The Alienist – Season 1

Alienista (org. The Alienist) – to serial kryminalny osadzony w realiach historycznych. Połączenie kryminału z historical period drama. Za produkcję odpowiadają: Paramount Television (Viacom), Studio T (dawniej TBS Productions), Anonymous Content (studio filmowe Steve’a Golina) oraz Vanessa Productions (Eric Roth Project). Dla polskich widzów serial w całości jest dostępny na platformie NETFLIX.

Tytułową rolę odgrywa Daniel Brühl, znany bardziej szerszej publiczności z produkcji filmowych, niż serialowych. Ponadto do pracy przy projekcie dołączyli Luke Evans i Dakota Fanning. Pierwszy sezon (to jest 10 odcinków) jest adaptacją historii autorstwa Caleba Carra, o tym samym tytule.  Stanowi on zamkniętą całość, ale są wstępne plany kontynuacji serialu. Powieść ma bowiem swój sequel, który nosi tytuł „The Angel of Darkness„.

The Alienist – Season 1

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu osadzona jest w dziewiętnastowiecznym Nowym Jorku, a dokładnie w 1896 roku. Miastem wstrząsa seria brutalnych zbrodni, wobec których nowojorska policja czuje się niemal bezsilna. Pełniący wówczas funkcję komisarza policji Theodore Roosevelt (późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych) niechętnie korzysta z usług miejscowego alienisty.

„W XIX wieku uważano, że osoby cierpiące na choroby umysłowe zostały wyalienowane ze swojej prawdziwej natury. Dlatego ekspertów, którzy ich studiowali, nazywano alienistami”.

Roosevelt sięga po pomoc tego dziewiętnastowiecznego psychologa za pośrednictwem Sary Howard, młodej dziewczyny, która została pierwszą w historii policjantką, zatrudnioną w New York City Police Department. W śledztwo jest także zaangażowany ilustrator New York Times, John Moore, który próbuje pomóc doktorowi Laszlo Kreizlerowi (naszemu alieniście) wytropić psychopatycznego mordercę.

Serial świetnie oddaje klimat dziewiętnastowiecznego Nowego Jorku. Twórcy serialu uznali, że New York z 1896 roku, dobrze oddaje współczesny Budapeszt, dlatego też tam robiono zdjęcia do serialu. Oczywiście sekwencje charakterystycznych budowli nowojorskich są nakładane komputerowo. Tak samo jak widok z góry na miasto. Do tego dochodzi klimatyczna sceneria oraz kostiumy rodem z dziewiętnastego wieku.

The Alienist – Season 1 – O POSTACIACH

W serialu występują osoby historyczne. Najważniejszą z nich jest wspomniany Theodore Roosevelt, który przedstawiony jest jako szef nowojorskiej policji, ale równocześnie kandydat na burmistrza miasta. Do tej roli obsadzono ostatecznie Briana Geraghty’ego, którego dobrze ucharakteryzowano i rzeczywiście bardzo przypominał wyglądem Theodora Roosevelta. Ponadto na różnych bankietach i pokazach pojawiają się takie osoby jak J.P. Morgan, twórca jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, czy też Thomas Edison, znany wynalazca, który w jednej ze scen zaprasza na pokaz filmu (jeszcze wtedy bardziej ruchomych obrazów, niż filmów) o morskich falach. Także Sara Howard ma swój odpowiednik, może niebezpośredni, ale nawiązujący do Isabelli Goodwin, historycznej pierwszej policjantki w szeregach NYPD.

The Alienist – Season 1 – ANALIZA

The Alienist skupia się na aspektach psychologicznych sprawcy zbrodni. To nie jest typowy kryminał, który jedynie ukazuje pracę policji i metody kryminalistyczne zmierzające do pochwycenia przestępcy. To opowieść sięgająca mocno do kryminologii, czyli nauki zajmującej się osobą sprawcy przestępstwa, a także przyczynami jego występku oraz warunkami społecznymi, w jakich go dokonał. Można powiedzieć śmiało, że serial sięga po same początki tej nauki, ponieważ za twórcę kryminologii uważa się włoskiego lekarza Cesare Lombroso, który kreował swoje teorie w drugiej połowie XIX wieku.

Serial „wprowadza” widzów w umysł mordercy i pozwala wczuć się w role zarówno śledczych policji, jak i samego psychologa. Wspomniana wcześniej klimatyczna scenografia, tylko dodatkowo pomaga znaleźć się wirtualnie w centrum wydarzeń. Szczególnie dobrze wyglądają sekwencje scen kręconych w nocy. Nowy Jork z serialu Alienista, nie przypomina w żaden sposób współczesne miasto neonów, w którym raczej ciężko jest ukryć się w mroku, ale bardziej przypomina Londyn, w okresie działań Kuby Rozpruwacza (org. Jack the Ripper).

The Alienist – Season 1 – O AKTORACH

Na pochwałę dodatkowo zasługuję dobra gra aktorska głównych postaci. Daniel Brühl, tytułowy Alienista, świetnie oddaje obraz naukowca rozdartego rozterkami oraz traumą z czasów dzieciństwa. Grający ilustratora Luke Evans, bardzo dobrze ukazuje zaangażowanie dziennikarskie, a w tym przypadku dziennikarzy śledczych z końca XIX wieku. Natomiast odgrywająca rolę Sary Howard, Dakota Fanning świetnie kreuję postać będącą mieszanką kobiecej delikatności, z odwagą godną męskich przedstawicieli gatunku pracujących w policji. To właśnie szczególnie jej rola może przypaść widzom do gustu. Rola dość trudna, bo jak dobrze pokazać pierwszą kobietę – policjantkę – w środowisku męskim, które jednoznacznie twierdzi, że nie jest to praca dla kobiet. Dakota Fanning odnalazła się jednak w tej roli doskonale, bo jest zdolną aktorką, szlifującą swój talent od najmłodszych lat (od autora: śledziłem z zainteresowaniem jej karierę i podziwiałem ją od lat dziecięcych… ehm jakkolwiek pedofilsko to zabrzmiało).

The Alienist – Season 1 – PODSUMOWANIE

Czy warto obejrzeć Alienistę ? Zdecydowanie tak – jeśli ktoś lubi motywy kryminologii, takie jak chociażby w serialu „Mindhunter„. Takich seriali w ostatnich latach pojawiło się kilka, ale ten dodatkowo jest odmienny niż wszystkie pozostałe. Przenosi on nas bowiem w czasy inne niż współczesne, a to dodaje pewnej pikanterii całej historii. Jest to więc serial godny polecania.

Udostępnij w social mediach