TELL ME A STORY – Sezon 1 – RECENZJA

TELL ME A STORY (pol. Opowiedz mi bajkę) – CBS ALL ACCESS ORIGINAL SERIES – CBS All Access serial oryginalny. Amerykański thriller psychologiczny w formie antologii, którego twórcą jest Kevin Williamson. Za produkcję serialu odpowiada CBS Television Studios Resonant (obecnie ViacomCBS), Outerbanks Entertainment (studio produkcyjne Kevina Williamsona) oraz Kapital Entertainment (studio produkcyjne założone przez Aarona Kaplana).

GATUNKI : thriller psychologiczny / thriller kryminalny / suspense / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu TELL ME A STORY liczy po 10 odcinków. Pierwszy sezon był udostępniany widzom platformy CBS All Access od 31 października 2018 roku do 3 stycznia 2019 roku.

TELL ME A STORY – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu rozgrywa się z perspektywy kilku różnych osób. Pierwszą jest Kayla Powell, która przeprowadziła się z ojcem z Kalifornii do Nowego Jorku, po śmierci matki. Razem zamieszkali u babci Colleen, która nie utrzymywała przez wiele lat kontaktu ze swoją wnuczką, ze względu na jej matkę. Dziewczynie ciężko znaleźć wspólny język z babcią, natomiast szybko próbuje dostosować się do nowej rzeczywistości. W nocy wyrywa się z nową koleżanką na imprezę. Tam poznaje Nicka, z którym idzie do łóżka, ale traktuje to jako jednorazowy wyskok. Następnego dnia okazuje się, że Nick jest jej nowym nauczycielem.

Druga historia skupia się na rodzeństwie Perez. Gabe i Billy po występie klubowym jako Chippendales odwiedzają w hotelu pewnego mężczyznę. Billy twierdzi, że organizuje on u siebie imprezę, ale na miejscu zastają jedynie narkotykowy catering. Nagle Billy postanawia okraść swojego znajomego. Okazuje się, że mężczyzna dostrzegł próbę kradzieży i dochodzi do szarpaniny. W jej wyniku ów mężczyzna upada na podłogę uderzając głową o stolik, co ma śmiertelne konsekwencje. Gabe nawołuje do wezwania pomocy, ale Billy postawia się ulotnić. By ratować sytuację Gabe dzwoni po swoją siostrę Hannę. Siostra po przybyciu na miejsce sugeruje mu oczyścić pokój ze wszelkich śladów jakie po sobie zostawił. Następnie w dwójkę opuszczają hotel, a dzień później Hannah odnajduje torbę pieniędzy zmarłego mężczyzny.

Trzecia historia skupia się na Jordanie Evansie. Jordan myśli o dzieciach, ale Beth chce, by wszystko miało swoją właściwą kolejność w ich związku. Raz wspólnie wybierają się na polityczny protest, ale gdy Beth widzi rozruchy wycofuje swojego chłopaka, bo sama wie, że takie sytuacje w obecnych realiach politycznych są niebezpieczne. Zabiera następnie Jordana pod sklep jubilerski i prosi go o rękę. Razem wchodzą do sklepu kupić obrączki ślubne, gdy nagle dochodzi do napadu gangsterów w świńskich maskach. Następuje strzelanina, w której przypadkowo ginie świeżo upieczona narzeczona Jordana Evansa.

TELL ME A STORY – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2018 roku CBS All Access prezentuje swój nowy autorski serial TELL ME A STORY (pol. Opowiedz mi bajkę). To specyficzna antologia, która w swojej fabule nawiązuje w pewnym sensie do znanych bajek. Pierwszy sezon w swojej formie nawiązuje do trzech kultowych bajek : Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia oraz Trzy małe świnki. Twórcą i pomysłodawcą serialu jest Kevin Williamson, znany widzom z przeszłości z takich serialowych hitów, jak „Dawson’s Creek” (polski tytuł : Jezioro marzeń), czy „The Vampire Diaries” (pol. Pamiętniki wampirów). Fabuła serialu bynajmniej nie jest bajkowa, a całość jest w konwencji thrillera. Wspomniane wyżej kultowe bajki stanowią jedynie podłoże poszczególnych historii, choć oczywiście z uwagi na poważną ich konstrukcje jedynie po części do nich w jakiś sposób nawiązują.

Jeśli będziemy rozpatrywać pierwszy sezon TELL ME A STORY z perspektywy zgodności nawiązań fabularnych historii do wspomnianych bajek, to chyba najbliższa pierwowzorowi jest historia Jordana Evansa. Z uwagi na gangsterski napad w świńskich maskach, z czasem sam Jordan inspiruje swoją akcję odwetu na bajce o trzech małych świnkach. Dla niego strata narzeczonej to załamanie się całego jego świata. Postanawia więc na własną rękę wytropić wszystkie trzy świnki, które przyczyniły się do śmierci Beth. Z czasem daje im do zrozumienia, że nigdzie przed nim nie są bezpieczni, bo dopadnie ich we własnych prywatnych domach. I ta bajkowa analogia się tu sprawdza. Z bajki pamiętamy jednak, że trzecia świnka lepiej przygotowała się na atak wilka budując dom ceglany. Jordan Evans tym samym będzie miał z nią większą przeprawę, co z uwagi na schematyczność tej opowieści nie jest zaskoczeniem. Nie oznacza to jednak, że starcie z pozostałymi świnkami jest tu mniej emocjonalne.

TELL ME A STORY – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Gorzej na tle bezpośrednich nawiązań do kultowych bajek wypadają inne historie. Historia rodzeństwa Perez może przypominać bajkę o Jasiu i Małgosi, szczególnie poprzez skuszenie najpierw narkotykową libacją, a później znalezioną torbą pieniędzy, która tu robi za smakowity domek z piernika. Jest to więc jakiś element wspólny, ale poza tym ciężej doszukać się tu więcej podobieństw. Podobnie jest z historią młodej Kayli Powell. Tu nawiązania są nawet jeszcze bardziej symboliczne. Nie oznacza to jednak, że historie te są złe. Wręcz przeciwnie. Mniejsze analogie do bajek nie wpływają szkodliwie na fabułę i scenariusz tych historii. Tu scenariuszowo twórcy przyłożyli się do tego serialu. Oczywiście historia historii nierówna i nie sposób nie dostrzec schematyczności. Jednak każda z trzech historii ma swój urok i stoi na niezłym poziomie fabularnym, a że łatwo w tych opowieściach przewidzieć ciąg dalszy, to przecież wynik niejako oparcia ich na treściach znanych powszechnie bajek.

Pierwszy sezon TELL ME A STORY to mówiąc kolokwialnie thriller pełną gębą. I to oznaczenie gatunkowe oraz to określenie pasuje do każdej z trzech przedstawionych tu historii. Oczywiście historie te (dosłownie każda) posiadają również elementy kryminalne. One stanowią w 2/3 przypadkach nawet swoisty trzon fabularny. Jednak szczególnie ważne jest ukazanie akcji wokół głównych bohaterów tych opowieści. Historia rodzeństwa Perez jest ukazana wyłącznie z perspektywy Gabe’a i Hanny. Podobnie jest w przypadku opowieści o Kayli. Historia Jordana Evansa jest oczywiście także przedstawiona z perspektywy jego osoby, ale w tym przypadku bliżej też przyglądamy się gangsterom robiącym za te bajkowe świnki.

Warto też wspomnieć, że nawiązania do kultowych bajek mają również swoje odzwierciedlenie w czołówce serialu. Ta jest graficznie zrealizowana w bajkowej konwencji. Na poziom poszczególnych historii oprócz niezłego scenariusza wpływa również przyzwoita gra aktorska. O tym nie możemy zapominać, bo w każdej z opowieści aktorzy dokładają do serialu swoją cegiełkę.

TELL ME A STORY – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jak jesteśmy już przy aktorach, to teraz o tym, kto wciela się w główne postacie pierwszego sezonu TELL ME A STORY. Jordan Evans robiący za wilka w historii z trzema świnkami, to aktorsko James Wolk. Serialomaniakom jest on najbardziej znany z roli Jacksona Oz w „Zoo„. W przeszłości grał również Boba Allena w „Lone Star„, a w ostatnich latach zagrał on również w komiksowym „Watchmen” i drugim sezonie serialu „Goliath„.

Renee Garcia, czyli policjantka z tej samej historii, to aktorsko Zabryna Guevara. Ją znamy między innymi z innej policyjnej roli Sary Essen w „Gotham„. Ponadto zagrała w pierwszym sezonie „Castle Rock” oraz epizodycznie w pierwszym sezonie „The Handmaid’s Tale„.

Beth Miller z tej samej historii, to aktorsko Spencer Grammer. Ona jest stale zaangażowana w dubbingu do animacji „Rick and Morty„. Fizycznie zagrała między innymi w serialu „Graves„.

Jedną ze świnek w tej historii jest Eddie Longo. W tej roli wystąpił Paul Wesley – amerykański aktor polskiego pochodzenia. Niewątpliwie jest on najbardziej znany z roli Stefana Salvatore w „The Vampire Diaries„. W mniejszych rolach mogliśmy go również zaobserwować w serialu „24” (polski tytuł : 24 godziny) oraz „American Dreams„.

Jego serialowy brat Mitch Longo, to aktorsko Michael Raymond-James. Serialowo to między innymi Rene Lenier z „True Blood„. Aktor również wystąpił w „Once Upon a Time” oraz „Prodigal Son„.

Trzecią świnkę w pierwszym sezonie TELL ME A STORY gra Dorian Crossmond Missick. Aktor zagrał w drugim sezonie komiksowego „Luke Cage” oraz trzecim sezonie „Haven„. Jednak najbardziej jest chyba znany z postaci Damiana Henry’ego w „Six Degrees„.

Kayla Powell, z opowieści nawiązującej do Czerwonego Kapturka, to natomiast aktorsko Danielle Campbell. Aktorka dała się poznać szerzej światu rolą Daviny Claire w serialu „The Originals„. To również Harper Tate w „Famous in Love” oraz Eiffel w komiksowym „Runaways„.

TELL ME A STORY – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ojciec Kayli – Tim Powell, to w rzeczywistości Sam Jaeger. Aktor jest najbardziej znany z roli Joela Grahama w serialu „Parenthood„. W drobnej roli możemy go też zaobserwować w serialu „The Handmaid’s Tale„.

Babcia Kayli – Colleen Powell, to aktorsko Kim Cattrall. To brytyjsko-kanadyjska aktorka znana głównie z roli Samanthy Jones w „Sex and the City„.

Koleżanka Kayli – Laney Reed, to w rzeczywistości Paulina Singer. Aktorka przewinęła się przez „Falling Water„, drugi sezon „Gotham” oraz serial „Dead of Summer„.

Ich kolega Ethan, to aktorsko Rarmian Newton. On jest chyba najbardziej znany z roli Maashousa Eversa w „Rise” (z polskim tytułem Podnieś głos).

To jeszcze tajemniczy Nick Sullivan, z historii wokół Kayli. W rzeczywistości to aktor Billy Magnussen. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Jeda Milgrima w miniserialu „Maniac„. To również Nathan Hill w „Get Shorty” (pol. Dorwać Małego) i Kato Kaelin w „The People v. O. J. Simpson: American Crime Story„.

Terry z historii rodem z Jasia i Małgosi, to w rzeczywistości Kurt Yaeger. Serialowo to między innymi Greg the Peg w „Sons of Anarchy” oraz Leonard Freeman w „Personal Space„.

Katrina Thorn, to w rzeczywistości Becki Newton. Serialowo to między innymi seksowna striptizerka Quinn z siódmego sezonu „How I Met Your Mother„. Ostatnimi czasy to również Jackie w „Divorce„, a wcześniej Annie Matopoulos w „Love Bites„.

To już całkiem na koniec rodzeństwo Perez. Gabe, to amerykański aktor brazylijskiego pochodzenia Davi Santos. Natomiast jego serialowa siostra Hannah Perez, to aktorsko Dania Ramirez. To dominikańsko-amerykańska aktorka znana chociażby z roli Callisto w „X-Men: The Last Stand„. Serialowo to między innymi Kopciuszek z „Once Upon a Time” i Rosie Falta w „Devious Maids” (z polskim tytułem Pokojówki z Beverly Hills). No i warto pamiętać o jej rolach : Mayi Herrery w „Heroes” oraz Blanci Selgado w „The Sopranos„.

TELL ME A STORY – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon TELL ME A STORY (pol. Opowiedz mi bajkę) to praktycznie trzy różne i odrębne historie. Mają one jednak kilka punktów stycznych poprzez niektóre postacie. W ten sposób pewne zbiory na siebie nachodzą, ale nie ingerują one zbytnio w daną równoległą historię. Każda historia stoi na przyzwoitym poziomie fabularnym, co powinno przypaść do gustu wielu widzom. Oczywiście jest kilka elementów naiwnych, często schematycznych, a innym razem robionych nieco na skróty. Jednak generalnie wszystkie trzy opowieści budują nam całkiem dobry serialowy thriller.

Historia Jordana Evansa to wręcz książkowy przykład thrillera psychologicznego, bo opowieść ta wyczerpuje dosłownie wszystkie znamiona tego podgatunku. No a jak ktoś ma problem z dostrzeżeniem ile tu thrillera w thrillerze (jak cukru w cukrze), to powinien się zapoznać szczegółowo z cechami tego gatunku. [red. taka mała dygresja na koniec, bo tuż po premierze serialu widziałem recenzję w sieci osoby, która kompletnie nie rozumie czym jest thriller i co go cechuje].

Koniec końców CBS na przykładzie TELL ME A STORY (red. przynajmniej w pierwszym sezonie), jakby kolejny raz udowadnia, że serialowo lepiej się przykłada do produkcji na platformie CBS All Access, niż tych wypuszczanych do emisji telewizyjnej na swoim głównym kanale CBS.

Drugi sezon TELL ME A STORY to trzy całkiem nowe historie również bazujące na kultowych bajkach. 11 maja 2020 roku Kevin Williamson oznajmił, że nie będzie przygotowywał trzeciej odsłony tej serii. Tym samym drugi sezon tej antologii jest równocześnie ostatnim sezonem omawianej produkcji.

Udostępnij w social mediach