The 100 – SEZON 2 – Recenzja

The 100 – SEZON 2 – kolejny sezon amerykańskiego serialu science-fiction stacji The CW, opowiadający o powrocie z kosmosu ludzi, na swoją rodzimą planetę. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – The 100.

GATUNKI : science fiction / dramat sci-fi / dystopian fiction / postapokaliptyczny / przygodowy / survivalowy / young adult
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon The 100 liczy 16 odcinków. Był emitowany premierowo na kanale The CW od 22 października 2014 roku do 11 marca 2015 roku.

The 100 – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu mieszkańcy Arki odkryli, że znikające sygnały życiowe Setki zesłanych na planetę kolonistów, wcale nie oznaczają ich śmierci. Zesłani młodzi ludzie sami zaczęli z czasem zdejmować opaski, by wyzbyć się wszelkiej kontroli i monitoringu ze strony Arki. Stąd Rada Arki zadecydowała o próbie wylądowania na Ziemi.

W tym czasie koloniści wcale nie mają łatwo. Muszą odeprzeć ataki Ziemian, którzy przewyższają ich liczebnie. Ostatecznie Setka zmuszona zostaje do cofnięcia się do własnego obozu, ulokowanego wokół lądownika. Jasperowi udaje się aktywować dysze rakietowe pojazdu, które wywołują olbrzymią kule ognia zabijającą około 300 atakujących lądownik. Kiedy członkowie Setki opuszczają pojazd, oglądają pozostawione po incydencie zgliszcza. Chwile później zostają zaatakowani granatami gazowymi. W końcowych scenach widzimy, że ekipa zostaje uprowadzona w tajemnicze miejsce, a Clarke widzi na drzwiach pomieszczenia napis „Mount Weather Quarantine Ward”.

Porwani z czasem uświadamiają sobie, że zostali zamknięci w kompleksie Mount Weather. Kompleks jest zamieszkany przez ludzi, których przodkowie przeżyli apokalipsę. Społeczność ta nie może jednak swobodnie opuszczać ośrodka, bo jak twierdzą, nie wykształcili w sobie odporności na promieniowanie. Z 47 kolonistami (z Setki pierwotnie zesłanych na Ziemię) spotyka się przywódca kompleksu Mount Weather, tytułujący się prezydentem – Dante Wallace. Oświadcza im, że nie są oni więźniami, jednak Clarke tak do końca nie ufa mieszkańcom górskiego schronu i planuje ucieczkę.

W międzyczasie bezpiecznie lądujący dorośli z Arki, kolejno ratują oddzielonych wcześniej od reszty Finna i Bellamy’ego. Ryzykowną misję lądowania całą Arką podejmuje też Thelonius Jaha, który rozbija moduły stacji kosmicznej na planecie, ale cudem wychodzi z tego bez szwanku. W ten sposób cała społeczność Arki ostatecznie po latach wróciła na swoją rodzimą planetę, która jednak mocno przez ten czas się zmieniła i wcale nie jest swoistą bezpieczną przystanią.

The 100 – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

The 100 Sezon 2 przenosi już całą akcję serialu na planetę Ziemia. Pozostała społeczność tzw. Arki szczęśliwie wylądowała na powierzchni rodzimej planety. Baa, nawet jej lider Thelonius Jaha, który początkowo się poświęcił, także dołączył do grona dorosłych ocalałych. Dla Setki pierwszych zesłanych na próbę młodych kolonistów, to koniec zabawy w dowodzenie misją. Jednak czy aby na pewno ? Napotkani tubylcy znają już takie osoby jak Clarke Griffin czy Bellamy Blake, wiec nie oznacza to, że nagle negocjacje przerzucą na dopiero przybyłych z Arki ocalałych. Niektórzy z pierwotnej Setki nawet bardzo się zżyli z miejscową ludnością. Takim sztandarowym przykładem jest Octavia i miejscowy Lincoln. Teraz także pierwotni zesłańcy nawiązali oficjalnie kontakt ze społecznością Mount Weather, a to także stawia ich w lepszej pozycji niż członków Rady Arki, którzy dosłownie przed chwilą wylądowali na całkiem obcej im planecie.

Patrząc jednak z perspektywy pierwszego sezonu, to w The 100 Sezon 2 wyzbycie się prowadzenia akcji w przestrzeni kosmicznej, wcale nie wyszło serialowi na plus. Podział akcji na wydarzenia grupy Setki, a wydarzenia mające miejsce w modułach Arki, miał sens i w miarę dobrze wpływał całościowo na widowisko. Teraz to wszystko ujednolicono. Oczywiście pojawiają się w serialu nowe wątki. Ludzie gór przestają być dla bohaterów serialu (i dla widzów przy okazji też) anonimowi. W The 100 Sezon 2 poznajmy społeczność Mount Weather, a z czasem ich prawdziwe intencje.

Dodatkowo krystalizuje się nam główna grupa tubylców. Okazuje się, że lokalne dzikusy mają także swojego przywódcę, który koordynuje ich działania. W tym przypadku to przywódczyni, choć dziwnym zbiegiem okoliczności jest ona równie młodą osobą, co przedstawiciele Setki. Z czasem sami pierwotni koloniści orientują się, kto na Ziemi jest ich prawdziwym wrogiem. Takie zwroty akcji chociaż działają na plus dla samego serialu.

The 100 – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jednak The 100 Sezon 2 wcale nie wyzbywa się absurdów, które tak mocno raziły w pierwszej odsłonie tej opowieści science-fiction. Nadal widzowie nic nie wiedzą jak tubylcy przetrwali na skażonej wcześniej planecie. Druga sprawa to społeczność Mount Weather, której działalność jest pozbawiona wszelkiej logiki. Żyją oni na planecie przez cały czas, a wiedzą o niej samej mniej, niż dawni mieszkańcy Arki, których stopa nigdy tu nie stanęła.

Przez te wszystkie absurdy często ciężko trawi się ten serial. Zaletą całości jest warstwa przygodowa. Można śmiało powiedzieć, że The 100 to takie przygodowe science-fiction, ale z dużym naciskiem na teen drama. Dzięki tej stronie serialu możemy się w jakimś stopniu emocjonować losami bohaterów. Szczególnie tych młodszych bohaterów, bo są to lepiej rozrysowane postacie, niż ich dorosłe odpowiedniki.

Wprowadzenie całkiem nowych postaci też działa na plus dla The 100 Sezon 2. Chociaż to trochę dziwne podejście twórców do tematu. Z tytułowej Setki po pierwszym sezonie zostaje nam przecież mniej niż połowa kolonistów, a wcale nikt nie zadbał, by szerzej rozpisać scenariuszowo większość tych postaci. Od samego początku skupiamy się na trzonie pierwotnej grupy, a tzw. pozostali zesłańcy wprowadzani są ewentualnie na zasadzie postaci epizodycznych. No ale to może strach twórców przed mnogością postaci dyktuje takie właśnie schematy tego serialu.

The 100 – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Całkiem nową postacią w The 100 Sezon 2 jest Cage Wallace. To w rzeczywistości Johnny Whitworth. Aktorsko to przykładowo Markos z „Blindspot„. Amerykański aktor wcielił się też w postać Jake’a Berkeley’a w „CSI: Miami„.

Inną nową postacią jest Dante Wallace. W rolę Prezydenta Mount Weather Quarantine Ward wciela się Raymond J. Barry. Aktora możemy kojarzyć z postaci Augusta Russo w „Shooter„. Zagrał też mentora młodego Bruce’a Wayne’a w „Gotham„. Aktorsko to także Arlo Givens w „Justified„.

Raven Reyes, która pojawia się w The 100 Sezon 2, to aktorsko Lindsey Morgan. W przeszłości grała w najdłużej emitowanej amerykańskie operze mydlanej. Później aktorsko raczej przewijała się w rolach epizodycznych, w takich serialach jak chociażby „The Night Shift„.

A.L.I.E. / Becca – to aktorsko Erica Cerra. Kanadyjska aktorka w przeszłości wcieliła się w postać Jo Lupo w serialu „Eureka”. Epizodycznie przewijała się przez takie produkcje jak „The 4400„, czy „iZombie„. To aktorsko także Maya z „Battlestar Galactica” oraz Dumah z popularnego „Supernatural”. Ostatnio wcieliła się też w Miss De Luca w komiksowej adaptacji „Deadly Class„.

Przywódczyni Ziemian – Lexa, to w rzeczywistości Alycia Debnam-Carey. Australijka jest najbardziej znana ostatnio z roli Alicii Clark w serialu „Fear the Walking Dead„.

The 100 – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To jeszcze rzućmy okiem na niewspomniane szerzej w pierwszym artykule postacie pierwszoplanowe. Monty Green, to aktorsko Christopher Larkin. Nie ma on jednak żadnego większego dorobku aktorskiego.

Jasper Jordan to natomiast Devon Bostick. Kanadyjski aktor grał ostatnio Tommy’ego w „I Am the Night„. Epizodycznie wystąpił też w adaptacji książki The Colorado Kid, autorstwa Stephena Kinga, zekranizowanej pod tytułem „Haven„.

To jeszcze na koniec John Murphy. W tej roli Richard Harmon. To też kanadyjski aktor, który występował w przeszłości na srebrnym ekranie w „Bates Motel„. To także Julian Randol w serialu „Continuum„. Epizodycznie wystąpił w takich serialach jak „Fringe„, „Smallville„, czy „Caprica„.

The 100 – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Całościowo nowe postacie w The 100 Sezon 2 ożywiają nieco serial, a nowe wątki z ich udziałem sprawiają, że drugą odsłonę ogląda się nie najgorzej. Tak jak było wspomniane wcześniej w tekście, serial w warstwie przygodowej to całkiem niezłe widowisko. Przełykając absurdy i często przejawiający się w całym sezonie brak logiki, po stronie niektórych bohaterów (czy bardziej grup bohaterów), można skupić się na warstwie fabularnej. Ta zawsze prowadzi serial do przodu i raczej nie pozwala nudzić się swoim widzom. W drugim sezonie wyeliminowano całkowicie element space opery (co można traktować na minus).  Na plus jednak wyszły wydarzenia na powierzchni, bo są jeszcze bardziej dynamiczne, niż w pierwszym sezonie.

Jeżeli ktoś, wysiadł po pierwszym sezonie tego serialu, a ciekawi go, w którą stronę pociągnięto produkcje, to niniejszy tekst powinien dać mu odpowiedź na postawione pytania.

Udostępnij w social mediach