THE ALZHEIMER’S PROJECT – Miniserial – RECENZJA

THE ALZHEIMER’S PROJECT (polski tytuł: Alzheimer) – HBO ORIGINAL PROGRAMMING – serial oryginalny HBO. Amerykański serial dokumentalny o jednej z najgorszych chorób jakie dotykają gatunek ludzki. Serial jest częścią większego projektu, który obejmuje 15 dodatkowych filmów krótkometrażowych, osobną dedykowaną stronę internetową i ogólnokrajową kampanię informacyjną, mającą na celu przedstawienie nowego zrozumienia choroby. Za produkcję serialu odpowiada HBO Documentary Films (obecnie AT&T), przy współudziale organizacji: The Alzheimer’s Association, Fidelity Charitable Gift Fund oraz Geoffrey Been Gives Back Alzheimer’s Initiative.

GATUNKI : dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial THE ALZHEIMER’S PROJECT liczy 4 odcinki + jeden dodatkowy odcinek THE ALZHEIMER”S PROJECT: CAREGIVERS. Premierowo był on nadawany na kanale premium HBO od 10 maja 2009 roku do 12 maja 2009 roku. Obecnie w Polsce całość możemy obejrzeć w języku polskim na platformie HBO GO.

THE ALZHEIMER’S PROJECT – Miniserial – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Dokument opowiada o chorobie Alzheimera. Alzheimer jest nieodwracalną chorobą mózgu, która niszczy pamięć i zdolności myślenia. To choroba dotykająca miliony Amerykanów. Ten czteroczęściowy serial dokumentalny skupia się na przyczynach, objawach i możliwych sposobach leczenia tej postępującej choroby mózgu. Ponadto przygląda się z bliska skutkom śmiertelnej choroby zarówno dla pacjentów, jak i ich bliskich.

THE ALZHEIMER”S PROJECT: CAREGIVERS to dodatkowy odcinek (wskazywany jako film), który skupia się na najbliższych chorym osobach, którzy pełnią role ich opiekunów.

THE ALZHEIMER’S PROJECT – Miniserial – Recenzja – OD AUTORA

Na wstępie osobiste wprowadzenie. Omawiany serial dokumentalny jest już dosyć stary. To produkcja z 2009 roku. Musimy więc wziąć pod uwagę, że przynajmniej w sferze badań naukowych nic do tego czasu nie stało w miejscu. Stąd niektóre rzeczy mogą być już dzisiaj nieaktualne lub jesteśmy już po fakcie pewnych odkryć na polu zwalczania choroby Alzheimera. Nie mniej jednak, mimo że nie mamy do czynienia z jakąś nowością, to czuje się niemal w obowiązku omówić ten serial.

Prywatnie bowiem od lat jestem zaangażowany w organizacje walczące o pokonanie choroby Alzheimera. Przypominałem o tym fakcie wielokrotnie przy serialach, które dotyczą zaburzeń pamięci, jak chociażby „Tabula Rasa„. Nie jestem lekarzem, ale takie organizacje angażują ludzi z różnych środowisk zawodowych. Jeżeli więc powstał taki dokumentalny miniserial od HBO, to koniecznie mimo upływu czasu czuję, że w ramach misji edukacyjnej powinienem go omówić na niniejszej stronie. Choroba ta bowiem do dzisiaj zbiera śmiertelne żniwo i ciągle jest wielkim globalnym zagrożeniem, o którym warto rozmawiać. Nawet przy okazji recenzji serialowych 😉

THE ALZHEIMER’S PROJECT – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 1

W 2009 roku HBO bierze czynny udział w THE ALZHEIMER’S PROJECT. To rzeczywiście większy projekt, który ma na celu kampanię informacyjną dotyczącą choroby Alzheimera i zagrożeń jakie ta choroba za sobą niesie. Projekt funkcjonuje do dnia dzisiejszego i posiada dedykowaną stronę internetową -> ADRES. Sam serial natomiast skupia się na kilku istotnych aspektach. Pierwszy z nich dotyczy pokazania w jaki sposób rozwija się choroba Alzheimera. W Pierwszym odcinku mamy więc przykłady ludzi z początkami choroby Alzheimera. Drugi odcinek w dużej mierze skupia się na działaczce społecznej i producentce filmowej Marii Shriver, która miała w rodzinie osobę dotkniętą tą chorobą. Kobieta stara się przekazać widzom całą swoją wiedzę, w jaki sposób powinniśmy postrzegać tą chorobę oraz osoby, które na nią zapadły. Trzeci i czwarty odcinek to natomiast poszukiwania naukowej recepty na wyeliminowanie choroby Alzheimera.

Na początku serialu THE ALZHEIMER’S PROJECT mamy więc do czynienia z osobami z początkowym stadium choroby. Co ciekawe widzimy tam kobietę, która jest jeszcze w pełni świadoma swojej choroby. Kobieta ma zdiagnozowanego Alzheimera, ale jeszcze może samodzielnie funkcjonować. Pamięta wiele rzeczy ze sfery tzw. pamięci krótkotrwałej, ale pytania o przeszłość sprawiają jej już przeszkodę nie do przeskoczenia. Na jej przykładzie widzimy jak wygląda wywiad lekarski z taką osobą. Lekarz zadaje więc różne pytania kobiecie, która wykłada się jedynie na tych pytaniach o dalszą przeszłość, np. „Kto był Prezydentem Stanów Zjednoczonych przed George’em W. Bushem”. Niestety ten łagodny okres nie trwa długo i kobieta jest świadoma, że niebawem jej stan się pogorszy, a wtedy jej życie diametralnie się zmieni.

THE ALZHEIMER’S PROJECT – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 2

Bardzo istotne w misji edukacyjnej jest ukazanie widzom takich właśnie osób z początkami choroby Alzheimera. Pierwszy odcinek serialu THE ALZHEIMER’S PROJECT (polski tytuł: Alzheimer) przedstawia sylwetki kilku takich osób. Przypadek przytoczonej kobiety jest dodatkowo interesujący, gdyż ona sama jest świadoma swojej ułomności. Jest to o tyle ciekawe, że patrząc nawet dzisiaj na polskie podwórko, wiele starszych osób lekceważy problemy z pamięcią, zwalając winę na wiek starczy. Uniemożliwia to więc szybkie leczenie, które jest w stanie spowolnić chorobę. Pominięcie pierwszego stadium w leczeniu sprawia natomiast, że taki pacjent później jest bez większych szans. Często te osoby trafiają pod opiekę lekarską po prostu za późno, gdy jest już po ptokach.

Pierwszy odcinek na przykładzie tych kilku osób daje też do myślenia, jakie czynności powinniśmy jako otoczenie podjąć w stosunku do chorej osoby. Mamy na przykład kobietę, która upiera się, że jest dobrym kierowcą. Jej prawo jazdy zostały natomiast zatrzymane z uwagi na zdiagnozowany Alzheimer. Kobieta ta mimo wszystko chce je odzyskać i staje do egzaminu na prawo jazdy. Tam na jaw wychodzi tragiczna prawda, że kobiecie mylą się pedały i inne tego typu rzeczy. Co by jednak było, gdyby tacy ludzie jeździli po naszych drogach ? Wielu z nich nie rozumie, że to nie kara za przestępstwa, tylko obawa przez ewentualną tragedią zmusza system prawny do uniemożliwienia im kierowania pojazdami. Na przykładzie tej jednej kobiety widzimy później jak słuszne było poddać ją kolejnemu egzaminowi na prawo jazdy. Takie działania prewencyjne muszą być więc podejmowane w stosunku do osób chorych na chorobę Alzheimera.

THE ALZHEIMER’S PROJECT – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 3

Drugi odcinek miniserialu dokumentalnego THE ALZHEIMER’S PROJECT (polski tytuł: Alzheimer) uczy nas jak powinniśmy traktować i postrzegać osoby chore na Alzheimera. Posiadanie chorego w rodzinie to tragedia dla jego bliskich. Mało przyjemne jest, gdy babcia czy dziadek nie poznaje swoich wnuków. Maria Shriver uczy jednak nas, że mimo wszystko często musimy rozmawiać z chorą osobą. To generalnie trudne, gdy często taka rozmowa mówiąc kolokwialnie się nie klei. Czym późniejsze stadium choroby, tym chora osoba jest jakby oderwana od rzeczywistości. Nie mniej jednak powinniśmy rozmawiać z chorą osobą i przypominać jej o sobie i realnym świecie, który ją otacza.

Maria Shriver zwraca nam uwagę, że przebywanie z chorą osobą jest trudne. Nie możemy jednak tego unikać i udawać, że to dzieje się poza nami. Osoby chore na Alzheimera mają często wybuchy nieuzasadnionego gniewu. Musimy to brać pod uwagę i nie zrażać się tym wszystkim. Człowiek trzeźwo myślący denerwuje się gdy ma jakiś konkretny powód. Osoby chore na Alzheimera wpadają natomiast w złość z często irracjonalnych pobudek. Dodatkowo musimy pamiętać, że nawet w późniejszym stadium choroby, osoby dotknięte Alzheimerem mają przebłyski pamięci. Na krótki czas pamięć o ich bliskich i to gdzie się znajdują im wraca. Stąd istotne są stałe rozmowy z chorą osobą.

W pewnym stopniu odcinek ten przypomina dodatkowy THE ALZHEIMER”S PROJECT: CAREGIVERS. Skupia się bowiem na opiece nad chorą osobą. Dodatkowy materiał jednak bardziej zagłębia się w tą materie, przesuwając środek ciężkości z chorej osoby na osobę opiekuna. To taki swoisty hołd dla tych wszystkich opiekunów. Również tych ze specjalistycznych ośrodków. Istotne jest, by pracownicy tych ośrodków miały również w rodzinie osoby dotknięte Alzheimerem. Wówczas nieporównywalnie łatwiej będzie się im zajmować obcą osobą. Na przykładzie pewnego męża chorej widzimy, że często tacy, którzy zajmowali się kochaną osobą, później angażują się szerzej w pomaganie innym chorym osobom.

THE ALZHEIMER’S PROJECT – Miniserial – Recenzja – ANALIZA – część 4

Na przykładzie tych opiekunów i ich zaangażowania możemy wysnuć wniosek, w jaki sposób kształtują się różne organizacje zajmujące się zwalczaniem choroby Alzheimera. Tych jest obecnie setki na całym świecie, a tworzone są one dosłownie w wielu państwach naszego globu. [red. od siebie dodam, że organizacjom tym patronuje Alzheimer’s Disease International, który jest takim swoistym hubem dla tych wszystkich stowarzyszeń i fundacji. Zapraszam tym samym na oficjalną stronę i czytanie publikowanych tam artykułów.].

Serial THE ALZHEIMER’S PROJECT (polski tytuł: Alzheimer) domyka dwuczęściowy dokument o poszukiwaniu drogi na zwalczenie tej choroby. W przedstawionych materiałach mamy różne koncepcje genezy choroby Alzheimera. Niektórzy naukowcy już na początku tego wieku przestali utożsamiać Alzheimera jedynie z chorobą mózgu. Podają więc przykłady innych chorób, takich jak choroby krążenia i cukrzyca, które przyczyniają się do choroby Alzheimera.

Co ciekawe w odcinkach tych jest już mowa o szczepionce na Alzheimera. To serial z 2009 roku więc warto zwrócić na to uwagę. Nad szczepionką tą pracowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Po latach wiemy, że na bazie ich badań pałeczkę przejęli naukowcy z australijskiego Flinders University. Na początku, tak jak jest to przedstawione w serialu testowano ją na osobach już chorych. Ciężko tu więc mówić o szczepionce w myśl jej definicji. Docelowo jednak specyfik ten ma spełniać rolę szczepionki, czyli dąży się do tego by miał charakter zapobiegania zachorowaniu. W momencie publikowania niniejszej recenzji ciężko jednak jeszcze mówić o ewentualnym sukcesie lub porażce tych badań. Nadal naukowcy nie mogą bowiem przeskoczyć na bezpieczny tryb podawania profilaktycznego tego specyfiku.

THE ALZHEIMER’S PROJECT – Miniserial – Recenzja – PODSUMOWANIE

Same prace na szczepionką dają jednak jakąś nadzieję. Stąd plakat serialu stylizowany jest w ten sposób, że mamy przekreśloną beznadzieję na nadzieję. Dotychczasowe leki nie są jeszcze w stanie zatrzymać lub zwalczyć tej ciężkiej choroby. Ciągle problemem jest, że zbyt mało jako ludzie wiemy o naszym mózgu. Leki te więc jedynie spowalniają rozwój choroby.Zawsze to jednak coś, gdy osoba już jest bardzo stara. W ten sposób zdąży bowiem umrzeć śmiercią naturalną, zanim jej mózg zniszczy Alzheimer. Gorzej jak mamy do czynienia z osobami znacznie młodszymi. No a pod tym względem wiele się zmieniło od czasu wypuszczenia tego serialu. Dzisiaj edukacyjnie skupiamy się na pierwszym stadium, które musimy odkryć szybko, by dalsza walka o zdrowie pacjenta miała sens.

Z tym niestety jest różnie. W krajach z większą świadomością o tej chorobie idzie to łatwiej. W Polsce niestety problem jest często bagatelizowany, a mechanizmy prawne nie pozwalają przymusić osoby do leczenia, u których bliscy rozpoznają symptomy Alzheimera. Największym problem jest to, że osoby chore same nie chcą przyjąć tego do wiadomości na pierwszym etapie choroby. W Polsce ciągle większość bazuje na wiedzy rodem z PRL-u. Zaburzenia pamięci są bagatelizowane i zrzucane na sklerozę. Tym istotniejsze jest wzbogacanie wiedzy w temacie choroby Alzheimera. Pomóc mają nam przy tym różne publikacje naukowe oraz tego typu materiały audiowizualne, jak omawiany dzisiaj serial dokumentalny THE ALZHEIMER’S PROJECT (polski tytuł: Alzheimer). Całość w Polsce wciąż możemy obejrzeć na platformie HBO GO.

Udostępnij w social mediach