Stan zagrożenia – nowy serial HBO Europe

Stan zagrożenia – nowy serial HBO Europe. Potencjalnie ciekawy serial dokumentalny zaserwuje swoim widzom HBO GO w lutym 2021 roku. Ciekawy, bo z tematyką na czasie. Vitals. A True Human Story (red. oryginalny tytuł tego serialu) trafi na platformę HBO GO w dniu 7 lutego 2021 roku.

O czym jest ta produkcja ? Stan zagrożenia to wnikliwy, poruszający i napawający optymizmem zapis wydarzeń, które miały miejsce w szpitalu pod Barceloną w szczycie pandemii COVID-19. Trzyodcinkowy hiszpański miniserial dokumentalny HBO Europe przedstawia fizyczne i emocjonalne wyzwania stojące przed pacjentami i pracownikami służby zdrowia w obliczu pandemii. Są to wyzwania nie tylko w pracy, ale także w ich własnych domach, które dzielą ze swoimi rodzinami i bliskimi.

Stan zagrożenia – nowy serial HBO Europe – zarys fabuły

Bohaterami serialu dokumentalnego Stan zagrożenia są pacjenci i pracownicy szpitala Parc Taulí w katalońskim mieście Sabadell. Ich losy śledzimy przez kilka tygodni – od marca do czerwca 2020 roku – podczas szczytu zachorowań „pierwszej fali” pandemii. Twórcy dokumentu nie pokazują w nim pacjentów jako anonimowych ofiar koronawirusa, ale odwiedzają ich z kamerą, abyśmy mogli lepiej ich poznać. Reżyser serialu Fèlix Colomer przedstawia w tym serialu kameralne historie bohaterów. Chce przez nie przypomnieć nam, że nawet w obliczu największej tragedii, ludzie znajdują w sobie niezwykłe pokłady miłości i dobroci.

W miniserialu od HBO obserwujemy również ogólną sytuację, jaka panuje w szpitalu Parc Taulí . Do niego właśnie została wpuszczona ekipa produkcyjna serialu. Jednakże równocześnie wychodzimy z jego budynku, żeby zajrzeć do domów pracowników służby zdrowia. To właśnie tam jesteśmy świadkami radości lekarzy i pielęgniarek, którzy spotykają się ze swoimi bliskimi. Również tam jesteśmy świadkami ich frustracji, że świat zewnętrzny pozostaje obojętny na całą tragedię. Twórcy serialu Stan zagrożenia towarzyszą z kamerą również rodzinom chorych podczas bardzo emocjonalnych rozmów, wideo połączeń i bolesnych pożegnań.

Stan zagrożenia – nowy serial HBO Europe – kilka słów od twórców serialu

„Od początku kryzysu związanego z COVID-19 politycy i media zasypują nas danymi. Każdego dnia umiera 500 osób, mamy 2 tysiące nowych zakażeń, 300 nowych przyjęć na oddziały intensywnej terapii, w szpitalu potrzebnych jest 200 pracowników służby zdrowia… same liczby. Serial Stan zagrożenia nie cytuje statystyk, ale skupia się na ludziach. Poznajemy m.in. Alfredo i Matilde – parę, która przeżyła wspólnie 50 lat. Nadal jednak kocha się tak samo, jak w dniu, w którym się poznali. Obserwujemy też niezwykłe poświęcenie pielęgniarek Sílvi i Isy. Odwiedzamy z kamerą kilkoro ich pacjentów, którzy walczą z nieuchronną śmiercią” – wyjaśnia Fèlix Colomer, pomysłodawca serialu.

„Reżyserowi Fèlixowi Colomerowi udało się pokazać nie tylko ludzką kruchość. Także ogromną siłę miłości, rodziny oraz zawodowego i prywatnego zaangażowania wszystkich pracowników służby zdrowia. To oni musieli stawić czoła nowemu, nieznanemu zagrożeniu. Twórcom serialu Stan zagrożenia udało się zarejestrować kamerą bardzo intymne chwile z życia jego bohaterów. Dzięki temu stanie się on niezwykłym zapisem tych niezwykłych czasów” – powiedziała Hanka Kastelicová, VP Documentaries w HBO Europe i producentka wykonawcza projektu.

Stan zagrożenia – nowy serial HBO Europe – bohaterowie miniserialu

Oto wybrani bohaterowie, których losy poznamy w serialu dokumentalnym Stan Zagrożenia:

Alfredo i Matilde, którzy będą niedługo obchodzić 50. rocznicę ślubu niespodziewanie spotykają się w szpitalu. Zostają umieszczeni w tej samej sali. Niedługo potem ona zostaje wypisana do domu i niecierpliwie czeka na powrót męża, którego stan pogarsza się z dnia na dzień.

Vanessa ma zaledwie 34 lata i jest pacjentką szpitala, w którym pracuje jako pielęgniarka. Ma duże problemy z oddychaniem i jest bardzo słaba. Jedyne, co podtrzymuje ją na duchu, to możliwość rozmowy z partnerem i obserwowania jej psa podczas wideo rozmów.

Sandra i Noemí są salowymi. Obie przywykły już do śmierci. Łącząca je przyjaźń to najcenniejsza dla nich rzecz w szpitalu. To ona daje im siłę, aby codziennie stawiać czoła śmierci, z którą stykają się w pracy, a także niezrozumieniu, z którym czasem spotykają się po wyjściu ze szpitala.

Stan zagrożenia – nowy serial HBO Europe – słowo końcowe

Pomysłodawcą i reżyserem serialu Stan Zagrożenia jest Fèlix Colomer. Obowiązki producentów wykonawczych ze strony HBO Europe pełnili Hanka Kastelicová, Miguel Salvat i Antony Root. Serial został wyprodukowany przez spółki El Terrat (The Mediapro Studio) i Forest Film Studios dla HBO Europe. Zobaczcie również zwiastun serialu.

Premiera serialu dokumentalnego HBO Europe Stan zagrożenia (tytuł oryginalny: Vitals. A True Human Story) odbędzie się 7 lutego na platformie HBO GO. Produkcja zadebiutuje tego samego dnia we wszystkich krajach europejskich, w których dostępne jest HBO. W tradycyjnym przekazie telewizyjnym, emisja pierwszego odcinka na antenie HBO zaplanowana jest na 11 lutego na godzinę 21:40.

* artykuł powstał przy współpracy z HBO Polska

Udostępnij w social mediach