Supernatural – SEZON 1 – Recenzja

Supernatural (polski tytuł : Nie z tego świata) – amerykański serial dark fantasy, którego twórcą jest Eric Kripke. Serial pierwotnie został stworzony dla stacji The WB, a następnie został odziedziczony w spadku prze stację The CW (wspólna inwestycja CBS Corporation i Warner Bros.). Za produkcję serialu odpowiada Kripke Enterprises (studio produkcyjne Erica Kripke’ego), Wonderland Sound and Vision (spółka: McG, Mary Viola, Steven Bello) oraz Warner Bros. Television (WarnerMedia -> AT&T).

GATUNKI : fantasy / dark fantasy / urban fantasy / paranormal / supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Supernatural liczy 22 odcinki. Premierowo pierwszy sezon był nadawany na kanale The WB od 13 września 2005 roku do 4 maja 2006 roku. W Polsce Supernatural był pierwotnie emitowany na kanale TVN od 20 listopada 2006 roku. Stacja TVN 10 września 2007 roku wyemitowała finał pierwszego sezonu. Następne sezony emitował TVN 7. Od 15 grudnia 2019 roku serial możemy obejrzeć legalnie na platformie Amazon Prime Video.

Supernatural – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu zaczyna się w przeszłości (ponad dwie dekady od regularnej akcji serialu), w której widzimy tragiczną scenę śmierci matki dwojga chłopców. Ponosi ona śmierć w tajemniczych okolicznościach – uniesiona w powietrze pod sufit ginie w piekielnych płomieniach. To wszystko na oczach swojego męża Johna Winchestera, który w konsekwencji ratuje swoje dzieci – Deana i Sama – z płonącego domu.

Głowa rodziny Winchesterów postanawia zgłębić sprawę śmierci żony na własną rękę. Podejrzewa on, że za śmierć jego kochanej żony odpowiada demon z piekła rodem. John wyrusza tropem demona, podążając szlakiem zjawisk paranormalnych. Swoją żądzą zemsty zaraża swoich synów ucząc ich walki z mrocznymi siłami.

W dalszej części widzimy dorosłego Deana, który pojawia się w domu Sama i informuję go, że ich ojciec zaginął. Sam już wcześniej porzucił żywot żądnego zemsty łowcy, więc niechętnie chce wracać do poprzedniego życia. Ma kochaną dziewczynę oraz podjął studia, więc nie chciałby wszystkiego stracić, ale za namową brata postanawia mu pomóc, tylko ten jeden raz.

Bracia ruszają tropem zaginionego ojca trafiając na mrocznego ducha. Z tego starcia wychodzą zwycięsko, ale Sam płaci za to ogromną cenę. Jego dziewczyna ginie w podobnych okolicznościach co matka -> w płomieniach, unosząc się w powietrze pod sam sufit mieszkania. W konsekwencji Sam pozostał sam 🙂  Nie pozostaje mu nic innego jak wyruszyć z bratem i dokończyć poszukiwanie ojca. A droga jest długa i wyboista, na której bracia spotykają przeróżne potwory, potrafiące uprzykrzyć im życie.

Supernatural – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Początki serialu Supernatural, czy jak kto woli, „Nie z tego świata„, mają już swoje lata. Warto jednak przyjrzeć się tej produkcji bliżej. Nie tylko z sentymentu, ale z uwagi na fenomen tego serialu. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie ten serial jest protoplastą gatunku Dark Fantasy. Do czasu jego emisji, większość serwisów filmowych/serialowych wszelkie produkcje o potworach typu wampiry, wilkołaki, demony, zmiennokształtni, itp. klasyfikowało albo jako horrory, albo jako fantasy. Szczególnie było to przyporządkowywanie w sposób sztuczny i całkiem losowy. I to właśnie, by zaprzestać takich praktyk, serial Supernatural natchnął innych do wyodrębnienia gatunku o nazwie Dark Fantasy.

Do gatunku tego zalicza się produkcję, w których potwory typowe dla horroru, takie jak wampiry, demony i inne wymienione wyżej posiadają pewne cechy, które dodają im ludzkie oblicze. Nie można tu jedynie zaliczać zombie, ponieważ poza wyglądem zewnętrznym nie posiadają oni już żadnych ludzkich cech. Większość szanowanych serwisów od tamtej pory zaczęło stosować tą klasyfikację (red. pomijam niereformowalny Filmweb).

Supernatural – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Serial Supernatural (polski tytuł : Nie z tego świata) może po opisie wstępnym brzmi jak tania bajeczka. Jednak swoją formą zrywa on z wszelkimi schematami charakteryzującymi produkcję o potworach z ludzkimi cechami. W pierwszym sezonie nie uświadczymy konwencji romansów charakterystycznych dla seriali o wampirach. Brak też skupiania się na całych społecznościach, czy to łowców, czy społecznościach potworów. To też częste, aż do bólu, w serialach tego typu. Tu akcja serialu kręci się wyłącznie wokół dwóch braci Deana i Sama. Niemal każdy odcinek fabularnie stanowi odrębną całość, bo dotyczy konkretnej sprawy, którą zajęli się bracia. Oczywiście przeplata się od czasu do czasu wątek przewodni, czyli poszukiwanie ojca i ściganie demona odpowiedzialnego za śmierć bliskich im ludzi. Jednak praktycznie do momentu dwóch ostatnich odcinków sezonu, widzowie często wręcz zapominają jaki główny cel przyświeca braciom.

Sezon pierwszy ogląda się trochę jak antologię, bo każda przedstawiona historia dotyczy innych zjawisk paranormalnych, z którymi mają na co dzień do czynienia bracia. Niektóre odcinki prezentują się lepiej i mroczniej, niż większość dostępnych współcześnie horrorów. To dodaje uroku całej serii.

Supernatural – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

W kwestii aktorskiej, w rolę starszego brata Deana, wcielił się Jensen Ackles. Aktora wcześniej można było oglądać w jednym z sezonów „Smallville”. Inni mogą go pamiętać z serialu „Dark Angel” oraz z ostatniego sezonu „Dawson Creek„. Jednak dopiero serial Supernatural uczynił z niego aktora powszechnie rozpoznawalnego.

Rolę Sama natomiast odgrywa amerykański aktor z polskimi korzeniami – Jared Padalecki. Serialomaniacy pamiętają go z roli Deana Forestera w „Gilmore Girls„. Podobnie jak jego serialowy brat, od czasu Supernatural jest kojarzony głównie z postacią Winchestera.

Generalnie nie ma co się rozwodzić nad ich grą aktorską. Gdyby była mierna, to serial nie doczekałby się aż 15 sezonów, przy zadowalającej liczbie widowni przed telewizorami. Trzeba śmiało powiedzieć, że ta dwójka aktorów stworzyła świetne kreacje młodych braci, których pokochały miliony telewidzów.

Supernatural – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial Supernatural  (polski tytuł : Nie z tego świata) ma swój niepowtarzalny urok. Doczekał się przez lata wielu sezonów. Każdy wynik dwucyfrowy robi wrażenie, jeżeli dany serial trzyma poziom, który nie spada z czasem na łeb, na szyję. Oczywiście można polemizować na późniejszym etapie co do kwestii jakościowych, ale koncepcja serwisu Seriale Srebrnego Ekranu skupia się na analizie seriali z rozbiciem jednostkowym (w tym przypadku na sezony). W tym przypadku pierwszy sezon Supernatural potrafił pozytywnie zadziwić i zatrzymać wiernych widzów na kolejne lata.

To jeszcze na koniec małe przypomnienie dla tych, którzy by chcieli obejrzeć pierwszy raz lub kolejny już raz Supernatural. Cały pierwszy sezon możemy obejrzeć w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach