TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 1 – RECENZJA

TAJEMNICA ZAWODOWA – polski dramat kryminalny stacji TVN w reżyserii Marka Lechki i Kristoffera Rusa. Za produkcję serialu odpowiada Jake Vision DGA Studio (studio produkcyjne powstałe po połączeniu Jake Vision i DGA Studio, której właścicielami są Beerend Jan Kepinski oraz Dorota Kośmicka-Gacke) na zlecenie TVN (Grupa TVN -> Discovery, Inc.).

GATUNKI : dramat prawniczy / dramat sądowy
KRAJ PRODUKCJI : Polska

Pierwszy sezon serialu TAJEMNICA ZAWODOWA liczy 10 odcinków. Premierowo był on nadawany na kanale TVN od 17 lutego 2021 roku do 21 kwietnia 2021 roku. Obecnie całość możemy obejrzeć w serwisie player+.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o prawniczce Julii Żurawskiej, która po oskarżeniu skierowanym w stronę jej męża Andrzeja, stara się oczyścić go z zarzutów kryminalnych. Julia dowiaduje się, że jej mąż Andrzej zdradza ją po godzinach pracy w szpitalu z jedną z tamtejszych lekarzy anestezjologów. Zbiega się to właśnie z ich wspólną rocznicą ślubu. Julia postanawia od razu zadzwonić do męża, by poważnie z nim o tym porozmawiać. Ten zbywa ją tłumaczeniem o nocnych nadgodzinach. W momencie rozmowy telefonicznej, dochodzi do wtargnięcia pewnej osoby do szpitala. Andrzej zostaje ugodzony nożem i pada ranny na szpitalnym korytarzu.

Po tym zdarzeniu Andrzej Żurawski z przebitym płucem zapada w śpiączkę. Sprawca Dariusz Jóźwiak zostaje szybko pochwycony i przyznaje się, że zamierzał zabić Żurawskiego. Ojciec Julii zleca detektywowi Millerowi śledzenie córki i sprawdzenie czy nic jej obecnie nie zagraża. To ten sam detektyw, który dla Julii przez miesiąc czasu badał sprawę ewentualnego romansu jej męża. Paweł Miller szybko dowiaduje się, że ów Jóźwiak miał motyw zabójstwa Żurawskiego. Ten przyczynił się wcześniej do śmierci jego żony. Niespodziewanie obrońcą Jóźwiaka okazuje się Monika Litwin z kancelarii ojca Julii – Wiktora Bielskiego. Namawia ona napastnika, by z formy obrony przeszedł do ataku za wcześniejszy błąd medyczny Żurawskiego.

Po tej akcji Bielski postanawia po latach spotkać się ze swoją córką i wnuczkami, by poinformować Julię, że Monika nie jest już pracownikiem jego kancelarii. Ta w zamian za zakopanie topora wojennego namawia go na obronę jej męża. Podczas rozprawy natomiast świadkową Kingę Górską niespodziewanym pytaniem o romans zaskakuje mecenas Litwin. Gdy Wiktor Bielski to słyszy postanawia zrezygnować z obrony Żurawskiego. Julii nie pozostaje nic innego jak wziąć sprawy w swoje ręce, ale nadal działać w kancelarii ojca. Sama staje w obronie męża, który na krótko przed zamachem zdradzał ją notorycznie z koleżanką z pracy.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na przełomie zimy i wiosny 2021 roku stacji TVN udaje się zaciekawić widza dość interesującym nowym serialem dramatycznym. Bóg jeden raczy tylko wiedzieć, co za głupoty w polskiej przestrzeni sieciowej wypisują w sprawie gatunku tego serialu. Jedni wskazują, że to serial obyczajowy, inni że to serial kryminalny, a jeszcze inni tworzą z tego dziwny twór i nazywają go obyczajowo-kryminalnym. TAJEMNICA ZAWODOWA to jednak nic innego jak klasyczny dramat prawniczy. Na polskim podwórku jakoś wielu się boi użyć tego oznaczenia gatunkowego. Jednak on idealnie pasuje do tego typu produkcji, jeśli fabularnie kręci się wokół spraw natury prawniczej. Jeśli natomiast duża część akcji przenosi nas na salę sądową, to jest to dodatkowo dramat sądowy. W przypadku serialu TAJEMNICA ZAWODOWA możemy śmiało mówić o jednym i drugim. To zarówno dramat prawniczy, jak i dramat sądowy. Nic dodać, nic ująć.

Oczywiście jak to w polskich produkcjach serialowych bywa, ma on elementy typowo obyczajowe. No ale one są również wszechobecne w dramatach medycznych, politycznych, czy wojskowych. To tak jak z humorem. Nie każdy serial humorystyczny jest od razu komedią. Tym samym nowy serial stacji TVN idealnie wpisuje się w dramat prawniczy. Główną bohaterką produkcji jest Julia Żurawska. To kobieta w średnim wieku, która z wykształcenia jest prawnikiem, ale nie pracowała wcześniej w zawodzie prawniczym. Z fabuły możemy wnioskować, że jest nawet po aplikacji adwokackiej. Jej dyplom leżał jednak przez lata zakurzony, gdyż ona trudniła się pracą niezwiązaną z zawodem adwokata. [red. czyli świetnie się z nią utożsamiam, bo przebyłem podobną drogę zawodową. Z tym że ja dopiero z czasem rozstałem się zawodem prawniczym i się przebranżowiłem, a nie od razu po studiach.].

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Dziwnie się jednak w życiu Julii Żurawskiej układa, że los rzuca ją po latach w stronę zawodu adwokata. Kiedy właśnie dowiaduje się, że mąż ją zdradza i jej małżeństwo legło w gruzach, to w tej samej chwili ten sam mąż Andrzej Żurawski zostaje ugodzony nożem. Chwilę później nie tylko jego życie staje pod znakiem zapytania, ale również dalsza kariera medyczna, jeśli się wykaraska z poniesionych obrażeń. Napastnik bowiem obok sprawy karnej przeciwko niemu, wysuwa powództwo cywilne przeciwko swojej niedoszłej ofierze. Dość nietypowa sytuacja chciałoby się powiedzieć. Nawet bardzo naciągana, co może zrazić poważnych widzów do tego serialu. Jednak pomijając ten aspekt uruchamiający tło fabularne, to cały pierwszy sezon może się później podobać. Julia bowiem po tym fakcie zamierza niespodziewanie stanąć w obronie sądowej za swoim mężem. Odkłada na chwilę na bok swoje życie zawodowe, by bronić Andrzeja nie jako dobrego męża, ale jako dobrego lekarza.

No i tak wygląda tło fabularne pierwszego sezonu serialu TAJEMNICA ZAWODOWA. Sama stacja TVN wystawia sobie auto-laurkę, że jest to emocjonujący serial, w którym świetnie elementy prawnicze łączą się z medycznymi. Owszem, tematyka medyczna ma tu znaczenie, gdyż sprawa sądowa rozbija się o wykluczenie z zawodu lekarza Andrzeja Żurawskiego. Również nie bez znaczenia są tu jego umiejętności medyczne. Ponadto jest jeszcze jeden epizodyczny wątek z przeszczepem serca, który również jest rodem z seriali medycznych. Na tym jednak kończą się te połączenia, więc ciężko go tym samym nazwać dramatem medycznym. Wszystko to bowiem kręci się wokół prowadzonych spraw mecenas Julii Żurawskiej, a nie jest fabularnie oddzielnym tworem. Nie mniej jednak elementy medyczne są tu prawdziwie emocjonujące jak na polski serial fabularny. Stąd śmiało możemy napisać, że TAJEMNICA ZAWODOWA to bardzo przyzwoity polski serial TVN, który ponownie udowadnia, że ta stacja w ostatnich latach podniosła swój poziom seriali telewizyjnych.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

To prawdziwa pochwała, bo takie produkcje wymagają obiektywnej oceny. Serial fabularnie i scenariuszowo stoi na dobrym poziomie. Scenariusze w dawnych produkcjach serialowych TVN często wołały wręcz o pomstę do nieba. Tu jest inaczej i dzięki temu TAJEMNICA ZAWODOWA nie zniechęca widza do dalszego oglądania serialu. Fabularnie natomiast produkcja ta potrafi zaciekawić, że chętnie oczekujemy kolejnego odcinka. Mamy tu bowiem wątek główny, który kręci się wokół batalii sądowej o uniewinnienie Andrzeja Żurawskiego. Pobocznie jest również sprawa jego dalszego małżeństwa i związku z anestezjolog Kingą Górską. To jego kochanka, która była mu podporą przez ostatnie kilka lat jego życia.

TAJEMNICA ZAWODOWA fabularnie dorzuca jeszcze kilka innych pobocznych wątków. Jednym z nich są relacje Andrzeja i Julii Żurawskich względem ich dzieci. Małżeństwo ma dwójkę dzieci, a dokładnie dwie córki. Te nie chcą rozwodu rodziców, ale etapowa zauważają, że ich związek chyli się ku upadkowi. Wiele w nim tajemnic, a kłamstwo goni kolejne kłamstwo. Dlatego świetnie do tego wszystkiego pasuje piosenka z czołówki serialu. Utwór „Jeszcze” wykonuje Kaśka Sochacka i wpisuje się on w zachowanie bohaterów tego serialu.

I to nie tylko głównych bohaterów. Mamy tu bowiem jeszcze inne postacie, które mają wpływ na fabułę tej historii. Jest tu były policjant, a obecnie prywatny detektyw Paweł Miller. Jest jeszcze pewien młody lekarz Michał Różański oraz aplikantka Ada Wójcik. Również w samym środowisku prawniczym postacie nie są bez znaczenia. Jest tu czołowy adwokat kancelarii Bielskiego – Łukasz Madej, jak i jego obecna konkurentka Monika Litwin. Gra aktorska tych postaci może się podobać, co niewątpliwie dokłada swoją cegiełkę do ogólnego dobrego odbioru przez widza omawianego serialu.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

No a jak jesteśmy przy postaciach, to czas rzucić okiem na warstwę aktorską. W rolach głównych obsadzono aktorów z górnej półki. W postać Julii Żurawskiej wciela się Magdalena Różczka. Sławę przyniosła jej rola Monii Kochanowskej w komedii „Lejdis„. Serialowo to głównie chirurg Alicja Keller w produkcji TVN – „Lekarze„. To również prokurator Aldona Ginko-Ryś w serialu „Trzeci oficer” i Wanda w serialu „Czas honoru„.

Andrzeja Żurawskiego w serialu tym odgrywa Cezary Pazura. To aktor, który głównie zasłynął filmem „Psy” i jego późniejszą kontynuacją. To oczywiście również Jurek Kiler w filmie „Kiler” oraz „Kiler-ów 2-óch„, jak i Fred w „Chłopaki nie płaczą” i Ramzes w „E=mc²„. Serialowo to posterunkowy Cezary Cezary w „13 posterunek” oraz Kajetan Rybak w serialu „Żmijowisko„. To również celebryta Mariusz Fajkowski w miniserialu HBO „Ślepnąc od świateł„.

Kinga Górska, to aktorsko Anna Dereszowska. Popularność zdobyła ona rolą Korby we wspomnianym wyżej filmie „Lejdis„. Gościła również długo na srebrnym ekranie w różnych telenowelach oraz wcieliła się w postać Iwony Czerskej w serialu TVN – „Prawo Agaty„.

Paweł Miller, to w rzeczywistości Piotr Stramowski. Popularność przyniosły mu filmy Patryka Vegi, gdzie zagrał Dariusza Wolkowskiego. U tego samego reżysera wcielił się jeszcze w inne role w filmach „Botoks” i „Kobiety mafii„. Serialowo to w ostatnich latach Dariusz Zimoląg vel Dario Boretti w produkcji TVN – „Na noże„.

Mecenas Monika Litwin, to aktorsko Tamara Arciuch. W przeszłości zagrała ona Monikę w serialu „Adam i Ewa„. To również Karolina Łapińska w serialu TVN – „Niania„.

Wiktor Bielski, to natomiast aktorsko Andrzej Zieliński. Serialowo to Komendant Straży Granicznej Konrad Markowski w serialu „Wataha„. To również Andrzej „Mnich” Basiak w serialu „Odwróceni„.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Łukasz Madej, to aktorsko Marcin Piętowski. Serialowo poza telenowelami to starszy szeregowy Andrzej „Biskup” Biskupski w „Misja Afganistan„.

Aplikantka Ada, to w rzeczywistości Laura Breszka. Serialowo to Agnieszka Turczyńska w produkcji „Julia„. To również Magda w serialu „Cisza nad rozlewiskiem„.

Ewa Dobrzyńska, to aktorsko Wiktoria Gorodeckaja. To polska aktorka o litewsko-rosyjskich korzeniach. Grała ona chociażby sprzątaczkę Polinę w serialu TVN – „Druga szansa„.

Napastnik z nożem, czyli Dariusz Jóźwiak, to natomiast aktorsko Andrzej Deskur. Występował on w wielu serialach wcielając się w postacie epizodyczne lub te bardziej z dalszego planu. Z takich bardziej znanych tytułów, to przewinął się przez serial Canal+ „Belfer„.

Doktor Olga Lipska, to aktorsko Marta Klubowicz. W przeszłości była ona znana z serialu „Tulipan„, czy pierwszej polskiej produkcji o cechach amerykańskiej opery mydlanej, zanim utarło się pojęcie polskie telenowele, a mianowicie produkcji W labiryncie.

Młody lekarz na stażu Michał Różański, to aktorsko Adrian Zaremba. Serialowo to Patryk Dobosz w „Belfer” oraz Tomek w „Dziewczyny ze Lwowa„.

Prokurator Olencki, to aktorsko Andrzej Szeremeta. Wcielił się on w historyczną postać Edwarda Rydza-Śmigłego w serialu na bazie powieści Szczepana Twardocha „Król”.

To na koniec jeszcze córki głównych bohaterów. Lenka, to w rzeczywistości Antonina Litwiniak. Miała ona okazję zagrać Kaję Kopińską w serialu Netflixa „The Woods” (z polskim tytułem W głębi lasu). W postać Pauli wciela się natomiast w tym serialu Justyna Zielska.

TAJEMNICA ZAWODOWA – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial TAJEMNICA ZAWODOWA przynajmniej po pierwszym sezonie mieni się jako jedna z najlepszych produkcji serialowych stacji TVN. To ciekawa historia z dobrze wykreowanymi bohaterami. Nie razi również drętwym scenariuszem, co się w przeszłości zdarzało tej stacji w wielu serialach. Tym samym produkcja ta dostała szybko zielone światło na swoją kontynuację. Co ciekawe, drugi sezon serialu zaplanowano na ten sam rok, co premierową odsłonę. Czy będzie on również ciekawy i czy zdoła podtrzymać tą dobrą opinię po pierwszym sezonie ? Czas pokaże. Seriale jednak powinno się oceniać sezonami, dlatego powyższa opinia dotyczy wyłącznie pierwszego sezonu. Jeżeli natomiast jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć serialu TAJEMNICA ZAWODOWA, to jest on dostępny w serwisie player+.

Udostępnij w social mediach