

THE BOYS przedstawia nam świat pełen superbohaterów. Jednak trzeba pamiętać, że to nie tylko omawiana wyżej Siódemka. Ona stanowi trzon, czy jak kto woli filar. Dla całej reszty stanowi ona pierwszą ligę. Kto dołącza do Siódemki staje się legendą. To grupa, która jest na świeczniku, ale równocześnie wynoszona jest na ołtarze. Vought już dba o to, w jaki sposób nakierunkować uwielbienie tłumów do tych postaci. Poza Siódemką żyją i funkcjonują także inne supki. Dla elity to podrzędni herosi, z którymi nawet nie ma co się pokazywać razem. Dla zwykłych ludzi to jednak także często wzory do naśladowania. Jednak i oni mają podwójne oblicza. Dlatego w pierwszej kolejności Butcher zaprowadza Hughie’go do baru, w którym pokazuje mu na czym polega hipokryzja tych ulubieńców tłumów.

Jednak serial THE BOYS to przecież nie tylko supki. Tytułowi Chłopcy, to ci, którzy chcą pokazać światu prawdziwe oblicze ich ulubieńców. To na nich w dużej mierze skupia się fabuła. Poznajemy ich kolejno za sprawą Hughie’go i Butchera. Ten drugi współpracuje z CIA, której też zależy, by supki nie miały tak dużych uprawnień, jakie chce przeforsować dla nich Madelyn Stillwell. Butcher wykorzystując tragedię Hughie’go wciąga go w swój własny plan. Zapoznaje go z jego dawną ekipą, która jest po przejściach i poszczególni członkowie nie chcą już ze sobą kooperować. Powrót do wspólnej pracy budzi dawne przykre wspomnienia. Jednak cel jest szczytny, dlatego ponownie nawiązują oni współpracę. Tym samym Hughie zostaje wrzucony w wir intryg. I to przez tego, który go w to wszystko wprowadził.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Głównym koordynatorem i inicjatorem planu jest Butcher. W tej roli nowozelandzki aktor Karl Urban. Karierę aktorską zaczynał w rodzimych produkcjach. Zagrał między innymi w popularnych niegdyś w naszym kraju serialach „Hercules: The Legendary Journeys” i „Xena: Warrior Princess”. W ostatnich latach Karl Urban jest najbardziej znany z postaci lekarza Leonarda McCoy’a w nowych Star Trekach. Zagrał tą postać w „Star Trek„, „Star Trek Into Darkness” i „Star Trek Beyond„. To także nowy filmowy Dredd w „Judge Dredd” oraz Éomer w „The Lord of the Rings: The Two Towers” i „The Lord of the Rings: The Return of the King„. Serialowo w ostatnich latach to John Kennex w „Almost Human” .

Hugh „Hughie” Campbell, to natomiast aktorsko Jack Quaid. Amerykański aktor debiutował w kultowym już filmie „The Hunger Games„. Później też zagrał w „The Hunger Games: Catching Fire„. Serialowo to natomiast Clark Morelle w „Vinyl„.

Pozostali członkowie ekipy to Frenchie, czyli aktorsko izraelski aktor Tomer Kapon, znany z postaci Boaza w serialu „Fauda” oraz występujący jako Guy w „Hostages„, a także Mother’s Milk, czyli w rzeczywistości Laz Alonso. Amerykanin zagrał w takich filmach jak „Avatar„, czy „Fast & Furious„.

Tajemnicza Azjatka, której z początku nie znamy nawet imienia, to aktorsko Karen Fukuhara. Aktorka jest najbardziej znana z roli Katany w innej ekranizacji komiksowej „Suicide Squad„.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To teraz supki, zaczynając od tych drugoligowych i trzecio- i czwartoligowych. Ezekiel, to aktorsko Kanadyjczyk Shaun Benson. Serialowo to Gary Yolen w „Channel Zero: Candle Cove„.

Mesmer, to aktorsko Haley Joel Osment. To przede wszystkim gwiazda dziecięca. We wczesnej młodości zagrał główne role w takich filmach jak „The Sixth Sense„, czy „A.I. Artificial Intelligence„. Aktorsko to także młodsza wersja tytułowego bohatera w filmie „Forrest Gump„. W dorosłym życiu przewinął się natomiast przez kilka seriali. Zagrał Doktora Stu Camillo w produkcji Hulu „Future Man„. Wystąpił też w „Silicon Valley” i w dokrętce po latach „The X-Files„.

Popclaw, to natomiast w rzeczywistości kanadyjska aktorka Brittany Allen. Wystąpiła ona między innymi w horrorze „Jigsaw„. Serialowo to Marissa Tasker w popularnej operze mydlanej All My Children. To także Tirra z „Defiance” oraz Sabine Brighton w „Falling Water„.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To teraz Siódemka. Najpotężniejszy z całej grupy – Homelander, to aktor z Nowej Zelandii Antony Starr. On jak większość z tamtego rejonu zaczynał karierę aktorską w „Xena: Warrior Princess„. W ostatnich latach zagrał jako Lucas Hood w serialu „Banshee„.

Translucent, to aktorsko Alex Hassell, natomiast The Deep, to w rzeczywistości Chace Crawford. Amerykanin jest znany serialomaniakom z postaci Nate’a Archibalda w „Gossip Girl„.

Queen Maeve, to w rzeczywistości Irlandka Dominique McElligott. Serialomaniacy znają ją z roli Kathleen Moore z innej produkcji Amazon Prime Video – „The Last Tycoon„. To także Hannah Conway w „House of Cards„.

Ten, który zapoczątkował cały ciąg zdarzeń, czyli speedster A-Train, to w rzeczywistości Jessie T. Usher. Black Noir, to natomiast aktorsko Nathan Mitchell. Ten aktor ma często do czynienia z adaptacjami komiksowymi. Zagrał między innymi w trzecim sezonie „Arrow” i w „iZombie„.

Najmłodsza w całym składzie, która dopiero co dołączyła do drużyny jako Starlight, to aktorsko Erin Moriarty. Ją znamy z pierwszego sezonu serialu „Jessica Jones„, gdzie wcieliła się w postać Hope Shlottman. Serialowo to także Natalie Walraven w „Red Widow„. Aktorkę można też obejrzeć w antologii „True Detective„. Epizodycznie pojawiła się także w „Law & Order: Special Victims Unit„.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 4

To jeszcze słów kilka o rodzinach naszych głównych bohaterów. Matka Annie – Donna, to aktorsko Ann Cusack. Ostatnio zagrała ona Warden Therese Porter w „Castle Rock„. To także Rebecca Bois z „Better Call Saul„. Epizodycznie pojawiła się natomiast w takich serialach jak „Star Trek: Enterprise„, czy drugim sezonie „Fargo„.

Nathan, czyli starszy brat A-Traina, to natomiast aktorsko Christian Keyes. Serialowo to między innymi Desmond w „Legends of Tomorrow„.

Hugh Campbell Senior, to natomiast aktorsko Anglik Simon Pegg. To także scenarzysta i producent filmowy. W nowych Star Trekach występuje on jako Montgomery „Scotty” Scott. Zagrał tą postać w pierwszym „Star Trek„, następnie „Star Trek Into Darkness” i „Star Trek Beyond„. Pozostając w kosmosie, to także Unkar Plutt w „Star Wars: The Force Awakens„. Podkłada on też często swój głos pod postacie animowane w wielu produkcjach filmowych i serialowych oraz grach video.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 5

To jeszcze na koniec dyrektor CIA oraz członkowie Vought. Ta pierwsza to Susan Raynor, którą w THE BOYS odgrywa Jennifer Esposito. Serialowo to przede wszystkim Agentka Specjalna Alexandra Quinn w „NCIS„.

Seth Reed z Vought, to aktorsko Malcolm Barrett. Jego możemy kojarzyć jako Hoovera z serialu „Preacher„. To także Rufus Carlin w „Timeless„.

Evan Lambert, to natomiast David Reale. Jego znamy z serialu „Suits„. Epizodycznie przewinął się także przez pierwszy sezon „Designated Survivor„.

Ashley Barrett, to aktorsko Colby Minifie, znana z roli Ginger z innego serialu Amazon Prime Video – „The Marvelous Mrs. Maisel„. To także Robyn w serialu „Jessica Jones„.

I na koniec już dzisiaj ta, która pociąga za sznurki w Vought – Madelyn Stillwell. W tej roli amerykańska aktorka Elisabeth Shue. W młodości grała Ali Mills w „The Karate Kid” oraz Jennifer Parker w „Back to the Future Part II” i „Back to the Future Part III„. Już w średnim wieku występowała natomiast jako Julie Finlay w serialu „CSI: Crime Scene Investigation„.

THE BOYS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon THE BOYS to widowisko, które powinno się spodobać nawet bardzo wybrednym widzom. Serial Amazon Prime Video porusza wiele poważnych tematów, ujętych w tle działalności superbohaterów. Warto powiedzieć, że pierwszy sezon posiada całkiem zgrabne zakończenie niepozostawiające 50 niezakończonych wątków, jak to robią niektóre inne produkcje serialowe. Cały główny wątek fabularny prowadzi też do odkrycia pewnego sekretu, który towarzyszy supkom działającym pod nadzorem Vought. Finałowa scena oczywiście kończy się pewnym cliffhangerem, ale generalnie całość jest świetnie podomykana i stanowi pewien wzór jak powinno się kończyć sezony w serialach.

Amazon podjął decyzję realizacji drugiego sezonu, jeszcze przed premierą pierwszej odsłony. Ta nie zawodzi oczekiwań, a wręcz przeciwnie można śmiało powiedzieć, że to jedna z lepszych adaptacji komiksowych. I chociaż nie jest to wierna adaptacja komiksowa (red. uhm, taka chyba jeszcze nigdy nie powstała), to wprowadzone zmiany mogą się podobać. Chcemy więc tego więcej, a Amazon obiecuje nam kolejną kontynuację oraz produkcje pokrewne. No i klawo jak cho…. 🙂

Udostępnij w social mediach