SIX – Sezon 1 – RECENZJA

SIX – amerykański serial sensacyjno-wojenny stworzony dla stacji HISTORY. Za jego produkcję odpowiada Paint Rock Productions, The Weinstein Company (byłe studio produkcyjne Harvey’a Weinsteina i Boba Weinsteina) oraz A+E Studios (A&E Networks – wspólne przedsięwzięcie Hearst Communications i The Walt Disney Company).

GATUNKI : wojenny / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu SIX liczy 8 odcinków. Pierwotnie był on emitowany na amerykańskim kanale History od 18 stycznia 2017 roku do 8 marca 2017 roku.

SIX – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o grupie komandosów z jednostki specjalnej U.S. Navy SEAL. Podczas misji w Afganistanie w 2014 roku, lider jednostki Richard „Rip” Taggart podejmuje wątpliwą etycznie decyzję współpracy z groźnym terrorystą Muttaqi. Konsekwencje jego czynów mają odbicie w przyszłości.

Dwa lata później Rip pracuje w Afryce, gdzie chroni żeńską szkołę przed zagrożeniami z zewnątrz. Podczas wykonywania zadania Rip zostaje schwytany przez bojówki Boko Haram. To skłania byłą jego jednostkę do misji ratunkowej.

SIX – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

SIX można nazwać zarówno serialem wojennym, jak i sensacyjnym. Opisywane wydarzenia nie rozgrywają się bowiem na froncie wojennym, jak w typowych dla gatunku serialach wojennych. Są one elementem misji specjalnej jednostki wojskowej. To historia przedstawiana zarówno od strony jednego żołnierza – byłego lidera grupy, jak i pozostałych jego kompanów. Ci stacjonują w rodzinnym kraju, w czasie pomiędzy misjami specjalnymi. Poznajemy ich rodziny oraz przyjaciół. To pozwala widzowi poznać każdego z nich od strony bardziej prywatnej, niż zawodowej w roli komandosa SEAL.

Dobre rozrysowanie postaci i ludzkie podejście do ich osobowości w sferze prywatnej jest jedną z zalet tego serialu. W typowych serialach wojennych, raczej na to nigdy nie ma czasu. Kiedy akcja produkcji toczy się głównie na froncie, to ciężej jest zaglądać w życie prywatne prezentowanych żołnierzy. Tutaj twórcy serialu postawili mocno na ten aspekt. Chcieli pokazać widzom, że nasi komandosi to przede wszystkim, poza pracą (służbą), jednostki z krwi i kości. Przy tym bardzo ludzkie.

Cały pierwszy sezon może nie jest spektakularnym show wojennym pokroju „Saving Private Ryan” (pol. Szeregowiec Ryan). Duże znaczenie przy takich filmach i serialach ma wydzielony budżet. Serial jednak pozwala widzowi poczuć się przez chwilę, jakby brał udział w toczącej się akcji i znajdował się w centrum zbrojnych wydarzeń. Nie brakuję więc ciekawych efektów specjalnych, a walki z głównym wrogiem wyglądają dość naturalnie i realistycznie.

SIX – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE

Duże znaczenie dla głównego wątku pierwszej odsłony serialu ma przeciwnik militarny, z jakim się mierzą komandosi jednostki SIX. To grupa terrorystyczna Boko Haram. Oficjalnie to zmilitaryzowana muzułmańska organizacja ekstremistyczna powstała w Nigerii. Wyklucza ona możliwość wieloreligijności tego kraju i od zawsze dąży do islamizacji Nigerii i wprowadzenia szariatu we wszystkich stanach / dystryktach państwa.

Z czasem ich działalność rozpowszechniła się na kraje sąsiednie tego regionu Afryki. Bojówki Boko Haram coraz śmielej atakowały ludność cywilną i dokonywały zamachów bombowych w Czadzie, Kamerunie, czy też Nigrze. Szacuje się, że organizacja liczy ponad 30 tysięcy bojowników i oficjalnie współpracuje z innymi islamskimi organizacjami, takimi jak somalijski HSM, czy Al-Ka’idą Islamskiego Maghrebu.

Podczas ostatniej wojny z tzw. Państwem Islamskim, Boko Haram ogłosiło się zbrojnym ramieniem ISIS w środkowej Afryce. Równocześnie proklamowało utworzenie islamskiego kalifatu, który ostatecznie miał się połączyć z ideologicznie im bliskim Państwem Islamskich, w ramach ich ekspansji na wschód Afryki.

SIX – Season 1 – O AKTORACH – część 1

Aktorsko pierwszy sezon SIX prezentuje się także całkiem znośnie. W postać Richarda „Ripa” Taggarta wciela się amerykański aktor Walton Goggins. Serialomaniacy mogą go kojarzyć głównie jako Boyda Crowdera z „Justified„. Aktor zaliczył też występy w popularnym „Sons of Anarchy” oraz komediowym „Vice Principals„. Najdłużej jednak na srebrnym ekranie gościł w produkcji „The Shield„.

Joe „Bear” Graves to w tym serialu Barry Sloane. Jego natomiast możemy kojarzyć z serialu „Revenge„. To angielski aktor, który swoją karierę zaczynał niszowymi brytyjskimi operami mydlanymi. Z poważniejszych produkcji można wymienić jego rolę Wesa Lawrence’a w serialu ABC „The Whispers„.

Kolejny komandos Alex Caulder a.k.a. Foxtrot Delta 2/FD2, to w rzeczywistości Kyle Schmid. To kanadyjski aktor, który epizodycznie zaliczył kilka seriali superbohaterskich. Pojawił się zarówno we współczesnej produkcji The CW „Arrow„, jak i kultowym niegdyś „Smallville” (w Polsce emitowanym jako Tajemnice Smallville). Z poważniejszych ról można w jego przypadku nadmienić postać Henry’ego Fitxroya w kanadyjskim serialu „Blood Ties„.

SIX – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ricky „Buddha” Ortiz to aktorsko Juan Pablo Raba. Ten kolumbijski aktor jest znany z roli Gustavo Gaviria w serialu oryginalnym Netflixa „Narcos„. Inni mogą go skojarzyć z krótkiego występu w roli Joey Gutierreza w marvelowym „Agents of S.H.I.E.L.D.”

Natomiast komandos Robert Chase a.k.a. Foxtrot Delta 6/FD6, to aktorsko Edwin Hodge. To akurat amerykański aktor znany z serii filmowych horrorów „The Purge„. Serialowo przewinął się przez takie produkcje jak „Boston Public” i „Grey’s Anatomy„. Wcielił się też w postać Ricka Newhouse’a w „Chicago Fire„.

SIX – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial SIX może się podobać zarówno fanom wojennych produkcji, jak i sympatykom typowych seriali sensacyjnych / akcji. Większość odcinków potrafi trzymać w napięciu. Uwagi można mieć jedynie do ostatniego odcinka sezonu, ze względu na dłużyzny, niczym z klasycznej obyczajówki. Wynagradza to jednak scena końcowa, zamykająca pierwszy sezon SIX.

Udostępnij w social mediach