Sneaky Pete – SEZON 3 – Recenzja

Sneaky Pete 3 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Trzeci sezon dramatu kryminalnego, opowiadającego o oszuście i cwaniaku, którego mimo wszystko ciężko nie polubić. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Sneaky Pete 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Sneaky Pete 2.

GATUNKI : dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu, podobnie jak pozostałe, liczy 10 odcinków. Wszystkie odcinki Sneaky Pete 3 zostały udostępnione widzom platformy Amazon Prime Video równocześnie w dniu 10 maja 2019 roku.

Sneaky Pete – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu nasz główny bohater Marius Josipović, funkcjonujący jako Pete Murphy, dokonuje wyreżyserowanego szwindlu. Przekrętu, który ma pozbawić gangstera Lukę Delcheva masę pieniędzy. Do całej inscenizacji, Marius zaprzęga wielu swoich znajomych. Są to między innymi iluzjonista Porter, jak i drobna złodziejka Gina. Przekręt miał polegać na wyciągnięciu pieniędzy z wnętrza sztucznego bizona, ulokowanego w kasynie. Tyle w teorii. W praktyce cała sztuczka miała tylko odwrócić uwagę Luki oraz FBI od miejsca, w którym rzeczywiście była ukryta forsa.

I to się praktycznie udało, ale… Luka zdążył się zorientować, że został okantowany. Tym samym udaje się na miejsce ukrytych pieniędzy, by pojmać Maggie Murphy. Marius natomiast zrozumiał, że Meggie większość kasy ukryła przed ekipą sprawnego oszusta. Sam jednak nie zamierza jej tego popuścić, dlatego rusza do kryjówki Meggie. Kiedy dochodzi do konfrontacji, niespodziewanie człowiek Luki, Frank oddaje strzał do swojego szefa. Bohaterowie z tego starcia wychodzą obronną ręką, ale Meggie zdążyła zatopić w kwasie resztę pieniędzy, zgodnie z własną wizją.

OPIS WSTĘPNY – ciąg dalszy

Po tej akcji Meggie wraz ze swoim prawdziwym synem postanawiają opuścić rodzinną miejscowość. Tym samym otwierając drogę Mariusowi do wpisania się na stałe w związek rodzin Bernhardt / Murphy / Bowman jako one and only Pete Murphy. Równocześnie Otto pozbywa się prześladowców rodziny: Colina i Dockery’ego, a Taylor dopina swego z podstawioną bronią, co oczyszcza z zarzutów jego babcię. Choć mimo świetnie wyreżyserowanego przekrętu nie udało się uzyskać olbrzymich pieniędzy, to rodzina fałszywego Peta pozostaje bezpieczna, a dla niego samego ich dom, może się stać bezpieczną przystanią.

Sytuacja nieco się zmienia, gdy Julia odkrywa prawdę o prawdziwej tożsamości swojego niby kuzyna. Początkowo postanawia ujawnić rodzinie swoje odkrycie, ale ostatecznie zmienia zdanie i nakazuje Mariusowi opuścić miasto. Chwile później gdy Marius wyjeżdżą na dworzec, na farmie zjawia się policja. Ta aresztuje Julię za utrudnianie śledztwa (red. wysłanie Valerie do Kanady) oraz po znalezieniu torby z pieniędzmi, dodatkowo za pranie brudnych pieniędzy. Ponadto przez sprawę z Julią, Bernhardtom zawieszono licencję na prowadzenie firmy zajmującej się poręczeniami majątkowymi. Równocześnie Otto namawia Mariusa, ciągle wierząc, że to jego wnuk Pete, by ten jednak został i pomógł im oczyścić Julię z postawionych zarzutów. W tym samym czasie Carly zaczyna grzebać w przeszłości rodziny i natrafia na ślad, który może sugerować, że jej matka nadal żyje.

Sneaky Pete – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już trzecia odsłona dramatu kryminalnego stworzonego przez Davida Shore’a i Bryana Cranstona. Tym razem fałszywy Pete na serio zastanawia się, by swój wielki przekręt kradzieży tożsamości, zamienić na możliwość prowadzenia normalnego rodzinnego życia. Plany komplikuje mu Julia, która poznaje prawdę i grozi, że ujawni całej rodzinie kim tak naprawdę jest człowiek podający się za wnuka Bernhardtów. Tym samym zmusza go do wyjazdu, podczas którego Marius spotyka swoją dawną miłość. Ta wciąga go w swój przygotowany przekręt z winami. Marius z jednej strony mógłby jak zawsze porzucić oszukaną rodzinę i jakby nigdy nic, zacząć planować kolejne przekręty. Tak zawsze robił w przeszłości i takiego go zapamiętała Lizzie.

Tym razem jest jednak inaczej. Mimo, że Julia znienawidziła go za to, że ich wszystkich oszukał, to Marius nie chce pozostawić ją na pastwę losu. To samotna matka wychowująca dwójkę dzieci, która może lada chwila trafić za kratki. No chyba, że pomoże jej zdobyć odpowiednio duże pieniądze na opłacanie renomowanego prawnika, który pomoże uniknąć jej więzienia.

Sneaky Pete 3 stawia jeszcze większy nacisk na kwestie tożsamości. Ten serial został na tym temacie właściwie zbudowany, ale trzeci sezon jeszcze bardziej akcentuje tą kwestię. Najmłodsza z przybranej rodzinki naszego głównego bohatera, zaczyna grzebać w przeszłości. Wszystko zaczęło się od listów, które jej mama wysyłała do prawdziwej matki Pete’a – Maggie Murphy, poznanej przez widzów w poprzednim sezonie. Takie odgrzebywanie przeszłości w konsekwencji uruchamia pewien ciąg zdarzeń. Carly postanawia się zawziąć i odkryć prawdę o swoich rodzicach. To doprowadza ją do śladów obecności jej matki nawet po feralnym wypadku, w którym oficjalnie poniosła śmierć. Podczas jej prywatnego śledztwa emocje biorą górę, dlatego do rozwikłania sprawy z przeszłości potrzebuje ona pomocy. Zdrowego rozsądku, który na trzeźwo będzie spoglądał na wszystkie natrafione wskazówki. Takim supportem dla Carly okazuje się jej babcia Audrey.

Sneaky Pete – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Sneaky Pete 3 sięga też głębiej po kwestie lojalności. W pewnym sensie towarzyszy ona głównemu bohaterowi od samego początku tego serialu. W pierwszym sezonie Marius nie mógł zostawić swojego brata Eddie’go, gdy ten potrzebował pomocy. Teraz natomiast nie chce pozostawić Julii, która poznała jego prawdziwą tożsamość, ale z którą w ostatnich miesiącach mocno zżył się podczas pobytu w rodzinnej miejscowości Bernhardtów / Bowmanów. Teraz dochodzi jeszcze dodatkowa osoba. Jest nią jego dawna miłość Lizzie DeLaurentis. Z jednej strony fałszywy Pete chciałby do niej wrócić zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym (w sensie współpracy przy wspólnych przekrętach). Z drugiej strony jest jego fałszywa rodzinka, względem której chce być uczciwy (na tyle, na ile) i lojalny.

Przy Sneaky Pete 3 ważne są też relacje rodzinne. Dość ciężkie patrząc przez pryzmat wszystkich głównych postaci występujących w tym serialu. Z jednej strony mamy młodą Carly, która sama już nie wie, co ma myśleć o tej całej sprawie ze swoją matką. Generalnie chce ona odnaleźć ją żywą, ale z drugiej strony wyjdzie, że matka po prostu ją porzuciła. Z tym drugim przypadkiem od zawsze ma do czynienia Audrey. Jej ojciec wyciął jej taki numer w zamierzchłej przeszłości, choć determinacja i upór wyprowadziły ją na życiową prostą. Taką chce ona przyszłość dla swojej wnuczki, bez oglądania się w smutną przeszłość.

Sneaky Pete – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W Sneaky Pete 3 przybyło także trochę nowych postaci. Chyba trzeba w takim wypadku zacząć od Lizzie DeLaurentis. W roli ukochanej Mariusa Josipovića – izraelska aktorka Efrat Dor. Aktorkę niektórzy mogą kojarzyć z izraelskiego serialu młodzieżowego „Greenhouse Academy„.

Vignetti, to natomiast aktorsko Ricky Jay. Amerykański aktor i iluzjonista wystąpił chociażby w filmie z Jamesem Bondem „Tomorrow Never Dies„. Serialowo to Eddie Sawyer w produkcji HBO „Deadwood„. Epizodycznie wystąpił też w popularnym „The X-Files„.

Sprzedawca samochodów Tex Hopkins, to aktorsko M. Emmet Walsh. Wystąpił on w przygodach małych stworów w filmie „Critters„. Serialowo to między innymi ojciec Barry’ego Allena w starszej wersji serialu „The Flash” (z 1990 roku). Poza tym przewinął się przez kultowe antologie „The Twilight Zone” oraz „The Outer Limits„.

Lorraine Sheffield, to natomiast w rzeczywistości Amy Landecker. Wystąpiła ona chociażby jako Sarah Pfefferman w serialu „Transparent„. Malarka i fałszerka w jednej osobie – Hickey, to natomiast aktorsko Charlayne Woodard. Serialowo to Angela Gilliam z „ER” (znanego w Polsce jako Ostry dyżur) oraz Siostra Peg z „Law & Order: Special Victims Unit„. Epizodycznie przewinęła się natomiast przez takie produkcje jak „Bones„, czy „The Leftovers„.

Sneaky Pete – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Alexandre Park-Sun, to aktorsko Leonardo Nam. Jego możemy kojarzyć z serialu „Westworld„. Ostatnio wystąpił też w produkcji oryginalnej DC Universe „Swamp Thing„.

Chuck Johnson, to aktorsko Darren Pettie. Aktor wystąpił między innymi w serialu „SEAL Team” oraz serialowej wersji powieści Stephena Kinga „The Mist„. Aktorsko to także Ian Conroy w „Madam Secretary” i Lee Garner, Jr. w „Mad Men„.

Milioner i miłośnik pewnego obrazu Stefan Kilbane, to w rzeczywistości Patrick J. Adams. Serialomaniakom jest on znany jako Mike Ross w „Suits„. Ponadto przewinął się przez takie seriale jak „Legends of Tomorrow„, czy „Orphan Black„.

To jeszcze postacie, które przewinęły się w poprzednich sezonach, ale nie zostały szerzej przedstawione. Były mąż Julii, Lance Lord, to aktorsko Jacob Pitts. Aktora ostatnimi czasy mogliśmy oglądać w serialu „The Sinner„. To także Tim Gutterson z „Justified„. Epizodycznie przewinął się chociażby przez takie seriale jak „Law & Order„, „Law & Order: Special Victims Unit„, czy „Person of Interest„.

Marjorie, to aktorsko Alison Wright, znana z serialu „The Americans„. Natomiast Sean to aktorsko Tobias Segel, który ostatnio wystąpił w „John Wick: Chapter 3 – Parabellum„. Serialowo epizodycznie pojawił się w „Mindhunter„.

Kurator fałszywego Pete’a James Bagwell, to natomiast w świecie realnym aktor, reżyser, scenarzysta, producent oraz muzyk Malcolm-Jamal Warner. Na srebrnym ekranie wypromował się on rolą Theo (dokładnie Theodore’a Huxtable) w „The Cosby Show„. Już w dorosłym wieku zagrał w takich serialach jak „American Crime Story : The People v. O. J. Simpson” oraz „Suits„. Epizodycznie wystąpił też w serialu „Dexter„, „American Horror Story: Freak Show„, czy chociażby „Sons of Anarchy„.

Sneaky Pete – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Warto na koniec powiedzieć, że chociaż Sneaky Pete 3 stawia bardziej na wyższe wartości ludzkie oraz relacje międzyludzkie, to mimo wszystko zachowuje konstrukcje poprzednich sezonów. Kolejny raz na zakończenie mamy do czynienia z wielkim przekrętem, który wyreżyserował i wykonał nasz główny bohater. I tym razem nie obeszło się bez problemów, bo nie wszystko tak łatwo da się wyreżyserować. Marius jednak zachowuje zawsze zimną krew i potrafi dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Tym razem jednak przyjdzie mu wybierać. Co dokładnie ? To już trzeba przekonać się samemu oglądając trzeci sezon.

Niestety jest to już ostatni sezon przygód naszego kochanego oszusta. Amazon podjął decyzję, że nie będzie tworzył kontynuacji tego serialu. Jeśli gdyby okazało się, że któryś podmiot zewnętrzny przejmie produkcję i kiedykolwiek pojawi się czwarty sezon tego serialu, to na stronie Seriale Srebrnego Ekranu pojawi się w tym temacie jakaś informacja + aktualizacja tego artykułu.

Udostępnij w social mediach