Sneaky Pete – SEZON 2 – Recenzja

Sneaky Pete 2 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Druga odsłona dramatu kryminalnego, stworzonego przez Davida Shore’a oraz Bryana Cranstona. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Sneaky Pete 1.

GATUNKI : dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 10 odcinków. Wszystkie odcinki Sneaky Pete 2 zostały udostępnione widzom równocześnie w dniu 9 marca 2018 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie Amazon Prime Video.

Sneaky Pete – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Marius Josipović, wykorzystujący tożsamość Pete’a Murphy’ego, stawia się zgodnie z ultimatum na wezwanie u Vince’a Lonigana. Ten inicjuję grę w pokera, a Pete staje się jednym z graczy. Kiedy wszystko wygląda jakby szło zgodnie z planem Vince przerywa grę, ponieważ wietrzy w niej przekręt. Nie jest jednak świadomy, że Marius to wszystko wyreżyserował, by po mistrzowsku wyprowadzić w pole gangstera i Pana Kasyna, a tym samym uratować życie swojemu bratu.

W międzyczasie Audrey wpada w tarapaty i doprowadza do śmierci detektywa Winslowa, który znał prawdziwą tożsamość jej oszukańczego wnuka. By uniknąć konsekwencji, Audrey zgadza się na pomoc Taylora, który odpowiednio tuszuje i manipuluje sceną zbrodni. Dla Audrey i Otto to jednak nie koniec kłopotów, a pracująca u nich Julia zmuszona jest wywiązać się z zadania wyprania brudnych pieniędzy dla gangstera Chaytona Dockery’ego.

Niejako z deszczu pod rynnę spadł także Marius, który po wyprowadzeniu w pole Vince’a Lonigana, nagle niespodziewanie zostaje uprowadzony przez dwójkę zbirów. Ci jak się okazuje biorą go za prawdziwego Pete’a. Tym samym zmuszają go do zaprowadzenia ich do jego matki i do kasy wartości 11 milionów dolarów, którą Meggie ukradła ich pracodawcy.

Nie pozostawiając Mariusowi wyboru, dają mu ultimatum, z którego jak się nie wywiąże, to zabiją mu kolejno wszystkich członków rodziny, zaczynając do Julii. Ten jednak nic nie wie o matce prawdziwego Pete’a, ani o ludziach, którzy ją poszukują, dlatego w pierwszej kolejności bierze się za mały rekonesans. Wykorzystuje do tego złodziejkę Ginę, którą podejrzewa o wsypanie gangsterom. Gina wraz ze swoim byłym chłopakiem zgadza się na współpracę, która jak się okazuje, kończy się dla nich tragicznie. Wszystko to dlatego, że ludzie z którymi ma obecnie do czynienia „Pete”, nie zamierzają przebierać w środkach i zrobią wszystko, by odzyskać skradzione 11 milionów dolarów.

Sneaky Pete – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Nowy sezon, nowa intryga. Jak widać po opisie wstępnym nasz główny bohater rzeczywiście ucieka z deszczu pod rynnę. Z jednej strony już czuł się zwycięzcą ogrywając Vince’a Lonigana i tworząc przy tym widowisko godne mistrzów iluzji. Z drugiej strony zaczyna mu się jednak odbijać czkawką nowa tożsamość Pete’a Murphy’ego. Na początku Sneaky Pete 2 okazuje się bowiem, że nasz bohater musi zwrócić skradzione pieniądze matki swojego dawnego współwięźnia. Problem tylko taki, że nie ma on o niej zielonego pojęcia, a prawdziwy Pete nie chce w tym temacie puścić pary z ust. To szczególnie dziwne, bo w temacie innych krewnych był zawsze mocno wylewny. Jednak gdyby problemów było mało, to właśnie prawdziwy Pete opuszcza więzienie. Pierwsze co robi, to kieruje się do posiadłości swoich dziadków, więc Marius musi szybko wymyślić sposób, aby go od tej wizyty zniechęcić. Tylko jak teraz powiedzieć dawnemu współwięźniowi, że ukradł mu tożsamość ?

W Sneaky Pete 2 oczywiście siłą rzeczy otrzymujemy nowych oponentów fałszywego Pete’a. Ci także nie przebierają w środkach, a podobno ich szef to mega psychol, który rozpuszcza ludzi w kwasie. Na całe szczęście twórcy serialu zostawili obsadę dziadków prawdziwego Pete’a. W sensie nie tylko dziadków, ale z Tailorem, Carly oraz Julią w pakiecie. No a tego widzowie nie byli pewni, bo początkowo fałszywy Pete miał wyjechać z miasteczka. No OK, gangsterzy z finałowej sceny go przystopowali z wyjazdem, ale ryzyko było, że twórcy uszczuplą nieco obsadę bohaterów, którzy łatwo dali się polubić widowni. Tak się jednak nie stało i pozostaliśmy z całym trzonem bohaterów z poprzedniego sezonu.

Sneaky Pete – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Mimo że wraz z rozwojem sytuacji wokół Mariusa, poszukującego matki Pete’a, mamy całkiem nowy wątek w tym sezonie, to w przypadku Otto i Audrey Bernhardt ciągnie się pewien ogon z finału Sneaky Pete 1. Chodzi oczywiście o zabójstwo pewnego śledczego, w które jest bezpośrednio zamieszana Audrey, a pomagał jej to zatuszować jej wnuk – policjant Tailor. Julia też nie ma lekko, bo poszła na wymuszony układ z Dockerym. W ten sposób ciągłość wątków pobocznych została zachowana.

Tym razem w Sneaky Pete 2 otrzymujemy więcej prawdziwego Pete’a na ekranie. Ten opuszcza zakład karny, więc przestaje być tylko telefonicznym źródłem informacji. No i w ramach rozwoju głównego wątku dochodzi nam Maggie Murphy, czyli jego matka. By nie spoilerować fabuły wystarczy powiedzieć, że też niezłe z niej jest ziółko, dlatego właśnie Otto i Audrey nigdy nie byli wylewni w jej temacie.

Generalnie w Sneaky Pete 2 cała koncepcja serialu została utrzymana. Ponownie intryga jest budowana stopniowo, a finalnie dochodzi do pokazu umiejętności cwaniactwa Mariusa Josipovića. Kolejny raz mamy do czynienia z oszustwem na arcymistrzowskim poziomie i inscenizacją godną prawdziwych mistrzów iluzji, choć (…) tak ten serial potrafi zaskakiwać i całkowicie nie jest przewidywalny. [tyle w temacie by nie psuć zabawy].

Przy okazji drugiego sezonu warto też powiedzieć słów kilka o muzyce skomponowanej do tego serialu. Za oprawę muzyczną do serialu Amazon Prime odpowiadają Stephen Lukach i Nathan Barr. Natomiast piosenkę „Harder Out Here” do czołówki tego serialu przygotowali, zagrali i zaśpiewali The Bright Light Social Hour.

Sneaky Pete – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze się należy uzupełnienie w kwestii aktorskiej niektórych postaci poznanych już w pierwszym sezonie tego serialu. Dziadek Otto Bernhardt, to aktorsko Peter Gerety. Amerykański aktor wystąpił chociażby w roli sędziego Daniela Phelana w „The Wire„. To także Agent FBI Franklin Morgan z „Life on Mars„. Ponadto pojawił się też w dramacie prawniczym „The Good Wife„.

Babcia Audrey Bernhardt, to natomiast w rzeczywistości Margo Martindale. Serialowo to przede wszystkim Mags Bennett w „Justified„. Aktorka zagrała też zarówno w „The Good Wife„, jaki i „The Good Fight„. To także pielęgniarka Klowden w „Mercy„. Z drobnych ról można wymienić jej występy w serialu „Dexter” oraz epizodycznie w „Law & Order” i „Law & Order: Special Victims Unit„.

Przyjaciel Otto – Sam, to aktorsko Jay O. Sanders. Serialowo to między innymi Special Counsel w „Person of Interest„. To także Bill Weller z „Blindspot” i Tom Lidell w „The Sinner„.

Policjant Taylor Bowman, który w dzieciństwie bardziej marzył, by zostać hokeistą, to aktorsko Shane McRae. Aktor przewijał się w serialach do tej pory raczej w drobnych rolach. Wystąpił między innymi w „Chicago Fire„, jak i w kryminale „Law & Order: Criminal Intent„. Miał też drobną rolę w młodzieżowym „Gossip Girl„.

Jego serialowa siostra Carly Bowman, to natomiast aktorsko Libe Barer. Serialowo to Pia z „Colony” oraz Kiara z „Parenthood„. Epizodycznie pojawiła się też w „Grey’s Anatomy„.

Sneaky Pete – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Iluzjonista Porter, to aktorsko Ben Vereen. W „How I Met Your Mother” aktor gra pastora Sama Gibbsa. Epizodycznie pojawiał się też w takich serialach jak „Star Trek: The Next Generation„, czy „The Fresh Prince of Bel-Air„.

Luka Delchev, to natomiast w rzeczywistości John Ales. Aktor przewijał się przez takie seriale jak „Bosch„, „CSI: Miami„, czy „CSI: Crime Scene Investigation„. Colin to natomiast aktorsko Michael Oberholtzer.

Inny gangster Chayton Dockery, to w rzeczywistości Chaske Spencer. Indianin jest znany z roli wilkołaka Sama Uleya w Sadze Zmierzch. Tą postać odgrywał w „The Twilight Saga: New Moon” i „The Twilight Saga: Eclipse„, a także „The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1” i „The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2„. Serialowo to Dominic Masters w „Blindspot” oraz Billy Raven w „Banshee„.

Pozostali gangsterzy od Luki, to Frank, czyli aktorsko Joseph Lyle Taylor oraz Joe, czyli Desmond Harrington. Aktor jest najbardziej znany z roli Detektywa Josepha Quinna w serialu „Dexter„. Ponadto na srebrnym ekranie pojawił się także jako Lon Scott w serialu „Shooter” oraz jako Jack Bass w „Gossip Girl„.

Sneaky Pete – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

To jeszcze prawdziwy Pete i jego matka. W rolę autentycznego Pete’a Murphy’ego wciela się Ethan Embry. Serialowo możemy go kojarzyć z roli Grega Mendelli w „Once Upon a Time„. To także Coyote Bergstein z „Grace and Frankie„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez takie produkcje medyczne, jak „Grey’s Anatomy„, czy „House, M.D.”.

Maggie Murphy, to natomiast Jane Adams. Aktorka zagrała między innymi Constance Talbot w dokrętce po latach serialu „Twin Peaks„.

I już całkiem na koniec – Gina. W tej roli Jasmine Carmichael. Aktorka dotychczas przewijała się jedynie w rolach epizodycznych. Zagrała w „Law & Order: Special Victims Unit„, a także w „The Following„.

Sneaky Pete – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Patrząc na całokształt drugiego sezonu trzeba przyznać, że trzyma on poziom z premierowej serii. Może główny wątek, zwieńczony wielkim cwaniactwem Mariusa, był lepszy w pierwszej odsłonie, to w Sneaky Pete 2 dostajemy bardziej rozbudowane wątki poboczne. Szerzej także wykorzystano w tym sezonie takie postacie jak Sam, czy prawdziwy Pete.

Przed nami jeszcze trzeci i ostatni sezon serialu Sneaky Pete. Dla tych, którzy nie mieli okazji zobaczyć jeszcze tego serialu, przypomnienie – całość jest dostępna na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach