Świat seriali telewizyjnych i internetowych

Z dniem dzisiejszym mam zaszczyt poinformować o starcie serwisu podejmującego tematykę seriali telewizyjnych i internetowych. W ostatnich latach ta dziedzina branży filmowej przeżywa wielki boom, co wiąże się z olbrzymim urodzajem. Liczba twórców serialowych produkcji znacznie urosła, w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia w poprzednim millennium. W nowym tysiącleciu obok dużych wytwórni filmowych, które tworzyły przez większość XX wieku głównie produkcję dla złotego ekranu, a w międzyczasie prezentowały za pośrednictwem swoich flagowych kanałów telewizyjnych także seriale telewizyjne, wyrosły platformy streamingowe takie jak Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO, Showmax, czy HULU. Firmy te posiadają olbrzymie budżety, więc szybko stały się konkurencją dla gigantów branży, a z czasem nawet przejęły „koszulki liderów”. Tym samym liczba nowych produkcji serialowych powstających każdego następnego roku jest o nieba większa o tej, z którą mieli do czynienia widzowie z całego świata jeszcze nawet pod koniec XX wieku.

Są ludzie, którzy nawet wieszczą rychłą śmierć tradycyjnej telewizji na rzecz streamingu. To jednak szybko całkowicie nie nastąpi, ponieważ ciągle znajduje ona swoich odbiorców i to nie tylko w krajach mniej rozwiniętych.

Jest jednak spora konkurencja w branży i tego nie da się ukryć. Taki stan rzeczy sprzyja widzom. Jest w czym wybierać, bo nowe seriale powstają jak grzyby po deszczu. A na horyzoncie wyłaniają się kolejne platformy streamingowe. Można tu wspomnieć o DC Universe, czy chociażby tej, tworzonej przez magnatów medialych, czyli wytwórnie Walta Disney’a. A do tego wszystkiego, poważnie mówi się, że korporacja Apple na serio chce wkroczyć z przytupem w branże filmową. Serialomaniacy mogą tylko zacierać rączki.

Niewątpliwie jednak w lepszej sytuacji są widzowie z terytorium USA. Poza wspomnianymi platformami streamingowymi, mają oni cały wachlarz klasycznych serwisów VOD, których polscy widzowie mogą tylko pozazdrościć. Można tylko wspomnieć o takich perełkach jak CBS All Access czy rozbudowywany pod przyszłe inwestycje iTunes. Także wspomniane wcześniej HULU nie jest dostępne dla polskich widzów (pomijając kwestie vpn-ów), a współprodukuje ono obecnie wiele ciekawych seriali. Na całe szczęście w tym przypadku polscy serialomaniacy są ratowani poprzez wykupywanie licencji przez serwisy dostępne na polskim rynku. To właściwie rekompensuje naszym rodakom brak dostępności HULU na terytorim Polski.

Do tego dochodzą polskie sekcje amerykańskich kanałów telewizyjnych takich jak chociażby AMC, CBS czy FOX. Kanały te w ostatnich latach bardzo się ucywilizowały. Udostępniają polskim widzom seriale bez rocznego (a nawet i kilkuletniego jak to miało kiedyś miejsce) opóźnienia, względem amerykańskiego nadawcy. Nowe odcinki wielu produkcji dostajemy 24h po amerykańskiej premierze. Jest to wynik zadowalający osoby, które oglądają seriale TV wyłącznie w polskiej wersji językowej.

Obecna rzeczywistość nie wygląda już tak źle, jak to miało miejsce jeszcze w poprzedniej dekadzie. A przyszłość maluje się w jaskrawych barwach, bo jeśli tworzone nowe platformy streamingowe zapowiadają, że nie zamkną się jedynie na amerykański rynek, ale w miarę szybko pomyślą o ekspansji światowej, to serialowi fani mogą spać spokojnie. Pozostaje więc przyglądać się rozwojowi branży oraz korzystać z tego co już jest legalnie u nas dostępne. A dla chcących posiąść wiedzę, jakie seriale powinni koniecznie nadrobić w najbliższych miesiącach, po to właśnie został stworzony ten blog.

Udostępnij w social mediach