STAR TREK DISCOVERY – Sezon 1 – RECENZJA

STAR TREK DISCOVERY –  pierwotnie CBS ALL ACCESS ORIGINAL SERIES – produkcja oryginalna stworzona dla CBS All Access. Następnie Paramount+ ORIGINAL. Serial science-fiction będący częścią wielkiej sagi kosmicznej, której pomysłodawcą jest Gene Roddenberry. Za produkcję serialu odpowiada CBS Television Studios (wówczas CBS Corporation, a obecnie Paramount Global, z oznaczeniem towarowym Paramount), Living Dead Guy Productions (studio produkcyjne Bryana Fullera) oraz Roddenberry Entertainment (rodzinna firma, którą obecnie przewodzi syn Gene’a – Rod Roddenberry).

GATUNKI : science fiction / space opera
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon STAR TREK DISCOVERY liczy 15 odcinków. Całość została oryginalnie udostępniana etapowo w serwisie CBS All Access od 24 września 2017 roku do 11 lutego 2018 roku.

STAR TREK DISCOVERY - Obsada

STAR TREK DISCOVERY – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się fabularnie na pierwszej oficer Gwiezdnej Floty Michael Burnham. Po latach pokoju narasta konflikt między Zjednoczoną Federacją Planet a Imperium Klingońskim. Michael Burnham w całej tej historii wylądowała między przysłowiowym młotem i kowadłem. Jest ona pierwszym oficerem statku Gwiezdnej Floty U.S.S. Shenzhou. Podczas swojej misji statek U.S.S. Shenzhou natrafia na zamaskowany obiekt należący do Klingonów. Na jego pokładzie znajduje się T’Kuvma, kreujący się na klingońskiego mesjasza, który próbuje zjednoczyć klingońskie klany i ruszyć na podbój sektora Alpha.

Oficer Michael Burnham jest ziemską przedstawicielką Zjednoczonej Federacji Planet, ale szkolenie przechodziła na Vulcanie. Tam przyswoiła sobie filozofię Vulcans. Burnham chcąc zyskać strategiczną przewagę chcę zadać Klingonom cios wyprzedzający. Za bunt przeciw pani kapitan, zostaje aresztowana. Do starcia i tak dochodzi, a statek gwiezdny U.S.S. Shenzhou zostaje mocno uszkodzony. Michael Burnham ucieka z celi i przekonuje kapitan Georgiou, by spróbowały wziąć T’Kuvmę do niewoli. Dochodzi do bezpośredniego starcia, w której ginie przełożona Burnham.

Po tych wydarzeniach oskarżona o bunt Michael Burnham zostaje skazana na dożywotnie pozbawienie wolności. Jej sytuację wykorzystuje kapitan statku badawczego Gabriel Lorca, który wciela Burnham do swojej załogi, bo jest mu potrzebna w niebezpiecznej misji. Tak Michael Burnham trafia na pokład U.S.S. Discovery, który prowadzi pionierskie badania nad nowym napędem dla Gwiezdnej Floty, który może przeważyć szalę na korzyść Zjednoczonej Federacji Planet podczas nowej wojny z Imperium Klingońskim.

STAR TREK DISCOVERY - Promo

STAR TREK DISCOVERY – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Fani świata gwiezdnej wędrówki czekali latami na kolejny serial o kosmicznej sadze. Ostatnią serialową produkcją był „Star Trek: Enterprise„, ale liczył on tylko cztery sezony, czyli o trzy mniej niż przyzwyczajono fanów serii w poprzednich latach. W międzyczasie fani otrzymali oczywiście filmy kinowe, jednak te dodatkowo wzmogły tęsknotę powrotu sagi do korzeni, czyli powrotu STAR TREK na srebrny ekran.

Filmy jednak mocno namieszały w universum STAR TREK. Wydarzenia z najnowszych produkcji zmieniły linię czasową. Zostawiły one wiele znaków zapytania, co dalej z tą kosmiczną sagą ? W jaki sposób zmiana linii czasowej wpłynęła na wydarzenia znane z seriali „Star Trek: The Next Generation„, „Star Trek: Deep Space Nine” oraz „Star Trek: Voyager„. Fandom STAR TREK wrzał od spekulacji. Dodatkowo problemem było jak fabularnie sieciowe MMO – STAR TREK ONLINE ma się do obecnej rzeczywistości. By nie dolewać oliwy do ognia, zdecydowano, że wydarzenia w nowym serialu STAR TREK, będą dotyczyły wydarzeń przed tzw. erą Jamesa T. Kirka.

STAR TREK DISCOVERY – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Pierwszy sezon fabularnie rozpoczyna się 10 lat przed wydarzeniami z pierwszej serii, czyli „Star Trek: The Original Series„. W serialu oglądamy załogę statku badawczego. Pierwszy raz w historii zastosowano taktykę, w której oglądamy całą historię bardziej z perspektywy jednej osoby. I to nawet nie jest kapitan. To postać buntowniczego pierwszego oficera. Postawiono także tym samym na kobietę, która przez cały sezon jest w głównym centrum wydarzeń.

Jak w każdym poprzednim serialu sagi ST, także i tym razem, twórcy serialu stawiają na poprawność polityczną. Mamy zaserwowaną różnorodność ras (także tych poza ludzkich) oraz dobitne ukazanie, że w idealnym świecie wg Gene’a Roddenberry istnieje pełne równouprawnienie płci. By tego było mało, twórcy postanowili podążać za współczesnymi trendami, więc mamy w serialu wątki uczuciowe także w sferze homoseksualnej.

Po pierwszym sezonie widać, że twórcy serialu nie szczędzili pieniędzy na każdy odcinek. Pierwsza wielka produkcja CBS All Access jest więc robiona na bogato. Właściwie każda profesjonalna produkcja science-fiction pociąga za sobą duże potrzeby finansowe. Nie powinny brać się za nią podmioty, które nie dysponują dużymi środkami. W tej kwestii CBS nie zawiodło.

Zadbano także o pewne smaczki kierowane w stronę największych fanów świata STAR TREK. Cały pierwszy sezon tego serialu można obejrzeć w języku klingońskim. Pewnie mało kto z Was wie, ale to obecnie największy sztuczny język na świecie, który przebił rozwijane niegdyś sprężnie esperanto. Język został wymyślony przez dr Marca Okranda. Klingoński posiada własną gramatykę, składnię i słownictwo. Dzisiaj nawet wyszukiwarka Google działa w języku klingońskim, a także przetłumaczono na ten język Biblię.

STAR TREK DISCOVERY - Starship

STAR TREK DISCOVERY – Szon 1 – Recenzja – OD AUTORA

Pewnie wielu z Was słyszało, że świat dzieli się na fanów Star Wars i fanów Star Treku, ale obie te grupy nie przepadają za sobą, bo nie jest to zbiór, który się wzajemnie przeplata. W moim przypadku jest inaczej. Mimo, że jestem wielkim fanem Star Wars, to odkąd pamiętam lubiłem seriale z universum STAR TREK. No ale ja jestem zawsze niestandardowy, poza wszelkim schematem i zaszufladkowaniem 🙂

Od początku jarałem się informacją, że tworzy się nowy serial z tego zakątka wszechświata. Rezultat wyszedł całkiem niezły. Są oczywiście kwestie, które mnie osobiście irytują. W serialu STAR TREK DISCOVERY kolejny raz zmieniono wygląd Klingonów. To już zaczyna być dla mnie wkurzające. Osobiście najlepiej lubię ten wizerunek Klingonów przedstawiony w moim ulubionym serialu star trekowym „Star Trek: The Next Generation„.

STAR TREK DISCOVERY – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Główną rolę w serialu dostała Sonequa Martin-Green. To ona wcieliła się w postać Michael Burnham. Amerykańską aktorkę wielu z nas kojarzy z roli Sashy z „The Walking Dead„. Za rolę otrzymała ona nawet Saturn Award za najlepszą rolę aktorską kobiecą w serialu telewizyjnym.

Kapitana U.S.S. Discovery gra Jason Isaacs. Brytyjski aktor znany jest z licznych ról telewizyjnych. Jedni mogą go kojarzyć z serialu „Awake„, a inni na przykład z intrygującej serii „The OA„. Aktor rozpoczynał karierę na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych serialem „Capital City„, gdzie wcielił się w postać Chasa Ewella.

Warto też wspomnieć o postaci oficera naukowego i szefa maszynowni Paula Stametsa. W jego rolę wcielił się Anthony Rapp, który poza działalnością muzyczną i aktorską znany jest, jako jeden z guru światowych środowisk LGBT. Głośno było o tej osobie, w związku z aferą o molestowanie seksualne ze strony Kevina Spacey.

STAR TREK DISCOVERY – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Nowy serial powoli zaspokaja tęsknotę fanów STAR TREK na całym świecie. Nie jest to może wybitne dzieło, ale dało impuls do kolejnych produkcji w tym universum. Poza tym bazuje na znanej na całym świecie marce. Platformy streamingowe wiedząc o tym, że CBS All Access nie jest dostępne poza granicami USA, przebijały się kwotowo, kto da więcej za wykupienie praw do dystrybucji serialu na świecie. Tą batalię wygrał NETFLIX. Serial trafił w tym samym czasie do 188 krajów.

Udostępnij w social mediach