STRANGER THINGS – Sezon 1 – RECENZJA

STRANGER THINGS – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Horror science-fiction z lekkimi elementami fantasy. Pomysłodawcami i twórcami serialu są bracia Duffer, którzy odpowiadają także za scenariusz i reżyserię. Za produkcję serialu odpowiada 21 Laps Entertainment (studio produkcyjne Shawna Levy) oraz Monkey Massacre (studio produkcyjne Matta i Rossa Duffer).

GATUNKI : horror science fiction / supernatural fiction / monster movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon STRANGER THINGS liczy 8 odcinków i miał swoją światową premierę na platformie NETFLIX  w dniu 15 lipca 2016 roku.

STRANGER THINGS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o fikcyjnym miasteczku Hawkins w stanie Indiana. Fabuła serialu STRANGER THINGS przenosi nas w noc 6 listopada 1983 roku. Czwórka chłopców spędza wspólnie czas przy grze fabularnej Dungeons & Dragons. Po zakończeniu rozgrywki wszyscy zbierają się do własnych domów, jednak jeden z nich – Will Byers – wcale tam nie dotarł.

Po tych wydarzeniach komendant miejscowej policji, Jim Hopper, rozpoczyna oficjalne śledztwo w sprawie zaginięcia chłopca. Podejrzewa jego porwanie, czemu zaczyna zaprzeczać Joyce Byers, matka chłopca. Twierdzi ona, że Will w rzeczywistości znajduje się gdzieś blisko niej, bo przekazuje jej znaki, lecz pozostaje niewidoczny dla otoczenia. Dla pozostałych mieszkańców Hawkins, takie rozważania Joyce to powód, by uznać, że oszalała po stracie syna. Innego zdania jest trójka młodych przyjaciół. Twierdzą, że być może Will Byers został zaatakowany przez Demogorgona, tak jak to miało miejsce podczas gry fabularnej.

Zniknięcie młodego Willa zbiegło się z czasem z pojawieniem się w miasteczku tajemniczej dziewczynki. Trójka chłopców odkrywa, że posiada ona nadnaturalne umiejętności psychokinetyczne oraz wiedzę, gdzie w tej chwili znajduje się ich przyjaciel. Potwierdzają się ich najgorsze obawy, że Will rzeczywiście mógł ściągnąć na siebie Demogorgona.

STRANGER THINGS – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Serial STRANGER THINGS czerpie pełnymi garściami inspiracje z innych kultowych filmów, gier i książek. Szczególny nacisk kładzie na nawiązania do wszelkich produkcji przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. To przecież wtedy był boom na kultowe już w dzisiejszych czasach produkcje, takie jak: Star Wars, Alien, Poltergeist, czy E.T. I w żaden sposób nie jest to wszystko wciskane na siłę do serialu. Głównymi bohaterami są dorastający w tych czasach chłopcy i te inspiracje wplatane są właśnie za ich pośrednictwem. W ten sposób wygląda to bardzo naturalnie, bo grupa przyjaciół wychowywała się na tego typu filmach i książkach.

STRANGER THINGS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Analizując pierwszy sezon serialu STRANGER THINGS nie sposób nie wspomnieć o klimacie. To właśnie klimat oczarował miliony widzów na całym świecie. Stylizacje na lata 80 wypadły doskonale. Wielki plus dla braci Duffer, że postanowili zrealizować swój projekt właśnie w tych latach. W Ameryce była to era, nazwijmy to pre-cyfrowa, gdzie dzieciaki jeszcze masowo nie spędzały wolnego czasu przy komputerach i konsolach, ale ten świat zaczynał stawać przed nimi otworem.

Oczywiście nie zapomniano o ówczesnej modzie, zarówno związanej z ubiorem oraz z wszelką stylizacją fryzur. Do tego całą akcję przeniesiono w obręb małego amerykańskiego miasteczka. Trudno się nie zgodzić, że wszelkie filmowe produkcję zawsze zyskiwały klimatem na osadzeniu akcji w małomiasteczkowych lokacjach. Do tego dorzucono ściśle strzeżony tajemniczy ośrodek badawczy zlokalizowany za miasteczkiem, co dodatkowo wpływa na wyobraźnie, szczególnie dorastających w Hawkins dzieci.

Pierwszy sezon STRANGER THINGS to nie tylko ciekawa stylizacja na lata osiemdziesiąte. Tu każdy element buduje wyjątkową całość. To cecha wspólna wszystkich wybitnych dzieł filmowych/serialowych. Mamy tu więc do czynienia z ciekawą wciągającą fabułą, z budowaniem napięcia, oraz z niebanalną konstrukcją zdarzeń i konstrukcją samych postaci. Żadna wykreowana postać nie jest tu, jakby to się powiedziało, płytka i plastikowa. Relacje budowane między bohaterami wyglądają naturalnie i są pozbawione skrótowców fabularnych, które często psują efekt końcowy. A przecież sam projekt pod tym względem był mocno ryzykowny, bo zaangażowano do większości głównych ról nowych niedoświadczonych aktorów. Wszystko co było pięknie zaplanowane mogła położyć słaba gra aktorska. Tak się jednak nie stało. To mają do siebie wybitne dzieła filmowe/serialowe. Tam nawet aktorstwo jest na poziomie mistrzowskim.

STRANGER THINGS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Skoro wyjątkowe seriale mają dosłownie wszystko dopracowane na najwyższym poziomie, to nie mogło w STRANGER THINGS zabraknąć świetnej muzyki. Czapki z głów za soundtrack do serialu skomponowany przez Michaela Steina i Kyle’a Dixona oraz ich Survive band. Idealnie dopasowali muzykę klimatem do mrocznego horroru science-fiction.

A co mają jeszcze w sobie wybitne seriale ? Czołówkę (intro). Patrząc w przeszłość historycznie, najlepsze w historii seriale zawsze miały także ten element dopracowany do perfekcji. Oczywiście znajdą się wyjątki świetnych seriali, gdzie pominięto intro, ale ich ilość można wyliczyć na jednej ręce. Ogólnie w serialach mamy do czynienia albo z pełną czołówką albo z samym napisem. Tu postanowiono połączyć dwa elementy w jedną całość, czyli intro zmontowane w taki sposób, że jego konwencja polega na etapowym kształtowaniu się napisu (składaniu liter). Proste (żeby nie powiedzieć banalne) w swojej formie, ale genialne w wykonaniu. Szczególnie gdy w tle słychać niezwykle klimatyczną muzykę wprowadzającą widza w mroczny serial horrorowy.

STRANGER THINGS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Główne role w serialu STRANGER THINGS przypadły dorastającym aktorom. W postać zaginionego Willa wcielił się Noah Schnapp. To pierwsza jego główna rola, ale debiutował na ekranie rok wcześniej, gdy pojawił się w filmie „Bridge of Spies„. Innego z ekipy chłopców – Mike’a Wheelera – gra Finn Wolfhard. To kanadyjski młody aktor, który przed osadzeniem go w głównej roli w STRANGER THINGS zaliczył kilka epizodycznych ról w serialach „The 100” i „Supernatural„.

Trzeci z chłopców, czyli Dustin Henderson, to w rzeczywistości Gaten Matarazzo. Przed STRANGER THINGS nie miał jeszcze okazji zabłysnąć na ekranie, ale za kreacje Dustina zgarnął już kilka nagród aktorskich, co może być trampoliną do jego przyszłej kariery. Natomiast ostatni z grupy przyjaciół Lucas Sinclair, to amerykański aktor Caleb McLaughlin. Pojawiał się on na srebrnym ekranie częściej niż pozostała trójka, choć do czasu roli Lucasa, były to jednak występy epizodyczne. Większą rolę otrzymał dopiero w serialu „Shades of Blue„, ale odgrywał tam postać z dalszego planu.

Zostając przy rolach dziecięcych należy wspomnieć o Jedenastce, czyli tajemniczej dziewczynce, która pojawiła się w Hawkins po zniknięciu Willa Byersa. W jej roli Millie Bobby Brown. Ukłony za jej świetną kreację. Młoda aktorka wystąpiła wcześniej w serialu „Intruders„, gdzie wcieliła się w postać Madison O’Donnell. Za rolę Jedenastki została słusznie obsypana nagrodami, w tym Saturn Award, MTV Movie & TV Award oraz Gold Derby TV Award, czy nagrodą publiczności – IGN People’s Choice Award.

STRANGER THINGS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Jeszcze trzeba dorzucić koniecznie role dorosłych postaci. Przede wszystkim matki Willa – Joyce Byers. W jej roli powszechnie znana aktorka filmowa Winona Ryder. W swojej karierze wystąpiła ona w wielu produkcjach filmowych. Wystarczy wymienić takie filmy jak „Alien Resurrection„, czy „Black Swan„. Ze starszych produkcji filmowych z jej udziałem wymienić można jej rolę w „Edward Scissorhands„. Aktorka rzadziej pojawiała się na srebrnym ekranie. STRANGER THINGS jest jej pierwszym serialem, w którym grała główną rolę.

Komendanta policji w Hawkins gra natomiast David Harbour. Aktora wielu może skojarzyć z roli Elliota Hirscha w „The Newsroom„. Zagrał też Davida Patricka w serialu NBC „State of Affairs„. Inny mogą go także kojarzyć z serialu „Rake„.

Jest jeszcze kilka pierwszoplanowych ról młodzieży. Brata Willa gra Charlie Heaton, angielski aktor, dla którego STRANGER THINGS jest pierwszym większym wyzwaniem. Warto także wspomnieć o Shannon Purser, która grała tu drobną rolę Barb, bo aktorka jest ostatnio rozchwytywana w wielu produkcjach młodzieżowych. Poza rolami z dalszego planu w „Riverdale„, gra ostatnio w filmie Netflixa „Sierra Burgess Is a Loser„.

STRANGER THINGS – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

W moim osobistym rankingu serial STRANGER THINGS jest najlepszym obecnie emitowanym serialem. Chyba nie jest to zaskoczeniem, skoro na grafikę serwisu Seriale Srebrnego Ekranu wybrałem właśnie plakat STRANGER THINGS. Serial ten strącił z pierwszego miejsca moją ulubioną niegdyś Grę o Tron. Właściwie to nie tylko w moim odczuciu to serial Nr. 1. W wielu opiniach widzów z całego świata także jest to najlepsza obecnie pozycja serialowa. Mam tylko cichą nadzieję, że jeżeli serial będzie liczył więcej niż trzy sezony, aby nie obniżył on swoich lotów. To takie częste dla dobrze zaczynających się wybitnych seriali, że później lecą poziomem na łeb, na szyję.

Dla mnie ten serial to strzał w dziesiątkę, bo łączy trzy moje ulubione gatunki serialowe: science-fiction, fantasy i horrory. Jednak podczas oglądania STRANGER THINGS poczułem pewien żal. Sam osobiście wychowywałem się w latach osiemdziesiątych. Niestety lata 80” w Polsce, a lata 80” w USA wyglądały zupełnie inaczej. Na automaty do gier czekać trzeba było praktycznie do kolejnej dekady, a o takich grach jak D&D można było tylko pomarzyć, bo w Polsce były wtedy co najwyżej gry w kapsle czy planszowy Chińczyk, czyli „Człowieku nie irytuj się”. No i stąd ten mój żal, bo dzisiaj irytuje się, że moje dzieciństwo mogło wyglądać zupełnie inaczej gdybym wychowywał się w bardziej cywilizowanym państwie. Ale trudno, mogę tylko podziwiać to wszystko z amerykańskich seriali, takich jak STRANGER THINGS.

STRANGER THINGS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Jeżeli można mówić, że w świecie seriali trafiają się jakieś arcydzieła, to STRANGER THINGS można śmiało do nich zaliczyć. To serial wybitny pod każdym względem. Oczywiście są różne gusta. Dla tych co oglądają głównie telenowele i mydlane opery STRANGER THINGS z całą pewnością nie przypadnie im do gustu. Miłośnicy romansów i komedii romantycznych też mogą nie czuć się usatysfakcjonowani. No ale tak to jest, że nie ma na świecie produkcji, która trafia w gusta dosłownie wszystkich widzów. Jeżeli ktoś na co dzień ogląda wyłącznie dramaty kryminalne i zaczął oglądać STRANGER THINGS tylko dlatego, że jego znajomi oglądają i ciągle o tym serialu się wszędzie pisze, to ten obraz nie zmieni jego gustu filmowego. Taki ktoś odbije się od tego serialu jak od ściany. Nie może jednak zaprzeczyć, że to serial wyjątkowy, bo każdy jego element jest dopracowany do wysokich wymagań niektórych nawet mocno zgorzkniałych widzów.

Czy trzeba kogoś namawiać do obejrzenia pierwszego sezonu STRANGER THINGS jeżeli tego jeszcze nie zrobił ? Reklam na temat tego serialu jest w internecie tak dużo, jak internet długi i szeroki. Pierwszy sezon legalnie możemy zobaczyć w całości w języku polskim na platformie NETFLIX. Gorąco Polecam !

Udostępnij w social mediach