The Affair – Season 1

The Affair – to serial oryginalny SHOWTIME Networks (CBS Corporation) emitowany premierowo w USA na kanale SHOWTIME. Polscy widzowie mogą go obejrzeć na platformach: NETFLIX oraz HBO GO. Premiera pierwszego sezonu miała miejsce ponad cztery lata temu, ale serial przez te lata zaskarbił sobie uznanie wielu krytyków oraz zdobył liczne nagrody w kategoriach: najlepszy serial dramatyczny, najlepszy aktor telewizyjny i najlepsza aktorka.

Pierwszy sezon The Affair liczy 10 odcinków. Był on premierowo emitowany na kanale SHOWTIME od 12 października 2014 roku do 21 grudnia 2014 roku.

Na czym polega fenomen tego serialu ? Czy warto nadrobić zaległości od pierwszego sezonu i zapoznać się bliżej z tą produkcją ? Niniejszy artykuł pomoże odpowiedzieć na te pytania.

The Affair – Season 1

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

The Affair to historia dwojga ludzi. Mężczyzny i kobiety. On – Noah Solloway – nowojorski niszowy pisarz, wiecznie poszukujący weny. Jednak nie można odmówić mu talentu. Problemem jest, że nie może na czas zaspokoić wydawców, ponieważ w swojej pracy twórczej, często myślami jest daleko od pisanej powieści. Ona – Alison Lockhart – kelnerka z małej mieściny na Long Island. On – mężczyzna w średnim wieku, żonaty z gromadką dzieci. Ona – młoda mężatka, obecnie bezdzietna, po tragicznej stracie swojego syna.

Los dwojga tych ludzi splata się w momencie, kiedy Noah postanawia spakować rodzinę i wyjechać na wakacje do teściów, mieszkających w tej samej miejscowości co Alison, by tam oddać się – w nierozpraszającej ciszy – pracy nad nową powieścią. Tam On – z pozoru szczęśliwy małżonek z rodzinnym usposobieniem – przypadkowo w barze szybkiej usługi poznaje kelnerkę, czyli wspomnianą wcześniej Alison. Przy tym przypadkowym kontakcie obrywa on „Strzałą Kupidyna”, co wywołuje związek przyczynowo skutkowy doprowadzający do zachwiania stabilnym życiem obojga tych ludzi.

The Affair – Season 1 – OD AUTORA

Kiedy sam czytałem podobny opis tego serialu, to przyznam szczerze, że nie ciągnęło mnie do The Affair. Nie ukrywam, że nie przepadam za romansami, czy to w wersji książkowej, czy filmowej. Jednak żaden serwis filmowy w tym przypadku nie używał tu słowa romans. Fakt faktem, dotyczy to osób związanych węzłem małżeńskim, więc słusznie, nie można tu mówić o romantycznej historii, tylko o zdradzie. Coś jednak musiało być wyjątkowego w tym serialu, że oprócz pozytywnych opinii krytyków, zaskarbił on sobie także rzesze wiernych widzów. Trzeba mi było przekonać się na własnej skórze.

The Affair – Season 1 – O AKTORACH

The Affair sam w sobie ma ciekawą konstrukcję. Każdy odcinek pierwszego sezonu podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich przedstawia historię od strony naszego pisarza. Tu w centrum wydarzeń jest Noah Solloway. W tej roli Dominic West, znany z takich produkcji jak „Chicago„, „The Awakening„, „Hannibal Rising„, czy na przykład „The Square„.

Druga część poświęcona jest Alison Lockhart – w jej rolę wcieliła się Ruth Wilson, znana między innymi z „Suburban Shootout„, czy niezwykle popularnego serialu kryminalnego „Luther„. Ciąg zdarzeń przedstawionych w pierwszym sezonie pokazany jest więc z dwóch różnych stron.

The Affair – Season 1 – ANALIZA

Konstrukcja właściwie stara jak świat, bo spopularyzowana od 1950 roku filmem „Rashomon” Akiro Kurosawy. Jednak tutaj, poza pierwszym odcinkiem, nie mamy do czynienia z przedstawianiem dokładnie tej samej historii, a opowiedzianej na dwa różne sposoby. Wydzielone części, to nie tylko jedynie momenty, które dotyczyły wspólnie pary kochanków, ale także zdarzenia ukazujące losy głównych bohaterów (ich życie małżeńskie i zawodowe). Dzięki takiej konstrukcji układa nam się w jedną całość, niczym obrazek z puzzli, w jaki sposób dwójka naszych głównych postaci zbliża się do siebie. Szybko się okazuje, że mało było w tym przypadku, pomijając pierwszy kontakt we wspomnianym wcześniej barze. Można powiedzieć, że konstrukcja stara jak świat, ale wykorzystana w dobry sposób.

Serial obfituje w zaskakujące momentami zwroty akcji. I to między innymi różni go od typowych romansideł (nie obrażając miłośników klasycznych romansów, bo przecież i tam znajdują się istne perełki). Bez dwóch zdań najlepszą robotę robi gra aktorska głównych bohaterów. Nie dziwi fakt, że obydwoje zgarniali nagrody w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka serialu dramatycznego.

Scenariusz, choć po krótkim opisie wstępnym nie powalającym na kolana, wcale nie jest pisany na przysłowiowym kolanie. Jest rozwojowy i przemyślany. Do tego wszystkiego świetny motyw muzyczny z czołówki serialu. Występuje tu motyw śpiewany przez Fionę Apple i można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych śpiewanych serialowych czołówek ostatnich lat.

The Affair – Season 1 – PODSUMOWANIE

The Affair potrafi zaciekawić widza, którego na co dzień nie interesują filmowe motywy romansów i zdrad małżeńskich. To poważny serial dramatyczny dla dojrzałej części publiczności. Można go polecić śmiało osobom, które do tej pory trzymały się z daleka od tego typu historii. Szczególnie wciągający jest pierwszy i drugi sezon serialu, o którym przyjdzie czas kiedyś napisać.

A w telegraficznym skrócie: to kolejna solidna produkcja od Showtime. Ten kanał wielokrotnie w swojej historii zaskakiwał serialami na wysokim poziomie. Tak jest i tym razem. The Affair wybija się poza przeciętność i tanią telewizyjną bylejakość. Serial doczekał się szybko kontynuacji w postaci drugiego sezonu oraz kolejnych. Dzisiaj bez problemu możemy go obejrzeć na platformach NETFLIX i HBO GO.

Udostępnij w social mediach