SUPERNATURAL – Sezon 3 – RECENZJA

SUPERNATURAL 3 (polski tytuł – Nie z tego świata 3) – trzeci sezon serialu stworzonego przez Erica Kripke’ego, kontynuujący losy braci Winchester. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – SUPERNATURAL 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – SUPERNATURAL 2.

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction / paranormal
KRAJ PRODUKCJI : USA

SUPERNATURAL 3 liczy wyjątkowo mniej odcinków, niż pozostałe sezony tego serialu. Trzeci sezon zawiera 16 odcinków. Były one oryginalnie emitowane na kanale The CW od 4 października 2007 roku do 15 maja 2008 roku. Polscy widzowie mieli go okazję premierowo oglądać na kanale TVN 7 od 11 maja 2009 roku do 1 czerwca 2009 roku.

SUPERNATURAL – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Sam zostaje uprowadzony i przeniesiony do tajemniczej odosobnionej lokacji. Tam natrafia na grupę młodych ludzi, wśród których spotyka kilka osób poznanych wcześniej podczas podróży ze swoim bratem. Okazuję się, że wszyscy w grupie to 23-latkowie, którzy urodzili się w tym samym czasie co on i zostali naznaczeni przez Demona z żółtymi oczami. Ponadto każde z nich posiada nadnaturalne zdolności. Demon jednak nie zbiera armii jak początkowo myśleli, a lokacja okazuję się jakby areną walk, która ma wyłonić najlepszego kandydata na sługę Azazela. Kiedy dochodzi do konfrontacji giną poszczególni uprowadzeni. Ostatecznie żołnierz z Afganistanu imieniem Jake śmiertelnie godzi nożem Sama. Tym samym zostaje pupilem Azazela, który wręcza mu mistyczny Colt i wysyła go do otwarcia krypty na pobliskim cmentarzu. W rzeczywistości krypta to wrota do piekieł.

W międzyczasie Bobby Singer sugeruje Deanowi pochówek Sama, ale ten nie może pogodzić się ze stratą brata. Podobnie jak jego ojciec wcześniej, idzie on na układ z demonem, ofiarując zamiennie swoje życie. W ten sposób Sam wraca do świata żywych, a Dean zobowiązuje się oddać się w ręce demona za równy rok od tego wydarzenia. Wierząc, że podjął właściwą decyzję rusza wraz z Samem unicestwić zabójcę ich matki. Na drodze spotykają ocalałą łowczynię Ellen Harvelle. Wykorzystując element zaskoczenia Dean zabija mistycznym Coltem swojego największego wroga. Wrota do piekieł zostały jednak otwarte i na świat wydostają się setki demonów oraz dusza Johna Winchestera. Przy pomocy Ellen bracia zamykają wrota, ale równocześnie są pewni, że teraz przyjdzie toczyć im bój z całą hordą z piekła rodem.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

I tak rzeczywiście się stało. Masa demonów zaczęła dosłownie polować na różnych ludzi, aby ich opętać. Do akcji wkroczyli różni łowcy demonów i innych potworów z piekła rodem, którzy niekoniecznie chcą współpracować z braćmi Winchester. Winią ich za ten cały bałagan związany z otwarciem wrót do piekieł. Sam i Dean w takiej sytuacji nie mają dobrego startu do polowania, a w pierwszej kolejności trafiają na ucieleśnione grzechy główne.

Bracia Winchester rozpoczynają więc polowanie na Siedem Grzechów Głównych. Poza polowaniem Sam szuka też sposobu na unieważnienie porozumienia Deana z demonem, aby ratować jego duszę. Ten jednak nie pozwala bratu się w to mieszać, bo taki był układ z Demonem z rozdroża.

Natomiast podczas polowania na początku wspiera ich przy tym Bobby, a gdy Sam przez kilka demonów trafia w tarapaty, ratuje go z opałów tajemnicza dziewczyna, która wykańcza jego przeciwników specjalnym nożem. Kilka dni później ta sama dziewczyna odnajduje Sama w przydrożnym barze i przedstawia mu się jako Ruby – łowczyni demonów, ze szczególnym zainteresowaniem jego osobą. Przy okazji Sam dowiaduje się od niej, że coś złego spotkało wszystkich znajomych jego mamy. Następnie Sam samodzielnie robi rozeznanie w tej sprawie, które tylko potwierdza przykrą rzeczywistość, że wszyscy znajomi mamy ponieśli śmierć. Dla Sama to dziwne skąd dziewczyna znikąd wie więcej od niego o jego rodzinie. Postanawia to wydusić z nieznajomej, a ta przed nim ukazuje swoje prawdziwe demoniczne oblicze. Powstrzymuje go jednak przed pochopnym ruchem, prosząc jedynie o wsparcie we wspólnej walce, w zamian za pomoc ocalenia Deana.

SUPERNATURAL – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kolejna odsłona popularnego dark fantasy wg pomysłu Erica Kripke’ego, już na samym wstępie kreuje nam dwa główne wątki tego sezonu. SUPERNATURAL 3 (polski tytuł – Nie z tego świata 3) przynosi nam więc konsekwencje finału poprzedniego sezonu, czyli otwarcia wrót do piekieł. Teraz horda demonów poluje na często całkiem przypadkowe osoby, aby zawładnąć ich ciałem. Praktycznie wszystkie seriale o tematyce demonicznej i opętania przez demony wizualnie ukazują nam czarny dym, który symbolizuje wejście demona w ciało człowieka. Bez znaczenia czy jest to starszy już (bo z 2007 roku) SUPERNATURAL 3, czy świeży meksykański „Diablero„. Może kiedyś doczekamy się bardziej oryginalnej wizualizacji opętania, ale póki co przez dekady oglądamy mniej więcej stale to samo. W omawianym serialu cechą wspólną opętanych osób są dodatkowo czarne oczy (red. dosłownie całe czarne oczy, a nie tylko fragment gałki ocznej). Często właśnie dzięki nim bracia Winchester rozpoznają z kim naprawdę mają do czynienia.

Kiedy pod koniec poprzedniego sezonu wrota do piekieł wypuściły całą zgraję demonów, rozpoczęło się na nie wielkie polowanie. Tym samym w SUPERNATURAL 3 dowiadujemy się, że przynajmniej w samych Stanach Zjednoczonych jest wielu takich łowców jak nasi główni bohaterowie serialu. Oczywiście już wcześniej z częścią z nich mieliśmy do czynienia, bo przecież poznaliśmy Ellen Harvelle oraz Gordona – łowcę wampirów. Swoją drogą w SUPERNATURAL 3 Gordon jeszcze umili życie przebojowym braciom. Teraz dodatkowo na samym początku poznajemy Isaaca i Tamarę oraz wielu innych łowców, którzy z uwagi na incydent z wrotami, nie darzą sympatią naszych głównych bohaterów. Tak czy inaczej roboty przy tym jest na wiele rąk, a jakoś trzeba oczyścić teren z tego co wylazło z piekła (red. a raczej wyfrunęło, skoro to czarny dym ;P).

SUPERNATURAL – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Cały ten bałagan prędzej czy później zostałby uprzątnięty. Bracia jednak mają inny dodatkowy problem. Dean zawarł niekorzystną dla siebie umowę z Demonem z rozdroża. Wszystko by ratować Sama. Ten ani myśli zapomnieć o bracie, który się za niego poświęcił, dlatego zaczyna szukać sposobu, jak uwolnić Deana od kontraktu. Warunkiem jednak było, że Sam nie może się do tego wszystkiego mieszać. Jednak przecież znamy już naszego bohatera i wiemy, że nie będzie on czekać z założonymi rękoma, aż minie rok i dopełni się umowa z demonem. Problem taki, że nie wiadomo do kogo uderzyć w tej sprawie, bo demon z rozdroża może być jedynie posłańcem. Sam jest nawet gotowy skorzystać z oferty pomocy zaserwowanej mu przez kolejnego demona, a raczej demonicy. Ruby widać ma w tym jakiś cel, no bo po jaki grzyb demon miałby szkodzić innym demonom dla ratowania tego, który stale na nich poluje.

Mówiąc kolokwialnie z braku laku Sam idzie na współpracę z Ruby, co szczerze nie podoba się jego bratu. Ten ciągle mu przecież powtarza, że nie można ufać żadnym demonom. Sama jednak zaczyna wkurzać postawa Deana, który jakby pogodził się z własnym losem. Ten wątek z ratowaniem jego duszy ciągnie się nam przez cały sezon, choć nie ciężko się domyślić, że nawet ostatecznie Dean zacznie poważniej myśleć o tym co go niebawem czeka. A perspektywy na przyszłość ma nieciekawe, co mu obrazowo zaprezentuje z czasem sama Ruby.

Wątki przewodnie to jedno, ale serial ma przecież często z odcinka na odcinek charakter niemal proceduralny. Tak jest i tym razem w SUPERNATURAL 3. Dzięki temu i w tym sezonie trafiają się istne perełki. Na przykład dostajemy odcinek o pętli czasowej. No baa, niemal w każdym serialu i filmie jeżeli pojawia się temat pętli czasowej, to wygląda to świetnie.

SUPERNATURAL – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Tak o to SUPERNATURAL 3 serwuje nam swoisty Dzień świstaka. Innym świetnym odcinkiem jest historia o talizmanie z króliczej łapki. Osoba będąca w jego posiadaniu ma niezwykłe szczęście. Jednak utrata talizmanu zsyła na nią śmierć. Temat stary jak świat, bo serwowany przecież w kultowych antologiach oraz serialu „The X-Files„. Tutaj wypada on jednak całkiem dobrze i przy okazji wprowadza nam do serialu nową postać. Tą postacią jest Bela Talbot – złodziejka i handlarka cennymi artefaktami. Wokół niej budowany jest trzeci wątek, który z czasem zbiega nam się z jednym z dwóch wyżej opisanych. Bela to niezła cwaniara i potrafi wyprowadzić w pole praktycznie każdego. Bezsilni wobec jej złodziejskich sztuczek są również bracia Winchester. No a skoro zajmują się oni profesjonalnie zjawiskami paranormalnymi, to potencjalnie zawsze mogą wejść w posiadanie mistycznych przedmiotów. Te Bela chętnie przehandlowałaby za jakąś kolejną pokaźną sumkę.

SUPERNATURAL 3 (polski tytuł – Nie z tego świata 3) nie zapomina również o postaciach, którym serial wcześniej nadał większe znaczenie. Tym samym w trzecim sezonie często na ekranie pojawia się nam Bobby Singer. Jemu nawet poświęcono cały osobny odcinek o snach. Do akcji w tym sezonie wraca również wspomniany wcześniej Gordon Walker, a napotkani w przeszłości Ed Zeddmore and Harry Spangler prezentują nam teraz własną grupę łowców duchów – Ghostfacers. Dodatkowo w omawianym SUPERNATURAL 3 pracę łowców demonów utrudni braciom Winchester kolejny raz Agent FBI Victor Henriksen.

SUPERNATURAL – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To teraz czas rzucić okiem jak te wszystkie postacie wyglądają od strony aktorskiej. I tak Victora Henriksena gra w tym serialu Charles Malik Whitfield. Amerykański aktor wcielał się ostatnimi czasy w postać Bena Campbella w „Chicago Med„. Serialowo to również Darius w „Last Call” i Lushion Morgan w „If Loving You Is Wrong„. W drobnych rolach wystąpił natomiast w „American Horror Story: Roanoke” i „The Night Shift„.

Ed Zeddmore, to aktorsko A. J. Buckley. Irlandzko-kanadyjski aktor jest znany przede wszystkim z roli Adama Rossa w serialu „CSI: NY” (pol. CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku). To również Sonny Quinn w „SEAL Team” oraz Danny Crowe w „Justified” (polki tytuł – Justified: Bez przebaczenia).

Harry Spangler, to w rzeczywistości Travis Wester. Tą samą postacią gra w serialu „Ghostfacers„. W przeszłości zagrał również Austina Sandersa w pierwszej wersji „Beverly Hills, 90210„.

Demoniczna Ruby, to natomiast aktorsko Katie Cassidy. Aktorka zagrała między innymi w filmach „Taken” (pol. Uprowadzona) i „A Nightmare on Elm Street” (pol. Koszmar z ulicy Wiązów). Serialowo to między innymi Ella Simms w „Melrose Place” i Zoe w „7th Heaven„. Jednak najbardziej rozpoznawalna ostatnimi czasy stała się dzięki postaci Laurel Lance w komiksowym „Arrow„. Tą samą postać odegrała epizodycznie w „The Flash” oraz „Legends of Tomorrow„.

SUPERNATURAL – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Łowca Isaac, to aktorsko Peter Macon. Ostatnimi czasy serialomaniacy kojarzą go głównie z postaci porucznika komandora Bortusa w „The Orville„. W drobnych rolach wystąpił również w serialu „Bosch” oraz w serialu „Shameless„.

Tamara, to natomiast w rzeczywistości Caroline Chikezie. Serialowo to głównie Tamlin z „The Shannara Chronicles” i doktor Nichole Sykes w „The Passage” (pol. Przejście).

Trickster, który w SUPERNATURAL 3 serwuje braciom Winchester pętle czasową, to aktorsko Richard Speight Jr. Jego niektórzy mogą kojarzyć z postaci Warrena H. Mucka w klasyku „Band of Brothers„. Serialowo to również Bill Koehler w „Jericho” oraz Lex w „The Agency” (polski tytuł – Tajne akcje CIA). Aktor zagrał również w drugim sezonie „Justified” oraz czwartym sezonie „Alias” (polski tytuł – Agentka o stu twarzach).

To jeszcze na koniec Bela Talbot. W tej roli wystąpiła amerykańsko-brytyjska aktorka Lauren Cohan. Ostatnimi czasy jest ona najbardziej znana jako odtwórczyni roli Maggie Greene w serialowej adaptacji komiksu „The Walking Dead„. Wcześniej natomiast wcieliła się w postać Vivian Volkoff w serialu „Chuck” oraz Rose w „The Vampire Diaries” (pol. Pamiętniki wampirów).

SUPERNATURAL – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Urokiem tego serialu jest to, że stale potrafi on serwować widzom ciekawe wątki. Gdyby serial skupiał się jedynie na polowaniu na winnego śmierci matki braci Winchester, to byłby on nudny jak flaki z olejem. Tu natomiast nowe wątki serwowane są w każdym kolejnym sezonie. W międzyczasie każdy sezon, również i ten dzisiaj omawiany, serwuje widzom odrębne odcinki, w którym nasi główni bohaterowie mierzą się z jakimiś potworami. Od demonów począwszy, a skończywszy na nieśmiertelnym, a wyglądającym jak zombie osobniku, który sztucznie przedłuża własne życie. W serialu nie brakuje nam emocji nawet w typowych dla tej produkcji odskoczniach od głównej linii fabularnej.

I to by było na tyle w temacie trzeciego sezonu. Zachęcamy do przeczytania pozostałych recenzji dotyczących tego serialu oraz lub alternatywnie jego STRESZCZEŃ.

Udostępnij w social mediach