Supernatural – SEZON 2 – Recenzja

Supernatural 2 – drugi sezon serialu stworzonego przez Erica Kripke’ego, kontynuujący losy braci Winchester, tropiących demona, który zabił ich matkę. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w artykule Supernatural 1.

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction / paranormal
KRAJ PRODUKCJI : USA

Supernatural 2 liczy 22 odcinki. Był on oryginalnie emitowany na kanale The CW od 28 września 2006 roku do 17 maja 2007 roku. Polscy widzowie mieli go okazję premierowo oglądać na kanale TVN 7 od 6 września 2007 roku do 12 lutego 2008 roku. Następnie drugi sezon był emitowany na kanale TVN od 28 lipca 2008 roku do 24 listopada 2008 roku.

Supernatural – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Sam i Dean Winchesterowie odnajdują swojego ojca (który raczej sam dał się odnaleźć). Razem z nim tropią demona, który zabił ich matkę oraz dziewczynę Sama. Trop prowadzi do ich dawnego domu, który jest obecnie zamieszkiwany przez młodą parę z małym dzieckiem. Wizje Sama, które pojawiają się już także na jawie wskazują, że demon będzie chciał zaatakować ponownie w tym właśnie domostwie.

W międzyczasie daje o sobie znać Meg, czyli dziewczyna, która rzekomo zginęła na ich oczach. Opętana przez demona Meg żąda od nich specjalnego Colta, którego pociski są w stanie unicestwić demony. Ojciec braci Winchester podejmuje się zadania wywiezienia w pole demona szantażystę, który by podkreślić wagę swoich żądań, zabija jego przyjaciela. Wpada on jednak w pułapkę, z której podstępem uwalniają go jego synowie, którzy wcześniej uratowali rodzinę przed demonem z żółtymi oczami. Natomiast przy pomocy Bobby’ego Singera dopadają wcześniej Meg i wypędzają z niej demona, dowiadując się przy tym, gdzie przetrzymywany jest ich ojciec.

Uratowany John Winchester okazuje się opętany przez ich odwiecznego wroga. Dochodzi do konfrontacji z użyciem Colta. Żaden z braci nie chce jednak zabić przy tym swojego ojca. Raniąc go mistycznym Coltem pozwalają demonowi opuścić jego ciało. Ponosząc przy tym uszczerbek na zdrowiu, cała trójka wyrusza samochodem do szpitala, lecz podczas podróży zostaje staranowana przez jadący TIR. Wypadek powoduje, że Dean znajduje się w stanie krytycznych, ale jego dusza odłącza się od ciała. Sam znajduje jednak sposób na komunikację z bratem. Dowiaduje się, że Dean podczas swoich wędrówek astralnych spotkał dosłownie kostuchę. Jego ojciec wie, że jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest pójście na układ z demonem. Deal nie będzie jednak dla niego korzystny. Jedyny układ jaki interesuje demona, to życie Deana za jego własne.

Supernatural – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się finał poprzedniego sezonu i początek Supernatural 2. Ojciec braci Winchester poświęca się, by ratować jednego ze swoich synów. Ten odzyskuje zdrowie, ale nie może sobie wybaczyć, że jego ojciec wymienił własne życie na jego. Cała ta sytuacja sprawia, że bracia jeszcze bardziej teraz pragną unicestwienia demona. Bazując na informacjach w jakich miejscach bywał ich ojciec, bracia docierają do nieformalnej siedziby łowców potworów. Tam spotykają przyjaciółkę ojca Ellen Harvelle, jej córkę Jo i współpracującego z nimi mózgowca Asha.

Oczywiście Supernatural 2 nadal wygląda podobnie jak pierwsza odsłona. Oczywiście z tą jednak drobną różnicą, że wcześniej bracia Winchester poszukiwali swojego ojca oraz demona, który zabił ich matkę, a teraz pozostaje im szukać tylko tego drugiego. Ponownie na swojej drodze natrafiają na różne paranormalne sytuacje. W Supernatural 2 dostajemy kolejny raz kilka bardzo mrocznych odcinków rodem z przerażających horrorów. Jakby było mało walki z demonami, to jeszcze w pakiecie otrzymujemy wampiry i szalonego łowcę wampirów Gordona Walkera.

Supernatural – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Ważne dla losów fabuły Supernatural 2 były także słowa demona z finału poprzedniego sezonu. Podczas konfrontacji w finale Supernatural 1, demon z żółtymi oczami wypowiada ważne słowa kierowane do Sama. Mówi mu, że ma wielkie plany względem niego oraz względem dzieci podobnych do niego. Sam trafnie interpretuje te słowa i namawia brata na odnalezienie dzieciaków posiadających podobne jak on zdolności nadnaturalne. Wokół tego wątku budowana jest niemal oddzielna historia, która ma kulminację w finałowych odcinkach sezonu.

Przy tej okazji trzeba koniecznie zwrócić uwagę na konstrukcję całego serialu. Finały i początki kolejnych sezonów są ściśle ze sobą powiązane fabularnie i to zawsze wątkami przewodnimi. Oczywiście taki podobny styl prezentowały w przeszłości już inne kultowe seriale, takie jak na przykład „The X-Files„. Supernatural ma więc z reguły konstrukcje serialu niemal proceduralnego, gdzie każdy odcinek to praktycznie odmienna sprawa do rozwiązania. Jednak wątek przewodni przeplata się stale w tle i ma zwieńczenie w finale sezonu. Oczywiście duże znaczenie ma kwestia realizacji, ale w Supernatural 2, jak i ogólnie całym tym serialu, Cliffhangery są naprawdę emocjonujące. W ten sposób widz jeszcze bardziej z niecierpliwością czeka na kolejny sezon tej produkcji.

Supernatural – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Supernatural 2 wprowadza do fabuły kilka nowych postaci. W finale poprzedniego sezonu więcej też oglądaliśmy ojca braci Winchester, więc w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się aktorsko tej postaci. 

John Winchester to w rzeczywistości amerykański aktor Jeffrey Dean Morgan. Ostatnio serialomaniacy śledzą go na srebrnym ekranie w roli Negana w „The Walking Dead”. Za tą rolę aktor otrzymał nawet nagrodę Saturna. Inni widzowie znają go też z dramatu prawniczego „The Good Wife„, gdzie w siódmym sezonie wcielił się w postać Jasona Crouse’a. Wystąpił on też jako JD Richter w drugim sezonie „Extant„. Zagrał też Ike Evansa w „Magic City” oraz gościł na ekranie jako Denny Duquette w serialu „Grey’s Anatomy„. Epizodycznie wcielił się w przedstawiciela Xindi w „Star Trek: Enterprise„. Na złotym ekranie gościł ostatnio jako Agent Russell w filmie „Rampage„. 

Supernatural 2 wprowadza do fabuły kilka nowych postaci. Bobby Singer to aktorsko Jim Beaver. Aktor zaczynał od amerykańskich oper mydlanych. Szerzej zabłysnął rolą Whitney’a Ellswortha w kultowej produkcji HBO – „Deadwood„. Wcielił się też w szeryfa Shelby’ego Parlowa w „Justified„. Ostatnio gra też Chucka Phillipsa w „The Ranch„. Epizodycznie przewijał się przez takie seriale jak „The X-Files„, czy „Star Trek: Enterprise„.

Natomiast nasz łowca wampirów Gordon Walker, to w rzeczywistości Sterling K. Brown. Tego aktora znamy ostatnio szczególnie z roli Randalla Pearsona w serialu „This Is Us” (polski tytuł: Tacy jesteśmy). Wystąpił on też jako Christopher Darden w „The People v. O. J. Simpson: American Crime Story„. To także detektyw Cal Beecher w „Person of Interest„. Najdłużej na telewizyjnym ekranie gościł jednak w roli Rolanda Burtona w „Army Wives„.

Supernatural – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ellen Harvelle to aktorsko Samantha Ferris. To kanadyjska aktorka najbardziej znana jako Nina Jarvis w „The 4400„. Epizodycznie grywała też w pierwszej wersji „V” (od słowa Visitors), w „Stargate SG-1„oraz w nowej wersji „Battlestar Galactica„. Występowała też jako Kate Kilcannon w „Six„.

Jej serialowa córka Jo, to w rzeczywistości Alona Tal. To izraelska aktorka i piosenkarka. Równolegle występowała wówczas także w serialu „Veronica Mars„, gdzie wcieliła się w rolę Meg Manning. Ostatnimi czasy grała Zohar w „Hostages” oraz Jocelyn Harris w „Hand of God„.

To jeszcze z tej samej ekipy został Ash. W tej roli amerykański aktor Chad Lindberg. W przeszłości zagrał on Dave’a w „Buffy the Vampire Slayer„. Później często trafiał na telewizyjne ekrany, ale bardziej w rolach epizodycznych. Zagrał między innymi w „The X-Files„, w „Law & Order: Special Victims Unit„, czy chociażby w marvelowym „Agents of S.H.I.E.L.D.”. Grywał też „CSI: NY” oraz „Sons of Anarchy„.

To na koniec jeszcze nasz główny demon. W tej roli amerykański aktor Fredric Lehne. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Franka McCanna w „American Horror Story: Asylum„. Zagrał też generała Rossena w „Homeland„. Ponadto przewijał się na ekranie w kilku innych znanych produkcjach serialowych takich jak „The X-Files„, „Chicago Fire„, czy „The Mentalist„.

Supernatural – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Supernatural 2 nie zwalnia tempa, a wprowadzając nowe wątki nawet bardziej się rozkręca. Nowe postacie także robią dobrą robotę, bo na dłużej zadomawiają się w tym serialu. Wątek przewodni całego sezonu z czasem mocniej jest akcentowany, więc Supernatural 2 odchodzi momentami od charakteru proceduralnych seriali. Końcówka zwieńczona jest natomiast kolejnym emocjonującym Cliffhangerem. Jednak o tym bardziej szczegółowo przy okazji kolejnej recenzji następnego sezonu.

Udostępnij w social mediach