Six – SEZON 2 – Recenzja

Six 2 – druga odsłona serialu o specjalnej jednostce wojskowej The United States Naval Special Warfare Development Group (SEAL Team Six). Informacje na temat producentów serialu (oraz wstępny zarys fabuły) zawarte są w artykule dotyczącym pierwszego sezonu – SIX 1.

GATUNKI : akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon Six liczy 10 odcinków. Six 2 był oryginalnie emitowany na kanale History od 28 maja 2018 roku do 1 sierpnia 2018 roku.

Na wstępie warto zauważyć, że pierwszy sezon nie był klasycznym serialem wojennym, ale posiadał elementy, które uwidoczniały się podczas działań w Afganistanie i na terenie Afryki. Six 2 natomiast całkowicie nie przypomina serialu wojennego, dlatego został zaklasyfikowany jako serial sensacyjny = dramat akcji / akcja.

Six 2 - HISTORY

Six – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu dochodzi do niespodziewanego zabójstwa Richarda Taggarta. Kobieta (właściwie dziewczyna) odpowiedzialna za zamordowanie Taggarta pozostaje jednak nieuchwytna i niezidentyfikowana. Dawni koledzy z oddziału nie mają jednak cienia wątpliwości, że za zabójstwem byłego dowódcy jednostki stoi Michael Nasry. Człowiek który niegdyś zdradził Richarda i grał na nosie amerykańskim służbom.

Niektórzy koledzy Taggarta poprzysięgli zemstę, która ma się dopełnić dopadnięciem Michaela Nasry’ego. Amerykańskie służby wywiadowcze mają jednak inne plany względem niego. Oficer CIA Gina Cline postanawia wykorzystać Nasry’go do pochwycenia Księcia. To pseudonim groźnego terrorysty dżihadysty Tamerlina Shishoniego. Dla agentki wywiadu, Nasri może być jedyną drogą do rozbicia siatki tego groźnego terrorysty.

Six 2 - Nasry

Six – SEZON 2 – Recenzja – OD AUTORA

W gwoli wyjaśnienia. Pierwszy raz na stronie Seriale Srebrnego Ekranu zmieniam kategorię gatunkową serialu w ramach jego kontynuacji. Jednak przy serialach nie jest to odosobnione zjawisko. Początkowe sezony jednej produkcji przypominają jeden gatunek, a później ewoluują w zupełnie inną stroną i ciężko je klasyfikować całościowo tym pierwotnym gatunkiem. Często przecież zmieniają się scenarzyści, reżyserowie, a nawet producenci serialu. Każdy ma swoją własną wizję, więc może się zdarzyć, że początkowo mroczny thriller stanie się w kolejnych sezonach wręcz komedią 🙂

(UPDATE: po rekonstrukcji tagowej strony nie powinno mieć to większego znaczenia i nie powinno wpływać na utrudnienia w odnalezieniu serialu).

Six – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA

Six 2 przybiera, jak wskazuje opis, bardziej koncepcje szpiegowskiego serialu sensacyjnego. Wprowadza tym samym nowe postacie. Głównym oficerem prowadzącym sprawę inwigilacji siatki Tamerlina Shishoniego jest Gina Cline. Na początku próbuje ona wydobyć siłą od Nasry’ego niezbędne informacje dotyczące Księcia. Z czasem Nasry uświadamia jej, że kluczem do jej sukcesu jest on sam, a nie tylko jego informacje. W ten sposób większego znaczenia nabiera w tym sezonie postać samego Michaela Nasry’ego. Dzięki jego koneksjom poznajemy także Czeczena, który trzęsie całym regionem granicznym między Azerbejdżanem a Federacją Rosyjską.

Six 2 - Michael Nasry

Oczywiście nadal serial skupia się także na aspektach rodzinnych naszych komandosów. To bardzo ważny element całego drugiego sezonu. W pierwszej odsłonie poznaliśmy relacje Joe z jego żoną oraz temat potencjalnych dzieci, które miałyby lub nie, pojawić się w ich wspólnym życiu. To sprawa na tyle wrażliwa, że mogła doprowadzić do całkowitego rozpadu ich związku. W Six 2 bliżej poznajemy także rodzinę Ricky’ego Ortiza. Nasz potocznie nazywany Budda może pochwalić się uroczą żoną oraz nastoletnią córką i trochę mniejszym synem.

W pierwszym sezonie poznajemy także burzliwe relacje Alexa Cauldera z jego dorosłą córką. Caulder to facet, który lubi dosłownie korzystać z życia. Baa, nawet namawia do tego Joe, który zaczyna przeczuwać, że jego małżeństwo całkowicie się posypało. W żaden sposób nie pasuje pod schemat troskliwego ojca. Wydarzenia z Six 2 sprawiają jednak, że ich relacje zaczynają przybierać inny obraz, niż ten, który znamy z pierwszej odsłony tego serialu. Jednak wnikanie w szczegóły byłoby spoilerem, na który nie pozwala koncepcja tego serwisu 😉

Six – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Skoro jeszcze mocniej w Six 2 jest zaakcentowany element życia rodzinnego naszych komandosów, to na starcie przyjrzyjmy się bliżej rodzinom żołnierzy.

Lena Graves to w tym serialu Brianne Davis. To amerykańska aktorka, którą możemy kojarzyć z roli Kristiny w wojennym dramacie biograficznym „Jarhead„. Serialowo przewijała się raczej przez role epizodyczne. Wystąpiła w młodości między innymi w „Dawson’s Creek” (w Polsce znanym pod tytułem Jezioro marzeń). Zaliczyła też epizod w produkcji HBO „True Blood” oraz serialu „NCIS: Los Angeles„.

Dharma Caulder to w serialu Lindsley Register. To amerykańska aktorka, która ostatnio pojawiała się na ekranie jako Laura ze Zbawców w „The Walking Dead„. Aktorka epizodycznie przewinęła się też przez taką głośną produkcje jak chociażby „House of Cards„.

To jeszcze do kompletu serialowa żona Ortiza. Jackie Ortiz to w Six 2 amerykańska aktorka Nadine Velazquez. Serialomaniacy mogą ją pamiętać z roli Cataliny Aruca w „My Name Is Earl„. Grała też Sofię w innej komedii „The League„. Epizodycznie pojawiała się w takich produkcjach jak „Z Nation” oraz chociażby „CSI: NY„.

Six – Season 2 – O AKTORACH – część 2

To teraz przechodzimy do bardziej zawodowej strefy. Michael Nasry to aktorsko Dominic Adams. To brytyjski aktor, ale raczej praktycznie bez dorobku aktorskiego. Na myśl przychodzi jego epizodyczna rola Kamala Pajmana w „NCIS: Los Angeles„.

Tamerlin Shishoni to natomiast Nikolai Nikolaeff. To australijski aktor, który przewinął się przez serial „Daredevil„. Zagrał też Mr. Azarova w intrygującym serialu „The OA„. Z poważniejszych występów można zaliczyć jego rolę w australijskim serialu „Sea Patrol„.

Zdecydowanie bardziej znana jest trzymająca na smyczy Nasry’ego – Gina Cline. W tej roli Olivia Munn. To aktorka i modelka. Z dużego ekranu znana jako Psylocke w filmach o mutantach Marvela. Zagrała w „X-Men: Apocalypse„. Ostatnio wcieliła się też w Casey Bracket w najnowszej odsłonie filmu „The Predator„. Serialomaniacy znają ją przede wszystkim z roli Sloan Sabbith w „The Newsroom„. Wcześniej grała też Leigh w serialu NBC „Perfect Couples„.

Six – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Początkowe odcinki Six 2 mogą nieco nużyć widza. Z czasem jednak akcja nabiera jakiegoś rozpędu. Jednak widocznie odbiło się to na oglądalności serialu, bo 29 czerwca 2018 roku stacja History ogłosiła anulowanie serialu. Od kasacji nie upłynęło jeszcze zbyt wiele czasu, więc istnieje szansa na uratowanie serialu, choć na dzień dzisiejszy trzeba powiedzieć, że serial został zakończony na drugim sezonie.

Ciężko jednoznacznie ocenić tą produkcję. Całość jest dość nierówna, więc momentami ciężkostrawna. Serial jednak mimo kasacji domyka chociaż główny wątek drugiego sezonu. Oczywiście sam serial zostawia furtkę do kontynuacji, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by obejrzeć produkcję wiedząc, że nie będzie ona miała swojej kontynuacji.

Udostępnij w social mediach