SNEAKY PETE – Sezon 1 – RECENZJA

SNEAKY PETE (polski tytuł : Pete kombinator) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański dramat kryminalny, którego twórcami są David Shore oraz Bryan Cranston. Za produkcję serialu odpowiada Amazon Studios (Amazon), Sony Pictures Television (Sony), Nemo Films, Moonshot Entertainment (Sony), Exhibit A (studio produkcyjne założone przez Setha Gordona) oraz Shore Z Productions (studio produkcyjne założone przez Davida Shore’a).

GATUNKI : dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon SNEAKY PETE liczy 10 odcinków. Zgodnie z pierwotną modą Amazon Originals, pilot serialu został udostępniony wcześniej, bo 7 sierpnia 2015 roku, by ocenić czy potencjalny serial zostanie ciepło przyjęty przez widzów platformy firmy Amazon. Całość sezonu pierwszego została udostępniona widzom platformy Amazon Prime Video w dniu 13 stycznia 2017 roku.

SNEAKY PETE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o pewnym cwaniaku, oszuście i przestępcy, znanym jako Marius Josipovic. Podpadł on już wielu osobom i miało to podłoże głównie finansowe. Jest między innymi winien sporej sumy pieniężnej właścicielowi kasyna Vincowi Lonigan.

Naszego głównego bohatera poznajemy w momencie kiedy ma opuścić więzienie. Jako, że odsiadkę spędził w towarzystwie bardzo wylewnego w kwestiach rodzinnych współwięźnia Peta Murphyego, Marius postanawia po wyjściu z pudła przybrać jego tożsamość i ulokować się u jego rodziny, w ukryciu przed Vincem Loniganem. Prawdziwi krewni Peta nie widzieli go przez 20 lat. Marius uznaje, że szybko łykną jego ściemę, a że oszust z niego doskonały, to bez problemu realizuje własny scenariusz.

Problem tylko taki, że łatwo jest oszukać dziadków i swoich przybranych kuzynów, ale nie Vinca Lonigana, który by odzyskać pieniądze, pochwycił brata Mariusa – Eddiego Josipovica. Teraz Marius Josipovic musi szybko skombinować pieniądze, a tak się składa, że w nowej roli Peta Murphyego może być to łatwiejsze, niż się początkowo wydawało.

SNEAKY PETE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwsza odsłona SNEAKY PETE (polski tytuł : Pete kombinator) to ciekawa historia kryminalna, ubrana w dobrze zrealizowany dramat kryminalny. Amazon Studios zresztą robi dobre dramaty kryminalne i nie są one tworzone na przysłowiowe jedno kopyto. Niestety w Polsce mało widzów ma w ogóle pojęcie o ich istnieniu, bo usługa Amazon Prime Video jest jeszcze w naszym kraju mało popularna. Stąd często bokiem prześlizgują się serialomaniakom niemal wszystkie ciekawe pozycje serialowe Amazon Prime. Tak samo jest w przypadku serialu SNEAKY PETE, który otrzymał polski tytuł „Pete Kombinator”.

Tytułowy Pete, to rzeczywiście niezły kombinator. Wmanewrowuje wszystkich prawie bez wyjątków. Troszczy się jedynie o swoją dziewczynę Karolinę, która „trafiła” w ręce Vince’a oraz o brata Eddiego. Ten ostatni wymieniony już bardziej dosłownie trafił w łapska gościa, któremu Marius wisi spore pieniądze. Z czasem jednak pod fałszywą tożsamością przywiązuje się do nowej rodziny, która mu dała nie tylko dach nad głową. Dziadkowie prawdziwego Peta Murphyego to sympatyczni starsi ludzie. Prowadzą firmę zajmującą się poręczeniami majątkowymi. Marius w głębi serca nie chce, by jego kombinacje zaszkodziły w jakikolwiek sposób jego przybranej rodzinie. Mimo, że sprawny z niego oszust i cwaniak, to nie zawsze wszystko ma pod kontrolą, a niektóre sprawy zachodzą zbyt daleko, by wszystko potoczyło się całkiem bezboleśnie.

SNEAKY PETE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Historia z pierwszego sezonu SNEAKY PETE potrafi być dość wciągająca. Oprócz pomysłowo wykreowanego głównego bohatera, dostajemy także w pakiecie inne skrojone na miarę postacie. Z biegiem fabuły poznajemy także iluzjonistę, u którego fachu odwracania uwagi, uczył się nasz główny bohater. Plusem tego dramatu kryminalnego jest to, że tym razem historię kryminalną dostajemy bez żadnego zabójstwa w tle. Jak widać, można ułożyć ciekawą historię kryminalną z użyciem innych elementów.

Oczywiście są też elementy, które mogą budzić nasz sceptycyzm. Na przykład – jak możliwe, że dziadkowie nie poznali, że nie mają do czynienia z prawdziwym Petem. Niemal całe kuzynostwo widziało go jeszcze jako małego chłopca lub z uwagi na wiek nie znało go wcale. Ma to w ich przypadku większe uzasadnienie, jednak kwestia oszukania pod tym względem tych starszych ludzi może być dyskusyjna.

SNEAKY PETE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Aktorsko SNEAKY PETE prezentuje się bez większych zastrzeżeń. W tytułową rolę wcielił się Giovanni Ribisi. To amerykański aktor o europejskich korzeniach. Znamy go jako Ralpha Mariano z zabawnej komedii „My Name Is Earl„. Poza tym aktor ma na koncie wiele innych komedii, takich jak chociażby „Davis Rules„, czy „My Two Dads„. Ribisi gościł też często na dużym ekranie. Aktor wystąpił między innymi w roli Parkera Selfridge w głośnym filmie „Avatar„.

Właściciel kasyna Vince Lonigan to w rzeczywistości Bryan Cranston. Aktorsko Cranston to przede wszystkich – one and only – Walter White w kultowym „Breaking Bad„. Ostatnimi czasy mieliśmy okazję go oglądać w historii zatytułowanej „Human Is” w „Electric Dreams„. Gościnnie aktor występuje w wielu produkcjach serialowych. Udziela się także jako producent, reżyser i scenarzysta. W tym przypadku jest współtwórcą serialu SNEAKY PETE.

Przybraną kuzynkę Peta – Julię – gra Marin Ireland. Niektórzy mogą tę aktorkę kojarzyć z małej roli Aileen Morgan w „Homeland„. Występowała też jako Christine Rosa w dramacie prawniczym „The Divide„.

Z takich ciekawostek można dodać, że w rolę Karoliny wcieliła się polska aktorka i modelka – nomen omen – Karolina Wydra. Serialowo niektórzy mogą ją kojarzyć jako Violet Mazurski z „True Blood„. Grała też Dianne Kubek w „Wicked City„. Ostatnio też pojawiała się jako Sasha Barinov w serialu „Quantico„.

SNEAKY PETE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Opowieść z pierwszego sezonu SNEAKY PETE to w pewnym stopniu zamknięta historia. Jednak jest dla widza dużym wprowadzeniem kim jest nasz główny bohater i komu zalazł w przeszłości za skórę. Bo z tytułowym Petem jest jak z powiedzeniem „z deszczu pod rynnę”. Omijając jeden problem, wpada on w kolejny i to często większy i poważniejszy. Nowa tożsamość ma swoje plusy i minusy. Jednak taki cwaniak jak Marius Josipovic potrafi przekuć każde kłopoty w swój osobisty sukces i wybrnąć z nich obronną ręką.

Serial SNEAKY PETE (polski tytuł : Pete kombinator) doczekał się kontynuacji w postaci drugiego sezonu, który także zgromadził zadowalającą dla firmy Amazon publikę.

Udostępnij w social mediach