SkyShowtime gdzie jesteś ? Z czym chcesz do nas przyjść ?

SkyShowtime gdzie jesteś ? Z czym chcesz do nas przyjść ? Jeszcze w 2021 roku korporacje Comcast (właściciel Sky Group, platformy Peacock oraz NBCUniversal) i ViacomCBS (dzisiaj funkcjonująca pod nazwą Paramount Global ; właściciel kanału premium SHOWTIME i platformy Paramount+) ogłosiły na 2022 rok start wspólnej platformy streamingowej SkyShowtime. Swoim zasięgiem ma ona obejmować głównie kraje Europy Środkowej (red. ale nie tylko, bo ciężko Hiszpanię i Portugalię nazwać Europą Środkową). Na przełomie 2021 i 2022 roku włodarze nowej usługi podali natomiast przybliżoną datę startu platformy, jakoby miało to być lato 2022 roku. No teraz mamy lato. Oczywiście lato trwa do 23 września, więc jeszcze nie musimy ich stresować :). Jednak ostatnio cisza w temacie startu nowej usługi. Poza tym podmioty je tworzące sprzedają licencje na swoje seriale na prawo i lewo, tak jak robiły to do tej pory. Stąd nasuwają się pytania. Skyshowtime gdzie jesteś ? Z czym chcesz do nas przyjść ?

SkyShowtime gdzie jesteś ? Z czym chcesz do nas przyjść ? Niepewność

Dlaczego cisza w temacie platformy SkyShowtime jest niepokojąca ? Z prostej przyczyny. W kwietniu 2022 roku Comcast zapowiedział, że ma duże plany w stworzeniu nowej usługi streamingowej. Chce ją tworzyć wspólnie z Charter Communications. Ma ona być połączeniem Xfinity Flex, XClass TV oraz Xumo.

Łoo Panie, a co to kurna jest !?

OK. Już podsuwamy tłumaczenie wyżej wymienionych pojęć :). XClass to cytując bezpośrednio od Comcastu: „błyskawiczny system operacyjny, który napędza inteligentny telewizor 4K UHD Hisense. Całkowicie nowy system stworzony dla Ciebie, z łatwym interfejsem, który umożliwia przesuwanie na środek twoich ulubionych pozycji do obejrzenia”.

Xfinity Flex, to specjalny TV BOX. W Stanach Zjednoczonych jest jak przystawka ze wszystkimi aplikacjami streamingowymi. Xumo, to natomiast popularna telewizja przez internet. Ponownie posłużymy się cytatem od właściciela usługi. „Xumo to miejsce bezpłatnej rozrywki NA ŻYWO i strumieniowej transmisji na żądanie. Z ponad 190 różnymi kanałami do wyboru. Są tu zarówno kanały muzyczne, sportowe, najświeższe wiadomości, jak i satyryczne programy rozrywkowe”. Ponadto widzowie mogą skorzystać w ramach Xumo z kolekcji BEZPŁATNYCH filmów, pełnych sezonów wybranych seriali telewizyjnych, takich jak np. „Roseanne„, czy programów telewizyjnych, jak chociażby kulinarne Hell’s Kitchen. No i na koniec co warto podkreślić, Xumo oferuje widzom transmisje sportowe na żywo. No a gdzie jest dostępne Xumo ? Tu kolejne zaskoczenie, bo nie tylko w USA. Również w Kanadzie, Meksyku, Brazylii, w UK, we Francji, we Włoszech oraz w Niemczech i Hiszpanii.

I teraz wróćmy do początku tego rozdziału. W kwietniu 2022 roku Comcast zapowiedział rozszerzenie tych usług w ramach jednej dużej platformy. Ponadto będzie ją tworzył z Charter Communications. To firma telekomunikacyjna oferująca również płatną telewizję. Szykuje się więc duże przedsięwzięcie, w które szczególnie jest zaangażowany Comcast. To oznacza, że inne ich projekty mogły pójść do zamrażarki.

SkyShowtime gdzie jesteś ? Z czym chcesz do nas przyjść ? Zakulisowe działanie

Comcast robi jedno, ale SkyShowtime to wspólny projekt z Paramount Global. Ci drudzy przynoszą nam wieści, że projekt jest na dobrej drodze. Platforma uzyskała wszelkie zezwolenia regulacyjne, aby wejść na 20 europejskich rynków. CEO nowej platformy został Monty Sarhan. Był on wcześniej wiceprezydentem ds programowych kanału premium Epix. To jemu się również przypisuje sukces technologiczny, gdyż wprowadził on Epix na popularne przystawki do TV oraz konsole Microsoft Xbox i Sony PlayStation (red. oczywiście w USA. U nas nie było nigdy epixa, to i nie szukajcie tego na swojej konsoli).

Przy okazji Sarhan potwierdził gotowość SkyShowtime do wejścia na europejski rynek. Usługa będzie dostępna w takich krajach, jak: Czechy, Słowacja, Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Niderlandy, Polska, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Kosowo, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Słowenia, Albania, Portugalia, Hiszpania i Andora. Od wiosny natomiast kompletuje on swój zespół. Jak sam powiedział: „W budowaniu zespołu moim celem było zgromadzenie liderów, którzy podzielają moją wizję stworzenia ekscytującej, dynamicznej, integracyjnej i wzmocnionej organizacji. Te utalentowane osoby wnoszą bogactwo wiedzy z całej branży i odegrają kluczową rolę w sukcesie SkyShowtime. Wiem, że wszyscy będą pracować z pasją i entuzjazmem, aby rozwijać naszą działalność, przygotowując się do nadchodzących premier w Europie”.

Dyrektorem finansowym mianowana została Francesca Pierce. Od 2006 roku pracuje ona na stanowiskach kierowniczych związanych z finansami w ramach Sky Group. Chief Brand Officerem został Jen McAleer. Dawniej pracował on w sieci Tesco. Do zespołu dołączył również Richard Howard z ramienia NBCUniversal. To dotychczas starszy wiceprezes ds. marketingu w usłudze hayu. Dyrektorem ds. produktu został natomiast Josh Snow. Regionalnym Dyrektorem Generalnym na Europę Północną Sarhan mianował Henriette Petersen. Wdrażała ona wcześniej Paramount+ na rynek skandynawski. Regionalnym Dyrektorem Generalnym na Europę Środkowo-Wschodnią (red. czyli tym, co najbardziej nas interesuje) został natomiast Gabor Harsanyi.

SkyShowtime gdzie jesteś ? Z czym chcesz do nas przyjść ? Jaki będzie content ?

Może i cisza w temacie daty premiery platformy, ale wiele się dzieje zakulisowo. Wiemy natomiast na pewno, że projekt nie poszedł do piachu. Platforma streamingowa SkyShowtime wystartuje i o to możemy być spokojni (podobno). No ale z jaką ofertą programową wystartuje ona w Polsce, skoro podmioty ją zakładające nadal sprzedają licencje na swoje seriale na prawo i lewo. SkyShowtime ! Z czym chcesz do nas przyjść ?

Nie tak dawno w Amazon Prime Video zakończyła się wieloletnia licencja na serial NBC „Parks and Recreation„. Równolegle z jej zakończeniem licencję na ten serial pozyskała platforma Viaplay. Teraz natomiast serial również trafił na HBO MAX. No to skoro serial jest niemal wszędzie dostępny na wyciągnięcie ręki, to raczej nie będzie on już zachętą do sięgnięcia po niego na SkyShowtimie. Może nawet w ogóle go tam nie będzie, bo dziwne są to zagrania. No a serial godny jest uwagi i recenzje wszystkich sezonów są dostępne w serwisie Seriale Srebrnego Ekranu. [red. dla leniwych linki do sezonów: 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7].

Podobnie jest z innym komediowym hitem „The Office„. On również został pozyskany przez Viaplay. Niespodziewanie natomiast ostatnio na HBO MAX wylądował serial „Alf„. To również komediowy sitcom NBC, ale z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. To właściwie dla wielu młodszych widzów zaskakująca okazja do nadrobienia prawdziwego hitu tamtych lat. Tylko jak to się dzieje, że w „przeddzień” premiery platformy SkyShowtime, jej współwłaściciel sprzedaje licencje na swoje seriale, jakby go własna usługa kompletnie nie interesowała (?).

SkyShowtime gdzie jesteś ? Z czym chcesz do nas przyjść ? Słowo końcowe

SkyShowtime wystartuje. To już nawet potwierdza Monty Sarhan, który jest szefem tej nadchodzącej platformy. Wspomniał on bowiem o uzyskaniu zezwoleń od 20 organów regulacyjnych na 23 państwa, w których ma się pojawić SkyShowtime. Sprawy regulacyjne są już więc na ukończeniu. Jaki jednak będzie content nowej usługi ? Już nawet starocie NBC lądują teraz na innych platformach streamingowych. Czym więc SkyShowtime chce zachęcić potencjalnych subskrybentów ?

Hmm, to naprawdę zaczyna się zastanawiające robić. Comcast jakby o to nie dba, ale chociaż jest nadzieja na seriale CBS (czyli te od współwłaściciela Paramount Global). Stąd może takie CSI: Kryminalne zagadki pojawią się w całości w jednym miejscu (oby). Co jednak z NBC, które wyzbyło się na licencjach prawie wszystkiego ze swojego portfolio ? Może chociaż pojawi się jeden długi serial NBC w całości, bo go w Polsce akurat wiecznie w usługach streamingowych brakuje. Mowa o „Law & Order: Special Victims Unit„. To się już tasiemiec zrobił i naprawdę przydałoby się, aby trafił on na platformę w całości, z której rotacyjnie nie wypadnie. Tego więc na koniec sobie i państwu życzę w oczekiwaniu na premierę platformy SkyShowtime.

Udostępnij w social mediach