SWAMP THING – Sezon 1 – RECENZJA

SWAMP THING (polski tytuł : Potwór z bagien) – serial oryginalny DC Universe. Amerykański serial superhero, zrealizowany w konwencji horroru, bazujący na komiksach wydawnictwa DC Comics. Nad rozwojem serialu czuwał Gary Dauberman i Mark Verheiden. Za produkcję serialu odpowiada Big Shoe Productions Inc., Warner Bros. Television (WarnerMedia -> AT&T), Atomic Monster Productions (studio produkcyjne Jamesa Wana) oraz DC Entertainment (AT&T).

GATUNKI : horror / superhero / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu SWAMP THING liczy 10 odcinków. Były one udostępniane widzom na platformie DC Universe od 31 maja 2019 roku do 2 sierpnia 2019 roku.

SWAMP THING – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach biologa Aleca Hollanda. Pewnej nocy grupę pływającą po bagnach Marais w Stanie Louisiana dopada dziwne działanie roślinności. Zieleń zaczyna wciągać ludzi pod wodę, traktując ich jak zagrożenie. 48 godzin później w szkole podstawowej mała dziewczynka traci przytomność. Chwilę później do Marais wraca zdolna naukowiec Abby Arcane z Wywiadu Epidemiologicznego (org. Centers for Disease Control and Prevention – CDC). Ma ona przygotować miejscowy zespół do walki z tajemniczym wirusem, na który natrafiła w Demokratycznej Republice Konga. Miejscowi lekarze wskazują Abby przywiezioną do ośrodka Susie Coyle. Dziewczynka ma olbrzymie problemy z oddychaniem, a Abby zauważa, że mała wydziela również z siebie fragmenty roślinności.

Podczas wywiadu środowiskowego Abby znajduje ciało ojca Susie. Ten zostaje znaleziony pokryty zielonymi pnączami. Okazuje się, że był on jednym z rybaków z bagien. Niestety przywlókł do domu choróbsko, którym zaraził własną córkę. W domu Coyle’a Abby natrafia na Aleca Hollanda, który wcześniej wprosił się jej do laboratorium. Ten oświadcza, że zbiera próbki i jest bliski znalezienia lekarstwa na tajemniczą chorobę. Abby postanawia zaufać obcemu i razem udają się na bagna do jego laboratorium, które jest finansowane przez lokalnego bogacza Sunderlanda. Następnie Holland twierdzi, że jest bliski identyfikacji nowego szczepu metagenu, który pojawił się na tutejszych bagnach.

Kiedy wracają na stały ląd, Abby bierze się za sekcje Coyle’a. Nagle jego organizm rozsadzają pnącza, które żyją własnym życiem. Dwójce udaje się jednak przeżyć ten incydent. Alec postanawia wrócić na bagna, a tam zostaje postrzelony przez tajemniczą osobę. Następnie jego motorówka zostaje wysadzona w powietrze, a Alec ratuje się przed wybuchem wskakując do wody. Tam zostaje wciągnięty przez roślinność, która zapoczątkowuje jego „przemianę”. Wybuch zauważa Abby, która udaje się tym tropem poszukać naukowca. Rośliny postanawiają ją przystopować. Nagle wszystko opada, a Abby spostrzega wychodzącego z wody zielonego potwora.

SWAMP THING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po serialach „Titans” oraz „Doom Patrol„, platforma DC Universe prezentuje widzom trzeci serial aktorski ze stajni DC Comics. Tym razem pada na Potwora z bagien, bo tak tłumaczony jest w Polsce zarówno komiks SWAMP THING jak i wszelkie jego ekranizacje. Podobnie jak komiks, serial zrealizowany jest w formie horroru. I pod tym względem całkiem nieźle to wypada, bo czuć mroczny klimat komiksowych serii. Równocześnie jest to w pewnym sensie serial superbohaterski i aby to dodatkowo podkreślić, twórcy produkcji obok tytułowego bohatera dorzucają nam kilka innych znanych bohaterów historii obrazkowych. Niekoniecznie bezpośrednio związanych z sagą o potworze z bagien, ale komiksami, w których ta postać z nimi występowała, czyli House of Secrets i House of Mystery. Sam serial natomiast prezentuje nam od samego początku historię naukowca Aleca Hollanda, który w przypadkowy sposób zostaje przetransferowany z ludzkiego ciała w coś roślinnego. Połączony z królestwem roślin staje się Avatarem of The Green.

Większość akcji serialu rozgrywa się na bagnach. To raczej logiczne, choć szkoda, że wiele elementów pokryto nocną aurą. Zazwyczaj taki manewr ma przykryć niedoskonałości techniczne w obrębie efektów specjalnych. Tutaj jednak nie można im zbyt wiele zarzucić. W serialu SWAMP THING, zielony potwór wielokrotnie używa swoich zdolności. Podobnie wcześniej pokazane rośliny też dosadnie dają znak o swoim życiu. (red. szczególnie świetnie jest ukazana scena z ojcem Susie Coyle). Podobnie Mrok wyszedł tak, jak powinien być zaprezentowany na ekranie (red. w komiksach to jest The Black i The Rot – czyli jak kto woli, ale o jedno i to samo chodzi). Oczywiście przy większym budżecie można by go jeszcze podrasować, bo daje ogromne możliwości. Jednak bez zbędnego marudzenia można śmiało powiedzieć, że w temacie FX serial SWAMP THING prezentuje się dobrze. (red. aby nie było, że przyszedł pan maruda, niszczyciel dobrej zabawy, pogromca uśmiechów dzieci ;P).

SWAMP THING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Do serialu w konwencji horroru skomponowano też klimatyczną muzykę. Za oprawę muzyczną odpowiada Brian Tyler, który wcześniej tworzył muzykę dla kinowych hitów Marvela, takich jak „Iron Man 3” i „Avengers: Age of Ultron”. Całkiem przyzwoicie wypada również w tym serialu obsada aktorska. Abby Arcane w komiksach co prawda wygląda całkiem inaczej i ma białe włosy, ale do serialu zwerbowano ładną dziewczynę, więc można to twórcom wybaczyć ;). Głównym oponentem potwora z bagien w tym serialu jest Avery Sunderland. I tu także plus za wyrazisty czarny charakter. Do serialu dorzucono również jeszcze wiele innych postaci komiksowych, takich jak chociażby Matthew Cable, Daniel Cassidy, czy Jason Woodrue. Ten ostatni przede wszystkim jest bardzo ciekawą postacią, a jeszcze ciekawsze są jego dalsze losy, do których już serial niestety fabularnie nie dociera.

Oczywiście aktorsko nie na 100% wszystko wygląda idealnie. W serialu SWAMP THING pojawia się chociażby Madame Xanadu. Tylko dlaczego dobrano do tej roli takie straszydło, skoro komiksowa Madame Xanadu to atrakcyjna kobieta (red. patrz zakładka -> inspiracje). Może w myśl zasady, że skoro to horror to ma straszyć, a same rośliny tu nie wystarczą 🙂 Warto przy tej okazji dodać, że ukazanie w serialu takich postaci jak Madame Xanadu czy Phantom Stranger zwiastowało, że twórcy mają szerszy pomysł w przyszłości na ich wykorzystanie.

Zmierzając do końca, czy SWAMP THING od DC Universe jest serialem wyjątkowym ? Z całą pewnością nie – bez przesady, bo ma kilka braków. I jako horror, znajdziemy wiele straszniejszych historii, i jako serial superhero, też wypada gorzej na tle kilku innych tytułów. Jednak sam serial wypada przyzwoicie i widać, że produkcje platformy DC Universe różnią się mocno od seriali DC z kanału The CW. Jeszcze przy Tytanach nie było to tak wyraźne, ale kolejne dwa seriale potwierdzają wyżej wymienioną odmienność. I to odmienność na plus – nie da się ukryć.

SWAMP THING – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

SWAMP THING pierwszy raz pojawił się na kartach komiksu House of Secrets #92. Komiks został wydany w lipcu 1971 roku. Twórcami postaci są Len Wein i artysta rysownik Bernie Wrightson. Następnie twórcy ci zajęli się jego solową serią, którą wydano w latach 1972 – 1976. Do rozwoju postaci przyczynił się mocno Alan Moore, kiedy SWAMP THING odzyskał solową serię w ramach volume 2 (lata 1982 -1986). Generalnie postać miała szczęście do dobrych twórców, bo przy vol. 3 stery przejął Brian K. Vaughan. Ciekawą historię wokół postaci stworzył w ramach The New 52 Scott Snyder, a następnie kontynuował ją Charles Soule.

Jason Woodrue, to natomiast jeszcze starsza postać, bo debiutowała na kartach komiksu The Atom #1 wydanego w 1962 roku. Twórcami postaci byli Gardner Fox i Gil Kane.

Nimue Inwudu, czyli Madame Xanadu to postać która debiutowała na łamach Doorway to Nightmare #1. Komiks został wydany w lutym 1978 roku. Twórcami postaci są David Michelinie, Val Mayerik i Michael Kaluta. Postać ta występowała w różnych komiksach, w tym w one-shotach, a na dłużej wpisała się w grupę Justice League Dark.

SWAMP THING – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

Blue Devil pierwszy raz na kartach komiksów debiutował w czerwcu 1984 roku w ramach Fury of Firestorm #24. Podobnie jak w serialu był on kaskaderem filmowym. W serialu jednak zmodyfikowano nieco jego genezę, ale wygląd postaci mniej więcej pozostał bez zmian. Za twórców postaci komiksowej uchodzą Dan Mishkin, Gary Cohn i Paris Cullins. Blue Devil miał też własną serię, o czym nawet przypomniano w serialu, gdy widzimy scenę z rozłożonymi komiksami z udziałem Błękitnego Diabła.

Żałować można braku w serialu Parliament of Trees oraz Antona Arcane, ale na pocieszenie pokazuje się sporadycznie Phantom Stranger. To postać niebanalna, która w komiksach debiutowała w 1952 roku. Do dziś fani komiksów DC przeklinają wydawnictwo za dorobienie w ramach The New 52 originu tej postaci (sic!!). Twórcami postaci byli John Broome, Carmine Infantino i Sy Barry. Postać ta miała wiele serii komiksowych i powiązań z innymi grupami i frakcjami. Ostatecznie zrobiono z niego człon Trinity of Sin (red. ale dowcip mi się rzucił – DC i Marvel oraz słowo „ostatecznie” to brzmi jak oksymoron).

SWAMP THING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te wszystkie postacie w tym serialu wyglądają od strony aktorskiej ? W tytułową rolę wciela się Derek Mears. Do roli potwora był potrzebny postawny mężczyzna, a to człowiek który budzi postrach swoimi gabarytami. Zagrał on w przeszłości między innymi Predatora. To również człowiek w masce w nowym „Friday the 13th„. Epizodycznie aktor grywał już w serialach DC, bo pojawił się w czwartym sezonie „The Flash„. Z innych produkcji wystąpił między innymi w drobnej roli w „The Passage” i dokrętce po latach „Twin Peaks„. Częściej na srebrnym ekranie bywał natomiast w serialu „Sleepy Hollow” (pol. Jeździec bez głowy).

SWAMP THING w ludzkiej postaci jako Alec Holland występuje Andy Bean. Aktor ostatnio wystąpił w drugim rozdziale „It Chapter Two„. Serialowo to głównie Greg z „Power„.

Abby Arcane, to natomiast w rzeczywistości Crystal Reed. Z DC Comics na ekranie miała już związek rolą Sofii Falcone w czwartym sezonie „Gotham„. Serialowo to również Allison Argent w „Teen Wolf„.

SWAMP THING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Jason Woodrue, to aktorsko Kanadyjczyk Kevin Durand. Ostatnimi czasy to Thompson z serialu „Ballers„. To również Vasiliy Fet z innego horroru „The Strain” oraz Harbard z czwartego sezonu „Vikings„. Dla innych to również Joshua z „Dark Angel„. Epizodycznie wystąpił między innymi w „The Outer Limits” (znanym w Polsce jako Po tamtej stronie).

Jego serialowa żona Caroline Woodrue, to aktorsko Selena Anduze. Aktorkę w drobnych rolach mogliśmy oglądać w serialach: „The Haunting of Hill House” i „The Originals„.

Avery Sunderland, to natomiast w rzeczywistości Will Patton. Najbardziej znany serialowo jest on z roli Dana Weavera w „Falling Skies” (polski tytuł – Wrogie niebo). To również Alan Wilson z siódmego sezonu „24” (znanego w Polsce jako 24 godziny) i Mike Tascioni z siódmego sezonu „The Good Wife„.

Jego serialowa żona Maria Sunderland, to aktorsko Virginia Madsen. Serialowo to między innymi Kimble Hookstraten z „Designated Survivor„. To również Tamara Quinn z miniserialu „The Truth About the Harry Quebert Affair” i Penelope Gardiner w „Witches of East End„. Inni mogą ją jeszcze kojarzyć z serialu „Hell on Wheels„. Ich córka Shawna Sunderland, to natomiast aktorsko Given Sharp.

Madame Xanadu zagrała w tym serialu Jeryl Prescott. Serialowo to między innymi Jacqui w „The Walking Dead„. Epizodycznie wystąpiła chociażby w czwartym sezonie „Parks and Recreation„.

Tajemniczy jegomość, który w kapeluszu odwiedza Swamp Thinga na jego bagnach, to aktorsko Macon Blair. On raczej w serialach występuje wyłącznie epizodycznie, jak chociażby w dziewiątym sezonie „Law & Order: Special Victims Unit„.

Liz Tremayne, to natomiast w rzeczywistości duńska (red. taa, kolor skóry dla zmyły ;P) aktorka Maria Sten. Ją znamy z roli Jillian Hope Hodgson w „Channel Zero – The Dream Door„.

SWAMP THING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Jej serialowy ojciec Delroy Tremayne, to w rzeczywistości Al Mitchell. Aktor zagrał Wendala McKee w serialu „The Resident” oraz trafiła mu się drobna rola w drugim sezonie kultowego już „Stranger Things„.

Harlan Edward, to aktorsko Leonardo Nam. Serialowo to między innymi Lutz w „Westworld” i Alexandre Park-Sun w trzecim sezonie „Sneaky Pete„.

Mała Susie Coyle, to w rzeczywistości Elle Graham. W kilku przypadkach w retrospekcjach wcieliła się ona kiedyś w rolę małej Frey’i w drugim sezonie „The Originals„.

Szeryf Lucilia Cable, to aktorsko Jennifer Beals. Serialowo to przede wszystkim Bette Porter w „The L Word: Generation Q„. Wcześniej tą samą postacią zagrała w „The L Word„. To również Christina Hart z serialu „Taken„.

Syn pani szeryf – Matthew Cable, to aktorsko Henderson Wade. Z rolami policyjnymi mu po drodze, bo gra też szeryfa Michaela Minette w „Riverdale„. Serialowo to też Adhu w drugim sezonie „Extant” (pol. Extant: Przetrwanie).

To już całkiem na koniec nasz kaskader w postaci Błękitnego Diabła – Daniel Cassidy. W tą postać wciela się Ian Ziering. Filmowo to Fin Shepard w serii filmów Rekinado. A zaczynał karierę jako dubbingowiec, gdzie udzielał swojego głosu w takich animacjach jak „Biker Mice from Mars„, czy „Mighty Ducks„.

SWAMP THING – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon SWAMP THING wyszedł całkiem przyzwoicie. Nie ma absurdów, których można by było się przyczepić. Nie ma też żenady, jak w przypadku niektórych seriali The CW. Niestety los chciał, że pierwszy sezon tego serialu będzie i sezonem ostatnim. Serial został skasowany jeszcze przed oficjalną premierą produkcji. Poszło o sprawy finansowe i brak możliwości zwrotu kosztów, co pogrzebało produkcje na Amen. Teraz nawet nie ma mowy nad przejęciem produkcji, jak to ma miejsce w kilku innych przypadkach po anulowaniu seriali.

To przykre, że taki los spotyka seriale, które dobrze się ogląda. Na całe szczęście dostajemy nawet zamkniętą historię. Główny wątek zamyka się w finale sezonu i można spokojnie obejrzeć serial, nawet wiedząc, że nie otrzyma on kontynuacji. (red. serio – nie ma większych przeszkód, bo zgrabnie jest to zakończone w dziesiątym odcinku). Co prawda jest jedna scena po napisach końcowych, która ukazuje losy jednego z bohaterów. Jednak bez tego da się przeżyć, a może kogoś to nawet zachęci do przeczytania komiksu, jeśli tego do tej pory nigdy nie zrobił 😉

Udostępnij w social mediach