SIREN – Sezon 3 – RECENZJA

SIREN 3 (pol. Syrena 3) – trzeci sezon amerykańskiego serialu fantasy o morskich istotach zwanych syrenami. Twórcami serialu są Eric Wald i Dean White. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – SIREN 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – SIREN 2.

GATUNKI : fantasy supernatural fiction
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu liczy 10 odcinków. SIREN 3 był nadawany premierowo na kanale Freeform od 2 kwietnia 2020 roku do 28 maja 2020 roku.

SIREN – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu nadchodzi czas pory godowej syren. Ryn próbuje zajść w ciąże w morskiej wodzie. Próby okazują się jednak bezskuteczne. Ben i Maddie twierdzą, że to przez zanieczyszczenia wody morskiej. Ostatecznie kończy się to z pomocą wojska na metodzie in vitro. Sprytnym manewrem wykradają jednak powstałe poza ciałem zarodki i przekazują je wspólnocie potomków syren. Ci przeprowadzają zabieg wszczepienie ich w Ryn. Równocześnie potajemnie drugi zarodek przekazują jednej ze swoich kobiet.

Nagle po zabiegu, dziennikarz Ian, który wszystko filmował, porywa osłabioną po zabiegu Ryn i odjeżdża z nią samochodem. Ben i Maddie rozpoczynają za nim pościg. Podczas rajdu Ryn odzyskuje przytomność i interweniuje wewnątrz pojazdu, co powoduje, że samochód wypada z jezdni do wody. Ben wskakuje do morza i postanawia (po chwili wahania) wydobyć kierowcę. Ten w ramach wdzięczności obiecuje dochować tajemnicy. Tak się jednak nie staje i Ian przekazuje swoje nagranie stacji News 8. Po tych wydarzeniach Ryn zmuszona jest opuścić Bristole Cove, a w jej ewakuacji pomagają Helen, Ben i Maddie.

Od tych wydarzeń mijają dwa miesiące. Sekret syren wychodzi na jaw i społeczność ludzka jest w ich temacie mocno podzielona. W USA rozpoczyna się łapanka ludzi z DNA syren. W ten sposób Helen Hawkins zostaje aresztowana. Ben i Maddie próbują wywieźć Ryn za kanadyjską granicę, która ma w temacie syren bardziej liberalne podejście. Przy próbie przejścia przez zieloną granicę zostają jednak zatrzymani przez wojsko. Podczas zatrzymania Maddie zostaje postrzelona i umiera na oczach Bena i Ryn.

Chwilę później okazuje się, że to wszystko było jedynie wizją przyszłości Bena. Ten ujrzał przyszłość podczas chwili zawahania, czy ratować Iana z tonącego auta. Po tej wizji Ben zmienia decyzje i pozwala dziennikarzowi utonąć. W ten sposób ratuje osoby, które kocha. Sekret syren nie wychodzi na jaw i wszystko wygląda po staremu.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Po tych wydarzeniach Maddie zaczyna dostrzegać dziwne zachowanie Bena oraz Ryn. Ben wyznaje jej prawdę, że w wodzie miał szansę uratować Iana, ale się wycofał i pozwolił mu umrzeć, by sekret syren nigdy nie wyszedł na jaw. Dla Maddie to słaba argumentacja i dziewczyna jest zniesmaczona czynem Bena. W tym czasie
Xander McClure rekrutuje się do policji, a matka Bena zaczyna przyjmować komórki syren, które mają wyleczyć ją z paraliżu kończyn dolnych. Helen natomiast w nocy odwiedza duch zmarłego Sarge’a i próbuje ją przed czymś ostrzec.

W międzyczasie jedna z syren doprowadza do katastrofy samolotu, podając się za stewardessę. Następnie odwiedza sklep Helen w Bristole Cove. Ryn poznaje, że to syrena, ale z całkiem innego stada, z innej części oceanu. Syrena przyznaje, że była przez dziesięć lat więziona przez rosyjski rząd, a teraz chce dołączyć do innych syren i przybiera imię Tia. Następnie próbuje przekonać swoją rozmówczynię, że ludzie nie są jej sojusznikami. Ten gatunek potrafi jedynie niszczyć, dlatego syreny powinny się trzymać razem przeciwko ludziom, którzy zanieczyszczają ich wodę. Tia planuje wrócić do swojego stada, by odzyskać przywództwo, a następnie chce zjednoczyć się ze stadem Ryn, by stworzyć silną społeczność syren.

Ryn nie jest przekonana do strategii obcej syreny, ta jednak postanawia działać na własną rękę. Tia wykorzystuje czas na wdrażanie swojej strategii, kiedy większość mieszkańców Bristole Cove gromadzi się w knajpie na oświadczynach Calvina Lee. Wcześniej kradnie telefon Bena i wysyła z niego sms-y do Davida Kyle’a, by ten spotkał się z Benem w nocy na przystani. Tam w postaci syreny postanawia go zaatakować i oficer staje się jej pierwszym celem w drodze do eliminacji wrogich ludzi. W tym czasie Ryn zaczyna odczuwać dziwne bóle. Ma to związek z problemami ciąży kobiety, której wspólnota potomków syren metodą in vitro zaserwowała syrenią ciąże.

SIREN – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Drugi sezon tego serialu był całkiem rozwojowy, co zwiastowało widzom dość ciekawą kontynuację. Szczególnie na pochwałę zasługuje dość oryginalny finał sezonu. Ten serwuje widzom ciekawą wizję wydarzeń, jakby wyglądał świat, gdyby sekret syren wyszedł powszechnie na jaw. Wszystko to jednak okazuje się jedynie wizją Bena. Ta zostaje zaprezentowana widzom w postaci alternatywnej wersji zdarzeń. Do dziennikarskiego ujawnienia sekretu syren ostatecznie nie dochodzi, ale na horyzoncie pojawia się inne niebezpieczeństwo. Tym razem skierowane w stronę ludzi, a nie samych morskich istot. W SIREN 3 już na samym początku poznajemy syrenią renegatkę, która zamierza wypowiedzieć wojnę ludzkości. Z jednej strony w ramach zemsty za długoletnią niewolę, jaką zgotowali jej ludzie. Natomiast z drugiej strony przyświeca jej ogólne dobro swojego gatunku, który z uwagi na działalność ludzką jest już prawie na wymarciu. Nowa antagonistka twierdzi, że ich problemy natury rozrodczej są winą ludzi, którzy masowo zanieczyszczają morską wodę, czyli dom wszystkich syren.

Ryn na lądzie poznała jednak ludzi, których może dziś uznawać za przyjaciół. Rozumie punkt widzenia swojej rozmówczyni, ale do końca nie przekonuje ją taka retoryka. Tia szybko zauważa, że przywódczyni lokalnego stada stała się dzisiaj bardziej ludzka. Ryn nawet nie przekonują słowa, że żaden człowiek nie jest dobry i nie może go traktować za swojego sojusznika. Stąd wroga syrena zaczyna działać na własną rękę i daje ostrzeżenie Ryn, że nawet ona ją nie powstrzyma jeśli będzie chciała tego spróbować. Tym samym kreuje się nam główny wątek trzeciego sezonu tego serialu fantasy. To wroga strategia nowej syreny, zwanej Tia, która swoją wrogość kieruje nie tylko w stronę ludzi, ale także istot z własnego gatunku, którzy staną jej na drodze. Tia zbyt długo czekała na ten moment, aby teraz się wycofać, dlatego nie pozwoli, by Ryn w jakiś sposób chciała pokrzyżować jej plany.

SIREN – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Przez dziesięć odcinków trzeciego sezonu obserwujemy więc wydarzenia w cieniu wojny syren przeciwko ludziom, a także syren przeciwko sobie. Nie oznacza to jednak, że SIREN 3 jest jednowątkowy. Opis wprowadzający sugeruje nam również kilka wątków pobocznych. Pierwszy z nich dotyczy Xandera McClure. Ten początkowo zaczyna drążyć temat tajemniczego zniknięcia Nicole. Miejscowy rybak domyślił się, że Nicole pracowała dla wojska. Wszystkie te wydarzenia wokół niego dają mu sporo do myślenia, że czas na zmiany w swojej postawie. To już nie tylko kwestia odkupienia win za Donnę, ale również rewolucyjna zmiana w sposobie postępowania. Xander trafia do policji i zaczyna się realizować w całkiem nowej roli, raz na zawsze pozostawiając przeszłość za swoimi plecami.

Sposób myślenia zmienia się również u ojca Bena. Mężczyzna zaczyna mieć bardziej otwarty umysł na to, co dzieje się w okolicznych wodach. To co wcześniej było dla niego bajkami, teraz już nie jest tak oczywistą fikcją. Duże zmiany dotyczą też dwójki naszych głównych ludzkich bohaterów. Relacje Bena i Maddie ulegają ochłodzeniu. Nie sprzyja temu fakt, że dziewczyna poznaje na wykładach ekologicznych mężczyznę, którego cechuje podobny do niej sposób myślenia o naturze i ochronie środowiska. Tym samym za sprawą Maddie poznajemy nową postać, jaką jest Robb Wellens.

W SIREN 3 zmiany zachodzą również u Bena. Tajemnicze zniknięcie Davida Kyle’a (red. choć dla widzów nie jest tajemnicą jak skończył wojskowy oficer) krzyżują plany dalszej terapii dla mamy Bena. Ta miała za sprawą komórek morskich istot odzyskać sprawność w nogach. Przyjmowane komórki zaczęło jednak mocniej oddziaływać na zmiany w jej organizmie. Szczególnie na płuca, co przeraziło jej syna. Tym samym Ben sam zaczyna się zastanawiać nad bezpieczeństwem takiej terapii i aby mieć pewność pozyskane komórki zaczyna testować na sobie. Bez wchodzenia w szczegóły, dalszy efekt terapii łatwo przewidzieć, szczególnie gdy takiej terapii poddaje się młody i całkiem zdrowy mężczyzna.

SIREN – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W SIREN 3 (pol. Syrena 3) mamy jeszcze jeden wątek poboczny (red. choć w pewnym sensie przewodni). Z finału poprzedniego sezonu wiemy, że społeczność potomków syren zaimplementowała zarodki Ryn jednej ze swoich dziewczyn. Meredith zaszła w ciąże, ale noszenie w sobie dziecka morskiej istoty nie wpływało dobrze na jej organizm. Właściwie to była jedyna szansa na przedłużenie gatunku syren, który ma teraz problemy z rozmnażaniem w wodzie. To szansa na dziecko dla Ryn, którego tak mocno oczekiwała. I tu nie będzie spoilerem (red. skoro dziecko jest na głównym plakacie promocyjnym), że ostatecznie Ryn powita swoją małą syrenę.

Mimo że SIREN 3 ma mniej odcinków od drugiego sezonu, to dzięki ciekawemu i rozwojowemu wątkowi głównemu i prezentowanych kilku wątkom pobocznym serial ogląda się całkiem lekko i przyjemnie. Oczywiście wiadomo, że serial nie jest iście wybitnym fantasy, ale jeśli szukamy czegoś lekkiego, bardziej w konwencji familijnej, to serial ten trafi w nasze gusta. Ważne, że twórcy mieli wciąż nowe pomysły na rozwój fabuły. Ciekawe zakończenie drugiego sezonu z tą alternatywną przyszłością sugerowało, że jednak bardziej w te tematy będzie podążała fabuła trzeciego sezonu. W sensie, ochrony sekretu syren i kolejnych prób jego ujawnienia. Tu jednak twórcy zaskoczyli i poszli w całkiem innym kierunku. Ten jest równie ciekawy i całkiem odmienny od tego z czym mieliśmy do tej pory do czynienia w tej produkcji.

SIREN – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH

To jeszcze warstwa aktorka i krótki rzut okiem na nowe postacie, które pojawiły się w SIREN 3, a także na te, które w tym sezonie zyskały na większym znaczeniu. Robb Wellens, to aktorsko Australijczyk Deniz Akdeniz. Serialowo to przede wszystkim Aladdin w szóstym sezonie „Once Upon a Time„. Epizodycznie pojawił się on również w An Apple Original „For All Mankind” oraz w piątym sezonie „Agents of S.H.I.E.L.D.„.

Hunter, to natomiast w rzeczywistości Katie Keough. SIREN 3 to właściwie pierwsze jej poważniejsze występy na srebrnym ekranie. W przeszłości epizodycznie przewinęła się przez szósty sezon „Smallville„.

Leeena, to aktorsko Kaaren de Zilva, natomiast Hope to w rzeczywistości Alix West Lefler. Więcej możemy powiedzieć o nowej antagonistce. Tia, to w rzeczywistości Tiffany Lonsdale. Serialowo to między innymi Molly Hathaway w „This Is a Love Story” oraz Emily Vanderhaus w „Ascension„.

Marissa Staub, to aktorsko Tammy Gillis. Kanadyjka wystąpiła między innymi w „Ghost Wars„. Meredith nosząca ciążę Ryn, to natomiast aktorsko Kiomi Pyke. Aktorka przewinęła się przez czwarty sezon „Legends of Tomorrow„.

To jeszcze warto wspomnieć o innym syrenim samcu, który towarzyszy Levi’emu. Aktorsko to Aryeh-Or. Męskiego osobnika Yura, odgrywa natomiast w tym sezonie Ben Sullivan, znany z roli Riley’a w „The 100„. Epizodycznie wystąpił też w drugim sezonie „iZombie„. Żeńska wersja Yura, to natomiast aktorsko duńska aktorka Sisse Marie.

To jeszcze na sam koniec rekrutka Annie Brennan. Znajoma Xandera z policji to w rzeczywistości Megan Danso. Serialowo to między innymi Deni w „Falling Skies” (z polskim tytułem Wrogie niebo) oraz Layla w szóstym sezonie „The 100„.

SIREN – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Cały SIREN 3 (pol. Syrena 3) może się podobać z uwagi na fakt, że twórcom serialu nie zabrakło pomysłu na całkiem nowe wątki przewodnie. Serial tym samym jest ciągle rozwojowy, a nowe kreowane wątki nie ustępują pomysłom z poprzednich sezonów. Tym którym podobał się SIREN 3 z całą pewnością nie spodoba się jednak informacja, jaka spłynęła w sierpniu 2020 roku. Stacja Freeform postanowiła zakończyć produkcje serialu o morskich syrenach, więc wszystko wskazuje na to, że sezon trzeci jest sezonem ostatnim.

Jak ta decyzja się ma do rozwijanych wątków fabularnych ? Oczywiście bez spoilerów, ale główny wątek trzeciego sezonu ma tu swoje zakończenie. Tym samym da się bez problemu przyjemnie obejrzeć trzeci sezon mając w świadomości, że serial nie otrzyma już dalszych kontynuacji. Wątki poboczne oczywiście otwierają furtkę do czwartego sezonu, ale najważniejsze, że wątek przewodni jest zamknięty pewną, jednoznaczną klamrą.

Udostępnij w social mediach