TED LASSO – Sezon 1 – RECENZJA

TED LASSO – An Apple Original – Apple serial oryginalny stworzony dla platformy APPLE TV+. Amerykańska komedia sportowa, której twórcami są: grający tytułową rolę Jason Sudeikis oraz Bill Lawrence, Joe Kelly i Brendan Hunt. Za produkcję serialu odpowiada Warner Bros. Television Studios (WarnerMedia -> AT&T… a obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), Ruby’s Tuna Inc. (studio produkcyjne założone przez Jasona Sudeikisa), Doozer (studio produkcyjne założone przez Billa Lawrence’a) oraz Universal Television (NBCUniversal -> Comcast).

GATUNKI : komedia / sportowy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu TED LASSO liczy 10 odcinków. Pierwsze trzy odcinki tego serialu były udostępnione widzom platformy APPLE TV+ 14 sierpnia 2020 roku. Następne były udostępniane w odstępach tygodniowych do 2 października 2020 roku.

TED LASSO – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o trenerze futbolu amerykańskiego, który niespodziewanie obejmuje stery nad angielską drużyną piłkarską. Rebecca Welton zostaje nową właścicielką klubu piłkarskiego A.F.C Richmond. Przejęła klub męża po rozpadzie ich małżeństwa. Pierwsze co robi, to zwalnia obecnego trenera. Na jego stanowisko powołuje Amerykanina, którym okazuje się niespodziewanie Theodore „Ted” Lasso. Niespodziewanie, bo to trener futbolu amerykańskiego. To człowiek, który ostatnio doprowadził Wichita State Shockers z drugiej dywizji do ich pierwszego zwycięstwa w krajowych rozgrywkach American football. Osiągnął sukces z drużyną uniwersytecką, na którą nikt nie liczył. Nie zmienia to jednak faktu, że jego powołanie na trenera piłkarskiego jest zaskakujące. Wszak to całkiem inna dyscyplina sportowa.

Po przylocie do Anglii, pracownik stadionowy Nathan od razu prowadzi go i jego asystenta Bearda do właścicielki klubu. Ta nie traci czasu i wysyła Teda do dziennikarzy na przygotowaną konferencję prasową. Podczas pytań dziennikarzy okazuje się nie tylko to, że TED LASSO nie prowadził nigdy żadnej drużyny piłkarskiej. Wychodzi również na jaw, że nowy trener kompletnie nie ma pojęcia o piłce nożnej. Z opałów ratuje go właścicielka klubu. Rebecca Welton przekonuje dziennikarzy, że wybór Teda Lasso to chęć wprowadzenia nowej jakości do gry tej drużyny. W dodatku jest przekonana w słuszność swojego wyboru.

Po konferencji okazuje się, że Rebecca wcale tak nie myśli. Chce, aby Ted całkowicie skompromitował ten klub. To będzie nauczka dla jej byłego męża Ruperta Manniona, za liczne zdrady. Klub bowiem jest od zawsze jego prawdziwą miłością. W tym czasie Ted poznaje zawodników, ale cała drużyna uważa go za pajaca. Na starcie żaden piłkarz nie ma do niego szacunku. Jedyny kontakt załapuje z Keeley – dziewczyną jednego z piłkarzy (Jamie’ego Tartta). Ted nie będzie miał więc lekko w tej pracy, a najgorsze jest to, że nawet nie wie, iż jest elementem spisku.

TED LASSO – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Latem 2020 roku APPLE TV+ startuje ze swoim kolejnym po „Trying” serialem komediowym. Tym razem jest to serial amerykański, ale pozostajemy w nim w klimatach brytyjskich. Akcja serialu TED LASSO rozgrywa się bowiem w Anglii, a do tego mamy głównie angielską obsadę aktorską. Ponadto jest to serial sportowy, ale nie spodziewajmy się tu klasycznej sportowej produkcji. To ciągle bardziej serial komediowy, bo realizacja bardziej skupia się na tej warstwie managerskiej, niż na samej rywalizacji na arenach sportowych. Nie da się jednak ukryć, że wszystko tu kręci się wokół piłki nożnej, czyli ukochanego sportu Anglików. No właściwie nie tylko Anglików, bo ta dyscyplina sportowa ma niemal status religii w niektórych częściach naszego globu.

Naszego głównego bohatera poznajemy w momencie, kiedy zostaje zatrudniony na stanowisku trenera w londyńskim klubie piłkarskim. W tym przypadku jest to drużyna dzielnicy Richmond, która w tym serialu gra niby w najwyższej klasie rozgrywek, czyli Premier League. Za jej sterami staje trener od futbolu amerykańskiego. Jason Sudeikis ponownie wciela się w rolę Teda Lasso. Tą postać wykreował już wcześniej, bo w 2013 roku. Na potrzeby NBC Sports promował tą fikcyjną postacią relacje z angielskiej Premier League. TED LASSO był wówczas przedstawiany jako nowy główny trener prawdziwego klubu Tottenham Hotspur FC.

W serialu nasz główny bohater kolejny raz bierze się za pracę trenerską drużyny piłkarskiej. Jak grom z jasnego nieba, informacja o jego zatrudnieniu na stanowisku trenera spada na kibiców A.F.C Richmond. Angielskie media przedstawiają niespodziewany angaż w klubie piłkarskim trenera, który dotychczas nie miał nic wspólnego z tą dyscypliną sportową. TED LASSO dotychczas zasłynął tylko z sukcesu prowadzenia drużyny uniwersyteckiej futbolu amerykańskiego w rozgrywkach National Collegiate Athletic Association. No może nie tylko z tego, bo jeszcze zasłynął z wykonania tańcu Carltona Banksa z serialu „The Fresh Prince of Bel-Air„, po triumfie jego drużyny w rozgrywkach krajowych.

TED LASSO – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Fakt powołania trenera z futbolu amerykańskiego jest dla wszystkich zaskoczeniem. To jednak chytry plan właścicielki klubu. Rebecca Welton przejęła klub po rozwodzie z mężem. A.F.C Richmond był zawsze oczkiem w głowie Ruperta Manniona. Był on jego właścicielem od 1987 roku. W momencie jednak gdy dopieszczał on swój klub, to jeszcze na boku dopieszczał swoje kochanki. O licznych zdradach Rebecca dowiadywała się z mediów. Teraz chce się zemścić na Rupercie, a przejęty przez nią klub jest idealnym polem do zemsty. Stąd kobieta wpada na pomysł skompromitowania drużyny, którą powierza do trenowania człowiekowi, który nawet nie ma pojęcia o piłce nożnej. W swój plan wtajemnicza jedynie dyrektora ds. komunikacji Higginsa.

Humoru przy tym wszystkim nie brakuje. Jak może być inaczej, skoro nowy trener nawet nie zna zasad piłki nożnej, a co dopiero mówić tu o umiejętnościach trenowania. TED LASSO jednak się nie poddaje, choć zna oczywiście swoje słabości. Jest jednak pełen optymizmu. Skoro nie wie nic o piłce nożnej, to w prowadzeniu drużyny skupia się na aspektach psychologicznych. Chce z zespołu zrobić prawdziwy zespół, to jest na równych zasadach, z poszanowaniem innych zawodników. Z takim podejściem nie zgadza się Jamie Tartt, który jest gwiazdą zespołu. To również ogólnie młoda wschodząca gwiazda całej tej dyscypliny sportowej. Jamie uważa, że drużyna bez niego nie istnieje i tylko on ciągnie ten zespół i chroni ich przed spadkiem do niższej klasy rozgrywek.

Takie zachowanie Tartta wkurza starą piłkarską gwiazdę Roy’a Kenta. W zespole nie brakuje więc spin, ale nowy trener stara się łagodzić spory. Wiedzę o swoich filarach drużyny czerpie od dziewczyny Jamie’ego – Keeley. Wsparcia logistycznego udziela mu natomiast jego asystent Beard ze Stanów Zjednoczonych oraz pracownik fizyczny Nate, którego Ted zaczyna traktować jako obeznanego w drużynie doradcę klubowego.

TED LASSO – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Jak te wszystkie postacie wyglądają od strony aktorskiej ? Tytułowy bohater, to aktorsko Amerykanin Jason Sudeikis, To również komik, scenarzysta i producent, związany między innymi z formatem satyrycznym Saturday Night Live. Serialowo to chociażby Mike Miller w „The Last Man on Earth„.

Nathan Shelley, to aktorsko Nick Mohammed. Serialowo to między innymi Joseph Harries w „Intelligence„. W postać trenera Bearda wciela się natomiast producent Brendan Hunt.

Rebecca Welton, to w rzeczywistości Hannah Waddingham. Ostatnimi czasy angielska aktorka wcieliła się w postać Jax-Ur w serialu „Krypton„. To również Sofia Marchetti, czyli matka jednego z głównych bohaterów w serialu „Sex Education„. Ponadto Septa Unella w „Game of Thrones” oraz Magdalena w trzecim sezonie „12 Monkeys„.

W postać dyrektora ds. komunikacji Higginsa wciela się natomiast Jeremy Swift. Aktorsko to świetny snobistyczny kamerdyner Spratt w serialu „Downton Abbey„. Serialowo to również Neil Bellows w „Wanderlust„.

Rupert Mannion, to aktorsko Anthony Head. Serialowo to między innymi Ed Price w „The Stranger” od Harlana Cobena oraz Rupert Giles w „Buffy the Vampire Slayer„. To również Uther Pendragon w serialu „Merlin„. W drobnej roli przewinął się także przez drugi sezon serialu „Jack Ryan„.

Isaac, to w rzeczywistości Kola Bokinni, a Jamie Tartt, to aktorsko Phil Dunster. Aktor jest znany chociażby z postaci Tristana w serialu „Humans„.

Keeley, to natomiast w rzeczywistości Juno Temple. Serialowo to między innymi Jamie Vine w „Vinyl” oraz Veronica Newell w „Dirty John„.

Nigeryjski piłkarz Sam Obisanya, to aktorsko Toheeb Jimoh, a Colin to w rzeczywistości Billy Harris. W postać Richarda wciela się Stephen Manas, a pełny energii Dani Rojas, to w rzeczywistości Cristo Fernández.

Dziennikarz Trent Crimm, to aktorsko James Lance. To między innymi Tom Warren w serialu „Moving Wallpaper„. Natomiast już całkiem na koniec Roy Kent, to aktorsko Brett Goldstein, który występował jako Tom w serialu Ricky’ego Gervaisa „Derek„.

TED LASSO – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Co możemy więcej powiedzieć o serialu komediowym jeśli spełnia on swoją główną zasadę, czyli potrafi bawić. Sportowo więcej tu o samej tematyce footballu, niż o samym footballu na boisku. Choć dwa mecze powierzchownie są w pierwszym sezonie przedstawione z murawy boiska. Należy jednak pamiętać, że to bardziej komedia o zabarwieniu sportowym, niż jakiś klasyczny serial sportowy o piłce nożnej.

Aktorzy robią dobrą robotę, choć mamy tutaj zróżnicowaną doświadczeniem mieszankę. Są znane osobistości, takie jak Hannah Waddingham, Anthony Head i wcielający się w Higginsa Jeremy Swift. Uzupełniają ją aktorzy mniej popularni, którzy jednak potrafią udźwignąć ciężar odgrywania czołowych ról w tym serialu. No i oczywiście tytułowy TED LASSO robi świetną robotę. To on dodaje uroku tej produkcji i swoją nieszablonowością potrafi momentami bawić do łez.

Serial pięć dni po swojej premierze dostaje zamówienie na drugi sezon. Apple na początku mocno wierzy w swoje produkcje i rzeczywiście okazują się one na dobrym poziomie. Nie inaczej jest w przypadku omawianego dzisiaj serialu. Stąd jeszcze nie raz będziemy mieli okazję widzieć w akcji specyficznego trenera jakim jest TED LASSO. Jeżeli natomiast nie mieliście jeszcze okazji obejrzeć tej komedii sportowej, to całość jest dostępna w języku polskim na platformie APPLE TV+.

Udostępnij w social mediach