SNOOPY IN SPACE – Sezon 1 – RECENZJA

SNOOPY IN SPACE (pol. Snoopy w kosmosie) – An Apple Original – Apple serial oryginalny stworzony dla platformy APPLE TV+. Kanadyjsko-amerykański serial animowany, bazujący na postaciach z popularnego komiksu Fistaszki (org. Peanuts), autorstwa Charlesa M. Schulza. Za rozwój serialu odpowiada Rob Boutilier. Za produkcję serialu odpowiada Schulz Studio, Peanuts Worldwide oraz DHX Media (dokładnie oddział WildBrain Studios – kanadyjskiego studia produkcyjnego).

GATUNKI : animowany / komedia
KRAJ PRODUKCJI : USA Kanada

Pierwszy sezon serialu SNOOPY IN SPACE liczy 12 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione w momencie startu nowej platformy Apple TV+, czyli w dniu 1 listopada 2019 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+.

SNOOPY IN SPACE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na postaci Snoopy’ego, któremu marzy się śmiganie w przestrzeni kosmicznej. Wyrusza on swoją budą poza ziemską orbitę, ale kiedy dostrzega, jak daleko stracił grunt pod nogami zaczyna panikować. To powoduje, że spada…. a właściwie budzi się z abstrakcyjnego snu. Sen jednak daje Snoopy’emu do myślenia, że kosmos to jest to, czego by chętnie spróbował na swojej psiej skórze. Następnie Snoopy przemyca się na fistaszkowy spektakl teatralny, o tematyce astronomicznej. Przedstawieni podczas spektaklu astronauci są uważani za wielkich bohaterów i to daje Snoopy’emu sporo do myślenia. Nie czeka więc długo i bierze się za przygotowania do wystrzelenia się własną budą w kosmos.

Zauważa to Charlie Braun i inne dzieciaki i szybko sprowadzają Snoopy’ego z obłoków na ziemię. Tłumaczą psiakowi, że aby wyruszyć w kosmos potrzeba odpowiedniego sprzętu i odpowiedniego szkolenia. Postanawiają mu w tym pomóc i radzą, by w pierwszej kolejności aplikował do NASA. To tam pomogą mu zostać prawdziwym astronautą. Snoopy bierze się więc za pisanie podania i wysyła go pocztą czekając na odzew ze strony NASA.

Gdy po długim czasie oczekiwania przychodzi list zwrotny, okazuje się, że w NASA uznali, że Snoopy nie spełnia wymagań, by zostać astronautą. Jednak w podziękowaniu za zainteresowanie przesyłają dla niego i jego przyjaciół, bezpłatne bilety wstępu do Space Center w Houston. Tak się składa, że to akurat obok Centrum Lotów Kosmicznych, gdzie szkolą się prawdziwi astronauci. Dla Snoopy’ego to żadna pociecha, choć po chwili wpada na pomysł, by wybrać się do Houston i przy okazji wkręcić się jakoś do programu szkolenia astronautów.

SNOOPY IN SPACE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

SNOOPY IN SPACE to pierwszy animowany serial platformy APPLE TV+. Zadebiutował on wraz ze startem nowej platformy Apple. Serial bazuje na popularnej marce, jaką się stały przez dekady przygody komiksowych Fistaszków. W tym przypadku głównym bohaterem serialu jest pies Charliego Brauna – Snoopy. Wraz ze swoim skrzydlatym towarzyszem Woodstockiem realizują oni marzenie zostania astronautami. Snoopy mimo odrzucania podania na przyjęcie do szkolenia astronautów w Centrum Lotów Kosmicznych, nie zamierza tak łatwo się poddać. Podstępem próbuje dostać się na szkolenie, by je koniecznie ukończyć. Tylko to gwarantuje mu wylot w kosmos. Początkowo psiak myślał, że wystarczy do tego jego buda, ale dzieciaki szybko naprostowały jego myślenie.

Snoopy znany jest z tego, że jak się zaweźmie, to nie bata, by coś poszło nie po jego myśli. Czasami jednak rzeczywistość bywa bardziej brutalna, stąd musi uciekać się do podstępu. Snoopy szybko zwietrzył okazję, że wycieczka do Houston jest dobrą okazją, by wkręcić się do programu szkolenia astronautów. Jednak to nie takie proste i Snoopy musi szybko obejść się ze smakiem. Swojego przyjaciela pociesza Charlie Braun, lecz jego pies nie chce słuchać rad życiowego nieudacznika. Szybko zaczyna postępować wg zasady: jak mnie wyrzucą drzwiami, to wejdę oknem. Pozostałe dzieciaki w tym czasie edukują się, korzystając z darmowych biletów do Space Center. I tu trzeba koniecznie zwrócić uwagę, że serial choć humorystyczny, to ma dodatkowo płaszczyznę edukacyjną. Twórcy serialu serwują wstawki z materiałami video, w temacie astronomii i szkolenia astronautów. Podobne filmiki można obejrzeć w planetariach. Tu są edukacyjnym uzupełnieniem fabuły serialu SNOOPY IN SPACE.

SNOOPY IN SPACE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

No a skoro jest tytuł SNOOPY IN SPACE, czyli Snoopy w kosmosie, to raczej nie będzie spoilerem napisać, że piesek dopina swego i wyrusza w kosmos. I tu mamy dwa story arc. Pierwszy dotyczy pobytu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a drugi dotyczy lotu na Księżyc. I tu w obu przypadkach dzieciaki dostają garść przydatnych informacji zarówno praktycznych, jak i historycznych. Od strony praktycznej wytłumaczone jest, jak wygląda codzienne życie astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Serial zwraca uwagę, jak różni się obecnie ono od tego, z czym mieli do czynienia astronauci w przeszłości przebywający dłużej w przestrzeni kosmicznej. To naprawdę ciekawa lekcja dla dzieci, a przecież to właśnie dzieci są adresatami serialu SNOOPY IN SPACE.

Co jeszcze można powiedzieć o serialu ? Odcinki SNOOPY IN SPACE są bardzo krótkie. Jednak klimatem pasują do fistaszkowych opowieści. Przygody Fistaszków wydawane w formie komiksu, też mają konstrukcje krótkich historyjek. Tu w serialu przełożono to na czas epizodu. Każdy ma 8 minut z hakiem. Przez serial przechodzi się więc szybko, a typowo dla Fistaszków humorystyczna konwencja sprawia, że dodatkowo produkcja ta jest bardzo lekkostrawna.

Choć na pierwszym planie króluje w tym serialu Snoopy oraz jego przyjaciel Woodstock, to pozostałe Fistaszki też mają tu pewną rolę do odegrania. A mamy tu całą ekipę, czyli Charliego, Linusa, Lucy, Marcie, Sally, Franklina i Peppermint Patty. Do tego dochodzi sztuczna inteligencja, która kieruje szkoleniem naszego śmiałka. C.A.R.A wydaje wszelkie niezbędne instrukcje oraz wytyczne dotyczące szkolenia. Później zostaje z naszymi głównymi bohaterami także podczas oficjalnych misji kosmicznych.

SNOOPY IN SPACE – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Opowieść SNOOPY IN SPACE bazuje na popularnych historiach obrazkowych Peanuts (pol. Fistaszki). To specyficzne dzieło literacko-artystyczne, którego twórcą jest Charles M. Schulz. To seria czterokadrowych historyjek, które były wydawane od 2 października 1950 roku do 13 lutego 2000 roku. Głównymi bohaterami komiksu są przeważnie Charlie Braun i jego pies rasy beagle o imieniu Snoopy. Resztę obsady uzupełnia ptak Woodstock oraz dzieciaki: Franklin, Linus van Pelt, Lucy van Pelt, Sally Braun oraz Peppermint Patty.

Jak podaje Wikipedia: „komiks ten jest uznawany za jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych dzieł tego gatunku. Opublikowano 17 897 historyjek. Fistaszki ukazały się w wydaniach ponad 2 600 gazet (wliczając w to polską Gazetę Wyborczą). Miały 355 milionów czytelników w siedemdziesięciu pięciu krajach i zostały przetłumaczone na dwadzieścia jeden języków. Przyczyniły się do wprowadzenia czterokadrowego stylu tworzenia komiksów jako standardu w USA i przyniosły swojemu autorowi ponad miliard dolarów zysku.

SNOOPY IN SPACE – Sezon 1 – Recenzja – O DUBBINGU

To jeszcze krótko o dubbingowcach produkcji SNOOPY IN SPACE. Nie jest to pierwsze podejście na przeniesienie historyjek obrazkowych o Fistaszkach na srebrny ekran. Największą popularnością cieszyły się kiedyś programy telewizyjne A Charlie Brown Christmas. W obecnym wydaniu swoich głosów udzielili: Terry McGurrin (jako Snoopy) oraz Robert Tinkler (jako Woodstock). Charliemu swojego głosu udzielił natomiast Ethan Pugiotto.

Pozostali dubbingowcy z tej produkcji to: Holly Gorski jako Marcie. Aktorka jest też zaangażowana w dubbingowo w inny popularny serial animowany „PAW Patrol” (znany w Polsce jako Psi patrol).

Hattie Kragten udzieliła swojego głosu Sally Braun, natomiast Lucy swojego głosu użyczyła
Isabella Leo. Za Peppermint Patty wypowiada się oryginalnie Isis Moore, a Franklinowi głosu udziela Christian Dal Dosso. Linus, to natomiast dubbingowo Wyatt White.

To jeszcze na koniec osoba, która podkłada głos naszej sztucznej inteligencji. C.A.R.A. to Nicole Byer. Oprócz zwierzaków to jedyna dorosła osoba podkładająca swój głos w tej produkcji. Poza dubbingiem, występuje ona fizycznie na ekranie i w swojej karierze przewinęła się przez takie seriale, jak „30 Rock„, „Brooklyn Nine-Nine„, czy chociażby „The Good Place„.

SNOOPY IN SPACE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

SNOOPY IN SPACE to serial od którego wszyscy oczekiwali dobrego humoru i go otrzymali. Ponadto zaskakują elementy edukacyjne dotyczące historii lotów kosmicznych, czy funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Trochę zaskakuje in minus, że jedyne polskie tłumaczenie jakie przygotowało Apple na start tego serialu, to napisy. To produkcja przecież dla dzieci, więc skoro w „HELPSTERS” przygotowali nawet polski dubbing, to tutaj wypadałoby dla dzieci przygotować chociaż polskiego lektora. [red. w każdym innym przypadku nie miałbym zastrzeżeń, ale jest to serial dla dzieci, a wiadomo, że napisy w przypadku serialu dla małych dzieci nie są najlepszym rozwiązaniem]. (UPDATE: po czasie APPLE TV+ zleciło nagrania dubbingu i od tamtego czasu i ten serial jest bardziej przystępny dla małych polskich dzieci).

12 krótkich odcinków SNOOPY IN SPACE czeka na nas na nowej platformie od Apple. Całość możemy obejrzeć na APPLE TV+

Udostępnij w social mediach