Słyszeliście o History Hit TV ?

Słyszeliście o History Hit TV ? To serwis streamingowy o zasięgu globalnym, działającym na podobnej zasadzie, co popularne platformy streamingowe typu Netflix czy Amazon Prime Video. Zasadniczą różnicą między History Hit TV, a wyżej wymienionymi jest jednak rodzaj contentu. W tym przypadku jest to jedynie wąski zakres tematyczny materiałów audiowizualnych, które dotyczą historii i wszystkiego co jest z nią związane.

Brzmi nieprawdopodobnie ? Jak może się komuś opłacać tworzyć platformę streamingową działającą w niemal każdym możliwym miejscu z dostępem do internetu, która oferuje treści jedynie z wąskiego zakresu tematycznego ? Taki pomysł to droga donikąd. To przecież szybko pogrąży taki serwis z powodu braku użytkowników, którzy ciągle chcą czegoś nowego. W konsekwencji pogrąży finansowo również jego właścicieli. Ryzykantów na świecie jednak nie brakuje, stąd ciągle nowe pomysły na specyficzne usługi VOD.

Słyszeliście o History Hit TV ? Czy wąska tematyka ma rację bytu ?

Jednak to co wydaje się absurdalne z uwagi na ryzyko, to w ostatnich latach zaczyna być testowane na wielu polach. W USA w 2018 roku wystartowała platforma stramingowa DC Universe poświęcona wyłącznie fanom komiksów DC. Jakby nie patrzeć, to też wąska grupa odbiorców. Oczywiście fanów DC na świecie jest sporo, ale ten serwis nawet nie działa globalnie. Usługa jednak przetrwała już dwa lata i oferuje streaming komiksów cyfrowych oraz filmy i seriale ze wspaniałego fikcyjnego świata DC. Czy przy istnieniu równoległym HBO Max jego właścicielom będzie się opłacało utrzymywać nadal tą platformę, to już czas pokaże. Jednak ktoś odważnie zdecydował się na taką usługę sieciową o zawężonym contencie.

OK. ale DC Universe to nie tylko VOD. Jeśli AT&T zaprzestanie inwestowania w seriale na tą platformę, to może przeorganizować usługę, która będzie wyłącznie platformą dla treści komiksowych. Takie już są, a robiony w tym stylu Marvel Unlimited radzi sobie całkiem nieźle. Jednak na świecie w ostatnich latach powstało kilka lokalnych serwisów VOD o wąskim zakresie tematycznym. Nie musimy daleko szukać. W Polsce obecnie działa opisywany niegdyś na łamach strony Seriale Srebrnego Ekranu serwis VOD o tematyce religijnej – Katoflix. Tematycznie to również dość zawężony content, który wydaje się na logikę, że nie powinien mieć racji bytu. Jednak działa i funkcjonuje, a znajdziecie tam również seriale (red. szerzej o serwisie możecie przeczytać w artykule „KATOFLIX – seriale w chrześcijańskim VOD„).

Jednak co tam polski Katoflix. W identycznej tematyce wystartowała przecież platforma streamingowa, która ma ambicję być wielką usługą o zasięgu globalnym. VatiVision ma być dostarczycielem tego typu treści, dla określonej grupy odbiorców. Natomiast gdy usługa będzie dostępna w Polsce i będzie posiadała w ofercie ciekawe seriale, to z całą pewnością będziemy poświęcać jej więcej czasu.

Słyszeliście o History Hit TV ? Kto stoi za tą usługą ?

Jak widać są ruchy w tą stronę, aby tworzyć takie serwisy VOD dla zawężonej grupy użytkowników. Może serwis VOD poświęcony jedynie jednemu gatunkowi filmowemu, czy serialowemu nie miałby szans na przetrwanie (red. choć dzisiaj już ręki bym sobie nie dał uciąć za upieranie się przy tej tezie), to serwisy tematyczne dają nieco większe pole do manewru. W tym stylu właśnie powstał dzisiaj omawiany serwis VOD, adresowany w tym przypadku do miłośników historii.

Słyszeliście o History Hit TV ? Jeżeli interesujecie się historią i lubicie oglądać programy, filmy i seriale historyczne, to taki serwis jest idealnie skrojony pod Wasz gust i upodobania. Kto jednak stoi za tą usługą ? Niewątpliwe inwestycje tego typu są nie tylko bardzo ryzykowne, ale i również bardzo kosztowne.

I tu niespodzianka. Za History Hit TV nie stoi żadna wielka korporacja medialna, telekomunikacyjna, czy jakiś inny konglomerat, który miał kaprys rozszerzyć swoje macki również w świecie streamingu. Twórcą i właścicielem serwisu jest Dan Snow. To znany brytyjski historyk, który od lat w telewizji prowadzi różne programy o tematyce historycznej. Dan Snow jest synem Petera Snowa, który przez lata był związany z brytyjską BBC. Generalnie jego rodzina o dekad związana jest z mediami, więc ciężko Dana nazwać świeżakiem w branży. Snow w swojej karierze współpracował z wieloma stacjami telewizyjnymi, w tym najpopularniejszym na tym polu History Channel. Następnie zrobił krok naprzód. W 2016 roku Dan Snow utworzył History Hit Network z serią historycznych podcastów. Idąc za ciosem dwa lata później uruchomił serwis VOD, który tym razem skupiać się miał na filmach i serialach dokumentalnych o tematyce historycznej. Tym samym dotarliśmy do omawianego dzisiaj History Hit TV.

Słyszeliście o History Hit TV ? Jak funkcjonuje omawiany serwis ?

Jak z każdej innej platformy możemy korzystać z niego z poziomu przeglądarki internetowej oraz z dedykowanych aplikacji. Te znajdziemy w Google Play na urządzeniach z Androidem, w Amazon Appstore na urządzeniach z Fire OS oraz w Apple App Store na urządzeniach firmy Apple. Strona History Hit TV wita nas podziałem na kategorie, wśród których nie brakuje oczywiście History Hit TV Originals. Bez tego nawet nie ma co się ośmieszać startując z jakąś platformą streamingową. Poza oryginalsami content serwisu uzupełniają treści różnych telewizji, w tym przede wszystkim BBC. To głównie produkcje dokumentalne, ale nie brakuje tu również filmów i seriali fabularnych. Są to produkcje zarówno aktorskie, jak i animowane, wśród których znajdziemy chociażby serial animowany „Private Snafu„.

Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu interesują nas przede wszystkim (red. żeby nie powiedzieć wyłącznie) seriale. Tu najciekawiej prezentuje się „Historic Questions” oraz „Access All Areas„, który jest serwowany z nutą produkcji podróżniczych. Serwis oczywiście się rozwija, wiec nie jest to zbiór zamknięty i zawsze możemy liczyć na jakieś nowości. Część z tych produkcji możemy obejrzeć całkowicie darmowo, nawet bez zakładania konta w serwisie. Wchodzimy na stronę History Hit TV, wybieramy produkcję oznaczoną jako FREE i odpalamy zaprezentowany materiał. Pozostałe treści serwis natomiast oferuje w ramach miesięcznej subskrypcji. Ta na dzień pisania artykułu wynosi kolejno 5.99 Euro na miesiąc, lub 49.99 Euro rocznie. Każdy wariant poprzedza darmowy trzydziestodniowy okres próbny. Dodatkowo dla mieszkańców Wysp Brytyjskich przy wyborze rocznej subskrypcji, użytkownicy mogą liczyć na dodatkowo comiesięczne losowanie nagród.

Słyszeliście o History Hit TV ? Zalety serwisu

Jedna z zalet omawianego serwisu już została wyżej wymieniona. Niektóre materiały są dostępne darmowo. Bez żadnych zobowiązań możemy w ten sposób przetestować usługę oraz pobraną na nasze urządzenie aplikację dostępową. Darmowe treści możemy obejrzeć bez konieczności zakładania konta w serwisie. Oczywiście samo założenie konta to nic trudnego. Dodatkowo na History Hit TV możemy się logować za pośrednictwem konta z Facebooka i konta Google.

Drugą zaletą jest miesięczny trial. W dzisiejszych czasach to już zaleta, odkąd wiele innych serwisów pożegnało się z tak długimi okresami próbnymi, lub pożegnało się z nimi całkowicie.

Do grona zalet możemy zaliczyć również dodatkowe materiały, które są dostępne obok typowych treści video. Mamy tu chociażby podcasty, jako nawiązanie do wcześniejszego History Hit Network. Zdarzają się też treści interaktywne oraz coś dla miłośników kryminałów. Jest tu cała kategoria true crime : Crime and Punishment. Natomiast dla miłośników najnowszej historii znajdzie się kilka video o kosmosie oraz na przykład z historii najświeższej, medyczne spojrzenie na obecny problem w produkcji „Coronavirus and HIV„. Miłośników militariów z całą pewnością zaciekawić może natomiast kategoria Military History.

Słyszeliście o History Hit TV ? Wady serwisu

Podstawową wadą z punktu widzenia polskiego odbiorcy jest brak polskiej wersji językowej dla produkcji dostępnych w History Hit TV. No cóż, usługa jest obecnie globalna, ale przewiduje obowiązkową znajomość języka angielskiego. Dan Snow musi wziąć na poprawkę ten element, że nie każdy na świecie zna język angielski. Jeżeli platforma ma się cieszyć większą popularnością, to musi mieć dostępne również inne wersje językowe. Jeśli takie się pojawią i jeśli wśród nich będzie język polski, to z całą pewnością na Stronie Seriale Srebrnego Ekranu pojawią się recenzje prezentowanych tam seriali. No a kilka seriali jest naprawdę godnych uwagi i chwili poświęcenia swojego wolnego czasu.

Kolejną wadą jest oczywiście rotacyjny content. History Hit TV jest jeszcze na dorobku, więc stopniowo poszerza swoją bazę oryginalnych produkcji. Cała reszta to filmy i seriale pozyskane na licencji. Ta siłą rzeczy kiedyś się kończy, więc to co nam się podobało i chcemy polecić swoim znajomym, już w kolejnym miesiącu może być wyautowane z usługi History Hit TV. To niestety zmora wszelkich serwisów serwujących produkcje na licencji i na tą przypadłość cierpieć musi jeszcze pewnie przez dłuższy czas History Hit TV.

No i jeszcze jedna wada ciśnie się nam na usta (red. mi chyba na palce, gdy piszę ten artykuł). Jest takie powiedzenie : „historię piszą zwycięzcy”, stąd siłą rzeczy trudno w niej dopatrywać się obiektywizmu i stuprocentowej prawdy historycznej. History Hit TV to serwis założony przez brytyjskiego historyka Dana Snowa, który w tym celu powołał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Hit Networks Ltd. zarejestrowaną w Anglii i Walii. Zarówno oryginalsy, jak i produkcje na licencji, to głównie filmy i seriale brytyjskie. Musimy wziąć na poprawkę, że prezentują one brytyjski punkt widzenia na historię właściwie każdego okresu i każdej epoki.

Słyszeliście o History Hit TV ? Słowo końcowe

Subiektywnego podejścia w przedstawianiu historii widocznie się nigdy nie przeskoczy. Bez znaczenia czy będzie to robił wybitny historyk, czy bezpośrednio nie związana z historią jakaś korporacja medialna. Cieszy jednak fakt, że ktoś stworzył taki serwis streamingowy dla miłośników historii, którzy do tej pory poza telewizją nie mieli w sieci zbytnio czego szukać w tym obrębie tematycznym. OK. Netflix czy Amazon Prime Video mają również w swojej ofercie historyczne seriale fabularne i dokumentalne. Tu jednak mamy serwis z wyłącznym nastawieniem na takie produkcje. Te nie służą jako dodatek wzbogacający ofertę platformy, ale jako fundament serwisu History Hit TV.

OK. To jak ktoś zapyta, czy – Słyszeliście o History Hit TV ? – to po tym artykule powinno być jasne, z czym to się je i z czym to się pije. Dla przypomnienia : korzystanie z serwisu jest darmowe dzięki trzydziestu dniom okresu próbnego. Dodatkowo niektóre materiały możemy nawet obejrzeć bez rejestracji usługi. Problematyczna natomiast dla polskiego widza może być kwestia braku polskiej wersji językowej. Obecnie History Hit TV jest jedynie po angielsku, ale może w przyszłości pojawią się inne wersje językowe, w tym filmy i seriale w języku polskim.

Udostępnij w social mediach