SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie

SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie. Taki ostatnio gruchnął news od przedstawicieli ViacomCBS – właścicieli kanału premium SHOWTIME oraz przedstawicieli Comcastu – właścicieli większościowych brytyjskiej sieci telewizyjno-radiowej sky. Od momentu ogłoszenia powstania nowej platformy minęło już kilka dni, więc nie jest to już news w pełnym tego słowa znaczeniu. Jednak pomysł utworzenia takiej platformy wymagał przetrawienia tej informacji, aby w pełni przedstawić Wam zalety i wady tego rozwiązania. Nie będzie to więc jedynie suchy komunikat prasowy.

SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie. Ogłoszenie współpracy

Na początek suche fakty. Wielkie amerykańskie koncerny ogłosiły Europie współpracę na polu streamingu treści video. To Comcast – właściciel NBCUniversal ze wszystkimi jego podmiotami zależnymi oraz ViacomCBS, czyli połączony koncern siostrzanych firm (red. więcej o samym połączeniu możecie przeczytać w artykule „ViacomCBS – nowa, stara marka„). Owocem tej współpracy będzie SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie. Zaoferuje ona europejskim widzom treści od takich nadawców jak Sky, Showtime, NBCUniversal, Universal Pictures, platforma Peacock, Paramount Pictures, platforma Paramount+, czy kanał dla dzieci i młodzieży Nickelodeon.

Współpraca tych dwóch podmiotów zakłada uruchomienie usługi w ponad 20 europejskich krajach. SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie ma planowo w 2022 roku. Oczywiście pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych. Docelowo będzie dostępna dla odbiorców w Albanii, Andorze, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, na Węgrzech, w Kosowie, Czarnogórze, Holandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji.

SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie. Siła contentu

Co będzie miała do zaoferowania widzom SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie ? Wstępnie ponad dziesięć tysięcy godzin rozrywki. Wszystko w postaci SVOD, czyli z wygodą oglądania kiedy chcemy i ile chcemy za jedną stałą opłatą subskrypcyjną. Na chwilę obecną nic nie wiemy, czy na nowej platformie będą również dostępne kanały telewizyjne udostępniane protokołem IPTV. Jeśli tak, to w Polsce zobaczymy dodatkowo wiele produkcji w tym serialowych od stacji MTV, stacji 13 Ulica i kanału Paramount Channel, które od lat dobrze znane są już polskim widzom. Trzonem usługi będzie natomiast content jednego z najpopularniejszych kanałów premium w Stanach Zjednoczonych – SHOWTIME. Kanał ten niczym HBO przez lata błyszczał jakością. Zresztą na niniejszej stronie znajdziecie wiele recenzji seriali oryginalnych Showtime. Z uwagi jednak na fakt, że jest on niedostępny w Polsce, to wszystkie te seriale są porozrzucane po różnych usługach streamingowych dostępnych w naszym kraju. No ale taki mamy klimat.

Właściwie od 2022 roku powiemy, że mieliśmy taki klimat. To będzie się zmieniać, gdy produkcje te wrócą w ręce ich właścicieli, którzy będą mogli na legalu nadawać również w Polsce. Tym samym na nowej platformie znajdą się ich nowości filmowe i serialowe wypuszczane każdego miesiąca. Dostępna ma być również biblioteka produkcji wszech czasów oraz klasyków kina, a także programy familijne i dla dzieci. I tu na chwilę musimy się zatrzymać, bo historia weryfikuje szybko takie obietnice. Musimy zapamiętać tą obietnice, aby później po czasie powiedzieć SPRAWDZAM. Serwis Seriale Srebrnego Ekranu z całą pewnością będzie patrzeć im na ręce i nie omieszkamy Wam o tym przypomnieć, jeśli obietnice te pozostaną jedynie w formie obietnic bez pokrycia. No a to się już niestety zdarzało innym graczom na rynku streamingu.

SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie. Obietnice a rzeczywistość

Przypomnijmy sobie co obiecywało AT&T, gdy tworzyło HBO MAX. To miał być wielki content z całego dorobku historycznego WarnerMedia. Co finalnie z tego wyszło ? Polscy widzowie nie mają okazji jeszcze tego ocenić na własne oczy, gdyż HBO MAX nie jest dostępne w Polsce (red. w momencie pisania tego artykułu). Ludzie zajmujący się branżą streamingową wiedzą już jednak, że to były obietnice bez pokrycia. HBO MAX to typowa platforma dla Milenialsów. WarnerMedia nie zadbało nawet o cyfrowe dostosowanie starych materiałów serialowych Warner Bros. bo wiedzieli, że ich widzowie nie będą po nie sięgać. „Młodzież nie lubi starych seriali„, więc właściciele platformy przygotowali się contentem jedynie z produkcjami z XXI wieku. To tyle jeśli chodzi o huczne obietnice, jakie to wielkie miało być to HBO MAX. Jak miało dzielnie walczyć o widza na równi z Netflixem, Amazon Prime Video i Disney+.

Czy SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie pójdzie tą samą drogą ? Czas pokaże. Właściciele usługi obiecują również wiele klasyków. Sam Universal to bardzo stara wytwórnia filmowa, więc tych materiałów video mają oni multum. Jeśli poważnie podejdą do tematu, to będą konkurencyjni względem wielkich graczy na polu streamingu. Jednak czy dostosują oni stare analogowe treści pod nową cyfrową strukturę SkyShowtime ? Z doświadczenia Disney+ i braku klasyków ABC oraz tego co zaprezentowało widzom HBO MAX z całej oferty Warner Bros. możemy wątpić w te obietnice. Jednak należy im się kredyt zaufania. To będzie nowy gracz na rynku i będzie on pierwotnie wyglądał jak hulu, gdyż będzie w rękach kilku współwłaścicieli.

SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie – struktura współwłasności

No właśnie. SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie to wspólny projekt kilku podmiotów. Tak zaczynało hulu, ale później partnerzy zaczęli się rozchodzić w różne strony. Finalnie Disney został udziałowcem większościowym, więc faktycznie właścicielem platformy. W momencie pisania tego artykułu jeszcze Comcast, czyli dzisiejszy bohater, ma trochę swoich udziałów. Jednak z promesą ich zbycia, co spowoduje, że Disney i tylko Disney będzie miał w rękach całe hulu. Na początku wszystko więc wygląda jak eleganckie partnerstwo, a co będzie w przyszłości ? Znowu czas pokaże.

Obecnie prezes i dyrektor generalny ViacomCBS Networks International Raffaele Annecchino zachwala takie partnerstwo. Twierdzi, że „Uruchomienie SkyShowtime daje nam wyjątkową możliwość wykorzystania naszej globalnej bazy treści i stworzenia atrakcyjnej oferty streamingowej. Szybko i na dużą skalę. Dzięki przemyślanej strategicznej inwestycji rozłożonej na etapy”. Sky to natomiast jedna z najbardziej znanych marek na rynku płatnej telewizji na świecie. Jej platformy cyfrowe z wieloma kanałami filmowymi i sportowymi działają z powodzeniem od wielu lat. Dyrektor generalna Sky Group Dana Strong mówi więc, że „W połączeniu z ostatnio ogłoszonym partnerstwem Paramount+ i Sky w Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz Niemczech, SkyShowtime jest wielką szansą na przyspieszenie naszej ekspansji na rynku oraz zapewnienie pozycji lidera wśród dostawców SVOD w Europie”.

 

SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie. Czy projekt ma sens ?

Pozostaje na koniec kluczowe pytanie. Czy ten cały projekt ma w ogóle sens ? Przecież ViacomCBS przekształcił niedawno swoją platformę i obiecał śmiałą ekspansję globalną. Pisaliśmy o tym w artykule „Paramount+ zastępuje CBS All Access„. NBCUniversal, a właściwie ich właściciel Comcast co prawda nigdy śmiało się nie wypowiadał o ekspansji globalnej, to jednak miał w głowie tą opcję, jako liczący się gracz w branży. Pisaliśmy już o tym na etapie samej zapowiedzi ich platformy w artykule „Nadchodzi Peacock”. Nagle wszystko się zmienia i na horyzoncie pojawia się partnerstwo. Te jednak dotyczy rynku europejskiego. I to też nie całego. Zobaczcie wyżej na kraje w jakich ma być uruchomiona usługa. Nie są to jakieś poważne podwórka streamingowe. SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie wygląda więc jak platforma dla państw drugiej kategorii. Przyjrzyjmy się więc bliżej arenom, na których wystartuje nowa platforma oraz arenom gdzie już są dostępne platformy ich właścicieli.

Paramount+ po transformacji ruszył z kopyta. Jest on dostępny już w większości krajów obu Ameryk. Ponadto jest dostępny w Australii, bo tam był dostępny wcześniej. Potwierdzono również jego start w Rosji oraz całej Europie Zachodniej. Dla nowej usługi przewidziano tylko kraje Europy Środkowej. W krajach skandynawskich natomiast Paramount+ przejdzie transformację w SkyShowtime. Peacock natomiast stał w miejscu z ekspansją globalną, więc dla nich nowa usługa ma większy sens. Tym samym bardziej będzie się przykładał do nowego projektu. Czy współpraca więc przetrwa próbę czasu, czy w pewnym momencie podzieli los hulu ? Nie mamy kryształowej kuli, ale widać powyżej na jakim etapie na polu streamingu są oba podmioty biorące udział w projekcie. To może nam podpowiadać jak będzie się kreować przyszłość.

SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie – słowo końcowe

Co tu dużo mówić, SkyShowtime – nowa platforma streamingowa w Europie jest dla Polski nową nadzieją w obliczu wykluczenia cyfrowego na polu streamingu video. Ani Paramount+, ani Peacock nie mieli ostatnio planów zawitać do Polski. Nowa platforma jako wspólny projekt właścicieli obu wymienionych wyżej platform jest więc nową szansą na udostępnianie w Polsce wszystkich ich materiałów video. Teraz nie musimy już czekać na Paramount+, a Peacock, który nawet nie wspominał o dalszej ekspansji nie musi spędzać nam sen z powiek. Być może nawet Peacock pójdzie do odstrzału jako bezwartościowa usługa. Ciężko powiedzieć. Serwis Seriale Srebrnego Ekranu zawiązał ostatnio współpracę z NBCUniversal, więc będziemy mieli również od nich świeże informacje o dalszym losie ich usług streamingowych.

Samo SkyShowtime, bazując na obietnicach, wygląda natomiast bardzo interesująco. Nie zapominajmy również o produkcjach oryginalnych Sky. Łącznie te wszystkie podmioty mają pokaźny content, więc pozostaje tylko kwestia zaangażowania zaadaptowania ich do nowej usługi streamingowej. Czekamy więc na start nowej platformy w 2022 roku.

Udostępnij w social mediach
Opublikowano w NEWS