STRANGER THINGS – Sezon 2 – RECENZJA

STRANGER THINGS 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona serialowego horroru science-fiction od Braci Duffer. Informacje na temat producentów serialu oraz wstępne opisy fabuły pierwszego sezonu można przeczytać w artykule STRANGER THINGS 1.

GATUNKI : horror science fiction / supernatural fiction / monster movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 9 odcinków. STRANGER THINGS 2 został udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 27 października 2017 roku.

STRANGER THINGS – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

Mały Will Byers został uratowany z łapsk Demogorgona. Szczelina do mrocznego wymiaru została zamknięta, ale czy na pewno ? Coś co nie powinno się otwierać, gdy zostanie raz otwarte, ciężko jest ostatecznie zamknąć. Will Byers po dramatycznym przeżyciu próbuje wrócić do normalnego życia. Ponownie zaczyna wspólnie spędzać czas z paczką kumpli i uczestniczyć w ich grach i zabawach. Pewnego razu po wyjściu z salonu z automatami do gier, Will przez chwilę dostrzega w oddali coś olbrzymiego przypominającego wielkiego pająka lub ośmiornicę. Sytuacje z wizjami powtarzają się, co sugeruje Willowi, że jest obecnie w jakiś sposób połączony z mrocznym wymiarem. Na nieszczęście dla wszystkich nie są to fantazje małego chłopca, ale wizje zbliżającego się wielkiego niebezpieczeństwa dla całego miasteczka Hawkins.

W międzyczasie Mike Wheeler nie może się pogodzić ze zniknięciem Jedenastki. Tymczasem do miasteczka przybywa rudowłosa Max Mayfield, ze swoim starszym przyrodnim bratem. Chłopcy próbują się zakumplować z nową rówieśniczką, która ma bardzo chłopięce hobby. Przeciwny temu jest Mike, który uważa, że nikt nie zastąpi im Jedenastki.

Równolegle dowiadujemy się, że Jedenastka wcale całkowicie nie zniknęła. Została ukryta i odizolowana przez komendanta Jima Hoppera. To wszystko dla jej własnego bezpieczeństwa i ochrony przed ludźmi z Hawkins National Laboratory.

STRANGER THINGS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Drugi sezon STRANGER THINGS był jedną z najbardziej oczekiwanych premier serialowych roku. Po świetnym otwarciu, każdy miał nadzieję na dobrą kontynuację serialu. Istniało jednak spore ryzyko, że STRANGER THINGS 2 nie udźwignie ciężaru własnej legendy, która zaczęła otaczać ten serial. To spotkało w przeszłości wiele dobrze zapowiadających się seriali, więc to pytanie zawsze pozostaje zawieszone w powietrzu, przy każdym nowym hicie bezpośrednio po swojej pierwszej premierze.

Ku uciesze milionów widzów STRANGER THINGS 2 nie zawiódł ich oczekiwań. Ma to swój wydźwięk nie tylko w dużej oglądalności, ale także w poczytnych źródłach oceno/opiniodawczych, takich jak na przykład Rotten Tomatoes. Drugi sezon jest oceniany praktycznie na tym samym wysokim poziomie, co sezon pierwszy. To zawsze świadczy o wielkości serialu, jeśli pozytywne opinie pokrywają się z dużą oglądalnością, to sugeruje, że nie mamy do czynienia z serialową masówką, ale serialem rzeczywiście godnym najwyższej uwagi.

Nowy sezon STRANGER THINGS wprowadza nowe zagrożenie. Oczywiście dalej wszystko jest budowane wg spójnej koncepcji przenikania się równoległych rzeczywistości. Mroczny wymiar nie daje o sobie zapomnieć. Na początku dotyka Willa Byersa, który jako pierwszy miał z nim bezpośredni kontakt. Widzowie przez dłuższy czas nie wiedzą jaką rolę dla mrocznego wymiaru odgrywa mały Will Byers. Twórcy po dobrze przyjętym w pierwszej odsłonie Demogorgonie musieli wymyślić nowe, jeszcze potężniejsze zagrożenie. Trafiło na nie lada agresora. Nowy potwór ma potęgować wrażenie wszechpotęgi, stąd jego wielkość i masowa siła rażenia. Tym razem nie chodzi o to, by dopaść pojedyncze osobniki. Celem jest Hawkins, a później cała reszta.

STRANGER THINGS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

STRANGER THINGS 2 wprowadza do serialu także nowe postacie. To dobrze, że twórcy nie zamykają się pod tym względem na paczkę czterech chłopców + Jedenastka w bonusie. W drugim sezonie poznajemy Max i jej przyrodniego brata Billy’ego Hargrove, który nie pała do niej braterską miłością. Max mimo, że jest dziewczynką, to zainteresowaniami jest typową chłopczycą. Poznajemy ją właśnie z tej strony w momencie, gdy na automatach do gier, z których korzysta na co dzień paczka z Hawkins, wykręca ona najlepszy wynik. Jej starszy brat natomiast ma szczerze dość zajmowania się Maxine. Została mu ona powierzona w opiekę pod nieobecność jego ojca i jego nowej partnerki – matki Max.

Nowe postacie w STRANGER THINGS 2 nie dotyczą wyłącznie dzieciaków i młodzieży. Matka Willa też próbuje po traumatycznych przeżyciach wrócić do normalnego życia. Zaczyna się spotykać z Bobem Newby, który szybko staje się tzw. przyjacielem domu. W drugiej odsłonie większego znaczenia nabiera też postać Steve’a Harringtona, który co tu dużo mówić, przechodzi swoistą metamorfozę i staje się postacią, którą znacznie łatwiej jest polubić.

STRANGER THINGS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

Steve’a Harringtona w STRANGER THINGS 2 odgrywa Joe Keery. To amerykański aktor i muzyk. Poza występowaniem w filmach i serialach gra na gitarze w zespole rockowym Post Animal. Dorobku filmowego nie ma dużego, bo pojawiał się głównie w rolach epizodycznych. Można było go zauważyć w „Chicago Fire„, czy na przykład w serialu komediowym „Sirens„.

Maxine „Max” Mayfield to natomiast Sadie Sink. Jej największym życiowym sukcesem poza jedną z głównych ról w STRANGER THINGS 2 był występ na Broadway’u. Wystąpiła tam w musicalu scenicznym „Annie” jako Annie. Sink zagrała też główną rolę Suzanne Ballard w „American Odyssey„.

Jej przyrodni brat Billy Hargrove to aktorsko Dacre Montgomery. Ten australijski aktor grał między innymi główną rolę w nowej filmowej wersji „Power Rangers„. Grał tam czerwonego Power Rangera.

Nancy Wheeler, to aktorsko Natalia Dyer. Aktorka debiutowała w filmie „Hannah Montana: The Movie„. Do czasu tego omawianego serialu trafiały się jednak mniejsze role.

Nowy życiowy partner Joyce Byers – Bob Newby – to w rzeczywistości Sean Astin. To aktor filmowy i serialowy ze sporym już dorobkiem w swojej karierze. Najbardziej znany jest oczywiście z roli Sama Gamgee w trylogii Władca Pierścieni. Wystąpił tam we wszystkich trzech filmach: „The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring” ; „The Lord of the Rings: The Two Towers” oraz „The Lord of the Rings: The Return of the King„. Do STRANGER THINGS 2 przyciągnęło go sentymentalne wspomnienie dzieciństwa. On także pokazał się światu i wybił się aktorsko jako dziecko poprzez rolę Mikey Walsha w „The Goonies„. Serialomaniacy mogą go natomiast kojarzyć na przykład z roli Lynna McGilla w „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny).

STRANGER THINGS – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Nowe przygody bohaterów STRANGER THINGS 2 ubrane w nową historię fabularną polubiło miliony widzów na całym świecie. Dla platformy Netflix ten serial to przysłowiowa kura znosząca złote jaja. Oczywiście nikt się w dowództwie firmy nie przyzna, że jest to serial flagowy (przynajmniej ja o tym nie słyszałem, by ktoś tak powiedział), bo markę Netflixowi wyrobiły przez lata takie serie jak „House of Cards” i „Orange Is the New Black„. Jednak oba wyżej wymienione seriale już się zakończyły. Nie wiemy też ile sezonów będzie liczyć STRANGER THINGS, ale można śmiało powiedzieć, że przejął on po tych serialach palmę pierwszeństwa. Dzieciaki jednak rosną, to naturalna kolej rzeczy i pytanie, czy twórcy będą chcieli mimo wszystko kontynuować to dzieło przez wiele kolejnych lat ?

Wokół serialu zbudowano już dość silną markę. Chociaż Bracia Duffer złamali dane w „Beyond Stranger Things” (taki talk-show z komentarzami i analizą fabuły) słowo. Oświadczyli oni bowiem, że nie chcą budować na STRANGER THINGS swoistej franczyzy. Dzisiaj wiemy, że to tylko takie gadanie. Business is business. Powstały już pierwsze komiksy STRANGER THINGS pod skrzydłami Dark Horse Comics. Tworzone są także gry bazujące na tej serii oraz projekty VR. Coś co przyciąga tłumy musiało przecież być szerzej wykorzystane. Tak też się dzieje z serią STRANGER THINGS. Jeśli więc znajduje się wśród czytelników osoba, która nie widziała jeszcze serialu – dla przypomnienia – całość dostępna jest w języku polskim na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach