The Affair – SEZON 2 – Recenzja

The Affair 2 – druga odsłona serialu oryginalnego SHOWTIME. Twórcami serialu są Sarah Treem i Hagai Levi. Za jego produkcję odpowiada Higlewater, Sheleg oraz Showtime Networks (obecnie ViacomCBS). Informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – The Affair 1.

GATUNKI : dramat
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 12 odcinków. The Affair 2 był premierowo emitowany na kanale SHOWTIME od 4 października 2015 roku do 20 grudnia 2015 roku.

The Affair – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu romans Alison z pisarzem Noah Solloway’em kończy się niemal rozpadem obu małżeństw kochanków. Noah oświadczył żonie, że kocha inną i dlatego musi odejść. Na taki sam krok zdecydowała się Alison. Z tą jednak różnicą, że postanowiła odejść od męża, ale także trzymać się daleko przelotnego romansu. To pokrzyżowało plany Solloway’owi, który się jednak nie załamał, a wręcz przeciwnie, postanowił zaszaleć jak całkowicie wolny mężczyzna. Po czterech miesiącach wraca jednak do żony, a zbliża jego do niej sprawa rzekomego gwałtu na jej córce, w którą zamieszany jest brat Cole’a Lockharta. To wszystko prowadzi do konfrontacji w domu Alison, gdzie ukryła się przed rodzicami córka Solloway’ów.

Ostatecznie sprawa z młodą Whitney Solloway ponownie zbliżyła do siebie Noah i Alison. Tym samym Helen wnosi o rozwód, a dzieci powoli zaczynają się odwracać od swojego ojca. Podczas mediacji rozwodowych Helen odrzuca ewentualny wpływ pieniężny z zakończonej nowej książki swojego męża, nie wierząc w jej sukces. Sezon kończy się skokiem czasowym, w którym oglądamy Alison i Noah mieszkających razem w ekskluzywnym apartamentowcu. Nagle dochodzi do zatrzymania przez policje Noah z zarzutem celowego śmiertelnego potrącenia Scotta Lockharta i ucieczkę z miejsca wypadku. O dziwo adwokata w tej sprawia załatwia mu, była już żona – Helen. Nie chce ona mimo rozpadu ich małżeństwa, by Noah trafił za kratki, a dzieci ostatecznie odwróciły się od kochającego ich ojca.

The Affair – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już druga odsłona serialu opowiadającego o burzliwym romansie przeciętnego dotąd pisarza Noah Solloway’a z dużo młodszą od siebie Alison. Twórcy w The Affair 2 pozostawiają znaną nam z pierwszej odsłony konstrukcje opowiadania historii z perspektywy różnych osób. Tym razem w drugim sezonie dostajemy podział na cztery takie oddzielnie opowiadane historie. Do dwóch części poświęconych Noah i Alison dochodzą kolejne dwie historie opowiadane od strony Helen oraz Cole’a. Wszystko rozplanowane jest w formie dwóch następujących po sobie odcinków. W takiej formie każda historia otrzymuje tyle samo czasu (czasowo – po połowie epizodu na każdą część).

Dodatkowo dostajemy, podobnie jak w pierwszym sezonie, przeskoki czasowe akcji, która przenosi nas lekko w przyszłość i sprawę rzekomego zabójstwa Scotta Lockharta. Śledztwo w tej sprawie prowadzi detektyw Jeffries, który zbiera powiązania gróźb Noah rzucanych w stronę brata Cole’a. Momentami dzięki temu wątkowi serial przybiera formę dramatu kryminalnego.

The Affair 2 - Brat Scott Lockhart

Tym razem w The Affair 2, duże znaczenie ma też wątek budowany wokół córki Helen i Noah. Sprawa związku Whitney Solloway ze Scottem Lockhartem, która miała przykre konsekwencje w finale poprzedniego sezonu, podczas drugiej odsłony nie daje o sobie zapomnieć. Szczególnie wątek ten jest kontynuowany w części Cole’a, bo siłą rzeczy ma on największą styczność ze swoim bratem. Między innym proponuje on Cole’owi sprzedaż nieruchomości i dołożenie z uzyskanych pieniędzy wkładu pieniężnego na nową inwestycję. Także pośrednio poprzez Scotta, Cole poznaje Luise, przy której ostatecznie wychodzi, że nigdy do końca nie pogodził się on ze stratą swojego dziecka.

The Affair 2 - Cole Lockhart

The Affair – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Bez wątpienia jednak na główny plan w The Affair 2 wychodzi wątek rozwodowy Noah i Helen. I w tym przypadku mamy kilka zwrotów akcji, bo ustalenia wstępne podczas mediacji przed rozprawą sądową, mocno odbiegają od ostatecznych rozstrzygnięć na sali sądowej. Cała sprawa siłą rzeczy jest elementem wspólnym historii opowiadanej od strony Noah i tej opowiadanej od strony Helen. Dzięki całej sytuacji z rozwodem i wyprowadzką Noah, bliżej poznajemy rodziców Helen, a szczególnie jej matkę, która także ma swoje prywatne problemy małżeńskie. Generalnie w całym The Affair 2 bliżej są nam przedstawione sylwetki rodziców głównych bohaterów serialu. Także od strony Alison poznajemy jej matkę, kiedy dostajemy wątek „wewnętrznego wyciszenia” w specjalnym ośrodku, w którym na jakiś czas zatrzymała się nasza bohaterka.

The Affair 2 - Wyciszenie Alison

Nie jest chyba spoilerem opisany fakt wydania długo oczekiwanej książki Noah Solloway’a. To kiedyś musiało nastąpić, ale tym razem publikacja osiągnęła zamierzony sukces. Wokół tej kwestii zbudowany jest praktycznie osobny wątek, który okazał się kwestią sporną w burzliwym romansie Noah i Alison. Kobieta szybko zauważyła, że pisana książka praktycznie dotyczy ich wspólnego życia. Tym samym poczuła się obdarta z prywatności, a tym bardziej bulwersujące dla niej były opisy ich życia seksualnego, które rodem przypominały Harlekiny. Mimo zapewnień Noah, że to fikcja literacka, inni bohaterowie jego książki także znaleźli swoje odzwierciedlenie w prozie kontrowersyjnego pisarza.

The Affair 2 - Alison razem z Noah

The Affair – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Przy okazji pierwszej odsłony tego serialu niewiele zostało powiedziane w kwestiach aktorskich. Czas więc przyjrzeć się aktorsko pozostałym głównym bohaterem tego serialu oraz innym postaciom drugoplanowym.

Cole Lockhart to w rzeczywistości kanadyjsko-amerykański aktor Joshua Jackson. Sławę przyniosła mu rola Pacey’a Wittera w dramacie młodzieżowym „Dawson’s Creek” (znanym w Polsce jako Jezioro marzeń). Później wielu serialomaniaków kojarzyło go z roli Petera Bishopa w serialu „Fringe” (znanym w Polsce jako Fringe: Na granicy światów). Epizodycznie wystąpił on w takich serialach, jak chociażby „Unbreakable Kimmy Schmidt„, czy „The Outer Limits” (no to tu też -> znanym w Polsce pod tytułem Po tamtej stronie).

Jego serialowy brat Scott Lockhart, to aktorsko Colin Donnell. Aktora znanym z roli Dr Connora Rhodes’a w „Chicago Med” oraz pokrewnych „Chicago Fire” i „Chicago P.D.”. Zagrał też oczywiście Tommy’ego Merlyna w serialu na bazie komiksów DC – „Arrow„.

Helen w tym serialu, to w realnym świecie Maura Tierney. Aktorka jest znana przede wszystkim z roli Dr Abby Lockhart (co za zbieg okoliczności w kwestii nazwiska ;P) w serialu „ER” (znanym w Polsce jako Ostry dyżur). Występowała też jako Lisa Miller w komediowym „NewsRadio” i jako Maddie Hayward w dramacie prawniczym „The Good Wife„. Natomiast epizodycznie wystąpiła w takich serialach jak „The Office„, czy w „Electric Dreams – Safe & Sound„.

The Affair 2 - Helen na sali sądowej

The Affair – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To czas na dzieci Helen i Noah. Od najmniejszych: Stacey Solloway to w rzeczywistości Leya Catlett, natomiast Trevor Solloway to aktorsko Jadon Sand. Dubbingował on Finna w filmach o Lego City (w Polsce znanych jako Lego Przygoda) : „The Lego Movie” i „The Lego Movie 2„.

Martin Solloway to aktorsko Jake Siciliano. Wystąpił on między innym w brytyjskiej produkcji filmowej „Shame„. No i na koniec ta, która najczęściej gości na ekranie – Whitney Solloway. W tej roli Julia Goldani Telles. Nie ma ona jeszcze większego dorobku aktorskiego, ale epizodycznie wystąpiła w takich serialach jak „Gilmore Girls: A Year in the Life” oraz „Nurse Jackie„.

Matka Alison – Athena Bailey, to aktorsko Deirdre O’Connell. To aktorka głównie filmowa, ale ma na swoim koncie także drobne występy serialowe. Zagrała między innymi Anne Nelson w marvelowym hicie Netflixa – „Daredevil„. Ponadto wystąpiła w „Madam Secretary„, czy jako Dr Valerie Knight w „Law & Order„.

Jon Gottlieb, czyli adwokat i mediator w The Affair 2, to w rzeczywistości Richard Schiff. Aktor jest najbardziej znany z roli Toby’ego Zieglera w dramacie politycznym „The West Wing„. Zagrał też w takich produkcjach jak „Jean-Claude Van Johnson„, czy „Once Upon a Time„. Ostatnimi czasy gra też Doktora Aarona Glassmana w „The Good Doctor„.

The Affair – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Detektyw Jeffries to aktorsko Victor Williams. Jego możemy kojarzyć chociażby ostatnio z serialu „The Sinner„. Zagrał też Richarda w serialu oryginalnym Amazon Prime Video – „Sneaky Pete„. Epizodycznie wystąpił natomiast w takich produkcjach jak wspominana dzisiaj „The Good Wife„, czy serialu oryginalnym HBO – „The Leftovers„.

Matka braci Lockhart, to aktorsko Mare Winningham. To znana aktorka, która ma koncie wiele występów na dużym i małym ekranie. Serialowo znamy ją chociażby z antologii dziwacznych horrorów. Zagrała w „American Horror Story: Coven„, następnie „American Horror Story: Freak Show„, a także „American Horror Story: Cult„. Najdłużej na ekranie gościła w „American Horror Story: Hotel„. W przeszłości występowała w takich serialach jak „24„, czy „Grey’s Anatomy„.

The Affair 2 - Mare Winningham w roli matki

Max Cadman w The Affair 2, to w rzeczywistości Josh Stamberg. Aktora możemy kojarzyć z roli Dariusa w musicalowym „Nashville„. Zagrał też w idiotycznej adaptacji „The Time Machine„, czyli jednej z najlepszych książek, jakie ujrzały światło dzienne. Epizodycznie wystąpił także w takich serialach jak „The Good Wife„, czy „Six Feet Under„.

Matka Helen – Margaret Butler, to aktorsko Kathleen Chalfant. Ją możemy kojarzyć jako Margaret Tilden w „House of Cards„. Epizodycznie wystąpiła też w „Law & Order: Special Victims Unit” i „Law & Order: Criminal Intent„.

To jeszcze na sam koniec Ojciec Helen – Bruce Butler. W tej roli aktor John Doman. Zagrał on między innymi Carmine’a Falcone w serialu „Gotham„. Wystąpił także w roli Ambasadora Richarda Hanes’a w „Berlin Station„. Ponadto zagrał też w „Person of Interest„, czy „Damages„. Miał też drobną rolę w czwartym sezonie kultowego serialu HBO – „Oz” oraz poważniejszą rolę w innej ich produkcji „The Wire” (znanej w Polsce pod tytułem Prawo ulicy). W przeszłości zagrał też w „ER” oraz Rodrigo Borgię w serialu „Borgia„. Epizodycznie wystąpił w wielu serialach. Można tu wymienić chociażby „Star Trek: Deep Space Nine„, czy „The Sopranos” lub nawet „Madam Secretary„.

The Affair 2 - John Doman jako Bruce Butler

The Affair – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dużą zaletą The Affair 2, jak i generalnie całego serialu są częste zwroty akcji. Niewątpliwie na plus działa także konstrukcja tego sezonu, bo dzięki podziałowi na cztery części wprowadza więcej wątków pobocznych, które z czasem zyskują (lub dopiero zyskają w przyszłości) na większym znaczeniu.

Nadal najciekawszym wątkiem jest historia Noah Solloway’a, szczególnie, że w tym sezonie dochodzi do wydania jego książki, którą tak męczył przez cały pierwszy sezon. Poza tym sam Dominic West, czyli aktor znany chociażby z kultowego już „The Wire„, sprawdza się w roli kontrowersyjnego pisarza wyśmienicie. Na plus można zaliczyć też całą cześć poświęconą Cole’owi. Dzięki niej bliżej poznajemy tego bohatera oraz wszelkie jego rozterki, które drążą go jak nieodpuszczające widmo przeszłości.

Udostępnij w social mediach