TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 2 – RECENZJA

TAJEMNICA ZAWODOWA 2 – drugi sezon polskiego dramat prawniczego stacji TVN i serwisu player. Serial w drugim sezonie został premierowo przeniesiony na player. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – TAJEMNICA ZAWODOWA 1.

GATUNKI : dramat prawniczy / dramat sądowy
KRAJ PRODUKCJI : Polska

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 10 odcinków. TAJEMNICA ZAWODOWA 2 był udostępniany widzom premierowo w serwisie player od 22 lutego 2022 roku do 26 kwietnia 2022 roku.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Julia Żurawska mimo chęci rozwodu, ma nadal zamiar bronić przed sądem swojego męża Andrzeja. Gdy dochodzi do kolejnej rozprawy sądowej wykorzystuje wiedzę w sprawie błędu medycznego Kingi Górskiej. Ta dopuściła do operacji pacjentkę, wiedząc o jej przeciwwskazaniu na zabieg, co doprowadziło do tragedii. Tym ruchem udaje jej się wybronić męża, ale anestezjolog Górska może mieć kłopoty prawne. Zbiega się to z jej wyznaniem w stronę Andrzeja, że jest w ciąży. Julię natomiast w kancelarii ojca czekają gratulację. Wiktor dodatkowo zaskakuje wszystkich informacją o nowym partnerze kancelarii, którym zostaje Monika Litwin. Przy tej okazji Julia dowiaduje się od Moniki o ciąży Kingi. Teraz więc rezygnuje z wojny rozwodowej przed sądem. Miller natomiast zaskakuje ją informacją o związku jej córki z doktorem Różańskim.

To jednak mniejsze zmartwienie Julii. Andrzej ku jej zaskoczeniu oznajmia, że nie zgadza się na rozwód. Ta informacja jest również druzgocąca dla Kingi, ale ta postanawia kontratakować. Oznajmia Andrzejowi, że wie o jego chorobie, którą przez lata ukrywał. Teraz chce zniszczyć jego karierę lekarską oraz zniszczyć jego małżeństwo. Julia natomiast w międzyczasie bierze sprawę pewnego mafiozy, przed którą stanowczo ostrzega ją Miller. W przeszłości bowiem jako policjant, zastrzelił on brata tego mężczyzny.

Przed sądem dochodzi do kolejnej rozprawy rozwodowej. Wcześniej Andrzej wyznał Julii prawdę o swojej chorobie. Na rozprawie natomiast zeznaje ich córka Paula. Ta oznajmia, że jej rodzice od dawna się nie kochają i ich małżeństwo powinno ustać. Po wystąpieniu córki pokrzepiona pewną wygraną w sądzie Julia idzie na całość z Pawłem Millerem. W tym samym czasie zemsta na Millerze dosięga bliskiej mu kobiety. Ta zostaje postrzelona, a jej życie ratuje w szpitalu Andrzej Żurawski. To uświadamia Julii, że jej mąż jest dobrym lekarzem. W finałowej scenie sezonu widzimy natomiast na śniegu pół żywą Kingę Górską.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mijają trzy miesiące od tych wydarzeń. W sądzie odbywa się kolejna rozprawa rozwodowa. Podczas niej swoje zeznania składa Paweł Miller. Całą sprawę natomiast wygrywa Julia Żurawska. W tym czasie w szpitalu budzi ze śpiączki Kinga Górska. Cudem wypadek nie uszkodził jej płodu. Miller pragnie ją przesłuchać, ale jej stan zdrowia jeszcze na to nie pozwala. Swoje podejrzenia kieruje w stronę Andrzeja Żurawskiego, gdyż nie wierzy w wersję próby popełnienia samobójstwa. W szpitalu zjawia się również zaskoczony wybudzeniem Kingi informatyk Tymon Majewski, który trzy miesiące wcześniej okradł poturbowaną Kingę. Kiedy Żurawski rzuca na niego podejrzenia, gdyż widział go w jej mieszkaniu w dniu wypadku, to Miller dokonuje zatrzymania informatyka. Julia następnie próbuje go przesłuchać, ale ten jedynie krzyczy, że nic nie zrobił Górskiej i rzuca się na przybyłą adwokat. W mieszkaniu zatrzymanego policja znajduje natomiast wiele zdjęć Kingi Górskiej.

Julia następnego dnia wraca na komisariat. Tym razem Tymon jest bardziej rozmowny. Przyznaje, że dostarczył Kindze dowodów na chorobę Andrzeja. Nie ujawnia jednak szczegółów swojej wizyty w jej domu w dzień wypadku. W tym czasie pojawiają się problemy z ciążą Kingi. Zatrzymaniem krwotoku zajmuje się Andrzej Żurawski, który robi to kosztem ryzyka utraty jej dziecka.

Wieczorem ojciec Julii urządza oblanie wyroku rozwodowego córki. Pijany później Misiek udaje się na komisariat i żąda widzenia z Tymonem. Julia prosi Millera, aby ten mu to umożliwił następnego dnia. Wówczas informatyk może się bardziej otworzy w kwestii wypadku Kingi. Na posiedzeniu w sprawie tymczasowego aresztowania, Misiek natomiast wyjawia alibi Tymona. W dzień wypadku Kingi byli razem, gdyż ten włamał się dla niego na serwery uczelni, aby pozyskać pytania egzaminacyjne. To jednak nie wyjaśnia sprawy wypadku Kingi, a tylko ona sama wie, kto za tym stoi. Motyw niewątpliwie miał Andrzej Żurawski, ale on sam właśnie uratował życie Kingi i jej dziecku.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon omawianego serialu wprowadza nieco świeżości na polskim rynku seriali około kryminalnych, że tak to nazwiemy. Rynek polski jest bowiem przesycony typowymi kryminałami, albo dramatami kryminalnymi. Tym razem TVN dla odmiany serwuje dramat prawniczy, który równocześnie jest dramatem sądowym. W kwestii spraw sądowych zahacza on dodatkowo często o tematykę medyczną i z tej drogi ta produkcja nie schodzi również w drugim sezonie. Co ciekawe włodarze Grupy TVN zdecydowali, że TAJEMNICA ZAWODOWA 2 wyląduje premierowo w serwisie player, a nie w głównym paśmie stacji telewizyjnej TVN. Tym samym drugi sezon premierowo pojawił się dla widzów jako player original.

Jakie jeszcze zmiany na starcie przynosi nam TAJEMNICA ZAWODOWA 2 ? Przede wszystkim fabularne. Przełom sezonów przynosi zakończenie sprawy rozwodowej Julii i Andrzeja Żurawskich. Julia dopina swego. Czy również z marszu układa sobie nowe życie uczuciowe u boku Pawła Millera ? Nie. Teraz Miller ponownie swój wzrok kieruje w stronę Ewy, a z tą postacią jest związany najbardziej dramatyczny element tego sezonu. Chyba nawet zbyt dramatyczny, bo przez chwilę z omawianego serialu robi się jeszcze większy mix gatunkowy. Widać że polscy filmowcy czerpać zaczęli pełnymi garściami z azjatyckich dram, stąd takie mixy gatunkowe są teraz w modzie.

No ale bez przesady. TAJEMNICA ZAWODOWA 2 to stale głównie dramat prawniczy / sądowy. Julia po wygranej batalii rozwodowej bierze się za kolejne sprawy prawnicze. Te mają zróżnicowany charakter i niektóre szczególnie powinny zaciekawić widza. Często trafiają się one Julii z przypadku. Tym samym kobieta sama siebie zaskakuje. Zostaje bowiem obrończynią osób, które nie myślała wcześniej bronić w sądzie. Jednak jej życie jest pełne wielu takich zbiegów okoliczności. Może zbyt wielu i to świadczy o naiwności charakterystycznej dla fikcji filmowej. Jednak co widzowie mieliby oglądać w takim serialu, gdyby tempo życia w środowisku sądowym było takie jak w realu 😉

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście fabularnie TAJEMNICA ZAWODOWA 2 nie kręci się wyłącznie wokół Julii. Ostatnia scena pierwszego sezonu przynosi widzom szokujący obrazek. Zakrwawioną na śniegu Kingę Górską. Co się wydarzyło ? Od razu pierwszy odcinek drugiego sezonu pokazuje, że nikt ją z okna domu nie wyrzucił, a jej stan jest konsekwencją wypadku samochodowego. Podczas jazdy doszło do jej kłótni z pasażerem z sąsiedniego siedzenia. Co to za pasażer ? Tu twórcy postanowili wziąć widzów na przeczekanie, testując ich cierpliwość. Sprawa jest owiana tajemnicą, bo najpierw Kinga leży w śpiączce, a później nabiera w tym temacie wody w usta. Kwestia ta wyjaśnia się dopiero w finałowym odcinku drugiego sezonu. Nie mniej jednak cała ta sprawa rzuca światło na jeden z wątków przewodnich tej odsłony serialu.

Ten wątek milczenia Kingi jest również powiązany z jej problemami psychicznymi. Zepsute relacje z Andrzejem, który w finale poprzedniego sezonu mówiąc kolokwialnie, wypiął się na ich związek, miały później swoje konsekwencje. Kinga uruchomiła bowiem destrukcyjny plan zemsty na Andrzeju. W TAJEMNICA ZAWODOWA 2 Andrzej jednak rusza do kontrataku, który bez spoilerowania ma pogrążyć Kingę w chorobie psychicznej. Do swojego niecnego planu ściąga nawet jej brata z Francji. Tomasz natomiast przy okazji zaczyna się również przeplatać przez wątek Julii, co czyni go jednym z nowych, ale czołowych bohaterów drugiej odsłony tej opowieści.

Oczywiście druga odsłona nie zapomina również o Millerze. Wokół niego budowany jest tu inny drobny wątek. Podobnie mają się sprawy w kancelarii Bielskiego. Tu jednak ma to charakter bardziej obyczajowy niż rodem z klasycznych dramatów prawniczych. Kilka ostatnich odcinków drugiego sezonu buduje nam natomiast atmosferę zapożyczoną z thrillerów medycznych. Mamy tam sprawę zdesperowanego męża ciężko chorej Marii Jedlińskiej. Przy tej sprawie wytaczane są większe działa w odpowiedzi na błędy medyczne. Kolejny więc raz mix gatunkowy, który akurat wypada gorzej niż wcześniejsze sprawy sądowe Julii Żurawskiej.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

Jak już jesteśmy przy sprawie Jedlińskich, to możemy przejść do warstwy aktorskiej. Są to bowiem postacie, które mają dla fabuły większe znaczenie, niż jak w pozostałych sprawach sądowych, gdzie przewijają się postacie wyłącznie epizodyczne. Stąd w rolę Marii Jedlińskiej wcieliła się Agnieszka Judycka. Serialowo to między innymi Alina z produkcji TVN – „Druga szansa” oraz Elżbieta również z produkcji TVN – „Pułapka„. Zajmuje się ona również dubbingiem, a swojego głosu udzieliła chociażby w polskiej wersji językowej animacji „WALL·E„.

Dominik Jedliński, to natomiast aktorsko Błażej Peszek. Prywatnie syn aktora Jana Peszka oraz brat piosenkarki Marii Peszek. Zagrał on między innymi w serialu „Czas honoru„.

W wątku Pawła Millera pojawia się również nowa postać Krystyna Dobrzyńska-Król. W jej rolę wciela się Dorota Chotecka. Serialowo najbardziej znana z postaci Danuty Norek w „Miodowe lata„. Ponadto wystąpiła jeszcze w innym serialu komediowym telewizji Polsat „13 posterunek” oraz jako Krystyna Więcławska w serialu TVP „Ranczo„.

Brat Kingi Górskiej – Tomasz, to natomiast w rzeczywistości Mateusz Rusin. Serialowo przewinął się przez inny serial TVN – „Motyw„.

Komendanta policji w obu sezonach zagrał natomiast Marcin Czarnik. Serialowo to Piotr „Duch” Duchnowski w „Żywioły Saszy – Ogień” oraz Adam Konarski we wspomnianym już wcześniej serialu „Pułapka„. Ponadto pojawił się jeszcze w szpiegowskim serialu Canal+ „Nielegalni„.

Informatyk Tymon Majewski, to w rzeczywistości Mateusz Bieryt. Natomiast małą Ninkę Miller, którą w tym sezonie dostajemy w większej ilości czasu antenowego, odegrała Amelia Żuchowska.

Policjant „Chudy”, to aktorsko Grzegorz Kwiecień. Jest on kojarzony z polskiej telenoweli Barwy szczęścia. Całkiem nową postacią w drugim sezonie jest natomiast pani prokurator Wolska. Nową i znaczącą, bo jej postać trafia nawet do czołówki serialu. W postać tą wciela się Katarzyna Herman. Serialowo to między innymi Grażyna Laskusz w „Mały zgon” oraz Wanda Zadara w „Kod genetyczny„. Przewinęła się również przez polski serial HBO „Ślepnąc od świateł„.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Niewątpliwym plusem drugiego sezonu są stale dobre pomysły na wokandę. Oczywiście jasna sprawa, że wiele tych wątków jest mocno naciąganych. Jednak który inny serialowy dramat sądowy nie naciąga na tej płaszczyźnie (?). Gorzej natomiast w kwestii naciąganych wątków obyczajowych. Tutaj trochę zachowanie głównych bohaterów trąci absurdem. Dziwnym zabiegiem okazała się również degradacja postaci Kingi Górskiej w tym sezonie. No raczej nie tak widzowie wyobrażali sobie jej dalsze losy, gdy ta była gotowa zemścić się na Andrzeju.

Ponadto akcja produkcji rozgrywa się w stolicy kraju, a atmosfera typowa dla małomiasteczkowych seriali. Każdy każdego zna i postacie często i gęsto na siebie wpadają. Baa i poruszają się jakby w ramach obszaru kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Producenci polecieli więc po taniości albo TVN poskąpił groszem na realizacyjny rozmach. I to szczególnie dziwne w sytuacji, gdy serial wzrósł na randze, bo został przemianowany na player original.

Serial więc jak widać ma swoje bolączki, choć oglądanie jego nie męczy, jak to miało miejsce niegdyś z serialami produkcji TVN. Oczywiście pod warunkiem, że przymkniemy oko na schematyczność oraz naciągane wątki sądowe oraz te obyczajowe. Także miksowanie gatunków bardzo zalatuje k-dramami, czy też c-dramami. No a po finałowym odcinku możemy się domyśleć, że będzie tego jeszcze więcej w przyszłości. Stąd mogliby twórcy w serialu prawniczym skupić wyłącznie na sprawach prawniczych. Choć w drugim sezonie w tych właśnie sprawach prawniczych jeszcze więcej medycyny niż przy okazji pierwszej odsłony. Chyba producenci lub/i nadawca prześledzili opinie widzów po pierwszym sezonie. Skoro te połączenie spraw medycznych z salą sądową podobało się widzom najbardziej, to teraz dorzucają więcej tego węgla… nie wróć… chrustu do pieca. Oby tylko pomysłów wystarczyło w tej materii.

Udostępnij w social mediach