The Alienist – MINISERIAL – Recenzja

The Alienist (pol. Alienista) – serial kryminalny TNT osadzony w realiach historycznych. Połączenie kryminału z historical period drama. Serial jest adaptacją historii autorstwa Caleba Carra, o tym samym tytule. Stanowi on zamkniętą całość, ale powstała kontynuacja serialu. Powieść ma bowiem swój sequel, który nosi tytuł „The Angel of Darkness”. Za produkcję odpowiadają: Paramount Television (Viacom), Studio T (dawniej TBS Productions), Anonymous Content (studio produkcyjne założone przez Steve’a Golina) oraz Vanessa Productions (Eric Roth Project).

GATUNKI : period drama / kryminał
KRAJ PRODUKCJI : USA

Serial The Alienist (pol. Alienista) liczy 10 odcinków. Premierowo serial ten był nadawany na kanale TNT od 21 stycznia 2018 roku do 26 marca 20218 roku.

The Alienist – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu osadzona jest w dziewiętnastowiecznym Nowym Jorku, a dokładnie w 1896 roku. Miastem wstrząsa seria brutalnych zbrodni, wobec których nowojorska policja czuje się niemal bezsilna. Pełniący wówczas funkcję komisarza policji Theodore Roosevelt (późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych) niechętnie korzysta z usług miejscowego alienisty.

„W XIX wieku uważano, że osoby cierpiące na choroby umysłowe zostały wyalienowane ze swojej prawdziwej natury. Dlatego ekspertów, którzy ich studiowali, nazywano alienistami”.

Roosevelt sięga po pomoc tego dziewiętnastowiecznego psychologa za pośrednictwem Sary Howard, młodej dziewczyny, która została pierwszą w historii policjantką, zatrudnioną w New York City Police Department. W śledztwo jest także zaangażowany ilustrator New York Times, John Moore, który próbuje pomóc doktorowi Laszlo Kreizlerowi (naszemu alieniście) wytropić psychopatycznego mordercę.

The Alienist – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial świetnie oddaje klimat dziewiętnastowiecznego Nowego Jorku. Twórcy serialu uznali, że New York z 1896 roku, dobrze oddaje współczesny Budapeszt, dlatego też tam robiono zdjęcia do serialu. Oczywiście sekwencje charakterystycznych budowli nowojorskich są nakładane komputerowo. Tak samo jak widok z góry na miasto. Do tego dochodzi klimatyczna sceneria oraz kostiumy rodem z dziewiętnastego wieku.

W serialu występują osoby historyczne. Najważniejszą z nich jest wspomniany Theodore Roosevelt, który przedstawiony jest jako szef nowojorskiej policji, ale równocześnie kandydat na burmistrza miasta. Do tej roli obsadzono ostatecznie Briana Geraghty’ego, którego dobrze ucharakteryzowano i rzeczywiście bardzo przypominał wyglądem Theodora Roosevelta. Ponadto na różnych bankietach i pokazach pojawiają się takie osoby jak J.P. Morgan, twórca jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, czy też Thomas Edison, znany wynalazca, który w jednej ze scen zaprasza na pokaz filmu (jeszcze wtedy bardziej ruchomych obrazów, niż filmów) o morskich falach. Także Sara Howard ma swój odpowiednik, może niebezpośredni, ale nawiązujący do Isabelli Goodwin, historycznej pierwszej policjantki w szeregach NYPD.

The Alienist – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

The Alienist (pol. Alienista) skupia się na aspektach psychologicznych sprawcy zbrodni. To nie jest typowy kryminał, który jedynie ukazuje pracę policji i metody kryminalistyczne zmierzające do pochwycenia przestępcy. To opowieść sięgająca mocno do kryminologii, czyli nauki zajmującej się osobą sprawcy przestępstwa, a także przyczynami jego występku oraz warunkami społecznymi, w jakich go dokonał. Można powiedzieć śmiało, że serial sięga po same początki tej nauki, ponieważ za twórcę kryminologii uważa się włoskiego lekarza Cesare Lombroso, który kreował swoje teorie w drugiej połowie XIX wieku.

Serial „wprowadza” widzów w umysł mordercy i pozwala wczuć się w role zarówno śledczych policji, jak i samego psychologa. Wspomniana wcześniej klimatyczna scenografia, tylko dodatkowo pomaga znaleźć się wirtualnie w centrum wydarzeń. Szczególnie dobrze wyglądają sekwencje scen kręconych w nocy. Nowy Jork z serialu Alienista, nie przypomina w żaden sposób współczesne miasto neonów, w którym raczej ciężko jest ukryć się w mroku, ale bardziej przypomina Londyn, w okresie działań Kuby Rozpruwacza (org. Jack the Ripper).

The Alienist – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Na pochwałę dodatkowo zasługuje dobra gra aktorska głównych postaci. Daniel Brühl, tytułowy Alienista, świetnie oddaje obraz naukowca rozdartego rozterkami oraz traumą z czasów dzieciństwa. Fani produkcji Marvela kojarzą zapewne aktora z roli Zemo w filmie „Captain America: Civil War„. Tą samą postacią aktor został zaangażowany do serialu „The Falcon and the Winter Soldier

Grający ilustratora Luke Evans, bardzo dobrze ukazuje zaangażowanie dziennikarskie, a w tym przypadku dziennikarzy śledczych z końca XIX wieku. Aktora znamy między innymi z dziwacznej wersji „The Three Musketeers” (tej z 2011 roku) oraz z kinowych hitów „The Hobbit: The Desolation of Smaug” i „The Hobbit: The Battle of the Five Armies„.

Natomiast trzecia z głównej obsady, odgrywająca rolę Sary Howard, Dakota Fanning świetnie kreuję postać będącą mieszanką kobiecej delikatności z odwagą godną męskich przedstawicieli gatunku pracujących w policji. To właśnie szczególnie jej rola może przypaść widzom do gustu. Rola dość trudna, bo jak dobrze pokazać pierwszą kobietę – policjantkę – w środowisku męskim, które jednoznacznie twierdzi, że nie jest to praca dla kobiet. Dakota Fanning wcześniej znana była z ról dziecięcych. Zagrała między innymi Allie Keys w „Taken” (znanym w Polsce jako Wybrańcy obcych) oraz Rachel Ferrier w „War of the Worlds„.

The Alienist – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Marcus Isaacson, to aktorsko Douglas Smith. Aktora wielu może kojarzyć z roli Corey’a Brockfielda w „Big Little Lies” (polski tytuł Wielkie kłamstewka). Epizodycznie natomiast przewinął się przez takie seriale, jak „The Outer Limits” (znane w Polsce jako Po tamtej stronie) oraz „The X Files” (pol. Z archiwum X).

Kapitan Connor, to w rzeczywistości David Wilmot. Aktor często grywa w produkcjach historycznych. Zagrał między innymi Sir Ralpha Ellerkera w „The Tudors” (polski tytuł – Dynastia Tudorów) i sierżanta Donalda Arthertona w „Ripper Street„.

W rolę Theodore’a Roosevelta w serialu The Alienist wcielił się natomiast Brian Geraghty. Aktora głównie znamy z postaci Seana Romana w sadze serialowej Chicago. Zagrał tą postać w „Chicago P.D.”, „Chicago Med” i „Chicago Fire„. Ponadto występował na srebrnym ekranie w „Boardwalk Empire” i drugim sezonie „Ray Donovan„.

The Alienist – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Czy warto obejrzeć Alienistę ? Zdecydowanie tak – jeśli ktoś lubi motywy kryminologii, takie jak chociażby w serialu „Mindhunter„. Takich seriali w ostatnich latach pojawiło się kilka, ale ten dodatkowo jest odmienny niż wszystkie pozostałe, bo przenosi nas w czasy inne niż współczesne. Do tego dochodzi ciekawa gra aktorska, a sceneria mrocznego Nowego Jorku, jak różnego od tego, który znamy współcześnie, dodaje pewnej pikanterii całej historii. Jeżeli to wszystko Was przekonuje, to warto zanurzyć się w dziecioodcinkowy serial kryminalny The Alienist.

Udostępnij w social mediach